| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o dilema, nu ma pot decide cum sa actionez in situatia următoare.
Iubitul meu m-a vizitat la birou de de cateva ori, uneori vine sa ma astepte dupa prograumul de munca. Am observat ca o colega incerca sa flirteze cu el, aruncand priviri foarte insistente si senzuale. Colega respectiva este renumita in firma pentru ca ii place sa fie admirata de barbati si sa ii vada cum ei se intimideaza, este genul de femeie care se simte bine numai cand vede ca barbatii sunt atrasi de ea.
Am observat si eu zambetele exagerate si privirile insistente de-asemenea si iubitul meu mi-a spus ca i s-a parut ca a fost prea mult.
Acum nu stiu daca ar trebui sa ii spun ei ca este urat si deranjant ce face sau ar trebui sa ignor desi este sfidator ceea ce face. Este lipsit de respect modul in care procedeaza.
Oare cum sa procedez eu în aceasta situatie? Nu imi este teama de ea, nu ma tem de un eventual conflict, doar ca nu as vrea sa par geloasa si sa considere ca e punctul meu slab si acolo sa atace in continuare.

33 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu as discuta atitudinea ei cu alte colege, care s-au aflat in situatie asemanatoare. Asemenea povesti se raspandesc rapid, vor ajunge in urechile ei si o vor da "gata" in curand.

La urma urmei, este si o ocazie sa-ti testezi iubitul...winking

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ar trebuii sa ai o discutie doar tu cu colega intre 4 ochi, nu de fata cu toti, ea trebuie sa stie ca el este iubitul tau si sa inceteze cu avansurile, ce varsta are colega ta? Dar tu si cu prietenul tau ce varste aveti? Daca dupa ce discuti cu colega si ea nu intelege si continuă cu avansurile atunci poti merge la sefa sau seful tau si sa i spui ca colega ta flirteaza cu prietenul tau, dar prietenul tau de ce vine la tine la birou? Si daca vine sa te ia acasa de ce nu sta afara in masină, ca banuiesc ca vine cu masina sa te ia de la servici nu mergeti acasa cu metroullaughing Sau cu Tramvaiul, el greseste ca nu stă afara sa te astepte, se pare ca îi place si lui de colega ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ar trebui să îi spui nimic tipei. Să o lași în pace.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mai bine o ignori.
Iubitul tau ar putea salva situatia, cu niste priviri deloc sexy. Sau ar putea sa o intrebe de sanatate, daca se uita la el ca proasta.

| Mosotti a răspuns:

Las-o in pace, nu ii zice ei, ca prinde iar satisfactie, o sa zica ca ti-e frica ca asta al tau se da la ea, si ii dai superioritate.

Las-o asa sa vedem ce iese, tocmai asa vezi daca iubitul tau cedeaza sau nu, si asa afli cu ocazia asta daca chiar te iubeste si te place sau nu.

Ba chiar iti e teama de ea, altfel nu mai puneai aceasta intrebare si lasa-i chestiile asa, n-ai fi bagat in seama.
Si chiar va considera ca e punctul tau slab!
Nu trebuie sa ii zici tu ca e lipsa de respect, stie si ea asta, doar ca asa este ea si ii place asa.

| NisipLaMare a răspuns (pentru Mosotti):

Dece sa astepte? Ala daca se combina cu culega o sa fie un calvar.Trebuie sa actioneze fii dura la sentimente nu e joaca.

| Mosotti a răspuns (pentru NisipLaMare):

Si daca se combina cu colega aia e, inseamna ca nu iubeste, altul la rand, de ce sa actioneze? Adica ce sa faca, sa-l tina cu forta cu ea, sau cum?

Daca o iubeste, ea nu trebuie sa faca nimic, bine ca afla acum decat mai tarziu.
Nu o sa fie nici un calvar, rezulta ca nu o place cu adevarat si gata, nu s-au terminat barbatii de pe lumea asta.

| NisipLaMare a răspuns (pentru Mosotti):

E vorba despre ea si colega ei nu or sa se inteleaga prea bine dupa aceea. Iar Barbati exista destui pe alese nu-i capat de lume

| Mosotti a răspuns (pentru NisipLaMare):

Nu e vb despre ea si colega ei, e vb de ea ca trebuie sa o ignore, altfel ii da satisfacte, arata ca e deranjata de ce face, si aia o sa rada cu draci, ca tocmai de asta si face ce face, ce naiba, sa cada in capcana ei?

