| Mony a întrebat:

Buna,
Daca suntem chemati de nași la o nuntă, noi ii putem chema inapoi de nași la nunta noastră?

Adică, putem fi nași și fini în același timp?
Multumesc

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, asa ceva nu se poate!

| Ka0ru a răspuns:

Sigur ca se poate, unde scrie ca nu se poate? Mi se pare chiar frumos asa.

| Mony explică (pentru Violleta2022):

Oare ai gasit undeva informatii legate de acest aspect? Eu am cautat dar nu gasesc.

| Mony explică (pentru Ka0ru):

Oare depinde mult de traditiile zonei si de biserica?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poți întreba un preot dacă poți, iar dacă nu e posibil, tot el îți spune și de ce.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mony):

Ha ha, ce naiv esti sa ii ceri lui Ioneasca/ Jassmina/AnaMaria/Violleta argumente pentru ceea ce scrie. O sa primesti doar un mare ignore.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mony):

Am intrebat preotul, ceea ce poti face si tu.
Mi-a spus clar ca nu putem sa fim nasii si totodata fini, ca nu putem sa-i tratam cu respectul cuvenit "parintilor de nununie" care sunt parinti in fata lui dumnzeu, cand suntem tododata si finii.
Asa ceva nu se poate intampla in biserica crestina ortodoxa!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De data asta (Doamne ajuta!) Violleta2022 are dreptate!

| Ka0ru a răspuns (pentru Mony):

Da, dar chiar vrei sa tii cont de rahaturile mancate de popi? Daca voua va place ideea, go for it, si daca nu ii convine preotului il schimbati.

| Holiday a răspuns:

Puteti fi cum vreti voi. Legea nu interzice, iar popa nu trebuie sa afle. Oricum e doar o traditie fara nicio influenta efectiva asupra niciunuia dintre voi.