| madalina13021997 a întrebat:

Buna
Am si eu o intrebare: de ce fetele se maturizeaza fizic mai repede decat baietii?

5 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Unele doar fizic, asa e legea firii, nu e o teorie laborioasa

| AtateaConditii a răspuns:

Poi si baietii pe la 13 ani au sperma, si fetele menstruatie de la 10-18. Se maturizeaza la fel fetele si baeitii doar ca la fete corpul este mai complex ca la baieti, de exemplu daca o fata la 10 ani i-a venit ciclul si a ramas gravida nu are cum sa nu aiba sani nu? Pentru ca trebuie sa alapteze copilul. La baieti in afara de sperma nu prea se vad diferente de maturizare fizica deoarece ei nu duc o sarcina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ele se pregatesc sa fie mamici.

| snzpaul a răspuns:

Pentru ca mecanismul corpurilor fetelor se dezvolta continuu, pe cand al baietiilor treptat.

| Roxaname a răspuns:

Pentru ca fetele se pot avea copii la 12 iar baieti nu pot face copii la 12 ani ca nu le-a venit sti...