| Little Kid a întrebat:

Buna all. Vreau sa apelez la TPU pentru ca mereu am fost ajutata de voi,in momentul de fata nu mai stiu unde sa gasesc alinare, mi-e frica sa nu intru in depresii, va rog din suflet sa-mi acordati 5 min pentru raspuns sad
Vreau sa va povestesc despre relatia mea, despre niste lucruri care ma dor extrem de tare, si se intampla de 5-6 luni incoace.
Am o relatie de 3 ani si 5 luni cu un baiat.In primul an ne era foarte bine, ne iubeam extrem de mult, nimeni si nimic nu ne putea desparti.Eram numai noi 2 si nu contau problemele si lipsurile.El sta la un sat de 6 km de orasul meu, tin sa mentionez ca de multe ori venea pe jos in frig pentru a se vedea cu mine o ora.Eram cei mai fericiti. Dupa eu am inceput sa umblu cu niste fete care ma trageau in jos.Si de aici schimbarea.Eram disperata sa stau cu ele,erau un exemplu rau pentru mine,am inceput sa-l gonesc acasa sa stau cu ele,ma duceam cu ele peste tot,nu-l sunam, il ignoram, el era trist si eu ii aruncam cuvinte grele. dupa 6 luni sa zic asa am cunoscut un baiat,si am facut cea mai mare greseala a vietii mele,l-am inselat sadIn momentul acela nu mai aveam acea dragoste pentru prietenul meu,baiatul asta ma facea sa uit de tot. Iubitul meu a aflat doar ca voiam sa stau cu el atat,nici in momentul de fata nu stie ca l-am inselat. Cand a aflat a suferit enorm, plangea zi si noapte,era distrus. M-a pus sa aleg intre el si acel baiat,ceea ce niciun baiat nu ar face asta.Mi-am ales iubitul, nu eram constienta chiar atat de mult de durerea lui, pentru ca mintea mea era in alta parte.nu mai manca,nu mai dormea era distrus sad dupa relatia decurgea cat de cat ok. Dupa o perioada de un an,eu si prietenele mele am inceput sa mergem acasa la un baiat,ele il cunosteau,era prieten cu iubitii lor. Dupa cateva zile de amicitie am inceput sa vorbesc cu el altfel,eram indragostita pana peste cap,ma facea sa uit de tot,era un baiat dulce linsitit. Prietenul meu a aflat ca ma duceam la el acasa,a iesit scandal,mi-a interzis sa mai umblu cu fetele,sau sa mai vorbesc cu ele.l-am dezamagit extrem de tare, a suferit si atunci mult, doar ca nu se mai arata atat de mult.Relatia a continuat binisor, Intre timp m-am schimbat EU.Eu nu mai voiam sa umblu cu fetele,voiam sa stau numai cu el,eram disperata dupa el, geloasa la fiecare lucru, atenta la fiecare amanunt.si asa sunt si in prezent.acum iubitul meu e foarte indiferent,imi ascunde lucruri, ma minte, a plecat la club de 2 ori fara mine(asta in relatia noastra e ceva nou si conteaza ff mult pentru noi), am aflat si mi s-a rupt sufletul in mine.Eu in acest timp incerc sa lupt pentru relatia asta,sunt constienta ca s-a intors roata si ca exista un dumnezeu care a vazut tot,nu permit nimanui sa se ia de el,sa-l vorbeasca de rau, e totul pentru mine, am ajuns sa fur bani din casa pentru a avea cu el( o suma de 200 euro), pentru a nu ne lipsi nimic.El lucreaza pe un salariu minim pe economie si ne este destul de greu.In momentul de fata mai am 2 prietene f cuminti, linistite cu care este de acord, dar rar imi petrec timpul cu ele.as vrea sa stau numai cu el,dar acum el isi doreste sa stea cu baietii,e f indiferent,imi vbeste urat, ma loveste, e constient de durerea mea dar imi spune ca dumnezeu l-a intarit atat de mult.am slabit groaznic de mult,nu mai mananc, fumez incontinuu, plang mereu si ma rog la dumnezeu sa fim ca inainte.am primit de 2 ori mai mult decat am meritat.plecam acasa cu vanatai, ma scuipa ma injura.raspunde greu la telefon,cum am zis si mai sus se duce la cluburi fara mine si ma minte sad De inselat nu se pune problema stiu sigur, mi-a jurat in biserica, nu e genul lui sa insele.imi ignor parintii pentru a sta cu el, s-a intors roata si a venit si randul meu sad
Cand vreau sa plang si sa ma descarc la el nu ma asculta, zice ca il cicalesc, ca ii zic in fiecare zi.Are momente cand ma asculta si simt ca ii pasa, 3-4 zile se poarta frumos cu mine, iar la o mica disputa o ia de la capat.Ma amageste cu promisiuni,cu vorbe frumoase,ii simt sinceritatea cateodata, dar de multe ori o ia de la capat. Imi repeta des "Sunt constient de tot ce iti fac,te iubesc dar crede-ma ca dumnezeu m-a intarit atat si el ma face sa fiu asa, pentru ca am suferit la randul meu si stiu cum e"
Imi regret greselile enorm de mult,as vrea sa dau timpul inapoi,am platit scump pentru ele,au fost niste momente in care credeam ca tot ce zboara se mananca
Ce sa fac sa fie totul ca inainte? sa-l fac sa renunte la orgoliu, la taria asta? Ce sa mai fac sa repar relatia asta si sa-l fac sa coboare cu picioarele pe pamant? Avem atatea planuri pentru viitor, tin sa mentionez ca are 22 de ani si eu 17, sunt in ultimul an de liceu. Daca ati avut cazuri asemanatoare spuneti-mi,fete,baieti ajutati-ma cu un sfat va rog, ma doare prea tare tot.

