| azylow a întrebat:

Buna! Recent ma confrunt cu o problema si am nevoie de niste sfaturi si de niste pareri.
Sotul meu trimite bani parintilor lui pentru a-i intretine.
Eu nu prea sunt de acord cu acest lucru, deoarece casa noastra inca nu este terminata iar banii parca nu mai ajung.
Am inceput sa avem si diferite certuri intre noi din cauza banilor. Ma simt foarte stresata si coplesita de emotii negative. El spune ca ma iubeste si ca nu ar trebui sa imi fac griji de nimic ca se ocupa el de tot dar din cauza acestor probleme eu una ma simt la pamant.
Am nevoie de niste pareri si sfaturi! Voua vi se pare normal ca sotul sa isi intretina parintii?

25 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine stie cat mai traiesc parintii lui si apoi nu mai are pe cine ajuta.
Dar nici tu nu trebuie sa exagerezi.
Cat le trimite, vreo suta doua de lei?
Asta nu-i suma mare si o sa terminati si casa cand va fi.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca doar el munceste, atunci nu ar trebui sa ai gurita atat de mare, fiindca cumva este de datoria lui sa-si ajute si parintii batrani.
Casa se va termina, dar fara sa-si sacrifice parintii.
Ai rabdare si gurita mica, mai ales daca el este singurul, care se sacrifica si munceste. Daca esti atat de stresata, ia-ti ceva de munca si tu, ca sa va vedeti casa mai repede terminata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar trebui sa ii lase sa moara de foame sau care ar fi soluția ta?

| Panamax a răspuns:

Cand banii nu ajung se face o lista de prioritati.Casa va fi pe ultimul loc in mintea unui barbat si pe primul in mintea unei femei.
Acum depinde pe cine intrebi.
Lupul va fi intotdeauna personajul negativ daca lasi capra sa spuna povestea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești o persoană infantilă și iubitoare numai de sine. Și tu ar trebui să îți ajuți părinții ( dacă ai) pentru că ei te-au crescut și educat. Și respect soțului tău pentru că nu a uitat de părinții săi, alți copii pleacă de acasă și uită de bătrânii lor, uită cine i-a crescut și educat. Se vede ca nu ai sentimente și ești o iubitoare numai de sine, iar din vina unor persoane ca tine care influențează negativ gândirea altor bărbați se ajunge la separare și distanțare față de părinți. Nici să stai o viață întreagă lângă părinte nu este o idee, dar nici să rupi legătura și să uiti de părinte nu este o idee. Acum depinde, mai sunt și părinți răi care nu merită atenție.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de mai multe aspecte: cat de mult le da, in ce stare e casa voastra, cati bani va mai raman etc. Eu chiar nu te judec, asa cum au facut altii de aici, ba chiar inteleg ce simți. Simti ca esti pusa pe un loc secundar, dupa parintii lui. Ceea ce e extrem de deranjant intr-o relatie. El ar trebui sa prioritizeze interesele voastre de cuplu intai de toate si pe urma ale parintilor, asta e clar. Mai ales daca ce zici tu e adevarat si banii chiar nu ajung, trebuie sa-i folositi pe prioritatea principala, adica voi. Bine, acum depinde si ce fac parintii lui cu banii trimisi, ca daca au de facut o operatie sau n-au bani de mancare si facturi, inteleg. Dar daca e pentru excursii cistour sau salam mai scump mai bine s-ar opri din a trimite. Macar sa va terminati voi ce aveti de facut si pe urma sa continue cu trimisul banilor. Iar daca chiar nu puteti ajunge la un punct comun, atunci ar fi bine aa nu va pastrati banii,, la comun", mai ales că interesele in a-i consuma nu sunt si ele comune. Intra intr-un mod mai,, separat" de el si spune-i sa faca ce dorestii cu banii sai, dar si tu faci ce doresti cu banii tai si ii economosesti cat poți. Nu uita sa-i amintesti prioritatile. Eu nu le cunosc, caci sunt doar o străină, dar oricare ar fi, aminteste-i sa se axeze pe ele prima data. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vrei bani, muncește.

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu as pune problema alfel! Ai parinti? Daca ar avea probleme nu te-ai gandi cum s-ai ajuti? Vrei sa auzi chestia aia ca ti-au dat viata si te-au intretinut pana la cel putin 18 ani?
Cu totii vrem ca parintii sa fie nemuritori, sa ii stim sanatosi, in putere.
Sotul tau procedeaza corect.
Gandeste-te la momentul in care ve-ti avea copii, iar bunicii vor fi un sprijin real.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Refugiaza-te in ceva ce îți place fără să-l implici, așteaptă și vezi urmările din partea lui.

| rapandula a răspuns (pentru suntserios):

Eh, cam asta ar vrea sa sugereze. Daca ea ar fi avut parinti si nu lucra, phooa, cred ca ii cerea bani sotului sa ii dea sa-si ajute parinti. Acum ca sotul munceste pe banii lui si isi ajute parintii care nu sunt in puteri si ea are ceva de obiectat clar ne dam seama de potentialul ei mental. Sa duca sa munceasca ca sa-si procure ea bani pentru nevoile ei. Pentru o chestie atat de stupida nu se poate desparti si nici nu-si poate obliga sotul sa ii lase sa moara de foame pentru ca e de datoria lui sa-i ingrijeasca + ca si ea ar fi facut la fel cu parintii ei. Intrebarea pare mai mult troll decat reala.

| Iote a răspuns:

