| Mihaic93 a întrebat:

Buna / Salut!

Probabil ca ceea ce voi spune s-a mai discutat si prin alte topicuri.

Am 28 de ani, muncesc, imi place ce fac, am hobby-uri si cam atat.

De cand ma stiu, dating-ul a fost una calda una rece, dar de cand a aparut pandemia, am observat o schimbare 360 in comportamentul persoanelor(ma refer mai mult la femei, fiindca am incercat sa vad daca suntem compatibili), iar foarte multe fac pe inabordabilele.

Ce s-a intamplat cu femeile din ziua de astazi? Toate par nehotarate, toate isi doresc de la un barbat seriozitate, loialitate, stabilitate financiara, sa fie amuzant, sa arate ca un model, sa aiba eventual casa lui si aaa, puncte bonus daca are si masina si ele nu ofera nimic in schimb.

Nu ma intelegeti gresit, nici eu nu imi doresc sa ies cu o tipa care ii este lene sa munceasca, care este mai obsedata de viata virtuala decat cea reala sau care are par pe maini.

Am avut cateva relatii de lunga durata in trecut si consider ca am invatat din ele, dar ceea ce ma depaseste acum este ca nicio fata din cate am nimerit nu pare sa fie interesata sa iasa la un date, sa ne cunoastem, sa vedem daca avem lucruri in comun..par ca te judeca dupa pozele de pe social media, dupa numarul de likes si asa zisul "seen" nu inceteaza sa apara.

Daca va regasiti in ceea ce am zis, spuneti-va parerea.

74 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Ti-ai raspuns singur la intrebare,poate nu ti-ai dat seama.
Da,tipele te judeca dupa poza de profil,si tu faci asta.
Daca zici ca nu,te minti singur.
Acum depinde si de modul cum le abordezi.
Daca iei telefonul unei tipe care arata cat de cat bine,vei observa ca are sute de cereri de prietenie si zeci de mesaje care parca sunt scrise de acelasi tip.
Daca nu te diferentiezi de restul si nu ai un profil ok, fi sigur ca te va lasa cu seen.
Incerca si in realitate, poate ai mai mult noroc.
Si incerca sa nu le mai judeci.
Nu merge cu una, cu doua, cu 3...
Dar de la a 4 trebuie sa te gandesti serios si sa vezi unde e problema!

| JustDeedee a răspuns:

Salut!

Fiind femeie, consider că pot să îmi spun și eu părerea laughing. Sunt de acord cu tine că, nu doar femeile, ci și bărbații sunt foarte dificili, inabordabili în ziua de azi și, probabil, și pandemia a avut o influență pentru că putem spune că am ajuns la o anumită comoditate și cred că și anxietate.

Femeile cer atât de mult în ziua de azi pentru că ele la rândul lor au făcut atât de multe încât nu se mulțumesc cu mai puțin, adică vor să fie totuși independete și nu ținute pe brațele bărbaților ceea ce nu mi se pare deloc rău. Aici putem spune și despre bărbați același lucru, și ei vor să se întrețină singuri. De ce se întâmplă acest lucru? Pentru că în ziua de azi este foarte dificil să fii compatibil cu cineva, este foarte greu să ajungi să ai o relație cu cineva, să te căsătorești și la cel mai mic impiediment să nu divorțezi. În ziua de azi mi se pare că nu e o comunicare între parteneri, mi se pare că sunt în continuă concurență unul cu celălalt în loc să fie amândoi în aceeași echipă și să facă relația să meargă. De aceea atât femeile, cât și bărbații au atât de mari pretenții. Știm cu toții că nu avem nevoie de un partener, ci doar îl vrem lângă noi o viață întreagă. Acum mai mult suntem pe principiul că putem să ne descurcăm și singuri.

Este adevărat și faptul că fiecare om are un trecut, fiecare om a fost rănit o dată, de două ori și bineînțeles că devine precaut. Asta nu înseamnă că trebuie să judeci pe cineva. Asta nu înseamnă că oamenii sunt dificili, ci pur și simplu își pun în față un fel de perete pentru că să fim serioși, cine ar dori să ajungă să pună sentimente și după aceea să fie lăsat cu ochii în soare, din nou? happy Nimeni.

