| Ella00x a întrebat:

Cum sa-mi conving parintii sa ma lase in excursie, 3 zile ( 2 nopti ) cu scoala? Vor venii 3-4 profesori. Ei spun, in primul rand ca e prea scump ( 400 + 100 de buzunar ), si in al doilea rand ca e prea departe de casa si se tem blablabla ( 500 de km pana acolo ). Am 13 ani si tot nu ma cred destul de responsabila! sad
Le-am spus ca 7-8 copii de la mine din clasa vor merge si tot nu asculta. Pana acum nu am fost niciodata intr-o excursie fara ei.
Mereu spun ca " lasa ca mergi destul cu noi ".

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ce-i drept, 500 de lei pentru o excursie de două zile chiar e cam mult. Iar dacă părinții tăi nu stau chiar pe roze cu banii - asta e, acceptă! Nu cred că nu te răsfață ei, măcar din când în când, cât pot și ei în măsura posibilităților.
Poate data viitoare te vor lăsa. Ce ar fi să te pregătești și tu pentru asta, strângând din timp ceva bani, măcar juma' de sumă să o dai tu?

| T0T a răspuns:

Ce e drept le e greu și lor să aibă acea siguranță deoarece se întâmplă foarte multe nenorociri și majoritatea apar pe la știri. Nici tu nu poți avea acea certitudine în ceea ce te privește, și dacă o ai înseamnă că nu ești suficient de matură. Dacă vii în fața părinților tăi și o vei lua ca pe o certitudine este clar că nu vei da dovadă de maturitate și nu vei inspira încredere.
Încă un motiv palpabil ca să nu te lase este acea sumă enormă de bani, și dacă nu iei acest aspect în calcul când vorbești cu ei iarăși vei da dovadă de lipsă de maturitate.
În concluzie, când vorbești cu ei trebuie să le dai impresia foarte clară ca tu coenștientizezi ce ți-am spus înainte. Trebuie, desigur, dacă nu iți iese din primele încercări sa și insiști puțin ca să le arăți acea dorință de a merge în excursie. Deci spune-le că ești conștienta de...(și enumeri factorii) dar ești copil și la vârsta asta ai nevoie și de astfel de experiențe și călătoriile, drumețiile astea au și ele un rol în dezvoltarea ta personală datorită faptului că vezi locuri noi, trăiești și acumulezi experiențe noi, cum spuneam, și pentru un copil în plină dezvoltare este important. Le aduci și la cunoștință noile prevederi ale ministerului în legătură cu excursiile și că aceste ocazii vor fii cel mai probabil niște rarități. De asemenea poți sa te interesezi dacă părinții tăi au avut parte de excursii și dacă da, le spui ca și tu ai dreptul la o asemenea experiență.
Baftă.

| Roxanarox9 a răspuns:

Trebuie să le zici că asta va fi singura ta excursie și să încerci să te prefaci că plângi. Trebuie să fi convingătoare! Banii sunt niște hârtii, dă-i în colo! Roagă-i frumos.

| Banuteanuelena a răspuns:

Poti sa ii spui ca merg si uni parinti si ca vin mai multi copii, iar ei vor rade dew tine daca nu te duci