| szmotovio a întrebat:

nici nu stiu cum sa incep
acum 4 luni m-am despartit de prietenul meu, mai bine zis el a rupt relatia spunand ca tine la mine ca la o amica si ca vrea sa se impace cu fosta. el are 30 d ani si am fost impreuna 2 ani.
eu stiu ca fosta lui se casatorise, avea copil.mai bine zis nu cred ca sau impacat.mai degraba a zis asa ca sa scape de mine.
dupa ce ne-am despartit, a vb la telefon cu o prietena comuna si i-a spus ca el ar fi vrut sa ramaneam amici
zilele trecute.m-a vazut pe strada si m-a strigat.am schimbat doar cateva cuvinte, dar se vedea in ochii lui ca sa bucurat sa am vada si a zis ca mai vorbim...
ce sa fac.sa il sun? sa incerc sa vb cu el? sincer.inca tin la elstraight face
mersi d sfaturihappy

Răspuns Câştigător
| Amelie_2576 a răspuns:

Ceea ce el insusi ti-a spus ("tine la mine ca la o amica") trebuie luat foarte in serios. Chiar daca acum suferi, mai bine consoleaza-te cu gandul despartirii definitive, decat sa-ti prelungesti suferinta, sperand ca vreodata va fi atras de tine. Barbatii chiar nu glumesc cand fac astfel de afirmatii. Fii tare, gaseste-ti niste ocupatii si nu te mai amagi. Cel mai bine e sa-l lasi in pace. (Vei constata intr-o zi ca am avut dreptate (din pacate).)

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Pentru el este clar ce inseamna o relatie de amicitie, pentru tine fiindca il mai iubesti, nu! Nu forta lucrurile si nu uita sa ai si un pic de orgoliu...asa ii sta bine unei fete!

| Linda a răspuns:

Nu-l cauta. Fii doar frumoasa si interesanta. Poate va mai intalniti intamplator. Si nu mai avea relatie sexuala cu el in nici un caz, doar daca s-a intamplat cumva ca ati fost pe la starea civila. Altfel te va folosi din cand in cand si iti irosesti tineretea si viata.

| Dizzydizz a răspuns:

Poti face u primul pas dar doar de data asta...il cauti si ii spui ca ar fi frumos sa iesiti si voi la o plimbare, intr un club sau pur si simplu la o cafea.
De ce nu?happy
dar doar atat

| sonya a răspuns:

Pai poti vb cu el daca poti sa treci peste. In sensul ca sa lasi deoparte sentimentele si sa vorbiti doar despre prostioare sa zicem. Daca nu mai bine nu suna mai mult rau iti faci. Pana nu te obisnuiesti cu faptul ca s-a terminat intre voi si sa iri vezi de viata ta e bine sa stai departe o perioada. Sa iesi cu prietenii, colegii.

| Anddrea a răspuns:

Daca a zis ca mai vorbiti cu siguranta te va cauta el. El s-a despartit de tine, el sa te caute. Tu vrei sa-l suni pentru ca inca tii la el dar el a zis clar ca vrea sa ramaneti doar amici. Parerea mea e ca mai rau te amagesti fiindca tu vrei mai mult si mai mult nu se poate. Mai asteapta, sa faca el primul pas.

| CriSs20 a răspuns:

Este normal faptul ca inca mai simti ceva pentru el. Avand in vedere ca vrea sa ramaneti amici si sa ''va mai auziti" inseamna ca inca mai simte si el ceva pentru tine. Cel mai bine ar fi sa il suni, nu pierzi nimic daca incerci. Sunt convinsa ca daca il vedeai tu pe strada nu il strigai, deci el a facut primul pas, iar tu esti datoare cu al doilea. Succes!

| Design a răspuns:

Parerea mea este sa-l lasi in lumea lui. Dragoste cu sila nu se face!