Întrebare recomandată | Nicoleta9889 a întrebat:

Buna, am si eu o mica povestioare si am nevoie de niste sfaturi. Eu fac 24 de ani, iar soțul meu 28. Suntem împreună de 3, căsătoriți de 2 ani, un băiețel de 2 anișori si însărcinată în 5 luni cu al doilea băiețel. La începutul relației am stat câteva luni la el, după ne-am mutat la mine după ce a avut mai multe scandaluri cu tatăl lui, tatăl lui bea mereu si se cearta cu maica-sa, el se baga si mereu ieșea scandal, ne scotea ochii ca nu plătim si noi la facturi, iar noi în perioada aceea nu lucram, eram si însărcinată, ne era destul de greu. După ce ne-am mutat la mine, totul bine si frumos, am născut, liniste si pace. Bineinteles ca certuri între mine și el au existat si încă există deoarece si el mai are cu băutura, pe copil il iubeste, ii face toate poftele, dar pe mine cred ca nu, niciodată nu ma intelege ca sunt obosită fiind si însărcinată și toată ziua cu cel mic, nu îmi face complimente niciodată, relația noastră s-a răcit foarte mult. Imi spune ca nu imi mai suporta tatăl ca el nu o sa stea niciodată aici ca nu ii place zona, ca nu are prieteni, eu fiind singura la părinți, ai mei ne-au ajutat cat de mult au putut, de 2 ani de zile noi nu am plătit nici o factură, ne-am facut doar poftele si niciodată nu ne-au reproșat nimic având în vedere că de cand am născut tatăl meu a rămas la pensie si o are destul de mică 2000 lei, mama mea nu are pensie si cu toate astea ei niciodată nu ne-au deranjat cu nimic, grija de cel mic au avut si au mereu, cand plecam pe undeva ei stau cu el. Tati i-a propus sa ne mai facem cateva camere ca o sa ne ajute si el, dar el de vreo 2 luni nu vrea sa audă de nimic, îmi spune mereu ca nu il mai suportă ca e nebun si totusi el nu il deranjează cu nimic decat ca ii mai da cate un sfat, la el nu vreau sa stau pentru ca nu am nici un ajutor, ai lui au plecat in afară de ceva timp si acum ii vede cei mai buni ca ii trimite din cand in cand cate 100 de euro. El mai are si un frate si nu prea am avea unde sa stam acolo decat intr-o camera si plus de asta mai are si un anturaj urat acolo unde ar sta zi de zi cu băutura in mana. De 2 luni si putin bea de cand vine de la munca pana seara, nu a mai făcut o pauză, nu stiu ce e cu el, dar eu sunt dărâmata psihic, am obosit, ma simt tristă am numai gânduri urâte in cap. A zis ca saptamana asta o sa isi ia bagajele si pleaca la el acasă (a mai făcut asta de 5 ori, dar cu multa cearta, vorbe urâte). Nu mai stiu ce da fac, va rog sa imi dati un sfat, ma scuzati ca am scris atât.

18 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Am citit povestea tristă pe care o ai, si vreau sa te intreb de ce ai facut copii cu un om ca el, care bea are anturaj urît, te a batut vreodata? El cand a inceput sa bea inainte sau dupa ce ai nascut primul copil?

| Nicoleta9889 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mai bea si inainte la cate o petrecere sau o bere 2, dar acum parca a luat.o razna de tot, nu pot comunica cu el, nu ii pot zice nimic ca se enervează.

| johnnny123 a răspuns:

În condițiile în care aveți o situație materială proastă, nu aveți o locuință a voastră și depindeți de părinții pensionari, iar relația dintre voi este tensionată (neînțelegeri, băutură, anturaj, etc), de ce a trebuit să mai faceți și al doilea copil într-o perioadă atât de grea?

