| kandaraki a întrebat:

am o problema, prietena mea vrea sa lase tot si sa isi faca o noua viata, a zis ca dupa Anul Nou, care il petrecem la munte impreuna, va pleca in Italia, la sora ei, sa isi inceapa o noua viata. Avem un an impreuna, locuim in 3, cu mama ei, care e o betiva si in fiecare zi sunt certuri. O iubesc foarte tare si nu vreau sa plece de langa mine. Am incercat sa trecem aparte sa locuim, prietena nu vrea din considerent ca ii pare rau sa o lase pe mama ei singura si are un credit la banca de achitat. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Cere-o în căsătorie. Dacă refuză, n-ai ce să- faci.Soțul meu când mi-a cerut prietenia, deși vorbiserăm doar câteva ore în cateva faze înainte, m-a întrebat dacă aș vrea să ne cunoaștem în vederea căsătoriei și așa și-ar fi dat sema dacă intram în relație cu cărțile pe față sau doar de distracție până ne plictisim sau găsim altceva mai interesant de făcut.Mai bine caută o comunitate creștină în care se valorizează inițierea de relații cu persoanele de sex opus doar având în vedere căsătoria, nu de plictiseală, divertisment.

41 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Propune-i sa mergeti impreuna.
Daca zice da, atunci poate mai tine la tine.
Daca zice NU sau se eschiveaza, vrea sa mearga doar ea, atunci probabil are socoteli mai importante decat persoana ta. In acest caz las-o sa plece, iar tu-ti vei gasi o alta fata in locul ei. Sunt destule.

Cred ca nu vrei sa ai pe umeri o soacra vitrega pana ce va fi plecata.

| kandaraki explică (pentru Bula):

As vrea sa mergem impreuna, foarte tare.
Usor de zis sa o las, o Iubesc enorm, sufar daca nu o vad cateva zile, dar sa nu o mai vad niciodata.

| Bula a răspuns (pentru kandaraki):

Degeaba o iubesti "foarte tare", daca pentru ea tu esti doar o "umplutura" in viata ei. Iti va trece.
Iti pierzi timpul si tineretea degeaba cu o fata care nu tine la tine.

| kandaraki explică (pentru Bula):

Ea tine la mine, eu vad si simt asta, doar ca situatia cu mama ei betiva si cu certurile zilnice strica toata treaba

| Bula a răspuns (pentru kandaraki):

Mama ei! Nu e destul sa-ti o iei de soacra, mai e si betiva? Paguba si faliment total, atat financiar, cat si social!

| darrio2007 a răspuns:

Nu e clar pentru tine ca vrea o noua viata dar fara tine si fara maica-sa? Maica-sa va ramane pe capul tau. Scapa de acolo cat mai poti.

| kandaraki explică (pentru darrio2007):

E clar e clar, nu ramane mama ei pe capul meu, daca chiar ea pleaca si ma lasa

| darrio2007 a răspuns (pentru kandaraki):

Spui ca locuiti toti trei. Daca ea pleaca tu cu cine ramai? Nu cu maica-sa? Ca spui ca nu o ia si pe maica-sa cu ea.

| kandaraki explică (pentru darrio2007):

Ce-i asa greu de inteles, am zis ca stam in 3, adica eu m-am mutat pe o perioada la ea acasa, eu am unde sta, daca pleaca iubita nu raman cu maica-sa.

| darrio2007 a răspuns (pentru kandaraki):

Eu am inteles doar ce ai scris in intrebare. Ca locuiti toti 3. Si pe maica-sa cui o lasa?

| kandaraki explică (pentru darrio2007):

Singura o lasa

| mihai69 a răspuns:

Roag-o să-și ia și mama, să nu te lase cu ea pe cap!

| kandaraki explică (pentru mihai69):

Nu mi-o lasa mie pe cap, ea singura vrea sa plece!

| Violleta2022 a răspuns (pentru kandaraki):

Nici eu nu am inteles, daca iubita ta pleaca, nu te lasa acasa cu maica-sa?
Nu ati spus ca locuiti in 3?

| kandaraki explică (pentru Violleta2022):

