| Paul1989 a întrebat:

Buna tuturor.
Ma numesc Paul si am 22 de ani. De 5luni am o relatie cu o fata si totul a fost bine pana acum cateva zile cand parintii ei i-au interzis pur si simplu sa se mai intalnesca cu mine si sincer nu stiu de ce deoarece nu am grasit cu nimic si nu am facut ceva ce i-ar putea deranja. Ei nu ma cunosc si nu au avut ocazia sa ma intalneasca deoarece sunt plecati in strainatate. Eu sufar de cancer si nici posibilitati finaciare grozave nu am si ma gandeam ca poate asta ar fi problema lor. Cand i-am intrebat de ce au facut asta, mi-au raspuns ca in familia lor este o lege nescrisa prin care fetele nu au voie sa aiba vreo relatie pana nu termina facultatea si nici asta nu inteleg deoarece ea, a mai avut o relatie inaintea mea care a durat 2 ani si atunci nimeni nu i-a interzis nimic. Prietena mea e mai credincioasa si zice ca "Binecuvantarea vine din urma ascultarii" si nici ea nu stie ce sa faca. Ea ar vrea sa continuam dar ar vrea ca si parintii sa fie de acord. O chestie care tot nu o inteleg e : de ce nu ne-a zis nimic de cand au aflat de relatia noastra si au asteptat 5luni ca sa ia aceasta decizie? Eu tin foarte mult la ea, de fapt cred ca o iubesc si nu vreau sa o pierd dar nici nu vreau ca ea sa aiba probleme cu parintii. Nu stiu ce sa fac...
Astept sfaturile voastre.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| buterfly a răspuns:

Parerea mea e ca daca si ea te-ar iubi atunci ar incerca sa faca tot posibilul sa fie bine pentru toti.Le-ar propune alor sai sa te cunoasca, sa va intalniti toti si sa vorbiti! La 22 de ani esti o pers matura si cred ca sti cum sa i iei daca poti sa zic asa pe parintii iubitei tale!
Poate si din cauza ca nu te cunosc au indoieli in privinta ta.Demonstreaza-le ca esti un baiat serios ca o iubesti pe fiica lor si ca ai face orice ca totul; sa fie bine!
Mult succes iti doresc!:*

5 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu ai ce face, nu poti forta nimic! Este decizia ei si daca o iubesti trebuie sa i-o respecti! Las-o sa decida, este mai bine asa! Ai grija de sanatate inainte de toate!

| Zenithf a răspuns:

Ei baga una la inaintare cand motivul real este altul. Ei vor sa o protejeze pe fata lor, si cred ca daca va fi alaturi de tine va suferi mult cand tu vei avea probleme datorita bolii.

| alessia5158 a răspuns:

Paul,
Nu cred ca, prietena ta, te iubeste!--- faptul ca, se prevaleaza de asemenea argumente si ca nu stie ce sa faca in situatia de fata ( nu are acordul parintilor/ binecuvantarea lor ), ar trebui sa-ti dea de gandit! Cand, in ce moment, ti-a "servit" acel "binecuvantarea vine in urma ascultarii" : inainte sau dupa ce i-ai spus ca tu ai o problema de sanatate? In locul tau, eu i-as "da papucii" fara regrete! Daca te-ar iubi si ar fi sincera( asta, da, credinciosie!) ar lupta pentru tine si niciun argument de pe lume n-ar sta in calea sentimentelor ei!

Considera cele de mai sus ca un sfat dat de o mama fiului sau( caci, am unul de varsta ta! ). Cauta!--- vei gasi si fete sincere, cu adevarat credincioase si care nu fac atata "tam-tam" pe tema credinciosiei lor! Iti doresc tot binele din lume si insanatosire grabnica!

| SteauaNordului a răspuns:

Buna
sunt doua osibilitati :
ori parintii ei nu o lasa de teama ca ar suferi in cazul in care tu ai muri ori,
ea nu te iubeste si se foloseste de acest pretext.
tind sa cred ca e a doua ca daca te-ar iubi ar lupta pentru fericirea voastra
bafta si sanatate multa

| mihaibr11 a răspuns:

Salut! Probabil nu asta ai vrea sa auzi, dar trebuie sa ai grija de tine prima data, de sanatatea ta. Nici nu ii cunosti, deci nu vad cum ai putea intui de ce au avut reactia asta. Eu zic sa continui cu ea si cred ca pana la urma o sa intelegi cum si de ce.chiar nu as putea sa-ti spun, dar mi se pare tare ciudat. Succes si sanatate