| Andya a întrebat:

Buna!
Am o problema!
Acum 2 luni stra-bunica mea de 99 de ani a muritcrying
Eu plecasem in vacanta cu parintii la Brasov(noi stam in Buzau). Si am plecat cu grija ca va muri.Si asa a fostcrying. A murit fara sa o mai vad o singura data.In acea saptamana nu mai vorbisem cu ea din lipsa de timpcrying
Ma simt foarte vinovata.Ma iubea foarte mult.Si fiind cea mai mica din familie ma atasez repede de cineva.Eu i-am intors spatele si am plecat, iar ea s-a stinscrying
Spuneti-mi, va rog, ce sa fac ca sa nu ma mai simt vinovatacrying...Plang mereu si stiu ca e vina meacrying
Funda!
P. S.big grinaca nu are cineva ceva bun de zis sa nu mai zicastraight face

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai de ce sa te simti vinovata, n-ai avut nici o vina ca strabunica ta a murit si nu puteai impiedica moartea ei, indiferent ce ai fi facut, asta este viata, ne nastem, traim mai mult ori mai putin(si bunica ta a atins o varsta frumoasa) si apoi murim, este legea firii. Sigur ca o plangi, este ceva absolut normal, mai ales daca ai iubit-o. Incearca sa nu te gandesti mereu la moartea ei, gandeste-te ca ea va trai mereu in sufletul tau si gandeste-te, mai ales, la momentele fericite traite impreuna. Condoleante!

7 răspunsuri:
| ELLSSA a răspuns:

Condoleante!
Cel mai bine ar fi sa te rogi pentru sufletul ei.Nu te simti vinovata, nu ai de ce...

| Gizăz a răspuns:

1. Nu tu ești vinovată c-a murit tocmai atunci! Nu aveai de unde să știi asta așa că te simți prost degeaba.

2. Nu știu cât te-ai fi așteptat să trăiască, avea totuși o vârstă foarte înaintată; după niște anumiți ani te aștepți la asta din clipă în clipă. Mi-am pierdut și eu bunicul când aveam 16 ani, avea doar 73. A fost un om bun la care am ținut nespus și mă bucură faptul că i-am putut da o îmbrățișare cu două zile înainte. Tot ce poți face e să strângi din pumni, să plângi dacă poți(eu mai mult de 5 minute adunate nu am reușit, eram prea șocat) și să mergi înainte.

3. Mulțumește-te cu anii petrecuți împreună și cu faptul că ai moștenit niște gene puternice; dacă ajung și eu la 70 e bine.

| Adorable a răspuns:

Avea 99 de ani, este normal acest ritm al vietii!
Ce sa faci in afara de a-i duce flori la mormant si de a-i aprinde o lumanare? In modul acesta vei fi mai aproape de ea!
Bunica mea a murit de cancer si parintii mei fiind divortati nu am avut cand sa o mai vad, dar a murit strigandu-ma pe mine!

| yanis a răspuns:

Bunica ta te vegheaza si a vrut sa o pastrezi in amintire asa cum o stiai.zambeste cand te gandesti la ea caci vrea "sa te stie" fericita.nimic nu e intamplator...totul e "programat" pentru pamanteni.capul sus si fii sigura ca stia ca o iubesti.

| Keilly a răspuns:

Pai nu ai trebui sa te simti vinovata...totusi avea 99 de ani si oricine se astepta la astahappy

| Laur_7500 a răspuns:

Nu ai de ce sa te simti vinovata pentru ca nu este vina ta ca s-a stins, asa a fost sa se intample.nimeni nu are nici o vina. si nu vei putea uita asa de repede. trebuie sa iesi sa incerci sa uiti. ceea ce e foarte greu sa uiti asa rapid, dar macar sa stii ca ea de sus iti este alaturi si ca daca u o sa te bucuri si ea o sa se bucure, asa ca inveseleste-owinking

| cosmy_7533 a răspuns:

Buna! Nu imi vine sa cred, asa mi s-a intamplat si mie! Numai cu bunicul meu de 90 de ani!