| kurt a întrebat:

am o problema cu care banuiesc ca multi dintre noi, barbatii, ne confruntam sau am facut-o, sunt intr-o relatie si sunt foarte gelos, posesiv si putin paranoic, nu prea am motive sa fiu asa, dar sunt, as vrea sa trec peste aceste lucruri, ca din cauza acestor lucruri apar certuri in relatie, help me please, chiar am nevoie de ceva sfaturi.

12 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Daca nu ti-a dat niciodata motive cel mai rau lucru il faci daca esti prea gelos si prea posesiv. Exista acea limita intre "Nu vreau sa o pierd, trebuie sa am grija" si "Toata lumea o doreste, toata lumea sa da la ea si ei ii place, inevitabilul urmeaza". Limita nu trebuie intrecuta niciodata, doar cand esti sigur ca este ceva putred in Danemarca. Cand vine vorba de paranoia, mai bine sa-ti ocupi mintea cu altceva, daca te inseala, poate sa te insele si cand merge sa duca gunoiul, plus ca mintea are tendinta de a ne juca feste, pe care sigur o sa le regreti, mai ales daca ti se si exprimi.
Pot sa fie si zvacnirile varstei, dar gelozia asta isi are originea de prea multe ori din neincrederea in propria persoana. Crezi ca altii sunt mai buni decat tine? Crezi ca altii ii pot oferii altceva in afara de ceea ce ii oferi tu?
Iti spun din experienta, certurile din pseudo motive sunt cele mai penibile, pierzi si timpul care ai putea sa-l petreci cu ea si nici nu ajungeti la o rezolvare, deoarece nu exista probleme.
Comunicarea este solutia, vorbeste cu ea, explica-i situatia, putina gelozie denota ca o iubesti, prea multa gelozie = adio relatie.
Ai incredere in ea, ofera-i spatiu, nu trebuie sa pari disperat dupa ea, fetelor nu le place asta, arata-i ca tu chiar crezi ca ea nu ar face niciodata asemenea lucruri, dar sa nu te culci pe o ureche, fii si tu atent la comportamentul ei, analizeaza situatiile la rece daca tu crezi ca nu este ceva in neregula.
O ai langa tine? Te iubeste? Nu a calcat gresit pana acuma? Asta conteaza si doar asta, devino si tu alergic la certuri, conteaza mult, lasa gelozia in exces ca nu gasesti nimic bun la capatul drumul.
Stiu ca tii la ea, stiu ca nu vrei sa o pierzi, dar daca o sufoci si o tii prea aproape, nu o sa fie mai apropiata de tine, chiar dimpotriva.
Accepta ca unii o sa se dea la ea, chiar daca o sa stie ca are prieten.
Precaut, nu gelos, asta este cheia, protector, nu gardian, stiu ca este comoara pentru tine, dar gelozia o sa ingroape toata relatia.

| RAY a răspuns:

Kurt eu am avut incredere intro fata si mia cauzat mult rau,parerea mea este sa nu crezi in nimeni si nimic,crede doar in tine si vei in castig mereu,nu crede asa mult in iubita ta nu fi asa obsedat,dependent de ea, daca e sa te insele te va insela sigur, sa nu devi paranoic daca nu ai dovezi clare e rusinos sa o acuzi de ceva si eu asa faceam afirmati nefondate stiu ca e greu sa crezi in fete, sa isi fie frica ca poate e cu altu, de aia trebuie sa o tratezi si cu indifrenta

| mixxjim a răspuns:

Cel mai probabil asta se-ntampla pentru ca esti nesigur pe tine, probabil ai senzatia ca nu esti suficient de bun pentru fata respectiva, ca iti este superioara si ca oricand poate renunta la tine pentru altul mai bun. Din experienta proprie si din povestile altora relatiile astea nu dureaza niciodata. Ori iti bagi mintile-n cap si nu te mai desconsideri singur (pentru ca atunci or sa te desconsidere si ceilalti si o sa ai numai de pierdut) si traiesti relatia normal, asa cum e, fara gelozii si alte prostii care nu fac altceva decat sa strice, ori renunti la relatie inainte de a va chinui amandoi prea mult si-ti gasesti o alta partenera care sa nu te mai faca sa i te simti inferior. Fii baiat destept, ai grija de tine!winking

| Aimèeeee a răspuns:

