| Claudia_Cristina_1997 a întrebat:

Locuiesc de 2 ani și ceva in Spania, iar vara asta nu am reușit sa ajung in România pe data in care am ajuns anul trecut fin cauza unor probleme.
Vara asta voi merge, dar părinții mei vor sa mergem pe 15 August, iar eu sunt de părere ca este rea târziu pentru ca nu prea o sa am timp sa-mi petrec mult timp cu prietenii.
As vrea sa merg singura luna asta pe 24-25, și sa ii aștept acolo.
Ce as putea sa le zic ca să ma poată lasa?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spune-le, pur si simplu, ce doresti.
Discuta cu ei, deschis.

| darrio2007 a răspuns:

Zi-le ce vrei. Dar daca esti minora nu poti pleca fara acordul lor scris. Asa ca las-o ca pe ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ești majoră și ai bani, ce mai contează părerea lor, pleci, ești responsabilă pentru ceea ce faci.
În caz că nu, nu am nici o idee, le explici mai mult, te rogi de ei și altele.

| Nika29 a răspuns:

Discută cu ei și explică situația în așa fel încât să fie de acord cu tine. Spune-le că vei fi atentă și destul de independentă ca să pleci singură mai devreme. Plus la toate le vei fi foarte recunoscătoare. Și mai adaugă că ai nevoie de aer patriotic. Ți-e dor de țară și vrei puțină odihnă.