"Sotul meu trimite bani parintilor lui pentru ai intretine
eu nu prea sunt de acord cu acest lucru"
In afara de faptul ca este o obligatie morala, ai fi de acord sa renunti la mostenirea pe care o vor lasa parintii lui? Sau atunci vei tipa ca ai dreptul la ea?
Tu nu ai parinti? Esti orfana? Gandeste-te daca ei ar avea nevoi, ce ai face? Sau e adevarat ce se spune pe aici ca te gandesti numai la tine.

| aDEeLAa a răspuns:

Da, mie mi se pare normal sa iti ajuti parintii. De bine de rau, chiar daca nu aveti casa terminata aveti unde sa stati provizoriu presupun... dar nu poti sa lasi niste oameni batrani sa se chinuie ca nu ai bani de casa...

| Freya1 a răspuns:

Bai femeie, ma uit prin comentariile astora si ma ia capul.Iti spun eu cum sta treaba si cum vad eu lucrurile cu riscul de a fi criticată.
Daca el trimite bani părinților si nu cumpara materiale pentru casa, daca trimite sume de bani suficient cat sa va ingreunezi pe voi financiar, le trimite săptămânal/lunar si chiar va descurcati greu spune-i in fata chestia asta.Eu pot sa inteleg ca părinții sunt bătrâni, ca după ce mor ei va lasa la voi o colibă in cuca macai sau o garsonieră dar nu poti sa iti distrugi familia pe care ti-ai creiat-o cu nevasta pentru ca ei nu au muncit sa aiba o pensie spre exemplu. Poti sa înțelegi si tu daca le da o sumă de N bani o data sa isi faca plinul de medicamente, sau le da si el un ban in plus ca sa isi repare centrală sa nu ii lase sa moara de frig, sau daca doamne fereste e caz de o operație sa contribuie dar nu asa ca sa isi puna soacrata bigudiuri, sa mănânce fonfleuri cand voi va ruperi cârca si murit de foame pe dincolo.Ca in fond, mai devreme sau mai tarziu o sa aveti si voi copii voștri daca nu aveti deja si nu poti sa iei de la gura lor sa o ajuți pe mămica, nu puteti sa rămâneți voi boschetari cu casa in constructii ca a trebuit să îl tineri pe taticul.Si in plus de asta, si socrii tai au o vina.Ca daca ar fi fost oameni cerebrali ziceai ei din bun simt "lasa mamica nu ne trebuie descurcativa voi" chiar daca ei mor de foame de fapt ca asa face un părinte si atunci cu draga inima ii ajuți.Dar nu cand suna numa ca au nevoie de aia si ailaltă.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Femeia spune ca le trimite bani ca sa ii intretina, nu le da bani de o pastilă, de o reparație in casa, pentru o operație.Le da efectiv lunar sau săptămânal cum o fi de mâncare, de facturi etc.Pai te intreb pe tine, de ce fac oameni copii? Sa aiba cine sa ii întrețină la bătrânețe? Sau sa aiba cui *** viata? Sau din dragoste, din dorința de al ajuta, de al educa si crea?
Nici eu nu sunt contra sa mergi la mama acasa, sa o ajuți cu un ban sau la un necaz.Dar nu poti ca om sa iti chinui si nevasta/bărbatul Si copii (daca ii ai) tinandui in lipsuri ca sa ii dai tu l mămica tot ce ii trebuie.
Sau sa iti explic altfel.Mama cand rămâne însărcinată ea se gândește ca ar vrea sa faca un copil,ea își ea responsabilitatea asta,ea dorește si nu ii cere nimeni. Dupa ce il naște si ii ofera ce e nevoie si ce e de datoria ei pentru ca ea a vrut să îl aducă pe lume el creste (ia după el o alocație,el daca e cuviincios si vrea sa ii faca o bucurie invata cum trebuie, isi alege o meserie ok, un viitor stabil si cam cu asta o răsplătește, ca asa sunt mamele normale fericite cand isi va copii cerebral si realizati nu cand le da bani cu carul) si pleaca, isi face o familie lucru de care tu ca si părinte esti constient.

| Eisenheim a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte inteligent răspuns happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Data viitoare scrie mai puțin și la subiect. Vrei sa scrii române, vezi în WordPress.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

E greu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

E greu sa citești când cineva bate rău câmpii. La fel cum nici tu nu ai viziona un film neinteresant, la fel nici eu nu citesc ce scrii aici. Se vede ca bați câmpii încă din primele cuvinte. Asa că, dacă ai fi la televizor, aș prefera sa închid televizorul. Înțelegi? Nu mai scrie din astea pe care nu mai tu le recitești.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine,ai dreptate băiețelul lui mami.Vezi sa nu se răcească supica ca va face mama un efort suplimentar sa o puna din nou la încălzit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Fă pași.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Waw, foarte impresionant. Vezi că am uitat să râd. Râzi ca să nu plângi.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,adevarul e ca m-a afectat mult aceasta discutie si incerc sa imi mascheze plânsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Tu plângi din cauza tratamentul greșit primit la neuro. Și acum găsești doar scuză. Uf, grea viața. Ignor.

| SimonaBubu a răspuns:

Tu îți întreții părinții? Dacă nu, înseamnă că părinții soțului tău sunt genul ala de părinți cu o situație financiara slaba adică sunt săraci și care cred ca dacă au făcut un plod o sa îi ajute la bătrânețe.In acest caz, nu poate exista înțelegere asa ca trebuie sa te opui sa nu le mai de-a nici un ban lor, ca sunt timpuri grele și nu o sa mai ai probleme in căsnicia ta.Le da pe ascuns? Poti sa îi inumeri banii de fiecare data când ia salariul.