| DiDu_7700 a întrebat:

Am si eu mare nevoie de niste sloganuri pentru protejarea mediului inconjuratori! Urgeeent!:*

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| bunny112 a răspuns:

Nu stiu dac este exact ceea ce iti trebuie, dar totusi sper sa te ajute.sunt niste citate dar pe care le poti transforma si in sloganuri:

Daca omenirea ar disparea, lumea s-ar regenera la stadiul in care era acum 10000 de ani. daca toate insectele ar disparea, mediul inconjurator s-ar prabusi in haos. – Edward O. Wilson – "parintele biodiversitatii"
Nu vom salva tot ce ne-ar placea sa salvam, dar vom salva mai mult decat daca n-am fi incercat deloc. – Sir Peter Scott
Nu te indoi niciodata ca un grup mic de oameni care gandesc si sunt dedicati pot schimba lumea. Adevarul e ca e singurul lucru ce a salvat lumea pana acum. – Margaret Mead (1901 – 1978) antropolog
Exista destule resurse in lume pentru nevoile umane dar nu si pentru lacomia umana. – Mohandas K. Gandhi (1869 – 1948)
Multi dintre noi nu se considera activisti ai mediului. dar fiecare persoana e un agent infectios al schimbarii – Dr. Nils Daulaire
Exista putine sanse de a proteja mediul fara un sens de responsabilitate – Kofi Annan
De indata ce vedem lumea ca fiind vie, vom recunoaste ca o parte din noi a stiut asta intotdeauna. E ca un fel de patrundere din iarna in primavara. – Rupert Sheldrake
Un nou mod de gandire e necesar daca oamenii vor sa supravietuiasca – Albert Einstein
Toti suntem unul – pasari, pante, animale, minerale. Toti suntem diferite manifestari ale aceleiasi energii esentiale. – Alejandro Lerner, scriitor argentinian
Probabil ca darurile noastre native ne scapa pentru ca sunt atat de evidente – Sue Bender
Nivelul cel mai profund de intelegere a ecologiei este intelegerea ca suntem parte dintr-un mare intreg, cosmic, din univers – Fritjof Capra, fizician
Realitatile naturii depasesc si cele mai ambitioase visuri ale noastre – François-Auguste-René Rodin, sculptor
O natiune care distruge solurile se distruge pe sine. Padurile sunt plamanii pamantului nostru, purificand aerul si dand putere proaspata oamenilor sai – Franklin Delano Roosevelt, al 32-lea presendinte SUA
Batranul Lakota era un intelept. El stia ca inima omului, departe de natura, se impietreste; stia ca lipsa de respect pentru vietati va conduce repede la lipsa de respect pentru oameni. – Luther Standing Bear, indian sioux
Avem putin timp ramas pentru a reusi sau esua in asigurarea unui viitor speciei noastre – Jacques Cousteau
Criza ecologica ne conduce la ceva ce nicio alta criza in istorie n-a mai facut – la lupta pentru realizarea unei noi umanitati – Dr. Jean Houston, cercetator
Placerea durabila de a fi in contact cu natura… e la indemana oricui se va plasa sub influenta pamantului, marii si cerului si a vietii lor uluitoare.- Rachel Carson (1907-1964)
Natura ne arata doar straturile de suprafata, dar ea e infinit de adanca. – Ralph Emerson
Nu am nicio indoiala ca vom avea succes in intrebuintarea energiei solare. daca razele solare ar fi arme de lupta, am fi avut energie solara cu secole in urma – Sir George Porter
Realitatea suprema a timpului nostru e… vulnerabilitatea panetei. – John F. Kennedy
Se zice ca marea e rece, dar marea contine cel mai fierbine sange din cate exista – D H Lawrence (1885-1930) — "Whales Weep Not"

1 răspuns:
| fenix_5808 a răspuns:

Era unul, tare fain:Salveaza planeta, sinucide-te!