| vreaudoarunsimpluraspuns a întrebat:

Am 20 de ani si sunt impreuna cu o fata de 1 an de zile, ea are 17 ani, locuim am2 in Italia, la bloc suntem vecini, mama ei, s-a recasatorit cu un italian, tatal ei natural, nu vrea sa stie de ea, si de cand au aflat de relatia ei cu mine, nu au fost de acord, in mare parte tatal vitreg, mama ei ar vrea oarecum sa accepte, dar de fiecare data intervine el si ea, uita de fica ei, si o ignora si nu ii acorda atentia necesara, accepta ca tatal vitreg sa o loveasca, ba chiar a scos`o afara din casa, i-a zis sa isi faca bagajele, fara ca mama ei sa scoata un cuvant, tata-l ei vitreg pe scurt e un drogat, mai mereu e fumat, si acum de sarbatori vor sa plece in moldova si imi e frica ca o sa o lase acolo, si daca ea ramane acolo eu ma gandesc sa renunt la viata mea aici in Italia si sa ma duc la ea acolo, dar nu vreau sa am probleme gen, politie dosare penale, precizez ca o respect pe iubita mea, inca nu am facut sex cu ea, si la cum e situatia, nu cred ca o voi face pana ce ea nu va implini 18 ani, si daca ea s-ar muta cu mine, in ce belele as intra eu, nu ma gandesc la maritat, sau ceva de genu suntem inca tineri, dar vreao doar sa o scap din mizeria in care e, banii nu sunt o problema

Răspuns Câştigător
| SebastianBoanca a răspuns:

Daca banii nu sunt o problema e foarte ok. Eu zic sa mai asteptati amandoi un an pana e ea majora si dupa aia va puteti muta impreuna. Intre timp, intariti relatia foarte mult, ca o sa fie foarte greu, mai ales daca va iubiti mult, dar lasati aceste greutati sa va uneasca ca si cuplu si prieteni pana la urma. Chiar imi pare rau sa aud cand un barbat loveste o femeie sau o fata care nu are puterea lui.Aia numai barbati nu is. Oricum, zii sa reziste si sa nu se mai lase la bataile lui, macar sa il evite cat poate si sa nu stea pe acasa cand ii el. Stiu ca ii greu dar, daca va iubiti cu adevarat o sa puteti trece peste toate. Succes si o seara faina. P.S. : In viitor o sa imi deschid niste canale de youtube si o sa raspund prin videouri intrebarilor de genul asta. happy

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se muta la tine nu vei avea nici o belea.
Este adevarat ca mama ei poate cere reintoarcerea la domiciliu dar nu o poate forta la aceasta, fara o hotarare judecatoreasca in acest sens.

| SkyPilot a răspuns:

Sa se mute la tine. Daca o face de buna voie, nu e nici o problema. Va dura mult pana obtine o hotarare judecatoreasca, trebuie sa plateasca si pot iesi la iveala toate rahaturile pe care ni le-ai spus, ceea ce nu e in avantajul petentilor. Probabil ca daca ii amenintati ca ii dati in vileag se vor potoli.

| Felys a răspuns:

Doar dupa 18 ani se poate muta cu tine peste cuvantul parintilor, pana atunci sa stea cuminte si sa astepte sa devina majora si independenta