| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva, sotul meu si-a pierdut increderea in mine in urma unor probleme de gelozie, avand si eu o parte din vina. Nu mai stiu ce sa fac, cum sa pot sa-l fac sa-si recapete increderea in mine, nu vreau sa-mi pierd casnicia. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| RobertTmroo a răspuns:

Daca prin cuvintele "avand si eu o parte din vina" vrei sa spui ca l-ai inselat, atunci e foarte greu, aproape imposibil sa recapeti increderea dinainte, pot sa iti spun ca chiar daca timpul va "vindeca" asta, sa stii ca sentimentele, afectiunea nu o sa mai fie ca la inceputul relatiei..., iar pe viitor daca o sa povestesti altor persoane ca "sotul meu nu se comporta precum mi-as dori", atunci sa iti aduci aminte de intamplarea la care te referi, totul are o sursa de plecare, totul e legat, un fapt trage/aduce dupa sine alte fapte (bune sau rele) in functie de ce alegeri ai facut.
Daca l-ai inselat, asta pentru el ( pentru orice om normal) inseamna ca nu il iubesti, respecti precum ar fi meritat, ca doar asta inseamna casatoria in adevaratul sens al cuvantului, sa iubesti, respecti, comunici, sa fiti tandri, sa fiti fideli,..., vreau sa spun ca astfel de rani nu se vindeca niciodata, poate va face/veti face un compromis ca sa continuati relatia, casatoria, dar vor fi multe momente tensionate cu siguranta..., greu, foarte greu.
Ca si sfat, e greu in astfel de momente sa dai, aici totul depinde de voi doi, ca de altfel tot de voi doi a depins totul si pana acum, amandoi cei implicati in relatie trebuie sa faca, sa vrea ca totul sa fie bine, incearca sa comunici cat mai mult cu el, sa fi sincera indiferent ce te va intreba, si astfel poate cu timpul va merge mai bine relatia voastra, daca nu va merge, atunci macar ai inceput sa fi sincera cu el, si asta inseamna un castig pe viitor legat de personalitatea ta.
Bafta in toate si multa intelepciune!

7 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Nu. Gata. Nici duminica dimineata nu-mi pot savura cafeaua linistit. Cum ma sa fii maritata si sa pui intrebari de astea? Nu stiu, sa fiu eu prea pretentios? Adica, fiind maritata, am pretentia sa ai un minim de maturitate, intelepciune ca sa treci peste unele situatii si sa nu intrebi orice fleac sau ambiguitate adolescentina pe Internet. Pe langa faptul c-ai descris situatia ta de la zero la minus unu cu detalii, dandu-ne doar ceva general, doresti sfaturi de la...de la cine? Esti doamna la naiba, doamna! Respecta-ti conditia.
Si, daca tot ai mai cerut sfaturi, hai sa-ti dau si eu unul, asa, de barbat. I-ai dat motive sa fie gelos? Increderea se pierde o singura data, atat!
Pa,pa, pa, pa.

| negru30 a răspuns:

" nu vreau sa-mi pierd casnicia " - trebuia sa te gandesti inainte de a face ce ai facut - ai scapat o data in trifoi - sigur o sa te mai duci - scuze dar este parerea mea

| cuvant a răspuns:

Suna a razbunare la ceea ce credeai despre el. Inca poti sa castigi doar ca nu se poate imediat deoarece exista o rana. Fii alaturi de el si incearca sa lasi gelozia deoparte. Discuta cu el si pregateste-te sa faci sacrificii pentru el. daca ai nevoie de alte sugestii contacteaza-ma

| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Si eu sunt casatorita si la inceput am avut astfel de probleme.amandoi eram gelosi,si intr un timp chiar si eu m am gandit ca se va termina.
Ideea e ca,cand se intampla astfel de lucruri,incepi sa vezi unde gresesti si sa,,repari,, greseala.
Daca crezi ca vrei sa te schimbi,eu cred ca e momentul sa vb cu sotul tau asta indiferent de cat va afectat gelozia,relatia!
Vb cu el si spune i ca vrei s o luati de la inceput,ca esti dispusa sa depasesti orice problema care a fost,care este si care va fi si ca ai nevoie ca el sa fie langa tine,sa te sustina!
Ca un sfat pentru tine,pentru ca stiu ca e greu sa te,,transformi,, asa dintr o data,incereaca pe cat posibil,sa ti scoti ideea asta cu gelozia excesiva din cap,si cum ai putea sa faci altfel decat simtindu ti casnicia amenintata?
Cel putin,nu te mai exterioriza pentru ca pe el il afecteaza asta si implicit si pe tine,chiar daca tu nu ti dai seama!
Daca aveti si copii,asta e cel mai mare motiv sa te temperezi!
Invata sa traiesti fericita si nu uita ca din nimic, te poti divorta!
Te pup, succes!

| mabo a răspuns:

Fii alaturi de el in orice situatie,nu fi geloasa,arata-i k nu il uiti,poarta-te tandru,j nu il minti niciodata,indiferent cat de marunt ti s va parea, daca nu sa-l mai minti cu absolut nimic el o sa-si recapete increderea dar nu cea de dinante, asta e sigur si e foate posibil sa dureze ani.arata-i doar partile tale pozitive j indura.multa bafta. funda?

| ταξιδιώτης a răspuns:

Increderea pierduta... pierduta ramane,mai ramane compromisul. Longevitatea casniciilor pe asta se bazeaza, de altfel ca si in viata, depinde de el dar in mare masura de tine.Fi sincera cu el (fara a intra in amanunte),apreciaza cu mult mai mult decat un hohot de plans,o mare de lacrimi cu invariabila scuza: "iarta-ma, am fost proasta, nu mai fac"...la unii o prinde asta, un barbat stie ca nu-i adevarat asa ceva.

| angel74dm a răspuns:

Odată ce ai călcat greşit, încrederea s-a dus... Singura soluţie este să laşi să treacă timpul, el le va rezolva pe toate, deşi poate fi vorba de ani...