| anonim_4396 a întrebat:

Povestea mea: m-am mutat anul trecut la iubitul meu intr-un apartament inchiriat, el insa nu locuia singur aici ci cu fratele lui. Vreme de cateva luni bune nu m-a prea interesat acest aspect insa de cateva luni bune incoace mintea imi sta numai la acest trio care pe mine ma face f nefericita si nu mai stiu cum sa fac sa scap de el, mai exact de acest frate care e ca in vb aia americana: a big pain in the ass. Eu intre timp am ramas gravida, mai am un pic si nasc, m-am si casatorit cu al meu si noi stam tot cu frasu, parca are 8 anisori. Stiu ca chiria e scumpa si singur i-ar fi mai greu dar asa cum noua ne-ar fi greu cu un copilas asa s-ar descurca si el, dar nu...pt el e mai lejer sa stea pe capul nostru ca un parazit. Contribuim toti in mod egal la chirie, mai putin el la ale casei si la de-ale gurii.Ma deranjeaza tot ce face, mai ales ca nu face mai nimic, mancare nu, curatenie odata la 5 luni, e zgarcit etc si multe altele, ca sa ajung in camera mea trebuie sa trec prin a lui si va dati seama ca nu fac asta prea des si de cate ori am nevoie ca sa nu il deranjez ca un-doi se uita urat, mai ales dimineata cand mergem la servici trebuie sa mergem ca pe varfuri prin casa, pff nu-l mai suport. L-am tot batut la cap pe sotul sa ne separam odata ca nu o sa rezist in conditiile astea mai ales cu un bebe mic dar lui parca i mila de frasu, nu pune odata piciorul in prag si sa-i spuna verde in fata ba frate uite, asa si asa. Of ce sa fac? Eu ar trebui sa iau mai multa initiativa si sa spun ce simt sau sotul meu? Voi ce credeti? Mie mi-ar fi rusine sa-i zic lui frasu dar daca mai tine mult treaba asta o sa incep sa deschid gura si va fi mai rau decat daca sotu ar face ceva din timp. Eu sunt mai vulcanica cand ma ia flama happy Si inca ceva, pentru frasu nu exista altceva decat masina lui rablagita care abia o poate intretine, nu are bani de benzina dar el a vrut neaparat masina, in plus intruna e la reparatii, ba face accidente ba i se strica una alta pff, dar de bebe nu m-a intrebat o singura data: ce face, e bine? Cand suntem la masa nu aud altceva decat masina in sus, masina in jos.

Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Pai uite care e situatia: tu te-ai maritat cu sotul tau, nu cu familia lui. Dupa ce nasti cum o sa faci cu copilul? Il poti da pe mut daca incepe sa planga ca sa nu se trezeasca unchiu-su?
E inacceptabil. Adica daca erati numai voi 3, era o treaba, dar urmeaza sa fiti 4! Aveti nevoie sa va ocupati de voi, de familia voastra mica, nu de cea extinsa! Solutia este sa gasiti un alt apartament cu mai putine camere si cu cheltuiala mai mica, cat sa va permiteti sa stati fara cumnat. E musai sa ii spui sotului tau ca trebuie facuta o schimbare cat mai degraba. Daca fratele lui este major poate sa se angajeze si sa se mute in chirie separat. Eventual sa isi gaseasca si el o prietena (nu-l poti combina tu cu cineva oare? ar fi o solutie laughing )
In cel mai rau caz, daca nu ai cu cine discuta, apeleaza la o solutie de criza: muta-te la parintii tai o vreme (sau la ai lui, cum este mai convenabil). Asta o sa il puna pe ganduri si o sa fie nevoit sa aleaga ce este mai important pentru el: relatia cu fratiorul, sau noua lui familie: sotia si copilul care se va naste acusi!
Apropo, felicitari pentru sarcina! :*