Este greu să ieși la date-uri acum și oamenii par a fi inabordabili, dar de fapt nu sunt. Dacă am lăsa unul de la celălalt atunci când am dori să cunoaștem pe cineva probabil nu ni s-ar mai părea relațiile complicate, noi le facem complicate.

Nu te stresa, dacă o fată nu îți răspunde așa cum dorești tu, treci peste. Nu e persoana potrivită pentru tine. Nu contează câți ani, nu contează câtă experiență ai în relații, dacă nu e să fie, nu e și asta e. Mai bine să fii singur decât să stai lângă cineva doar ca să ai și tu o relație. De ce ți-ai complica viața cu cineva cu care de fapt nu ai nimic în comun? Răbdare, omul potrivit va veni și el la timpul potrivit.

| Mihaic93 explică (pentru JustDeedee):

Iti sustin teoria, insa, la partea cu "fiecare are un trecut" ...trebuie sa uiti trecutul ca sa traiesti prezentul. Cand eu vorbesc cu cineva care imi spune ca are un trecut complicat, ca barbatii sunt porci si bla bla, nu e vina mea si nu ma intereseaza asta.
Nici eu n-am avut parte de tipe exemplare in relatie si am fost si eu ranit. Acum ce fac, imi aduc de fiecare data in gand ca si persoana urmatoare m-ar putea rani? Pai in felul asta nu te vindeci niciodata. Cum se zice? Go with the flow?

| JustDeedee a răspuns (pentru Mihaic93):

Într-adevăr noi zicem că lăsăm trecutul în urmă atunci când intrăm într-o nouă relație, sunt de aceeași părere cu tine, dar noi nu avem de unde știi că și cei care sunt într-o relație cu noi lasă în urmă trecutul. Deci dacă nu riscăm... cam tot acolo e. Cu siguranță nu e vina noastră că persoanele respective au avut un trecut urât, dar nici ele la rândul lor nu sunt responsabile de trecutul nostru. Noi lăsăm de la noi, dar și ele trebuie să lase de la ele. Trebuie să fie cât de cât din partea fiecăruia un acel „vreau să fiu cu tine într-o relație", dacă nu e... trecem peste și căutăm în altă parte, nu lăsăm să ne rănească. Go with the flow, exact!

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru JustDeedee):

Și cum să lași trecutul în urmă ca femeie când cel cu care ai fost te-a bătut, înșelat, amenințat? Cum să mai ai puterea să mergi mai departe? Nu ar trebui să existe un trecut, însă pentru toată suferința voastră doar noi bărbații suntem responsabili.Cu fiecare individ care vă tratează ca pe o jucărie, voi vă puneți în gardă și chiar și celui mai serios bărbat îi va fi cu mult mai greu să demonstreze că este fidel și de încredere.De ce? De ce vrea bărbatul o femeie în viața lui? De ce are nevoie de o femeie în viața lui, căci poate la fel de bine să trăiască și singur.De ce când se bagă în seamă cu o femeie nu alege cu mintea,nu cu penisul? De ce dacă nu ești pe placul lui, dacă îți găsește vreo vină, de ce se mai bagă în viața ta? Ca mai apoi tot el să se dea victimă după ce îl părăsești și el să te facă curvă, urâtă, fițoasă sau că ai fost pe interes.Atunci când intrăm în viața voastră dacă nu putem fi un cadou, mai bine să rămânem singuri și așa nu mai distrugem viața și sufletul nimănui.

| JustDeedee a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Sunt puțin confuză în legătură cu răspunsul tău, dar îmi voi spune părerea. Sunt de acord cu tine că există cazuri foarte grave prin care a trecut o femeie într-o relație, dar aici nu trebuie să își ia nimeni în cârcă responsabilitatea de a o face pe femeia respectivă să iasă din traumele respective, decât ea însăși sau să apeleze la un specialist. Ea însăși trebuie să fie conștientă de consecințe, la ceea ce s-a supus, dar nu judec nimic. În plus, nimeni nu e obligat să rămână într-o relație, nici eu ca femeie, dar nici tu ca bărbat, dacă nu te simți bine în relația respectivă. Sunt probleme mult mai grave în viața asta decât să ne gândim de ce X nu a putut să mă iubească, iar asta e strict părerea mea. Sfârșit.