Ca să nu mai vorbesc de partea cu "de 2 ani de zile noi nu am plătit nici o factură, ne-am facut doar poftele"

Eu înțeleg că ești într-o situație urâtă și-mi pare rău pentru asta, dar ar trebui să fii și tu cinstită cu tine însăți și să recunoști că 80% dintre probleme vi le-ați făcut cu mâna voastră.

Soluții sincer nu prea văd, pentru că în momentul ăsta nu există o aliniere între ceea ce-ți dorești tu și ceea ce-și dorește el. El vrea să plece, tu vrei să stai. El vrea anturaj și băutură, tu-l vrei acasă cu tine și copiii. El nu vrea să aibă nimic de a face cu ai tăi, tu vrei să apelezi în continuare la ei.

Dacă vreți o șansă să funcționați ca un cuplu, în primul rând trebuie să vă doriți amândoi aceleași lucruri, nu lucruri diametral opuse.

| Wr3nch a răspuns:

Daca pleaca, sa fie plecat cu totul. Ii explici frumos ca ori pune banii de bautura in o chirie si facturi daca nu vrea sa stati cu ai tai, ori daca iese pe usa sa nu mai vina inapoi. Ca e 2022, poti divorta frumos, iei copii, si el poate plati pensie alimentara si sa bea pana pusca.

| BogdanEminovici a răspuns:

Trebuie să fii foarte atentă la obiceiurile unui bărbat înainte să te căsătorești cu el.
Divorțul este cel mai bun sfat în soluția asta.
O zi bună!

| BogdanEminovici a răspuns (pentru BogdanEminovici):

*situația

| Crackman a răspuns:

Nu prea ai ce face... El si a facut un plan in cap si probabil are vreo criza a vietii

| Frank51 a răspuns:

Welcome to the real world.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns:

Pai sfatul nu e clar? Da-l dracu, divorteaza si gata, nu te mai iubeste, nu te vrea, nu te mai respecta.
Daca nu faci asta, vei suferi din ce in ce mai tare, deci alegi.
Alt sfat mai bun nu vei primi.

| SilentRain a răspuns:

Soțul tău e o scurtă de om și tu o inconștienta, nu te apuci sa mai împuști un copil când nu ai nici unde sa stai
Mie mi-ar fi rușine să stau pe spatele părinților și să mai am tupeul sa mai fac inca un copil...
Ce ai de făcut?
Fie îl accepți pe asta și te complaci cu situația, că omul nu-l poți schimba după bunul plac ...de aia nu se aruncă lumea să facă copii până nu își cunosc partenerul bine, da na sa zicem că ai fost chioară de-a dreptul
Ai mai putea sa ii zici lucrurile în fața, ce ne-ai zis și noua, să-i dai un termen sa se pună pe picioare și dacă nu, să-l lași, sa plătească pensie alimentara pentru copii și tu mandra după ce naști și te pui pe picioare sa îți cauți de lucru

| mgtow a răspuns:

Poti sa ramai singura la parinti fara el daca nu te iubeste

| Together a răspuns:

Daca tatal lui era alcoolic, iar el de 2 luni bea in fiecare zi de cand ajunge acasa pana seara, te poti astepta ca el sa caute bautura toata viata. Nu e o idee buna sa visezi ca poti avea o familie fericita cu el fara sa bea. Toata viata va cauta sa se imbete, aia e fericirea lui. Si cu cat o sa te pui mai mult in calea fericirii lui, cu atat o sa te dispretuiasca mai mult.

Inca mai are job din fericire si tine la copil, iti recomand sa eviti certurile cu el chiar daca asta inseamna sa il lasi sa bea. Si sa te hotarasti care e limita la care preferi sa nu-l mai ai in viata ta. Si bine ar fi sa ai un plan cum vei iesi din relatie in punctul acela.

Nu cred ca a avut vreo nevasta castig de cauza cand barbatul ei a dat-o pe bautura. Te poti certa, dar n-o sa castigi (o sa tot bea) si copiii vor fi marcati de toate certurile.

