| Anonimoak a întrebat:

Bună! Nici nu știu cu ce să încep. Sunt intr-o relație cu soțul de 14 ani și împreună avem un băiețel de 3 ani. Nu știu cum era înainte sotul ori asa a fost mereu, poate eram eu prea oarbă, dar de când s-a născut baiatul parca tot am observat tot felul de gesturi sau vorbe din partea soțului și parca încet încet nu il mai recunosc. In primul rand nu are deloc rabdare cu băiatul, primii 2 ani din viata numai eu trebuia sa am grija și sa fac toate cele prin casa, când plangea sau facea ceva spunea ceva de genu:IA-L DE AICI, acum sta cu băiatul nu zic nu, dar tot asa când băiatul nu face cei zice începe sa-l înjure dar înjurături chiar f rele gen " CA-TI F. UNA, și multe altele. Nu numai când suntem noi ci și când sunt alte persoane în jur. Odata l-a trântit de a dat cu capul de un dulap, odata l-a muscat baiatul si l-a muscat si el inapoi de i-a facut o vanataie iar de atunci tot ne certam, i-am zis de divorț și ca si cum nu il interesează, zicea ceva de genul divorțam dar baiatul il iau cu mine. Odata ne-am certat din cauza alor mei ca aveau sa ne dea niste bani eu ii tot spuneam ca sa-i asteptam ca nu au si el zicea ca tin cu ei iar daca tin cu ei sa ma duc sa plec si sa-l las pe el in pace si pe baiat.Eu nu vreau sa las baiatul și tot am continuat, tot am mai dat o șansă dar parca sentimente nu mai sunt, nu prea ne mai vorbim, de făcut alte nebunii nu prea mai facem, dar nici nu prea mai am atracție sa mai fac, de multe ori fac ca tot insista..ar fi mult mai multe de povestit. Voi ce ziceți?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Incercati intai sa discutati, la modul cel mai serios, toate problemele care il irita si-l enerveaza, care sunt adevaratele cauze/motive si daca mai este dispus sa faca compromisuri ca sa ramaneti mai departe o familie.
Daca nu mai vrea, poate este mai bine sa divortati, fiindca relatia se va rupe oricum, dar nu vei indura rautatile si posibil violenta asupra copilasului.
Banuiesc ca are o femeie pe undeva, fiindca asemenea comportament apare cand barbatul este indragostit de alta si este disperat sa scape de tine si copil, ca sa fie cu cealalta.
Probabil ca nu stie cum sa-ti spuna, sau nu a gasit un motiv serios ca sa-ti spuna.
In orice caz, un asemenea comportamnet rautacios, fata de copilasul lui nu este acceptabil, ci ingrijorator.
Nu sta intr-o relatie nefericita si riscanta, rezolva problema legal, si daca este cazul, ia copilul si mutati-va, dar nu uita: depunde divort si scrie motivul ca-i violent cu copilul, ca sa nu fii acuzata de parasire de domiciliu si alte nemernicii inventate.

16 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca mai e violent cu copilul poate e bine sa va separati o perioada, cautati consiluere marirala, Petrica Mihent din Oradea e foarte bun, face si consiliere on line.

| Violleta2022 a răspuns:

Voi aveti servici, sau stati amandoi acasa si va certati din cauza lipsurilor?

| Anonimoak explică (pentru Violleta2022):

Da lucram amândoi. nu ne certam din cauza asta. mai mult ne-am certat din cauza băiatului sau tot îmi găsește mie tot felul de defecte. Nu I mai convine nimic și de nimeni, toți au câte ceva.

| Anonimoak explică (pentru Violleta2022):

M am gândit și eu ca poate are pe alta sau pur și simplu nu mai vrea deloc aceasta căsnicie deoarece mereu își găsește ceva de făcut în afara casei ba la sala ba cu mașinile, Si cand ii spun ca azi nu era o zi potrivita mai bine te duci mâine spre exemplu. Începe prin a ridica tonul "ca ți am zis ca ma duc ce tot atât nu ti convine" și multe altele. Acum 2 seri tot asa după ce a terminat munca s-a dus la sala și pe la vreo 8 jumătate seara ma suna sa ma întrebe dacă vreau ceva de la magazin și nici bine nu-i răspund el deja gata cauta cearta. De exemplu el HEI CE FACI
Eu: Bine
Si el deja începe AI CEVA DE COMENTAT DESPRE ORA SAU CE.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimoak):

Isi doreste sa fie din nou singur, sa zburde cu femeile, sa iasa la sala ca sa faca muschi sa atraga fetitele, sa se plimbe cu masina la agatat, sa faca ce vrea el singur, sa nu iti mai dea nici un fel de atentie si nici sa nu-i mai pese de casnicia lui.
Evident ca viata de barbat insurat nu-i mai place si dupa cum am zis, ori are deja alta femeie, fiind indragostit pana peste urechi, ori isi cauta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimoak):

Incercati intai sa discutati, la modul cel mai serios, toate problemele care il irita si-l enerveaza, care sunt adevaratele cauze/motive si daca mai este dispus sa faca compromisuri ca sa ramaneti mai departe o familie.
Daca nu mai vrea, poate este mai bine sa divortati, fiindca relatia se va rupe oricum, dar nu vei indura rautatile si posibil violenta asupra copilasului.
Banuiesc ca are o femeie pe undeva, fiindca asemenea comportament apare cand barbatul este indragostit de alta si este disperat sa scape de tine si copil, ca sa fie cu cealalta.
Probabil ca nu stie cum sa-ti spuna, sau nu a gasit un motiv serios ca sa-ti spuna.
In orice caz, un asemenea comportamnet rautacios, fata de copilasul lui nu este acceptabil, ci ingrijorator.
Nu sta intr-o relatie nefericita si riscanta, rezolva problema legal, si daca este cazul, ia copilul si mutati-va, dar nu uita: depunde divort si scrie motivul ca-i violent cu copilul, ca sa nu fii acuzata de parasire de domiciliu si alte nemernicii inventate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trecem peste ce a scris imbecilul ala de anonimull, i-am dat si un report, sper sa ii dispara repede raspunsul.