Pe un prost daca-l bagi in seama, ii dai valoare.

| NisipLaMare a răspuns (pentru Mosotti):

Exact, adica nu trebuia sa isi amestece Iubiul cu locul de munca de la bun inceput.

| Mosotti a răspuns (pentru NisipLaMare):

Pai ce, ei nu-i place? Ii place sa vina pe la ea iubitul, nu vad unde e problema de fapt.

| NisipLaMare a răspuns (pentru Mosotti):

Sa vina la ea iubitul da da cui nu-i place asta. Cavaler omu.

| Mosotti a răspuns (pentru NisipLaMare):

Pai normal, nu avea de ce sa ii zica sa nu mai vina acolo, ce naiba.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Invitati-o la un threesome. In cel mai bun caz refuza si nu se mai baga in seama, in cel mai rau caz accepta si tot nu e rau. E win-win!

| relian a răspuns:

Dilema ta este ca vrei si tu sa vo trageti inn 3 si nu stii cum sa intrebi daca sa o faci sau nu happy0 cam despre asta este vorba aici.
Cred ca esti cuplu de ala, caut fata sa ne jucam in 3 laughing Ba ne lesi cu basmele astea, ati iesit amindoi la agatat, e normal trebuie sa va placa la ambii pe cine bagati intre voi laughing

| relian a răspuns:

Dar parca iubitu asta al tau te lasase de acu un an laughing asta ce intrebi este altul sau e tot ala?
Asa ai bagat vreo cateva intrebari ca logodnicu tau de 7 ani te-a lasat sia plecat, bla bla.
Sa linistit ala sia venit inapoi sau asta e unu nou laughing

| Lioana a răspuns:

E foarte dragut faptul ca iubitul tau vine sa te astepte cand iesi de la munca. Eu zic sa te bucuri de asta si sa-l imbratisezi si sa-l saruti acolo in fata ei. Asta o va intimida pe colega ta. Fii mai sarmanta decat ea cu prietenul tau si ea se va simti in inferioritate.

| Emma30555 a răspuns:

Nu conteaza ce face ea ci conteaza ce face el. Dimpotriva daca amandoi o ignorati dar sa fie si din partea lui o chestie evidenta ea va pica de penibila. Ea de fapt are niste probleme psihologice, are nevoie de atentie. Poti sa i spui asta, ca ai observat ca are stima de sine scazuta si simte nevoia sa primeasca atentie si validare din partea barbatilor. Poti sa i spui ca barbatii nu refuza in general o femeie daca acesta se ofera pe tava poate fii si mai grasa si mai invarsta, o femeie daca vrea poate fii bagata in seama usor.

| Lukasssz a răspuns:

Las-o si pe ea sa intre in relatia aia. Vorba aia, puteti si voi sa aveti un 3some.

| mi25 a răspuns:

Daca as fi in locul ei si ai avea o discutie cu mine ca ii fac ochi dulci iubitului tau ti-as pune ca esti dusa si sa iti vezi de treburile tale. Ce nu am voie sa zambesc oricui? Ca din gelozie ti se pare ca vreau sa-ti iau iubitul.
Asa ca ceea ce ti-au propus unii nu sta in picioare. Plus ca ti-ai face un dusman si relatii rele la munca.
E o teorie in viata: ca sa elimini un rau, trebuie sa elimini cauza, nu efectul.
Ce cauta iubitul tau in birou? Acolo este loc de munca, nu loc de randez-vous. Iubitul te poate astepta la poarta (usa) institutiei unde lucrezi.
Si ce crezi, daca ajunge cazul la urechile conducerii, iubitul tau mai poate intra in institutie?

| wildthing a răspuns:

Si care-i problema, daca aia flirteaza cu el? Importanta e reactia lui. Daca eu as fi in locul lui, atunci cand colega ta ar incerca sa flirteze cu mine, mi-as concentra toata atentia asupra ta, te-as transforma pe tine "in personajul principal al filmului", as da de inteles ca esti cu doua clase peste ea si nu are nici o sansa sa concureze vreodata cu tine. Dar el nu face asta, nu-i asa? Desi ti-a spus ca "i s-a parut ca a fost prea mult" tu simti ca a fost doar un text din partea lui, sperand sa nu observi ca si el i-a cam raspuns, a incurajat-o pe tipa respectiva. Simti pericolul, nu te simti personajul principal, nu-i asa? Daca-i cedeaza ei, cu siguranta-i va ceda si alteia, atunci cand tu nu esti de fata ca sa observi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca esti aici cu acesta situatie problema nu este la ea, problema este la tine si la iubitul tau. Tu esti nesigura pe tine iar iubitul tau ar trebui sa clarifice niste lucruri cu acea colega, sa puna niste "bariere".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Consider că într-o situație ca și aceasta comunici cu iubitul tău și îi spui că te deranjează și că ai vrea să facă ceva în sensul ăsta.