Fetelor sa nu faceti niciodata greseala mea,nu dati un suflet bun pe un chip frumos, fi-ti langa persoana care va iubeste si apreciati toata iubirea care vi-o poarta, sa nu ajungeti ca mine sad

17 răspunsuri:
| Lala00 a răspuns:

Am inteles tu ai gresit si el vrea sa iti intoarca suferinta. Si eu am trecut prin ceva asemanator doar ca e diferit. Daca lui chiar iu pasa de tine o sa inceteze pentru ca atunci cand iubesti nu trebuie sa ierti sau sa fii iertat. Tine de iubirea pura dintre voi; el nu ar trebui sa se comporte astfel daca e constient cat de tare te doare pe tine. Ai lasat-o prea moale si asta face pe el increzator si are impresia ca poate domina aceasta relatie. Dar incearca sa fii si tu asa sa-ti zici :" nu co*ie, gata, nu mai vreau sa sufar, inteleg ca am gresit dar e prea de tot" impunete si tu un pic fa si tu ce face el acum si vezi daca ii convine. Daca vede ca te-ai " trezit" o sa tragă inapoi. Si eu am gresit si a fost dureros dupa ce a urmat, dar acum suntem bine...pentru ca m-am impus si pentru ca a fost cazul sa o fac.
Ok, esti femeie, ok, ai gresit, ok, acum suferi si tu, dar totusi nu meriti sa fii calcata in picioare de un barbat care nu mai stie sa aprecieze ce are langa el. Nu meriți sa fii lovita si scupata de el, meriți ceva mai bun de atat. Crede-ma stiu ce zic. Nu il mai lasa sa te folosească precum o carpa de sters pe jos pentru ca nu esti si nu vei fi. Nu ii apartii, nu el te-a creeat, nu are dreptul sa te atinga nici macar cu o floare asta trebuie sa intelegi. Omul care da intr-o femeie e un las si asta ar trebui sa i-o spui si daca ai de gand sa stai cu el toata viata imi pare rau sa ti-o spun draga mea dar te v-a lovi in continuare: " lupul își schimba blana dar naravul ba", daca s-a intamplat odată si tu nu ai luat masuri atunci fii sigura ca lui i s-a urcat la cap si e foarte grav. Acum el are impresia ca poate face ce vrea din tine dar tu trebui da iubire demonstrezi ca nu e asa, ca nu poate si ca nu are acest drept.
Daca iti mai spune acea replica :..."Dumnezeu m-a intarit." spune-i ca ar trebui sa o lase mai moale ca nu e chiar asa cum crede el si sa renunte la replica asta deoarece sunt baliverne. In primul rând Dumnezeu nu ar face nicidata asa ceva pentru ca El vrea sa vada pace pe pamant si iubire, nu haos si certuri. In al doilea rad D-zeu te pedepseste cand nu te astepti si nu cu nimicuri de genul asta, poate cu necazuri in familie si boli dar nu cu asa ceva.
Asculta draga mea caci stiu ce zic nu esti un obiect esti o fiinta si nu meriți sa suferi atat pentru niste greseli care pot fi trecute cu vederea.
Sper ca ti-am fost de folos si daca vrei sa mai vorbim da-mi un mesaj in privat si voi putea sa iti spun mult mai multe...te voi putea ajuta zic eu :* ai grija de tine si ce faci cu baiatul acela :* te pup
Nu iti cer funda decat daca tu consideri ca te-am ajutat :*
Astept mesajul tau :*