Pai eu stateam la ea, eu am unde locui, doar stateam la ea de ceva timp.

| Violleta2022 a răspuns (pentru kandaraki):

Am inteles!
Totusi, de ce vrea prietena ta sa plece singura, gata, si-a terminat marea dragoste pentru tine si vrea ceva nou pentru ea?
As intelege sa plecati impreuna, dar sa plece singur?!
Imi suna a despartire intentionata!

| kandaraki explică (pentru Violleta2022):

Vrea sa plece deoarece nu mai suporta certurile cu mama ei betiva si considera ca eu merit pe cineva cu o familie normala, merit ceva mai bun ca ea! eu i-am explicat ca o iubesc si nu o las, dar ea vrea sa o ia de la zero

| Violleta2022 a răspuns (pentru kandaraki):

Bulshituld e rigoare: "adio, te parasesc fiindca nu te merit, tu meriti ceva mai bun!"
replica folosita de toti barbatii si femeile care s-au plictisit de o relatie si vor sa o termine.
Daca era dragoste adevarata, nu ar fi putut sa accepte sa traiasca fara tine, nici macar 1 zi.
Deci, s-a saturat de ttine, de maica-sa, de tot si vrea sa-si faca o alta viata cu un altul!
Pana aici mi s epare cinstita, dar sa nu-mi spuna bulshitul cu "te iubesc, dar te parasesc ca meriti ceva mai bun", ca se contrazice singura.
Este ca si cum ti-ar spune "nu te mai iubesc deloc, dar nu pot sa-ti spun asta in fata", cand de fapt asta este realitatea!

| kandaraki explică (pentru Violleta2022):

Nu s-a plictisit de relatie, ci de modul asta de viata, de certuri, noi ne simtim foarte bine impreuna.

| Violleta2022 a răspuns (pentru kandaraki):

De care mod de viata vorbesti?
Va certati voi doi? Inseama ca ca-i relatie cu nabadai, cum sa va certati, dar va simtiti bine? Ce fel de relatie este aia?

| kandaraki explică (pentru Violleta2022):

Cine a zis ca ne certam? de unde ai luat asta copilo?

| Violleta2022 a răspuns (pentru kandaraki):

Din fraza scrisa de tine:
"Nu s-a plictisit de relatie, ci de modul asta de viata, de certuri, noi ne simtim foarte bine impreuna."

PS cat despre mine... cam greu a mai fiu copila la 50 de ani happy

| kandaraki explică (pentru Violleta2022):

Nu ma cert eu cu ea, ea se cearta cu mama ei

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Eu inteleg asa:
Ori ii spui drum bun...
Ori mergi cu ea...

In Romania nu pare sa vrea sa mai stea. Asa ca te hotarasti si tu ce doresti.

Eventual mai prelungesti un pic relatia, mai faci cateva drumuri pana in Italia, iti gasesti pe alta si asta este.

Se intampla si lucruri neplacute in viata.

| kandaraki explică (pentru cristimihailov):

Mda, mersi pentru sfat. E greu al naibii de acceptat

| cristimihailov a răspuns (pentru kandaraki):

Se pare ca esti intr-un moment din acela in care viata iti spune sa iesi din banda ta de comfort...

Mergi cu ea si iti schimbi cam toata viata sociala, cariera, etc

O lasi sa plece si iti imbunatatesti viata sentimentala (acum, ca stii ce cauti, poti cauta ceva si mai bun).

Nu zic ca e usor de facut, e greu. Dar nu uita o chestie: vei face unul dintre cei doi pasi mai devreme sau mai tarziu.

Daca tu simti ca te leaga multe de Romania si daca ai un venit superior lunar sau esti student, eu as ramane. Dar asta ar fi decizia pe care eu personal as lua-o.

Daca insa nu mai ai de ce sa stai, eu m-as duce. Nu uita insa ca in strainatate vei ajunge foarte greu sa faci ceva fara studii. (Ceva care sa si merite).

