| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am si eu o problema, acum cateva zile am luat bani de la parintii mei si acum acestia au aflat, sincer mi-e cam rusine sa recunosc si nici nu as vrea sa mai fie suparati pe mine, cum as putea sa-mi repar greseala si sa imi imbunatatesc relatia cu ei? Dau funda

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fii sincera cu ei, cere-le scuze si asigura-i ca nu o sa se repete. Daca poti restituie si suma luata ori angajaza-te ca o s-o restitui.

| Sofer a răspuns:

Iti ceri scuze de la ei si ca nu mai iei bani fara sa le ceri. ceri si ti se va da.

| Andreeush a răspuns:

Trebuie să le spui adevărul.
Altă soluție nu ai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când se întâmplă asta în familie, legal nu se consideră furt, dar tot aia este. Banii părinții tăi, îi folosesc pentru acoperirea nevoilor vieții. Relațiile bune în familie se bazează pe încredere reciprocă. Dacă ei constată că i-ai dezamăgit o să se necăjească.
Cu cât rezolvi mai repede să le spui ce s-a întâmplat cu atât e mai bine.