| viki1212 a întrebat:

La nunta merge mirele dupa nasi sau nasii dupa mire?

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Mirele dupa nasi!

| Ronnix a răspuns:

Mirele dupa nasi happy

| Vizitiul a răspuns:

Din cate am asimilat eu, mirele merge dupa nasi. Pe urma, tot puhoiul se indreapta spre casa miresei. Urmatorul pas este cununia, iar pe urma chef de voie.

| Corina a răspuns:

Nu stiu la ce te referi. Unde sa mearga? Cand merg la biserica, nasii merg in dreapta si-n stanga mirilor (nasul, mirele, mireasa si nasa - priviti din spate), in fata altarului se aseaza in aceeasi ordine, iar cand se merge in jurul mesei, la "Isaia dantuieste", preotul ia de mana pe nas, acesta pe mire, acesta mireasa si la urma nasa si se invart in jurul mesei in timp ce preotul canta.

| anad a răspuns:

In zona noastra din Ardeal merge mirele dupa nasul mic, apoi dupa nasul mare si impreuna cu alti nuntasi,(de obicei tinerii si rude ), dupa mireasa.

| EUSIATIT a răspuns:

Mirele dupa nas si apoi cu nasii dupa mireasa

| stresu a răspuns:

Care merge mai repede, in fata, ca altfel se calca unii pe altii.