| Anahiteamo a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac.Imi vine sa plang si sa ma dau cu capul de toti peretii. Il iubesc pe un tip de vreo 7 luni si ne intelegeam atat de bine,dupa care el s-a departat de mine,a plecat din viata mea, stiind ce sentimente am pentru el.Am incercat dupa un timp sa ne impacam, si a acceptat sa fim prieteni dar asa cu nepasare.Si de atunci totul imi iese exact pe dos. Vorbeste urat despre mine cu ceilalti,spune ca-s urata,grasa,ca am probleme cu capul ( incerc sa fac schimbari la astea) si cu mine nu mai vorbeste. Mai nou am auzit de la un prieten apropiat ca a spus ca ma uraste. Si nu suport sa stiu asta. Stiu,sunt si par ridicola,penibila, disperata, insa eu chiar il iubesc. Ce sa fac sa ca se intoarca la mine? Am stat si m-am gandit si cu toate astea eu il vreau inapoi.
DAU FUNDA cui imi da un raspuns care chiar sa ma ajute.

14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Singurul lucru pe care il poti face este sa te respecti si sa te apreciezi la adevarata valoare. Asta inseamna ca primul lucru pe care trebuie sa-l faci, e sa rupi orice legatura cu oricine nu te considera a fi ceea ce esti.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
adica in ciuda faptului ca el te vorbeste de rau, tu il iubesti si il vrei in viata ta?
hmm..chiar tu nu te respecti? nu ai orgoliu? un om care nu te respecta, crezi ca merita sa il ai in preajma ta si sa ii oferi iubire? stai calma d raga mea, barbati se vor gasi, nu e timpul trecut si nici nu au plecat barbatii la razboi..acorda-ti incredere/dovedeste-ti ca esti in stare sa fii mai presus ca el si ca viata merge mai departe si fara el... ignora-l/ignora-i barfele si vezi-ti de viata ta. dragoste cu forta, asta doresti? vrei sa stea din mila langa tine? nu cred.
O seara bunahappy

| mgtow a răspuns:

Daca esti grasa si cum a zis a facut misto de tine de la inceput iar daca arati bine si esti sufletista lasa-l impace.

| milan9 a răspuns:

Iata din păcate de ce in general nu se merita sa faci compromisuri pentru nimeni. Nici pentru cel pe care îl iubeşti şi despre care crezi că te iubeşte nespus... thinking
Nici un compromis. Niciodata. Mai ales referitor la demnitate...

| milan9 a răspuns:

Sunt fel de fel de greşeli şi mici tensiuni care pun la încercare o relaţie de prietenie în timp. E nevoie să ţii mult la acea relaţie de prietenie pentru a avea răbdare, pentru a sacrifica orgoliul, pentru a acorda bunavointa…

Trebuie să te asiguri că partenerul de viaţă poate fi capabil să îţi fie şi prieten, şi un bun sfătuitor. Viaţa ne va pune în faţă atât de multe provocări încât e nevoie putem colabora permanent cu cei de lângă noi, sau, cei de lângă noi să fie capabili să colaboreze cu noi în momente critice în care vom fi nevoiţi să ne situăm.

Se spune că poţi consuma un sac de sare lângă o persoană, îi poţi sta alături mult timp fără să ajungi să o cunoşti în mod concret. Şi asta pentru că nu am văzut-o (sau nu am vrut să o vedem cum se manifestă în situaţii critice…

De abia atunci vom afla cine sunt cu adevărat cei din preajma noastră, sau ce reprezentăm noi pentru ei…
De cele mai multe ori asta se întâmplă prea târziu...

| milan9 a răspuns:

O singură şansă există de a feri persoana vulnerabilă (o fata) de abuzul de incredere. Sansa aceea este IUBIREA – Iubirea de sine: ca tu să te iubeasti pe tine mai mult decât ar fi posibil să iubeasti un bărbat. Dacă nu o vei face, atunci dezamagirea va fi intotdeauna previzibila sad
Trebuie sa ai ingaduinta fata de fericirea, viitorul si familia ta de peste ceva timp, pentru ca vezi, compromisuri nu se fac pentru nimeni…

| ElenaSA a răspuns:

