| kandaraki a întrebat:

am o problema, prietena mea vrea sa lase tot si sa isi faca o noua viata, a zis ca dupa Anul Nou, care il petrecem la munte impreuna, va pleca in Italia, la sora ei, sa isi inceapa o noua viata. Avem un an impreuna, locuim in 3, cu mama ei, care e o betiva si in fiecare zi sunt certuri. O iubesc foarte tare si nu vreau sa plece de langa mine. Am incercat sa trecem aparte sa locuim, prietena nu vrea din considerent ca ii pare rau sa o lase pe mama ei singura si are un credit la banca de achitat. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Cere-o în căsătorie. Dacă refuză, n-ai ce să- faci.Soțul meu când mi-a cerut prietenia, deși vorbiserăm doar câteva ore în cateva faze înainte, m-a întrebat dacă aș vrea să ne cunoaștem în vederea căsătoriei și așa și-ar fi dat sema dacă intram în relație cu cărțile pe față sau doar de distracție până ne plictisim sau găsim altceva mai interesant de făcut.Mai bine caută o comunitate creștină în care se valorizează inițierea de relații cu persoanele de sex opus doar având în vedere căsătoria, nu de plictiseală, divertisment.

41 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns (pentru kandaraki):

Mama ei! Nu e destul sa-ti o iei de soacra, mai e si betiva? Paguba si faliment total, atat financiar, cat si social!

| BlackRose03 a răspuns:

Daca relatia voastra e puternica va ramane langa tine.Nu o poti obliga sa stea cu tine daca nu-si doreste asta.Va alege intre tine si cariera. Daca alege cariera se va departa de tine cu timpul. Daca ramane nu va putea sa isi inceapa noua viata.Cel mai probabil isi va alege cariera.

| cristimihailov a răspuns (pentru kandaraki):

Se pare ca esti intr-un moment din acela in care viata iti spune sa iesi din banda ta de comfort...

Mergi cu ea si iti schimbi cam toata viata sociala, cariera, etc

O lasi sa plece si iti imbunatatesti viata sentimentala (acum, ca stii ce cauti, poti cauta ceva si mai bun).

Nu zic ca e usor de facut, e greu. Dar nu uita o chestie: vei face unul dintre cei doi pasi mai devreme sau mai tarziu.

Daca tu simti ca te leaga multe de Romania si daca ai un venit superior lunar sau esti student, eu as ramane. Dar asta ar fi decizia pe care eu personal as lua-o.

Daca insa nu mai ai de ce sa stai, eu m-as duce. Nu uita insa ca in strainatate vei ajunge foarte greu sa faci ceva fara studii. (Ceva care sa si merite).

Dar se promite a fi o experienta interesanta oricare directie ai lua.

| darrio2007 a răspuns (pentru kandaraki):

Eu am inteles doar ce ai scris in intrebare. Ca locuiti toti 3. Si pe maica-sa cui o lasa?

| kandaraki explică (pentru darrio2007):

Singura o lasa

| kandaraki explică (pentru BlackRose03):

Asta am inteles si eu, realizez acest fapt

| kandaraki explică (pentru cristimihailov):

Am un venit destul de bunisor, nu sunt student.
cum ai zis si tu, nu e usoara decizia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ti-a propus sa mergi si tu cu ea?

| kandaraki explică (pentru anonim_4396):

Din pacate nu, a zis ca vrea sa mearga singura sa inceapa o viata noua, eu merit ceva mai bun ca ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru kandaraki):

In concluzie, nu te mai vrea daca vine cu o scuza asa ieftina

| cristimihailov a răspuns (pentru kandaraki):

Atunci ramai aici. Continua-ti viata.
Nu are sens sa incerci Italia.

Iti spun din experienta mai multor prieteni care nu locuiesc in Romania. Nici eu nu locuiesc in Romania.

Dar pe vremuri, portul national, mancarea grasa si diversele traditii imi erau straine. Si ma simteam foarte bine. In plus biserica... nu stiam decat mitropolia unde este. In rest eram afon. Ca nu ma interesa.

Cand am ajuns in strainatate... am inceput sa vad biserica din nou, sa caut o ie, un steag romanesc, etc.

E mai greu primii cativa ani... 4 sau 5. Pe urma revii la vechile obiceiuri.

Dar vei ramane, daca nu te desparti de tot de Romania, cu fundul in doua barci. Sa nu faci greseala asta.

Eu am facut-o usor. M-am corectat. Altii au facut-o mai grav si dupa 17 ani de tari straine de exemplu inca au protv si etno tv drept canale principale pe satelit sau internet.

Altii sau intors in Romania. Apoi ofticati de ce au gasit, au plecat din nou. Putini s-au intors de tot.

Ce incerc sa iti spun este ca emigrarea nu e usoara. Acolo in Italia poate ca prietena ta nu o sa isi gaseasca job foarte curand. Si o sa creasca stresul in ea. Ti-o vei fura doar ca respiri. Limba italiana... daca nu o stii. si chiar vrei sa mergi, eu zic sa te bagi la studii de urgenta. Minim un an cat sa vorbesti cursiv si corect gramatical. Nu perfect, dar cam cat unul care nu conjuga mereu verbele corect.

Si pentru ce la urma urmei?

Dar asta tu decizi. Iti dai singur sah in Italia sau te uiti dupa una noua pe aici. Si nici nu cred ca o sa iti fie prea greu sa gasesti.