De cele mai multe ori, gelozia consta in nesiguranta in sine. Incearca sa ai mai multa incredere in tine, apoi in ea. Daca iti da motive sa fii gelos atunci e alta treaba.

| Pearl01 a răspuns:

Hey! Gelozia face parte din relatie atata timp cat tii foarte mult la persoana de langa tine, o iubesti, iti doresti sa nu o pierzi. Cred ca in anumite cazuri gelozia vine din teama de a nu pierde persoana de langa tine, insa nu in toate cazurile este buna, poate fi si constructiva, insa si distructiva. Va leaga sau va desparte. Insa de cele mai multe ori gelozia se transforma, cum zici ca patesti sau esti, in posesivitate, etc. Gelozia poate devenii o boala, atata timp cand nu o mai poti controla. Nimanui nu-i place sa aiba langa el/ea o persoana geloasa, posesiva, necontrolata, disperata. Ajungi sa te certi foarte mult, sa distrugi relatia prin gesturile tale, sa faci lucruri pe care nu le-ai facut din cauza geloziei. Probleme ai sa ai tot timpul indiferent cu cine vei fi daca nu o poti controla. E bine sa fi putin gelos, sa simti ca te racaie ceva, insa daca lucrurile scapa de sub control, parerea mea e sa mergi la un medic specialist, la un psiholog, care te va ajuta sa controlezi asta(mai ales ca tot tu spui ca nu prea ai motive sa fi asa). Poate ti se va parea aiurea, insa nu patesti nimic daca incerci. Cu ajutorul unui psiholog bun, vei trece peste lucrurile astea. In momentul in care nu putem controla ceva, e clar ca avem nevoie de ajutor, de ce nu specialist.

| teateutza a răspuns:

Intai sa te asiguri ca stie si ea ca esti posesiv pentru ca o placi mult, in al doilea rand noua desi nu recunoaste ne plac baietii care sunt rai si au si grija de noi si in al treilea rand gandeste-te ca daca te iubeste nu te-ar insela vreo data

| Radu121212121 a răspuns (pentru teateutza):

Eu spun ca nu-i destul sa te iubesca ca sa nu te insele happy sunt multe persoane care inseala si iubesc in acelasi timp pentru ca sunt impense sa faca asta de catre partenerul de viata care este prea posesiv, paranoic si gelos.

| DjDanutzy a răspuns:

Ce spui tu mai sus
Are legatura ca o iubesti prea mult
Si ei nu prea ii pasa sau nu vede
Si de aia cand tu esti gelos ca o vezi ca sta cu alti baietii te apuca toate lucrurile sa le faci
Dar ea cand te vede cu alte fete... Nu zice nimic pentru ca 1.Nu ii pasa de tine asa mult 2.Nu te iubeste asa cum pare
Dar revenind la problema ta ca sa scati de gelozie
Distreazate cu frati tai Nu prea o mai baga pe ea in seama gen: Esti cu fetele si baietii in parc si vine si ea Nu sta doar langa ea razi fa nebunii cu prieteni tai

| sticla09 a răspuns:

Crezi tu ca nu ai motive, daca in clipa asta vorbeste la telefon cu altul? ia sun-o sa vedem daca suna ocupat, daca e ocupat, o sa te minta probabil ca vorbea cu sor-sa, maica-sa, etc...dar daca chatt-uieste cu el prin mesaje, asta cum poti afla? cand se baga la somn, crezi ca doar tie iti ureaza somn usor? intrebarea este: caruia din voi doi crezi ca ii ureaza primul? cand va spune ca va iubeste, la care din voi crezi ca pune intr-adevar suflet?

| adrian1211 a răspuns (pentru sticla09):

Cam asa ceva, respect PTM! happy

| Menker a răspuns:

Nu exista gelozie din prea multa dragoste, exista gelozie din teama de a fi parasit si din nevoia de a controla. Dragostea naste ingaduinta, gelozia sigur nu este o urmare a iubirii.

Nu iti cunosc prietena, asa ca nu stiu daca e bine sa o controlezi sau nu. Majoritatea trebuie controlate pentru ca fac o confuzie intre libertate si tradare, nu prea par sa inteleaga ca le acorzi liberate tocmai din iubire si o confunda cu o slabiciune. Nu stiu in care categorie intra prietena ta.

| Achtor a răspuns:

Mereu exista gelozie unde exista iubire asa demonstrezi ca iti pasa intr-un fel