| AntoniaMaria98 a întrebat:

Am ajuns să-mi expun povestea pe acest site pentru că nu m-am mai întâlnit până acum cu așa ceva și nu stiu cum să reacționez. Să începem, într-o duminică stăteam impreuna cu tatăl meu in cameră( eu învățam, el stătea pe Facebook) si el conversa cu niste persoane, deodată mi-a cerut sa-l ajut pentru că nu știa unde intrase( nu se descurcă foarte bine) și am remarcat că vorbește cu o persoană necunoscută, un bărbat mai exact, care ii dădea mesaje vocale, iar tata il suna video. Din păcate, nu am apucat sa ascult acele mesaje vocale. După insistente apelari către acea persoană, aceasta i-a răspuns si imediat a plecat de lângă mine in ultima cameră a casei, ceea ce nu face atunci cand vorbește la telefon. Aceste lucruri mi-au atras atenția si m-am gandit ca trebuie sa intru pe contul lui pentru a vedea ceea ce se întâmplă. A doua zi de dimineață cand am intrat am vazut mai multe conversații cu anumiți bărbați necunoscuți, însă doar una era detaliată. Începând sa citesc, am realizat ca tata este homosexual si ca este "activ"( dupa cum s-a exprimat el) în acest domeniu. Eram socata, am citit de sute de ori si nu-mi venea să cred, pentru ca nu a arătat vreodată ca are alte intenții, este o persoană foarte credincioasă și nu aș fi crezut niciodată. Acum ii tot urmăresc conversațiile si vad ca mai apare cate un presupus amant. Întrebarea pe care o am este: ce sa fac? As vrea sa ii spun mamei, dar imi este foarte frica de ceea ce va urma (ambii sunt cardiaci). Sincer nu vreau sa îmi pierd familia, dar nici nu stiu cat voi rezista cu această povară, de cand am aflat sunt distrusă, plâng mereu cand imi amintesc si nu pot vorbi cu nimeni despre aceasta situatie.

14 răspunsuri:
| oz_1736 a răspuns:

Daca iti iubesti parintii si vrei ca ei sa ramana impreuna, nu te amesteca. Cel mai bine sa nu spui la nimeni, fiindca la noi in tara nu sunt bine vazuti. Daca ii divulgi secretul ei se vor desparti dar mai ales nu il vei mai vedea mult timp, fiindca ii va fi rusine de tine. Tu abia ai aflat si vrei sa spui mamei, dar el e condamnat cu secretul asta pe viata. Toata lumea e libera sa iubeasca si sa nu se fereasca, crezi ca pentru el e usor? Daca nu te iubea pe tine si pe mama ta, pleca demult. Nu-l obliga sa va paraseasca de rușine. Pastreaza-i secretul si cand ti-l va spune el peste 20 de ani, iar tu ii vei spune ca stii demult, iti va multumi ca l-ai iubit si apreciat pe el si pe omul din spatele măștii

| AntoniaMaria98 explică (pentru oz_1736):

Atâta timp cât are o familie nu trebuia să se ajungă la astfel de lucruri. Sunt total dezamăgită si acum nu-l pot privi ca si cum nimic nu s-ar fi întâmplat. O fată mereu isi ia tatăl ca model pentru un viitor soț, dar cand te dezamăgeste si el...

| sofisis a răspuns:

Nu te baga. Sunt oricum sanse mari ca mama ta sa stie deja. Plus de asta, nu e homosexual tatal tau, este bisexual. Si mai mult, chiar daca pare ciudat pentru tine ce voi spune, viata sexuala a tatalui tau nu e treaba ta. Este intimitatea lui si are dreptul la ea. Mai ales fata de tine. Daca vreodata allege sa iti spuna, bine, daca nu, eventual ii poti spune lui la un moment dat ca stii si ca il accepti asa cum e.

| Hammurabi a răspuns:

Poate o să te deranjeze ce-ți spun, dar tu nu ai altceva mai bun de făcut?
Familia ta e ok, nu aveți probleme. Vrei să le creezi tu?
Nu înțeleg de ce te bagi tu în intimitatea tatălui tău, indiferent ce fantezii are el. Până să-i scotocești tu în telefon, habar n-ai avut de toate astea, deci e clar că indiferent cu cine se conversează, nu vă afectează familia.
Deocamdată, ceea ce povestești tu pare o non-problemă, dar care abordată prost, poate degenera în foarte multe probleme.
Așa că, gândește-te bine înainte să faci ceva.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Probabil maica-ta stie deja si nu s-au despartit pentru tine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cat timp intre ei doi nu sunt probleme, nu e treaba ta ce relatii intime au ei. Sunt multi parinti care au relatii deschise.

| Freya1 a răspuns:

Probabil este bisexual nu homosexual ca sta si cu mama ta plus ca te-a facut pe tine.
Chiar daca umbla cu un barbat sau cu o alta femeie tot inselat se cheama ceia ce poate avea doua explicatii.Ori mama ta nu stie si traieste cu gandul ca totul e ok, ori stie si au ramas impreuna pentru tine si cu gandul ca daca el umbla cu barbati nu se numeste inselat.
Eu cred ca inainte de toate ar trebui sa incerci cumva sa afli ce parerea are mama ta despre persoanele cu o alta orientare sexuala. Spre exemplu te prefaci ca nu sti despre homosexuali si bi sexuali si o intrebi pe ea, sau pe tatal tau si cu un drum le dai si de inteles ca sti.Asa vezi cum reactioneaza iar daca si mama ta stie despre situatie poate ii vei face sa recunoasca si asa nu se vor mai chinui ramanand impreuna doar sa iti fie tie bine si vor fi si ei fericiti cu alegerile lor.

| AntoniaMaria98 explică (pentru Freya1):

Sunt adoptată si sunt 100% sigură că mama nu știe nimic (este împotriva acestor înclinații). O să încerc să aflu cât mai multe detalii si atunci voi decide ce am de facut.

| CaliforniaLA a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa găsești momentul potrivit sa-i spui mamei tale, poti amâna, dar nu la infinit. Să-i spui cu calm, mai pe ocolite, sa fii linistită si sa ii dai si ei o senzatie de liniște, sa ascunzi gravitatea situației. Încearcă să vorbești mai întâi si cu tatăl tau, chiar daca ti-e putin teama. Nu poti lasa lucrurile asa, se va inrautati din ce in ce mai mult situația, si decât să se ajungă la ceva mai grav, mai bine nu tragi de timp. Sa stii ca este ceva normal sa fii homosexual, chiar daca Romania critică si nu agreează situațiile de genul. Nu este o boala, deși se știe că ei asa se nasc, probabil e o situație putin diferita in cazul tatălui tău, oricum sa tii minte ca el te iubeste si vei fi mereu pe primul loc în prioritățile sale. Probabil va urma un divorț normal, deși e normal sa fii îngrozită sa te gândesti, nu esti nici prima nici ultima care pateste asa ceva.

| Emma30555 a răspuns:

Nu vorbi cu nimeni despre asta. Nu are rost, nu rezolvi nimic si se va face prea multa valva, ar fi jenant si pentru el si pentru toti ca sa nu zic de scandal. Uita povestea asta, nu are legatura cu tine. E treaba lor pana la urma. Si sa stii ca e urat ca ai citit acele conversatii. Nici tie nu ti ar placea ca cineva sa intre peste intimitatea ta. Tu vezi ti de viata ta si lasa i pe ai tai sa traiasca cum vor, atar timp cat nu te afecteaza nici pe tine si nici pe ei. Nu te ajuta cu nimic daca vorbesti despre asta, fii inteleapta

| oz_1736 a răspuns (pentru AntoniaMaria98):

Tatal tau nu te-a marginalizat, te iubeste chiar daca esti infiata. Sentimentele tale se schimba in cateva minute fiindca i-ai umblat in telefon. Cand vei avea 19 ani, majora cu drepturi depline, l-ai lasa pe tatal tau sa-ti umble in telefon sa-ti vada convorbirile cu baietii? Nu ti-ar place fiindca sunt secretele tale. Nu vreau sa te supar, dar nu aveai dreptul sa umbli in telefon. O seara frumoasa

| AntoniaMaria98 explică (pentru oz_1736):

Am 21 de ani si relație stabilă de 4 ani. Si cred ca problemele familiale ne privesc pe toti. De aceea se numeste FAMILIE si tot in FAMILIE se rezolvă. :-)

| IonutCG90 a răspuns:

Hei. Stai linistita, nu mai fi tristahappy. Tatal tau greseste mult, nu este homosexual este bisexual(eu ii bag in aceeasi oala) insa homosexuali nu sunt chiar asa multi, bisexuali sunt foarte multi(pentru tine o consolare sper), si totusi. Sfatul meu e sa iti informezi mama dar sa o faci intr-un fel incat sa stie ca nu i-ai zis tu ci altcineva, sa folositi un mod sa te protejeze pe tine. Tu nu ai de ce sa fi trista, el va fi cand va vedea ca e descoperit. Este urat, macar sa revina pe calea cea dreapta, poate face asta pentru bani, eu nu suport genu asta de oameni, ii respect insa sa pastreze distanta ca sigur nu fac parte din acea categorie credinciosi etc. Imi pare rau sa aud vestea asta, insa macar sa-i fii alaturi mamei, si sa ai incredere in orice ar decide dansa, nu ti face griji, nu este nici o responsabilitate sau vina in mainile tale. Multa lume in societate accepta genu asta de oameni, EU NU. TC happy

| Goete a răspuns:

Si pana la urma ce ai facut?