| titina_5736 a întrebat:

am si eu o problema, sunt insarcinata si nu stiu daca sa-i zic fostului prieten(suntem despartiti, eu sunt in alta tara si el a plecat in urma cu 3 saptamani, nu ne mai intelegeam si sa decis sa ne despartim, nu mai tinem legatura), nu mai stiu nimic de el, problema e ca eu am aflat ca sunt insarcinata, si nu stiu ce sa fac, nu i-as spune eu oricum pastrez copilul dar din mai multe motive i-as ascunde asta, voi ce credeti cum sa fac? ma gandesc ca nu am dreptul sa ai ascund ca va fi tata, dar nu merita sa afle o data la ce m-a parasit a parasit si copilul nu? cu tuoate ca nu stia dar putea sa se gandeasca de 2 ori inainte sa faca ceva ...multumesc

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand te-a parasit, nu stia ca esti insarcinata si in plus, te-a parasit pe tine, nu copilul. Copilul e o fiinta separata de tine si el este tatal lui, indiferent daca voi aveti sau nu o relatie. Esti obligata sa ii spui si sa il implici in toate deciziile legate de aceasta sarcina.

mira
| mira a răspuns:

Trebuie neaparat sa-i spui. El trebuie sa aiba o atitudine responsabila. O femeie nu este un izvor din care ai baut apa si pleci mai departe.Mentalitatea barbatilor trebuie schimbata.

| Razvan a răspuns:

E normal ca el sa stie, pentru a-l recunoaste legal.Macar pentru atat ai trebui sa ii spui. Un copil va poate aduce din nou impreunahappy

Abh
| Abh a răspuns:

Ai in primul rand o datorie morala fata de copil sa-i spui prietenului tau ca esti insarcinata.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E bine sa ii spui indiferent de ce decizia va lua, in privinta copilului tu decizi daca il pastrezi sau nu dar trebuie sa stii in cazul in care il pastrezi ca nu va fi usor daca nu ai pe cineva sa te ajute mi ales ca locuiesti in alta tara.

| Anca a răspuns:

Indicat ar fi sa-i spui...
Unchiul meu a aflat dupa 10 ani ca are un copil. Iubita lui, de care s-a despartit cand a plecat el in State, i-a ascuns acest lucru pentru a nu-i distruge cariera pe care urma sa o aiba acolo.
Apoi el s-a casatorit, ei nu mai tineau legatura...
A divortat intre timp, nu a avut alt copil... iar ea, dupa 10 ani l-a cautat si i-a spus ca are un baiat de 10 ani care ii seamana leit!

A venit in tara, a vazut copilul, au facut test de paternitate, l-a trecut pe numele lui si in final cum s-a inteles f bine cu fosta lui si isi iubea f mult copilul, au plecat toti 3 in State inapoi.
Ea intre timp nu s-a casatorit niciodata. S-a dedicat in intregime cresterii si educarii copilului!

Ce i s-a intamplat lui pare chiar o telenovela! happy

Tu, faci cum crezi ca-i mai bine happy

| EUSIATIT a răspuns:

Crezi ca se va razgindi sa se intoarca? m as indoi. s ar putea sa fuga mai tare de responsabilitate sau sa spuna ca nu e copilul lui, parerea mea sa rez cit mai repede pb pentru ca sa nu ajungi la test de paternitate daca vrea el. nu l obliga nimeni sa recunoasca copilul. asa ca sunt semne de intrebare. SI apoi crezi ca poti creste un copil singura fara tata? cu liniuta in dreptul tatalui? nu stiu ce virsta ai dar ca sa ai un copil e o fff mare responsabilitate de care tu nu ti dai seama acum. mediteaza mai bine.

| Luori a răspuns:

In cazul de fata, ce poate fi mai bun de facut decat sa il anunti ca va avea un copil cu tine?

Nu te gandesti la viitor? La ce se va intampla cu copilul? Va intreba cine este tatal s. a. m. d
De ce sa te incurci?straight face

Pana la urma nu l-a parasit pe copil, pentru ca in momentul in care voi va`ti despartit el nu stia nimic [si nici nu stie ].
Pentru ce sa tii un astfel de secret? Ce vina va avea copilul?

Gandeste si tu straight face.

| tyana a răspuns:

Un copil e responsabilitatea amandurora(o responsabilitate enorma)pe care ambii parinti trebuie sa si-o asume. El nu a stiut ca esti insarcinata in momentul in care te-a parasit asa ca e corect si cinstit ca el sa afle.Nu trebuie sa te folosesti de copil ca sa il aduci langa tine, dar trebuie sa isi faca simtita prezenta in viata copilului.Sa fii mama singura in lumea de azi nu e usor dar nici imposibil.Iti doresc multa putere si intelepciune!

| 16.laura.16 a răspuns:

Are dreptul sa stie ca va fi tata. Spune-i caci nu e corect sa nu afle acest lucru!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ma bucur ca pastrezi copilul! Asta e, in primul rand cea mai inteleapta decizie pe care ai luat-o! a 2-a ar fi sa ii spui! Nu pentru a se intoarce la tine, nu pentru al induiosa ci pentru a fi tu corecta cu tine insuti, pentru a-ti face datoria fata de el si fata de copil! Restul depinde de tata! E fix alegerea lui, ce va face, cum va actiona si reactiona! Felicitari! Si succes!

| irina20 a răspuns:

Are tot dreptul sa stie. Spune-i. Daca v-a vrea sa faca parte din viata copilului vostru sau nu e decizia lui. Dar trebuie sa stie. Te felicit pentru curajul tau de a fi o mama singura!

| rex_2081 a răspuns:

Spune-i.Mai devreme sau mai tarziu tot va afla diferenta facad-o faptul ca daca ii spui acum chiar daca nu isi asuma nici o obligatie(iti poate cere sa intrerupi sarcina) mai tarziu presupunand ca acest copil se va naste nu va putea victimiza in fata copilului. Orice ar fi decizia iti apartine asa ca eu iti doresc multa sanatate si sa nu te lasi manipulata de tatal copilului si nu in ultimul rand osarcina si nastere usoara.

| ramona_4785 a răspuns:

Cel mai bine este sa ii spui un copil schimba foarte mult mentalitatea unui om si in acelasi timp si comportamentul iar el are dreptul sa stie ca e tata chiar daca sunteti despartiti.Nu ii ascunde asta poate mai exista o sansa pentru voi.Bafta multa!

Răspuns utilizator avertizat
| Dizzy a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa-i spui.Pt ca poate acest copil va schimba ceva in relatia voastra, si copilul are nevoie de un tata

| imiplacemov a răspuns:

Parerea mea este sa ii spui. Dupa tot ce s. a intamplat are dreptul sa stie. Iar copilul va avea dreptul sa stie ca are un tata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Titina, spune-i ca este tatal copilului din pantecele tau. daca e adevarat.nu-cred ca este vreo persoana atat de rea sau de nejudecata incat sa se joace cu vieti si destine de oameni si copii. spune-i ca, doar l-ai informat, ca vrei sa-l nasti, asta neobligandu-l pe el cu nimic.iti doresc un copil frumos si sanatos.