| Little Kid explică (pentru Lala00):

Iti multumesc din suflet pentru ca ai lasat din timpul tau pentru a-mi raspunde la mesaj. Iti dai seama ca nu am scris chiar tot, nu e de ajuns cat am plictisit lumea? laughing Lala nu este doar atat, ii vad sinceritatea in privire atunci cand se uita la mine si-mi spune ca nu stie ce e cu el,ca este constient de tot. Si inca ceva, ce nu inteleg, imi spune mereu "nu vreau sa te vad plangand, vorbim amandoi dar nu plange" De ce? Pt simplu fapt ca il cicalesc sau ca il doare? Iti dai seama ca mai este iubire, sunt atatia ani, e imposibil sa nu mai existe nimic. Ma consoleaza un singur gand. Cum si la mine a fost o perioada de "ratacire" in care nu ma interesa durerea lui si voiam sa-mi petrec timpul cu fetele, asa este si la el. Si cred ca va fi doar o perioada atat, cum s-a intamplat si la el. Nu vreau sa te plictisesc, ma bucur ca s-a gandit cineva sa raspunda si sa ajute.

| Little Kid explică:

Cica nu ma judecati, dar toti o faceti, am apelat la acest site pentru a primi un raspuns, nu jigniri! Nu m-am culcat cu niciunul dintre acei baieti! Am uitat sa specific eu cand zic inselat nu ma refer la sex!

| grab a răspuns:

Ai cam gresit ce-i drept, dar asa a fost varsta teribilista, nu aveai ce sa faci, ti-ai facut nebunelile si ai pierdut relatia deosebita pe care o aveati.
daca el a ajuns sa te trateze atata de josnic e clar ca nu mai prezinti niciun interes pentru el, din contra ii esti toxica.
lasa-l in treaba lui, nu il mai cauta si mergi mai departe pe frumul tau, poate in curand vei intalni o noua iubire in bratele altuia care te va pretui cu totul si veti avea sansa unui nou inceput. ca sa nu intri in depresie vorbeste mult cu prietenele tale bune, si fa ce-ti place, sport, muzica, dans, filme, miscare etc.
stima!

| Xpressurself a răspuns:

Daca ai inteles sa pretuiesti ceea ce-i pur si curat vei avea o viata frumoasa. spune-le celor care nu te merita ca ai alte preocupari si nu va veti mai vedea decat asa in treacat.
acepta ca s-ar putea sa-l fi pierdut de tot. mai sunt si alti baieti, nu fii disperata. si altii te vor iubi si ii vei iubi. nu e un capat de drum.
mai fa o ultima incercare, dar mult mai hotarata si categorica de data asta. foloseste un cadru relaxat, cere-ti scuze pentru ultima data si explica-i ca ai gresit, dar si subliniaza aici, daca nu te poate ierta tu nu vei mai insista niciodata. apoi retrage-te si lasa-l singur. daca te va cauta el, bine daca nu, in nici un fel nu-l mai cauta si bate la cap.

| e1xtz a răspuns:

