| Amelia87 a întrebat:

Problema e urmatoarea: verisoara mea s-a casatorit nu demult, pina aici toate bune si frumoase, dar...actualul ei sot nu vrea sa munceasca, sau nu isi gaseste nimic de munca din spusele lui. Nici inainte de a se casatori nu muncea stabil, dar acum ingeneral sta acasa. El are 31, ea 26, nu au inca copii.(el are un copil din fosta casatorie). Ea insa munceste ff mult, si are si un salariu pe masara, dar asta nu ins. ca trebuie sa-l intretina si pe el, nu? Nu vrea sa mearga in afara tarii, cred ca ii este bine asa. Acuma ea de cind e cu el nu-si mai permite nimic din ceea ce avea cind era singura: nici sa mearga la coafor, la o cafea, la o cina in oras...nimic. S-a schimbat mult. Pai bine, cum adica ea munceste si pentru el, ii pune benzina la masina cu toate ca ea nici nu o conduce dar el? Cica nu s-ar mai duce el la munca pe santier, dar cu criza asta ma indoiesc ca va gasi altceva, nici facultatea nu a terminat-o. In fine, este corect sa ne SACRIFICAM intratit si sa nu ne dam seama ca cineva profita de noi?

Nu vreau sa ma amestec, dar nici nu stiu cum sa-i dau de inteles ei ca ceea ce se petrece nu e tocmai ok.

Ce ziceti?

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În primul rând, nu este nici pe departe treaba ta. Aceste aspecte ţin de nişte decizii pe care le-a luat verişoara ta şi pe care doar ea are dreptul să le ia şi nimeni altcineva să-i spună contrariul.
Totuşi, are 26 de ani deci, se presupune c-are capul pe umeri.
Pentru cei care zic că e nefiresc (cu precădere la userul gigiro mă refer) mai gândiţi o dată şi nu cu uterul ci cu capul, vă rog.
Fapt: Ne aflăm în criză economică! Primul efect? LIPSA locurilor de muncă! E aşa de greu de priceput?
Fapt: În situaţia de faţă, un copil ar fi o reală povară. Întrebare: De ce măi gigiro e puturos că nu toarnă plod?
Fapt: Dacă situaţia ar fi stat invers şi ăla ar fi pus-o la muncă, aţi fi sărit toate că-i un nesimţit aşa că GURA!
Salut.

| gigiro a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa-i deschizi ochii, daca nu ei, matusii tale. E total nefiresc ce se petrece cu sotul ei, un mare trantor, care nu_si asuma nici o responsabilitate nici ca sot, nici ca tata. De puturos ce este, nu face nici un copil cu ea. Intrebarea aceasta, ar trebui sa dea multor fete de gandit, sa nu mai creada cu ardoare ca dragostea trece doar prin chilotei.

| NickiMinaj a răspuns:

Intr-adevar, nu e treaba ta sa te bagi si orice "sfat" pe care i-l dai ei fara sa ti-l fi cerut in prealabil este si va fi interpretat ca o aroganta.
Daca ea accepta si crede ca merita sa traiasca asa, intretinand un barbat caruia ii place postura asta si care sta pe canapea sa vada cand "ne scoate astia din criza", atunci sa fie fericiti!

| ATHOS a răspuns:

Stai linistita, o sa vina viata sa-i spuna daca trebuie sau nu sa faca ceva.
Da, ai dreptate, nu trebuie sa te amesteci.
Bafta in problemele tale.

| justmeesb a răspuns:

Clar ca nu e ok. dar poate trebuia sa-i dea ei de gandit inca dinaintea casatoriei, ma refer ca nu avea ceva stabil. El ca barbat ar trebui sa se simta prost ca a ajuns sa-i bage nevasta benzina in masina, e penibil. Verisoara poate e asa prinsa de munca incat nu observa ca ceea ce face nu e ok, ea e de vina ca tolereaza toate astea, poate e foarte indragostita de el, o avea el alte calitati dar sa-l puna la munca daca el nu se simte. Oare asta sa fii fost cauza divortului lui anterior? Vorbeste cu ea, mai iesiti in oras, mai spune-ti parerea si poate isi mai deschide si ea ochii.

| edy132 a răspuns:

Ce viata de ratat are ala. A avut o ocazie si a profitat de bunatatea verisoarei tale. Mai bine ar divorta pana nu este prea tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca ori se desparte de el ori se duce si el la munca daca rramane singura isi poate lua: un papagal, un caine, o pisica sau un pestisor in caz ca se simte singura ok pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In acest caz, sotul trebuie sa se ocupe de menajul casei si de cumparaturi. Adica exact ce ar fi facut o sotie casnica. Asta in paralel cu cautarea unui loc de munca. Cam asta ai putea discuta tu cu ea, altceva nu te priveste, nu te amesteca - ce am scris la inceput e singurul lucru care ai putea sa-l comentezi, DAR cu discretie.

| c76650531 a răspuns:

Da papucii pina no venit copilu