| Mihaic93 explică:

O sa refuz. Ti-o pastram tie.

| Catrice a răspuns (pentru Mihaic93):

Nu nu uite e aici ma blesteama ca a vrut ea sărăcuța să-ți dea nr dar nu are curaj.winking

| Drimmero a răspuns:

"Am 28 de ani, muncesc, imi place ce fac, am hobby-uri si cam atat." Perfect! bazeaza-te pe astea, axeaza-te pe hobby-uri, pe ceea ce iti place sa faci, nu mai cauta relatii, nu mai forta lucrurile, vor veni de la sine daca e sa vina. Cat despre pretentiile unora... unele fac o confuzie intre standarde si pretentii iesite din comun, e omeneste sa vrei ceea ce oferi, dar unele doar vor sa primeasca pentru simplul fapt ca 'asa trebuie' auzind ele poveste din popor, bine ca nu sunt toate asa si mai exista si mentalitate sanatoasa cand isi doresc sa formeze toate aceste impliniri in jurul persoanei cu care vor sa-si faca un viitor. Baieti/barbati, alea sunt femeile ideale, cele care vad un viitor in jurul vostru dorind sa aiba acele lucruri cu voi.

| Mosotti a răspuns:

Totul este sa arati in primul rand atractiv la figura, daca arati asa, nu vor mai face pe inabordabilele, normal ca te judeca dupa poze!
Ca daca fizicu atrage, vor sa afle mai multe de tine, daca nu atrage deloc, nu le mai intereseaza sa te cunoasca, e f simplu.

Dar cum a fost cu relatiile din trecut? Inseamna ca atragi daca te-au placut altele, sau?
Ca am mai avut aici un caz, unde nu-l placeau alea de varsta lui ca daduse de fitoase, dar el arata binisor, ca era placut de alea mai mari destul, si era placut de toate insa n-a dat el de fete ok la cap.

Intreb asta ca sa vedem unde e problema, daca e cazul ca celalalt caz ca arati bine dar ai dat de tampite doar, sau nu prea atragi si de aia e situatia asa.

De ex prietenu meu care arata bine, era aspirator de femei, nu avea bani, nu avea masina, era muncitor, din 20 femei, cel putin 10-13 il placeau mult.
Era placut la general de multe, nu faceau deloc pe inabodrabilele.

Femeile nu s-au schimbat, genetica e aceiasi, totul pleaca de la fizic, celelalte-s secundare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Alienarea din spatiul real in contextul virtualului secol 21, povestea oricui... Ar trebui sa fie vreo concluzie? Nu e. Poate ai avut si tu ceva ghinion. Cum ai zis si tu, in viata reala e una calda una rece. In virtual, mai multe reci. "Seen" and nothing back.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si fata ce parere are ca ii dai numarul pe net, random? Macar daca dadeai link la un profil social, ceva...

| Catrice a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Și-a exprimat mai sus opinia happy

| Freya1 a răspuns:

Nu toate femeile au o problema si nu toate femeile cauta ce enumeri tu.Important e să sti si tu unde sa cauti si sa vezi ce atragi.

O femeie cu capul pe umeri cu care poti sa faci o familie e acel gen de femeie normală de rand ce are la rândul ei dorințe firești.
Eu consider ca o data ce femeia cere ca bărbatul ei sa muncească, sa o respecte, sa o iubească, sa se ingrijasca si sa aiba grija de ea nu exagereaza.Lucrul asta e normal,e ca si cum si tu la rândul tău ai vrea ca femeia de langa tine sa fie ingrijita, sa te iubească si respecte, poate sa faca o mâncare, sa fie femeie de casa nu numai de dansat pe cub in club.

Dar daca tu cauti pitipoanca cu silicoane, ce sta toata ziua in salon sau copile de 14/15 ani ce habar nu au cu ce se mancanca viata așteptate sa fi nemulțumit.

| LoveSleep a răspuns:

Si daca nu ne regasim ce facem?

Exista zeci de motive pentru care tipele nu iti raspund, iti dau seen sau nu vor sa iasa cu tine. In functie de cat timp ai si cum suporti criticile, ti le pot spune pe toate.