Cum ai spus si tu, ''s-a intors roata''. Oricum v-ati face un bine amandoura sa va despartiti..siii, cam multa vagabonteala pentru 17 anisori opinez eu. Daca la 17 ani fumezi de stangi, depresie din dragoste, ti-ai inselat iubitul de doua ori, cand fatuci de varsta abia de s-au sarutat sau le-a pus mana pe o tata iubitul.NU te judec dar la 30 de ani ce iti mai ramane de facut?!

| Little Kid explică (pentru e1xtz):

Nu crezi ca alte "fatuci" de 17 ani isi invata copilul sa mearga? Sau in cele mai multe cazuri umbla prin spitale pentru chirotaje?

| e1xtz a răspuns (pentru Little Kid):

Eu nu te judec, nu esti a mea, nici fiica nici iubita...dar nu este o poveste pentru o adolescenta de 17 ani.

| Little Kid explică (pentru e1xtz):

Nu te supara dar ce ti se pare asa anormal? Ma droghez, beau, ma prostituez sau ce?! am facut greseli dar nu iesite din comun! Daca nu ai sa-mi dai un sfat, nu am nevoie de nimic de la tine, mai ales de pareri urate

| NumaiIdioti a răspuns:

Frumoasa poveste, ti-a luat mult timp sa o inventezi? Auzi la ea... tipu' are minimu' pe economie dar o arde numai prin cluburi (probabil niste discoteci de la sat ca altfel nu-mi explic)

| Little Kid explică (pentru NumaiIdioti):

laughing) Ce naibii cauti tu aici?! Trebuie sa ai 5 milioane sa te duci o seara la club? Revino-ti, club nu inseamna boschetareala!

| buzeduulci a răspuns (pentru NumaiIdioti):

Eu sunt intr-un oras destul de mare dar cand merg in club nu cheltui nimic sau maxim 10lei. clubul nu insemna aruncat cu bani ci distractiehappy

| Little Kid explică (pentru buzeduulci):

Ma bucur ca exista cineva care are aceiasi parere ca a mea

| mleonte81 a răspuns:

Lipsa onestitatii si tradarea intotdeauna se plateste...
Sper spre binele tau ca ti-ai invatat lectia si nu te caiesti doar asa de moment, ca altfel o sa te invarti mult in viata printr-un astfel de cerc, caz in care:have fun!

| Little Kid explică (pentru mleonte81):

Iti multumesc pentru raspuns, apreciez ca ai raspuns la intrebare dar spune-mi tu ca esti baiat : Din moment ce mi-am dat seama de greseala, cat va mai dura toata povestea asta? Tu asa ai proceda?! Ce ai face daca erai in locul prietenului meu? la fel?

| mleonte81 a răspuns (pentru Little Kid):

Cum anume ti-ai inselat prietenul cu respectivii ceilalti doi baieti?

| mleonte81 a răspuns:

In fine,banuiesc ca te-ai culcat cu acel prim nou baiat intalnit.
Daca chiar te incapatanezi sa ramai cu iubitul tau singura sansa e sa incerci sa-i vorbesti din inima,dar daca nu te aude,sau nu vrea sa auda,atunci nu depinde de tine.
Nu vei reusii sa cari relatia de una singura, si din cate spui tu singurul ajutor care iti este aruncat sunt niste mizerii si pumni din partea lui, deci si el greseste!
Nu incerca sa pui accentul pe trecut:rasfoirea paginilor vechi de carti nu fac decat sa imprastie praf {confuzie } si sa instaleze, reinstaleze, acele sentimente de dezamagire si ura, sentimente pe care incercati sa le depasiti.De uitat nu o sa uitati, si nu e neaparat un lucru rau, dar in momentu de fata nu e bine sa zgariati in rana, deci evita sa amintesti de greselile ce au avut loc:inceteaza sa-ti ceri scuze, sau sa-i ceri lui sa-ti adreseze scuze tie.Ba chiar cand iti face reprosuri sau aduce aminte de trecut, spune-i sa nu o mai faca, si intreaba-l daca vrea sa formati un nou parteneriat!?

Poate peste 10 ani o sa fiti impreuna, trecuti de aceste momente grele, stand imbratisati la caldura si amintindu-va de cele trecute in timp ce va zambiti unul altuia. Poate...
Cateodata lucrurile au un sfarsit insa.