Dar se promite a fi o experienta interesanta oricare directie ai lua.

| kandaraki explică (pentru cristimihailov):

Am un venit destul de bunisor, nu sunt student.
cum ai zis si tu, nu e usoara decizia

| cristimihailov a răspuns (pentru kandaraki):

Atunci ramai aici. Continua-ti viata.
Nu are sens sa incerci Italia.

Iti spun din experienta mai multor prieteni care nu locuiesc in Romania. Nici eu nu locuiesc in Romania.

Dar pe vremuri, portul national, mancarea grasa si diversele traditii imi erau straine. Si ma simteam foarte bine. In plus biserica... nu stiam decat mitropolia unde este. In rest eram afon. Ca nu ma interesa.

Cand am ajuns in strainatate... am inceput sa vad biserica din nou, sa caut o ie, un steag romanesc, etc.

E mai greu primii cativa ani... 4 sau 5. Pe urma revii la vechile obiceiuri.

Dar vei ramane, daca nu te desparti de tot de Romania, cu fundul in doua barci. Sa nu faci greseala asta.

Eu am facut-o usor. M-am corectat. Altii au facut-o mai grav si dupa 17 ani de tari straine de exemplu inca au protv si etno tv drept canale principale pe satelit sau internet.

Altii sau intors in Romania. Apoi ofticati de ce au gasit, au plecat din nou. Putini s-au intors de tot.

Ce incerc sa iti spun este ca emigrarea nu e usoara. Acolo in Italia poate ca prietena ta nu o sa isi gaseasca job foarte curand. Si o sa creasca stresul in ea. Ti-o vei fura doar ca respiri. Limba italiana... daca nu o stii. si chiar vrei sa mergi, eu zic sa te bagi la studii de urgenta. Minim un an cat sa vorbesti cursiv si corect gramatical. Nu perfect, dar cam cat unul care nu conjuga mereu verbele corect.

Si pentru ce la urma urmei?

Dar asta tu decizi. Iti dai singur sah in Italia sau te uiti dupa una noua pe aici. Si nici nu cred ca o sa iti fie prea greu sa gasesti.

| vocea a răspuns:

Salut,e clar ca aceasta femeie nu te iubeste avand in vedere ca vrea o noua viata, trebuie sa fii puternic, sa treci peste si vorbeste cu ea si spune-i cu nu poate pleca asa pur si simplu.

| kandaraki explică (pentru vocea):

Easy to say, dupa un an sa renunti asa simplu!

| BlackRose03 a răspuns:

Daca relatia voastra e puternica va ramane langa tine.Nu o poti obliga sa stea cu tine daca nu-si doreste asta.Va alege intre tine si cariera. Daca alege cariera se va departa de tine cu timpul. Daca ramane nu va putea sa isi inceapa noua viata.Cel mai probabil isi va alege cariera.

| kandaraki explică (pentru BlackRose03):

Asta am inteles si eu, realizez acest fapt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ti-a propus sa mergi si tu cu ea?

| kandaraki explică (pentru anonim_4396):

Din pacate nu, a zis ca vrea sa mearga singura sa inceapa o viata noua, eu merit ceva mai bun ca ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru kandaraki):

In concluzie, nu te mai vrea daca vine cu o scuza asa ieftina

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Daca tu nu o poti intretine, daca nu ai locuinta, daca... multe... de ce sa o opresti sa-si imbunatateasca viata? Doar din egoism, ca sa ai pe cineva care sa te spele si sa te hraneasca?

| kandaraki explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Eu pot sa o intretin, doar ca ea nu vrea la moment sa plece sa isi lase mama singura, dar acum mi-a zis ca vrea sa plece cu totul la Anul.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru kandaraki):

Stie ea de ce vrea sa plece!

| kandaraki explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Si de ce oare?

| asuari a răspuns:

E alegerea ei, totusi, ar trebui sa isi ia si mama deoarece nu poti avea tu grija de ea. Daca pleaca inseamna ca doar a avut nevoie de tine, te-a folosit (totusi nu crede asta). Daca te-ar iubi si ar tine la tine ar fi langa tine mereu.

| kandaraki explică (pentru asuari):

Nu isi va lua mama, fiindca cu ea viata e un chin. Nu cred ca m-a folosit