Dar pana atunci, ceva care mi-a ramas in minte.
"par ca te judeca dupa pozele de pe social media, dupa numarul de likes"

Si tu dupa ce le judeci?
E usor de zis asta din perspectiva ta unde le cauti si le dai mesaj in functie de cat iti place aspectul lor fizic. Dar ele daca iti raspund in functie de cat le place cum arati in poze, e naspa.

Daca nu înțelegi in ce an te afli si daca nu realizezi ca fara o poza buna la profil si alte câteva pe profil nu ai vreo sansa sa agăți ceva pe Facebook, atunci n-ar mai trebui sa o faci.
Ai o abordare foarte greșită asupra lucrurilor de genul. Daca esti conștient ca "bătălia" de inceput se da cand se uita prima data la profilul tau, de ce te plângi si nu faci ceva in privinta asta?
Nu te pune nimeni sa postezi zi de zi, dar poti sa "investești" putin timp si poate bani in profilul ăla. In o poza facuta de cineva cu niste experienta sau cu un aparat decent, nu cu nokia310, in niste haine noi, in o freza noua, etc.

Si daca te confrunți mereu cu seen-ul ala, cel puțin la inceput, nu te-ai întrebat de ce se întâmplă asta?

Sa zicem ca cunosti o tipa pe strada, aveți o chimie misto si iti da numarul, cum ii scrii, cand ii scrii?
In aceeasi zi? Cu buna, ce faci?
Daca da la una din cele de mai sus, se explica.

Pot continua toata noaptea. Da si tu mai multe detalii.

| SilentRain a răspuns:

Pe cât pariul că nu o să sune nimeni?

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Pe nr lui dănuțawinking

| SilentRain a răspuns (pentru Catrice):

Sa făcut big grin

| Emma30555 a răspuns:

Este greșit când spui ca ele nu au ce oferi. E posibil ca ele sa aibă casa, mașina și un job bun. În ziua de azi, eu personal am remarcat ca fetele sunt descurcărețe, sunt chibzuite și vor un băiat cu potențial nu neapărat sa le aibă pe toate. În plus cred ca e vorba de abordare, pe online e mai greu, acolo întradevar nu poți decât sa elimini pe cineva din motive superficiale fiindcă din păcate doar asta vezi, niște poze.

| Mihaic93 explică (pentru Emma30555):

Sunt impartial aici, nu am abordat doar pe net, ci si fata-n fata. Si majoritatea pe care le-am "cunoscut" nu munceau, nu aveau masini, case. Insa nu pun pret pe lucrurile acestea materiale.
Referitor la online, solutia si mai ingenioasa este sa accepte un date, nu sa-si asume de fiecare data ce este mai rau. Nu crezi?

| Emma30555 a răspuns (pentru Mihaic93):

Pai pun sau nu preț pe lucruri materiale? Prima data asa ai spus. Depinde de persoana oricum. Pe unele le interesează un băiat vesel cu care sa iasă cu amicii sau singuri, sa se plimbe, sa călătorească, sa iasă, pe unele le interesează viitorul adică stabilitatea financiara dar care și ele la rândul lor fac ceva pentru asta, unele sunt materialiste, unele vor doar sa simtă atracție, chimie puternica etc. Dar cred ca în ziua de azi atât băieții cât și fetele nu prea mai au curaj sa încerce, sa cunoască, dacă nu simt din prima ceva, renunță și nu este ok neapărat fiindcă și pe parcurs poți sa cunoști un om sau sa te atragă. În online este mai complicat, pentru unii funcționează pentru alții nu.

| Lukasssz a răspuns:

Toate vor sa ai bani, sa arati super bine, sa ai nu stiu ce masina, casa si ele nu iti ofera nimic.

| Lukasssz a răspuns:

Mersi nu mai trebuie sa sun la currve happy

| laSoledad a răspuns:

Acuma, scuza-le si tu pe unele. Inseamna ca le-ai abordat pe net pe alea care au multe mesaje de abordare si probabil s-au saturat si ele de atatea mesaje ori avand atatea mesaje, au din ce sa aleaga si cui sa-i raspunda si cui sa-i dea seen.