Oamenii se opresc din dependenta cand nu-si mai permit (dupa ce au facut tot ce puteau nu mai au bani si nu le mai da nimeni ca sa-si cumpere drogul), sau cand sanatatea le e clar afectata (cand doctorul le zice ca urmeaza sa moara daca nu se opresc).

Deci gandeste-te daca vrei sa ajungi ca mama lui, ca asta e viitorul alaturi de el. Si vezi ca si copiii vor fi predispusi sa mearga pe acelasi drum, poate daca il vad ca exemplu negativ vor fi mai motivati sa stea departe de bautura...

| Emma30555 a răspuns:

Normal era sa mai astepti sa faceti copiii, sa munciti, sau macar el sa munceasca. Ai 24 de ani, puteai sa te mai bucuri de tinerete si poate gaseai un baiat mai bun, dar te ai grabit, nici acum nu e tarziu sa stii, poti sa tii refaci viata in timp. Sa muncesti si tu pentru copiii tai, sa le poti oferi un viitor. Lasa l sa plece daca vrea, sa se intoarca doar daca munceste, si daca stie sa aprecieze ceea ce ii oferi tu si parintii tai, care va ajuta atat de mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i pace sa plece, ca sa realizeze ca-i un om de nimic. De data asta inceteaza sa-l mai rogi sau sa insisti fiindca asta asteapta ca tu sa cedezi intotdaeuna si el sa faca ce vrea.
Va realiza in cateva zile, saptamani sau chiar cateva luni, daca este unul mai orgolios, ca nu poate sta fara tine si copil si atunci va vrea sa se intoarca, moment in care tu esti in pozitia sa-i impui sa nu mai bea deloc, daca vrea sa se intoarca la voi.
Bautura si prietenii lui, sunt cel mai mare rau din viata voastra.

Fii desteapta si da-i pace acum, iti va fi si tie bine fara el o bucata de vreme, dupa care vei fii in pozitia puternica sa-i impui sa renunte la prieteni, daca vrea sa va aiba inapoi pe tine si pe copilasi.

| Slovcehov a răspuns:

Nu inteleg deloc oamenii ca voi. Sunteti vai de voi si faceti copil, sa ce? Chiar doi... sa ii chinuiti? Nu sunteti in stare sa platiti o factura, dar credeti ca sunteti in stare sa cresteti un copil? Va bateti joc. Si de voi si de copil si de toata lumea. Iti meriti soarta. Cand esti prost si viata e grea. N-aveai ce face la 24 de ani.

| Cozmea022004 a răspuns:

Sincer va inteleg, si parintii mei ar fi in exact aceeasi situatie daca ar sta impreuna. Fi-ti cu capul sus si nu il lasati sa va influenteze, daca nu se indreapta lucrurile exista si divort.

| Nirvanaaa a răspuns:

Am înțeles ca părinții tai va susțin. Deci ai un sprijin. Îmi imaginez ca e urat ce zic acum mai ales ca ești însărcinată, dar acum ești tânără, copiii sunt mici. Divorțează de el dacă nu ajungeți la un punct comun și ramai la părinții tai. Lasă-l sa plece.

Ii cam place bautura si iti va fi greu sa rezolvi situația. Am înțeles ca acolo unde vrea el sa meargă are și anturaj prost. Acolo vrea. Nu îl văd omul familist care sa stea cu voi. S-a plictisit de asta și vrea libertate de aia se comporta urat cu tine și pe ai tai ii vorbește de rău.

Scapă de el cât mai poți. Știu ca e greu mai ales ca ești însărcinată, femeia gravida nu ar trebui sa stea sa gândească la așa ceva, ci din contra sa aibă liniște ca sa se bucure de sarcina ei, dar decât sa suferi toată viață langa așa om mai bine opresti asta acum. Cere sprijinul părinților. Sarcina ușoară sa ai. Numai bine!