Ideea este ca simti ceva puternic pentru cineva care: este nepasator in relatia cu tine, te jigneste in absenta, si, mai nou, spune ca te uraste. Nu vad o relatie pe viitor cu o astfel de persoana.Iti este greu acum pentru ca nu accepti pierderea.Dar daca apare o persoana care simte ceva pentru tine si care te si apreciaza, cum ai reactiona?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Nu vreau să te supăr în niciun fel, dar din ceea ce spui poate fi şi o puternică pasiune, de ce spun asta, deoarece pasiunea închide ochii la ceea ce este rău, dar iubirea nu gândeşte doar pe baza sentimentelor ci şi cu raţiunea. Sigur că nu eşti aşa cum îţi spune sau te face să crezi că eşti, iar tu faci rău că-i dai crezare şi încerci să faci totul de dragul lui. Pur şi simplu îşi bate joc de tine şi aşa o va face şi pe viitor. Tu chiar doreşti asta? Cred că ţi-a mai rămas demnitate şi fă o decizie înţeleaptă. Nu crezi că mai bine să suferi puţin cât vei uita această pasiune decât să suferi toată viaţa? Mai devreme sau mai târziu el te va părăsi, nu ar fi mai demn s-o faci tu. cu siguranţă meriţi ceva mai bun. Va trece timpul şi te vei gândi cât de naivă am fost că mi-am pierdut timpul cu aşa persoană.
http://www.jw.org/......-potrivit/

Cele bune, curaj şi hotărâre.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Nu vreau să te supăr în niciun fel, dar din ceea ce spui poate fi şi o puternică pasiune, de ce spun asta, deoarece pasiunea închide ochii la ceea ce este rău, dar iubirea nu gândeşte doar pe baza sentimentelor ci şi cu raţiunea. Sigur că nu eşti aşa cum îţi spune sau te face să crezi că eşti, iar tu faci rău că-i dai crezare şi încerci să faci totul de dragul lui. Pur şi simplu îşi bate joc de tine şi aşa o va face şi pe viitor. Tu chiar doreşti asta? Cred că ţi-a mai rămas demnitate şi fă o decizie înţeleaptă. Nu crezi că mai bine să suferi puţin cât vei uita această pasiune decât să suferi toată viaţa? Mai devreme sau mai târziu el te va părăsi, nu ar fi mai demn s-o faci tu. Cu siguranţă meriţi ceva mai bun. Va trece timpul şi te vei gândi cât de naivă am fost că mi-am pierdut timpul cu aşa persoană.
http://www.jw.org/......-potrivit/

Cele bune, curaj şi hotărâre.

| 12AA a răspuns:

Eu zic că ar trebui să il lasi in pace pentru ca nu are rost sa te injosesti asa rau, sa-l sa iti simta lipsa si se va intoarce singur.

| marry95 a răspuns:

Din moment ce se comporta asa cu tine si spune toate acele lucruri urate eu spun ca nu merita sa il faci sa se intoarca la tine. Este clar ca nu te iubeste si mai ales ca nu te respecta. Cred ca iti este foarte greu pentru ca il iubest dar gandeste-te ca e foarte greu sa stai langa un om care nu iti impartaseste sentimentele. Lasa-l chiar daca te doare, fii indiferenta, fii puternica si nu iti face rau singura. Langa el niciodata nu o sa fi fericita chiar daca tu nu crezi asta. Gandeste-te ca daca dupa 7 luni se comporta asa cum se va comporta peste cativa ani. Cateodata daca luam in considerare doar inima suferim mai mult de aceea trebuie sa si gandim inainte de a face ceva. Sper sa treci usor peste si sa iei o decizie inteleapta. Daca ar fi altcineva in locul tau ce sfat i-ai da? Cred ca i-ai spune sa fie puternica sa treaca peste si sa gaseasca pe cineva potrivit. happy

| iuly92 a răspuns:

NU TE MERITA! Stiu ca e greu sa-l uiti..In primul rand cand o persoana vorbeste urat despre tine poti spune multe despre caracterul lui! Nu poti vorbi asa despre o persoana cu care ai fost... Ofera-i indiferenta, indiferenta doare.Chair daca va veti impaca nu va mai fi la fel niciodata. Poate el a avut alte interese! Nu te injosi, nu lasa ca nimeni sa-si bata joc de tine, e un nesimtit!

| Problematic94 a răspuns:

Fetele de obicei sunt mult mai destepte ca baietii in astfel de chestii, ma uimiti. Desi mi se pare ca nu te merita tu ai constiinta impacata ca ai facut tot posibilul deci incearca sa nu te stresezi. Nu accepta sa fi prietena cu el, impune limite, ai si tu un orgoliu. Daca chiar s-a saturat de tine nu te injosi, fi tu aia mai buna si reparati greselile pentru o viitoare relatie. Ridica capul sus, tu faci alegerile, nu el. Asa ca fi tare si puternica, asta vrea orice barbat. Pe cand o sa vrea sa se intoarca la tine o sa si uiti de el.winking

| Stefania123456789 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie, dar eu cred ca nu te merita, nu il asculta ce spune despre tine, fiecare fata este frumoasa! Incearca sa-i arati ca nu-ti mai pasa de el, fii indiferenta, o sa se intoarca singur la tine, dar cand o va face, sa nu-i spui de prima oara ca il iubesti, o sa-si bata joc de tine...Arata-i ca esti greu de cucerit! Nu stiu mai multe sa-ti spun, oricum sunt destul de mica big grin