| teodora_3281 a întrebat:

BUNAhappy. O SA INCEP DIRECTbig grin acum un an mi am facut cont pe un site.acolo sa zicem ca mi am mai largit putin orizonturile.am inceput sa discut mai mult cu lumea. mi am facut si unii prieteni... m am si intalnit cu unii dintre ei care au fost chiar ok... a fost un capitol nou si placut din viata meahappy. ultima persoana la care m am oprit... a fost un baiat.cu care am vorbit pe acel site in jur de o saptamana dupa care am mai vb vreo doua pe messbig grin.Era placut cand vorbeam.de multe ori cuvintele lui ma linisteau.multe coincidente au inceput sa ne uneasca din ce in ce mai mult.prima coincidenta. CEA ESENTIALA... a fost ca pe el il chema Dorin... mie acasa mi se spune Dorina, el era nascut pe 21 aprile.eu.la fel.Intr un final.ne am intalnit... el incepea sa se indragosteasca de mine.si eu usor usor.happy.coincidentele curgeau intr una...pana ce am fost invitata la o petrecere.la care am vrut sa l iau si pe el ca sa l cunoasca si cei dragi mie.Surpriza cea mare a fost ca.nimeni nu l a placutlaughing... EL SI EI STIAU DE CE.EU NU. a doua zi cineva mi a spus ca prietenul meu este... un tigansad. ceea ce uram eu cel mai mult pe pamantul asta.am discutat cu el. mi a spus ca este jumatate tigan.in fine.am dat toate cartile pe fata...cateva zile am luat o pauza sa reflectam asupra celor intamplate. A urmat o vacanta de cateva zile in care am mers acasa la ai mei.acolo am incercat sa le presint alor mei intamplarile si...dorintele.Mi FOST INTERZIS INSA SA L MAI VAD.Cand m am intors insa in bucuresti, orasul unde sunt la facultate. m am intalnit cu el.si am continuat sa ne vedem pe ascuns vreo patru luni... dupa care iar am luat o pauza.eu m am gandit ca poate e doar o obsesie.am fost cu altcineva in cele din urma... dar problema era ca mereu cand eram cu baiatul cu care am incercat sa l inlocuiesc pe dorin...imi veneau in minte momentele in care eram cu elsad.imi venea sa plang si nimeni nu stia de cesad.pe cealalta parte dorin era singur si dezamagit.Am inceput toatusi sa mi dau seama ca nu tin deloc la acel baiat.si am reinceput conversatiile cu dorin.ne era din ce in ce maimult dor unul de celalalt...in timpul asta am reluat discutiile cu ai mei.care intr un .luuung final.au acceptat sa fiu prietena cu el...acum suntem din nou impreunahappy.eu sunt fericita si multumitahappy.insa multi zic ca mai tarziu va fi mai rau.pentru ca un tigan nu se schimba niciodata.Precizez avem caractere asemanatoare.atunci cand unul dintrenoi greseste recunoastem greselile si incercam sa rezolvam situatia.Parerea fiecaruia dintre noi conteaza.nu hotaraste doar unul. .eu zic ca lucrurile merg bine.Imi doresc sa aud mai multe pareri. poate pana la urma tot ce voi vrea eu voi face dar daca o parere mi se pare spusa din suflet. tin cont de ea.Va rog, spuneti mi parerea voastra.si sfatul pentru mine in vederea viitorului. ce ar trebui sa fac. daca gresesc ceva... oricehappy

Răspuns Câştigător
| Ralux a răspuns:

Draga teodora,
daca il cunosti atat de bine pe dorin, si va intelegeti atat de bine, de ce parintii si prietenii tai nu il accepta? Este foarte urat din partea lor.Asta se numeste rasism.Nu toti sunt la fel. Ce-i drept majoritatea sunt la fel dar poate nu si el. El poate fi diferit. Explica-le ca este viata ta, il cunosti foarte bine, si stii ce este in mintea lui, ce vrea si cine este. Explica-le ca este foarte usor sa judeci dar nu sa si il cunosti. Spune-le sa ii dea o sansa pentru ca mai tarziu si ei pot fi judecati pe nedrept.
Daca ei nu accepta asta(sa ii dea o sansa) inseamna ca nu sunt alaturi de tine si nu sunt bucurosi de fericirea ta chiar de e si cu el. Ei probabil gandesc ca e mai bine pentru tine sa nu fi cu el dar daca tu ai incredere deplina in el, merita deci! Nu te indeparta de parinti doar din cauza asta, poate odata si odata vor intelege. Pot sa nu il accepte pe el, dar cu tine nu trebuie sa ezite sa tina legatura.Stii cum sunt parintii... vor ce e mai bine pentru copiii lor. Iar in legatura cu acei prieteni, daca nu vor, nu te mai intalni cu ei, acestia sunt prieteni falsi.
Conteaza ca tu sa fii fericita si daca crezi ca vei fi fericita alaturi de el, atunci asa sa fiewinking.
Nu renunta la elwinking.

5 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Cunosc un caz similar, al unei vecine. Ea s-a indragostit de un tigan si au hotarat sa se casatoreasca. Parintii ei au fost impotriva relatiei si au incercat sa se opuna. Nu au reusit, pentru ca dragostea lor a fost mai puternica. De atunci au trecut vreo 15 ani si sunt fericiti. Au doi copii si o afacere prospera.
Dumnezeu sa va ocroteasca dragostea!

| goruna a răspuns:

Teodore, nu conteaza foarte mult faptul ca e jumatate tigan, daca voua va este bine impreuna. stiu ca multi din cei care vor citi asta, ma vor "devora". dar asta este parerea mea. acum, daca e sa ne gandim, nici printre romani "nu tot ce straluceste e aur" big grin
caracterul omului nu este at de rasa neaparat. acum depinde si de varsta ta, si de cat de mult iti doresti sa fii cu el. poate fi numai o incapatanare din partea ta, sa fii tu un fel de "Gica contra", asta pentru ca toata lumea este impotriva lui. raman la parerea ca timpul rezolva totul, numai ca nu te lasa numai in nadejdea lui, vorba aceea "si fugit ireparabile tempus"
ai grija de tine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa prejudecatile deoparte, ne-am emancipat cu totii, tiganii nu mai sunt tigani si romanii nu mai sunt romani...ne-am schimbat cu totii. Tu sa faci ceea ce iti dicteaza inima, sufletul; ratiunea nu prea are de-a face cu dragostea. Tu iti vei intemeia o familie cu barbatul pe care il iubesti, cu barbatul care te iubeste si iti ofera siguranta, respect, liniste, iubire.restul familiei se va acomoda, nu iti face griji.Scoate-ti din cap ideea ca este tigan si ca tu urasti tiganii, este tot lucrul Lui Dumnezeu, este un om, un suflet, are si el dreptul sa iubeasca si sa fie iubit... te-ai gandit vreodata ce este in sufletul lui? cat se simte de singur? cat ii este de greu? In privinta familiei nu iti face griji, sunt sceptici tocmai pentru ca nu au avut de-a face cu tigani, cand il vor cunoaste si cand te vor vedea pe tine hotarata sa ramai cu el, il vor accepta.succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nekane: ne-am emancipat cu totii? As vrea eu sa cred asta, dar mai avem muuuult. Oricum, raspunsul tau e ca la carte. Pacat ca-l vor citi si unii ancorati intr-un trecut pagubos.
Teodora: succes! Dar stiu ca-ti va fi greu sa lupti cu prejudecatile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@furni, poate ca nu am transmis exact ceea ce vroiam de fapt.Am gandit ca in ultima vreme foarte multe persoane si-au schimbat modul de gandire, au venit multi de afara cu idei noi, fara prejudecati si cred ca asta se reflecta spre intreaga natiune. vroiam sa spun ca in zilele noastre nu toti tiganii sunt ce au fost, am vazut tigani educati, emancipati, dar am vazut si romani cu comportament de tigani, asta o stim cu totii.
p. s. ai luat 2 nefolositori pentru ultima postare, nu sunt de la mine! eu am inteles ce ai vrut sa spui.