| Tiffiiia a întrebat:

Buna happy!
Am cumparat de la o Manastire o iconita cu Maica Domnului in care Maica Sfanta are mainile ridicate iar pruncul Iisus se afla in fata ei, intr-un potir pe un fel de masuta. Icoana este foarte frumoasa si aduce oarecum cu icoana "Izvorul Tamaduirii"....
As vrea sa stiu daca este doar o asemanare sau ar putea fi alta varianta a acelei icoane.
Multumesc anticipat happy!

Răspuns Câştigător
| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Sunt multe asemanari ale icoanei "Izvorul Tamaduirii", de altfel icoana este reprodusa in mai multe replici, chiar fara ca maica domnului sa aiba mainile ridicate, probabil mai mult ca sigur este o replica. Mai ales daca din potirul tau curge apa...

| Tiffiiia explică (pentru NoName0x0):

Hmm..interesant.
Multumesc mult pentru ajutor..Insfarsit un raspuns concret si folositor... happy

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Exod20:4,5

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce conteaza? In cele 10 porunci spune clar ''Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.''

Răspuns utilizator avertizat
| Tiffiiia explică (pentru gaboruGG):

Astept raspunsuri care sa ma ajute. daca stii sa imi raspunzi la intrebare bine, daca nu, cauta-ti altceva de lucruwinking
Nu am cerut nici o parere in legatura cu inchinarea la icoane!

Răspuns utilizator avertizat
| Tiffiiia explică (pentru gaboruGG):

Asta incerc sa iti explic aici...nu am intrebat daca e sau nu gresita credinta mea, inchinarea la icoane etc.
intrebarea e foarte clara : Daca icoana descrisa este o asemanare sau o alta varioanta a icoanei "Izvorul Tamaduirii"..atata timp cat nu ai un raspuns pentru intrebarea pusa de mine, abtine-te de la pareri pe care nu le-a cerut nimeni! happy

Răspuns utilizator avertizat
| Tiffiiia explică (pentru gaboruGG):

Stai linistit, multumesc pentru intelegere! happy

| milan9 a răspuns (pentru gaboruGG):

TOATE CULTELE FOLOSESC IMAGINEA!

Toate denominaţiunile sectante au cel puţin 70 % din cultul "asemănărilor"! Fiecare cult creştin foloseşte excesiv funcţia de reprezentare, de "asemanare" pe care o are imaginea.

Dumnezeu NU INTERZICE ASEMĂNAREA (dovadă sunt statuile heruvimilor CERUTI DE DUMNEZEU). El interzice doar imaginea falselor zeităţi (CONCURENTE), prin care evreii părăseau amintirea lui Dumnezeu cel adevărat.

Astfel, „imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli? Nu. Şi tot la fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

Icoana nu primeşte "personalitate proprie", ea are doar „funcţia" de a „reprezenta" o persoană reală (care există în realitate, în afara icoanei), are funcţia de a aminti persoana reprezentată, aşa cum cărţile, bibliile şi revistele şi filmele oricărui cult amintesc de persoanele biblice! Gândul de respect sau cinstire care însoţeşte privirea icoanei se îndreaptă spre personele respective, cu existenţă reală!

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru gaboruGG):

Sunt doar forme de evlavie, manifestari atitudinale libere, asemanatoare copiilor care doresc sa atinga exponatele uni muzeu. Este doar o atitudine libera. Nu trebuie confundata aceasta "cinstire" cu "inchinarea" ce i se aduce lui Dumnezeu. Sunt doua lucruri diferite si nimeni nu face aceasta suprapunere, nimeni nu le confunda...

| NoName0x0 a răspuns:

Cat despre cei care zic pe aici ca icoana este "un chip cioplit", e clar ca ei inteleg gresit porunca Divina fiindca aceasta se refera la IDOLI, vrea sa elimine concurenta...

| NoName0x0 a răspuns:

Multumesc de funda! :*