| bebitza a întrebat:

Buna

as vrea sa plec un weekend la prieten, el fiind din alt oras, ce ii spun mamei ca sa ma lase?

varianta sa ii spun adevarul iese din start ca nu m-ar lasa nci in ruptul capului, nici varinata ca merg la o colega nu merge, deci ce mi-ar mai ramane sa pot pleca dar sa fie de acord si ea ca altfel o incurc cand ma intorc?

(am 18 ani nu 15)

Răspuns Câştigător
| khiflutza a răspuns:

Pai daca ea nu o sa fie de acord, cum o sa te lase sa pleci? Tatal tau ce zice? Oricum, in astfel de cazuri, oricum ai intoarce-o, tot rau dai. Daca il iubesti asa de tare pe baiat, te poti risca, stiind ca dupa intoarcere vei manca hrana rece si o ti se reduca din libertati. Asta insemnind ca pleci cu stirea parintilor dar fara ca ei sa fie de acord. Nu e bine sa-i minti, mai bine discuta cu ei, deoarece parintii sunt tot parinti si iti vor fi alaturea in toata viata lor. Prietenii se mai schimba...

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oricum, oricati ani ai avea este absolut obligatoriu sa le spui parintilor unde te duci, cu cine, cat stai, sa le lasi un numar de telefon si adresa. gandeste-te ca ti s-ar intampla ceva si parintii nici nu ar sti unde sa te gaseasca. Cumnatul meu, de 31 de ani, fiindca locuim impreuna, de cate ori pleaca, imi spune: plec in cutare loc, ma intorc cam la ora cutare. Fiindca e normal sa stie de tine cei care stau in casa cu tine. Nici nu stiu cum de iti trece prin cap sa-ti minti parintii intr-o problema atat de serioasa.

| fabiola a răspuns:

Dar varianta ca ti se poate intampla ceva rau ai luat-o in calcul? Eu spun copilului unde plec si ii cer acelasi lucru, desi este baiat! Este o regula de bun simt dar si un minim de securitate in ceea ce faci. Daca in parinti nu ai incredere, atunci in cine ai?

| Anca a răspuns:

Spune-i ca mergi in excursie cu clasa big grin big grin big grin

| rey a răspuns:

:-s cam greu inventeaza o prietenă căreia să îi spui versiunea dacă îţi spune să o dai la telefon improvizează ceva sau dacă o poţi spune-i de una din oraş cu el şi i-o dai la tel când vă întâlniţi.
Ea e singură acasă... şi mergi la eahappy.
Dar tot mai bună ar fi varianta cu adevărul căci nu mai am 12 ani!
Sau crede ca e ca şi pe vremea ei, fetele virgine pana la 17-19 ani?:-o
Eu când am probleme de genu ăsta spun sek,, plec până la blu''că într-o seară când eram hight vorbeam cu Blu de la etaj ba chiar il strigam. Daca se supara, pot sa iti faca ceva parintii? Daca a comentat ceva spui ca bine bine, dar faci pe victima si nici macar nu mai mananci acasahee hee iti cumperi mancare si o tii asa vreo 3 zile apoi mai că îţi fac plecăciuni.

| Lawrence a răspuns:

Zi ca te-ai saturat sa stai in fiecare weekend in oras si ca o prietena te-a chemat la ea, poti sa zici si ca parintii ei au acceptat! cam care e distanta?

| anamariaiuliana a răspuns:

Spune-i ca mergi intr-o excursie cu clasa ta si ca nu poti sa refuzi :-)