Nu cred ca e alta varianta decat divortul atat timp cat el este violent cu copilul. Copilul nu merita un astfel de comportament din partea tatalui. Si stai linistita nu ramane el cu copilul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că căsnicia voastră este în criză și că trebuie să faci ceva încet ca el să se schimbe față de tine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu avem ce sa zicem, ca ai dat putine detalii, si nu avem cum sa-i auzim si lui versiunea.

| relian a răspuns:

Asa e cand nu mai vezi nu mai auzi laughing ti-a placut atunci la inceput, nu ai stat sa vezi cu cine te incurci,asta e,se intampla la majoritatea oamenilor cand is tineri, asa fac toti.

Copilul ala va ramane cu tine, asta indiferent ce se va intampla, ca divortati, sau nu div, copilul iti va reveni tie.
El nu are nici o sansa, legea da mereu copii in grija mamelor, daca cei doi divorteaza, indiferent ce situatie finaciara e.

Daca mama are situatie mai putin buna, plateste masculu pensie copilului laughing dar ala va sta cu tine.
Cind poate barbatu sa tina copilul? Daca tu spui ca lasi in grija lui, sau daca ai fi o mama stiu si eu de aia rea, alcoolica, intelegi tu, in rest copilul sta cu mama.
Daca nu te mai atrage, ce sa zic, desi multi spune sa mai incercati, eu spun ca tot acolo veti ajunge, doar ca ceva mai tirziu.

Cind relatiile se racesc, situatie no sa fie buna deloc. Acu depinde si citi ani ai, daca esti tinara si nelinistita, baga acu cit poti sa iti refaci viata, nu asteopta sa te apuce 50 de ani si sa divortezi atunci.

Ori mergeti la un psiholog, asta daca el nu vea sa stati voi de vorba, sa lamuriti lucrurile, sa spuneti fiecare ce nu va convine la celalalt, asa cu pistoalele pe masa cum zic uni romani laughing

| anonimg a răspuns:

Ar trebui să existe o lege ca acela care strică atmosfera în familie să fie izolat de societate pentru totdeauna. În felul acesta oamenii vor începe să trateze căsnicia cu un respect maxim; dacă nu vor de bunăvoie, atunci de frică.
Mai de folos este depopularea pământului decât să fie populat cu suferință. Violența nu trebuie îngăduită niciodată în orice formă ar fi manifestată.
Eu nu zic să divorțezi, ci să reclami animalul din casă care nu mai poate fi stăpânit. În felul acesta se vor aduna dovezi împotriva lui, și va pierde și capacitatea de a-și vizita copilul.
Tocmai ce vorbeam la categoria religie că viața aceasta nu se poate numi viață pentru majoritatea oamenilor; și asta din cauza părinților.

| Emma30555 a răspuns:

Îți dai seama ca prea multa minte nu are dacă se poarta în felul asta cu un copil atât de mic. Practic el îl tratează pe copil de la egal la egal, dacă copilul il musca se răzbuna și îl musca și el. Asa ceva nu este normal, denota prostie și violenta. Ar fi bine sa scapi de el atât timp cât nici măcar nu mai ai sentimente pentru el.

| Goete a răspuns:

Daca te gandesti la divort, e bine sa demonstrezi agresiunea lui. Pentru a nu fi agresiv cu micutul cand va fi cu el. Sau pentru a nu ii da drept de vizita.
Daca ceea ce ai povestit nu e un caz izolat mai bine fara el decat cu el

| iulia0514 a răspuns:

Divorțează! Cum doamne iartă-mă mai stai cu el după ce a dat în copil? Dacă bărbată-mi-o ar face asa ceva în secunda doi ar zbura afara din casa și l-aș mai și denunța! Nu e ok indiferent dacă e abuziv verbal sau fizic copilu e foarte mic poate rămâne cu sechele atât fizice cât și psihice! Nu ai ce sa repari dacă ramai vei trăi mereu cu teamă să-ți lași copilu cu el poate într-o zi îi dă una și acolo rămâne copilu! Vrei să-ți asumi acest risc?

| CleanHeart a răspuns:

Din moment ce a devenit violent cu cel mic mai bine divorțați, o să devină și cu tine, nu o sa îți fie ușor dar o sa înflorești iar copilul o să crească într-un mediu frumos, alege sa îți fie bine, nu vad multe soluții dar dacă alegi totuși să rămâi majoritatea speră la o schimbare din partea partenerului gândește-te că sunt oameni care nu sunt făcuți unul pentru altul și mai bine langa altcineva potrivit decât toxici împreună și dacă nu își poate face datoria de tata, să stea departe sau să învețe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Divorțează și gata că ăla oricum e sătul de tine până în gât.

| Alexia112Paula a răspuns:

Divorț,copilul acela nu poate sta in violență!