Persoana în cauză (adică iubitul tău) ar trebui să meargă și să vorbească cu ea direct, spunandu-i că a observat comportamentul și că îl deranjează, că nu mai vrea să îl repete. Iar el să facă asta când ești si tu de față, la o distanță rezonabilă și doar observi ce se întâmplă (ideal fără ca ei să te poată observa)

Acum depinde foarte mult și dacă el este indiferent de ceea ce simți tu, dacă pur și simplu îi place sau daca ai ceva împreună.

Deci în primul rând discută cu iubitul tău și poate ajungeți la concluzionarea mea de mai sus.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Deci daca ai încredere în iubitul tău, eu zic să o fierbeți în suc propriu. Faceți o strategie. El să vină mai des pe la birou. Bine aranjat, îmbrăcat mulat… Să o lase să îi facă ocheade, dar el să fie complet indiferent. Genul ăsta de femei intră în roșu când văd eșec la orizont. Adică tocmai ele, irezistibilele, să fie flituite? nooo, așa ceva nusepoa’… Îți promit eu că după câteva vizite aia va fi în depresie, mai ales dacă te îmbrățișează el drăgăstos, mai bagă și câte un gest de macho…

| NisipLaMare a răspuns:

A intrecut masura iubitul tau ar trebui expediat sa nu mai vina, se pare ca vine pentru colega aia iubitul tau, cauta-ti altul care nu te viziteaza la munca.Mi se pare o tampenie sa vina sa stea pe capul tau.

| Mosotti a răspuns (pentru NisipLaMare):

Pai daca placi un om, nu e neaparat nevoie sa nu te viziteze la locul de munca.
Nu vine pentru aia el.
De ce sa nu mai vina? Lasa sa vina sa vedem ce iese, e chiar f bine, si e chiar o verificare sa vedem daca o iubeste cu adevarat pe ea.

Asa afli cine e, nu sa-l ferim de situatia unde aflam cine este.

Din moment ce pe ea nu o deranjeaza ca vine, este okey, tu acum gandesti subiectiv de cum ai face tu.
Ca daca o deranja, nu mai venea de mult acela.

| Wr3nch a răspuns (pentru NisipLaMare):

Oau, cum îndrăznește să o aștepte la muncă că poate iese un pic mai repede si merg împreună acasă? Tu gândești înainte să tastezi?

| NisipLaMare a răspuns (pentru Wr3nch):

Una este sa aștepți putin si alta e sa astepti sa iti faca alta ochii dulci pe acolo.Dar daca s-a ajuns la treaba asta tipu vine mai devreme să o vada pe colega-sa.Una este sa iei pe cineva de la serviciu si punct. si alta e situatia unde s-a ajuns.Asa ca si tu intelegi ce vrei du-te si ia-l de mana.

| Daz01 a răspuns:

Eu zic că mai bine este să ignori treaba asta. Dacă te duci și îi spui cu siguranță se apăra spunând că ești "nebună, că ți se pare și că nu are ea nevoie de iubitul tău" sau chiar poate duce discuția în favoarea ei. Cât timp tu și iubitul tău sunteți ok, nu merită efortul ce a o băga în seamă. Succes.

| DeeaDeea94 a răspuns:

Mai bine iti vezi de treaba, sa nu incepi un conflict cu ea pentru ca acolo mergi zilnic si trebuie sa fie un mediu bun în care te înțelegi cu toată lumea...dar iubitul tău nu mai are ce căuta pe acolo...

| akaanne a răspuns:

N ar trebui sa vorbești cu ea, pentru ca atât poate și oricum nu s ar schimba nimic. Încearcă sa treci peste și tu și iubitul tău, ignorând. Atât timp cât iubitul tău o ignora n ar avea ce sa se întâmple.

| AndreeaMar14 a răspuns:

Spune-i ca nu e ok ce face, ca ai observat privirile și ca pe prietenul tău îl deranjează. Nu cred ca tine de gelozie chestia asta, e ceva de bun simt. Nu ar trebui sa iti pese prea mult de ceea ce va zice lumea. Vorbește și cu prietenul tău, sfătuiește-te cu el dacă sa o confrunți sau nu, plănuiți amândoi cele mai bune cuvinte cu care sa ii spui ca va deranjează pe amândoi.

| Mosotti a răspuns (pentru AndreeaMar14):

De ce sa ii zica ca nu e bine ce face aia? Sa-i dea superioritate? Daca ii zice inseamna ca are teama de ea.
Trebuie sa nu faca nimic.
Ce sa zic, de parca ea nu stie ca nu e ok ce face.
Si lasa pe prietenul ei sa gestioneze situatia, ca nu e copil mic.
Daca nu trebuie sa ii pese de ce zice lumea, nu va face nimic.

NU ar trebui sa ii deranjeze ce face un om prost, ar trebui ignorat acel om, deci daca ii deranjeaza, nu este okey.