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

N-ai zis nimic despre ceva (mai bine zis cineva) foarte important: parintii tai.
Stii cum este dupa ce nasti? Nu poti face mare lucru, obosesti repede, poti dormi numai pe o parte, nici nu te gandi ca o sa poti sa gatesti sau sa faci curat, si asta dupa o nastere normala. Daca nasti prin cezariana, vreme de 6 luni, cand te ridici din pat, te temi ca te rupi de la mijloc. Ce sa mai vorbim?
Crezi ca dragutul de cumnatel o sa te ajute cu curatenia, gatitul, schimbatul odraslei? Ia gandeste-te de pe acuma la perspectiva asta, cine o sa fie alaturi de tine, daca nu mama ta (sau eventual o matusa sau sora de-a ta). Deci, fie te muti la parinti, fie cineva care poate fi de ajutor se muta in locul cumnatelului, alta varianta (macar pana face bebele 1- 1 1/2 ani) nu ai.
Si capisce o non si capisce?

| dragodana a răspuns:

Salut! Sunt de acord cu restul lumii.Fratele trebuie sa dispara.Tu stii cel mai bine la ce reactioneaza sotul.Pe cine iubeste mai mult:pe tine sau pe fratele lui? Nu incepe nicio propozitie cu "nu". Barbatii aud dor"nu"-ul si nimic dupa acesta.Incearca cu binisorul, discutii etc. Daca nu reactioneaza treci la masuri mai drastice:prima oara nu vorbi cu el, apoi du-te in vizite mai lungi pe la rude. Daca nici asta nu merge fratele nu va suporta plansetele juniorului. Poti creste 2 copii(pe al tau +fratele)?
Bafta! Si cel mic sa fie sanatos si sa va bucurati linistiti de el!

| unprietenaproape a răspuns:

Eu nu cred ca ii va face placere sa fie trezit mereu de plansetele copilului, pana la urma o sa isi doreasca el sa plece. propune i sotului tau sa va inchiriati un alt apartament, iar apoi vorbiti cu el si spunetii despre intentia voastra, poate isi va da seama de faptul ca cel mai potrivit ar fi sa plece el

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Spune-i sotului tau sa ia masuri urgent.Ar fi bine ca el sa ii spuna, dar in cazul in care nu o va face pune tu piciorul in prag. Ai dreptate, nici mie nu mi-ar placea sa stau cu fratele iubitului in casa, mai ales ca urmeaza sa ai si un copil, este ca si cum ai avea 2. Nu mai lasa sa treaca timpu, unul dintre voi trebuie sa faca acest pas. Multa bafta!

| Ritsuko a răspuns:

Tu trebuie sa-ti cresti copilul, nu pe fratele sotului tau. Sotul tau probabil nu-i va zice niciodata nimic, asa ca mai bine i-ai spune tu.Si daca se ajunge ca nu se va muta ar trebui sa faceti schimb de camera.(Trebuia sa va ganditi deja la asta.)
Fratele lui e matur, trebuie sa se comporte ca a tare.

| deliqventa13 a răspuns:

Spune-i sotului tau ce simti, ce crezi despre fratele lui, si vezi cum reactioneaza. Daca reactioneaza urat, pune-l sa aleaga.

| Valentyna290497 a răspuns:

Pai soțul tau ar trebui să facă ceva! Zi-i ca dacă nu ia el o decizie o iei tu!
Si dacă nu face ceva, fa tu!
Mai bine mai devreme decat prea târziu!

| pumpkinbc a răspuns:

Spune-i sa aleaga.De ce nu te duci un pic la parintii tai si lui ii spui ca te-ai saturat si divortezi.Bineinteles nu divortezi dar poate daca il lasi un pic singur in casa cu fratele lui, sa se descurce singuri cu cheltuielile, curatenia, gatitul etc.isi va reveni sotul tau.Iar pentru a parea credibila spune-i ca sunt atatea femei singure cu copii si se descurca. Dupa cateva zile de stat la parinti/prieteni te va suna si iti va spune ca fratele a plecat

| Issa001yss a răspuns:

Vorbeste cu sotul tau si spune-i sa ia initiativa. Daca el nu poate sa ii zica lu fratele sau ce trebuie fi si tu de fata, incurajeaza-l, si explica-i fratelui sau cum sta treaba...
Poate isi va schimba atitudinea fata de voi. Daca nu gasiti alt apartament sau pleaca el.