Sunt fete care vor sa inceapa o relatie, insa tu te-ai indreptat pe net mai mult spre cele care nu vor asta sau cel putin nu cu tine. Solutia? Mai cauta. Sigur mai gasesti. Incearca sa cunosti fete si in mediul real, gen comunitati de voluntariate, comunitati de diverse hobbyuri.

| Mihaic93 explică (pentru laSoledad):

Nu am mentionat ca abordez undeva anume laughing, dar da, o fac si online intrucat nu ies zilnic doar ca sa abordez pe strada sau librarii/cafenele/habar n-am.
Dar si abordatul pe strada este cu doua taisuri, iti poate oferi numarul iar apoi sa nu iti raspunda niciodata la apel sau mesaj.
Am vrut sa subliniez faptul ca nu exista reciprocitate, iar in situatiile in care am fost, am simtit ca a fost doar pe interes.

| laSoledad a răspuns (pentru Mihaic93):

Pai la ce m-am referit eu cu abordatul prin comunitati de voluntariate sau de alte hobbyuri era ca acolo va vedeti mai des si aveti timp sa discutati face to face mai multe zile. Adica, iesind in societate si implicandu-te in diverse activitati/comunitati ale orasului vei descoperi persoane noi, dar vei avea si tu sansa sa te expui mai mult si sa te vada lumea, in special femeile. Si o sa gasesti si alte feluri de femei nu numai de alea gold diggers de pe net!

| alexalx1234 a răspuns:

Nu prea mai ai ce să faci. Vor bani și statut social cât mai ridicat ca să aibă cu ce se lăuda prietenelor. Mai bine singur, crede-mă. După ce rămâi fără bani te lasă baltă.

| Mihaic93 explică (pentru alexalx1234):

Bine, sa nu exageram, m-am mulat exact pe experienta mea de pana acum, dar nu este la modul general.
Sunt si fete misto care nu cauta lucruri materiale la barbati.

| alexalx1234 a răspuns (pentru Mihaic93):

Dacă nu ești din Constanța nu ai cum să ști cum sunt femeile aici.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Fii sincer! Dacă tot ai scris atâta și te plângi de ele zi frate exact tu ce cauți la o femeie? Tu la ce te uiți prima dată? Descrie exact în detaliu cum ai vrea să fie ea.Ce te atrage pe tine la o femeie? Ca să poți spune "da mă asta e,îmi doresc să o cunosc mai bine."Dacă te lași dat pe spate,dacă ai formată în mintea ta o imagine, un șablon și definitoriu în alegerea ei este aspectul fizic, sau cel profesional, adică să cauți să aibă o anumită meserie, sau cel educațional, adică să dorești ca ea să aibă nu știu ce facultăți, atunci garantat nu vei fii împlinit și fericit.Toate astea valabile și pentru ele. Vorbiți,discutați,comunicați prin orice mijloace între voi,spune-i ce ai tu de gând cu viața ta pe viitor,ce scop ai în viață,caută să afli și scopul ei,dorințele,visele ei. Tot mai mulți vă doriți să fiți cu cineva ca să aveți pe cine părăsi,pe cine dezamăgi,pe cine trăda, pe cine înșela. Spui de ele că toate par nehotărâte, însă tu cum ești? În fostele relații de ce s-a ajuns la despărțire? Pe ce criterii le-ai ales? Clar nu ești pregătit să ai în viața ta o femeie, căci trebuie să și cunoști cum să o ți alături de tine.Tu pentru eșecul tău le acuzi tot pe ele, păi cine s-a băgat în seamă cu ele? Nu tu? Tu și doar tu după cât te-a dus mintea pe acelea le-ai ales.Tu întâi trebuie să fii prin tot ceea ce ești, prin felul cum te exprimi, prin felul cum te comporți cum dorești ca ea să fie la rândul ei.

| IAR a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Tu esti clar femeia sub acoperire ca barbat. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ala e nr de tel al lui silent? laughing

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia cine le știehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai zis ca sunt nehotarate, dar apoi ai insirat ce vor. Nu prea are sens textul tau. Daca erau nehotarate ziceau una si faceau alta. Le cauti pe social media dupa ce sa te judece? Ca tine mai are 10 care vorbesc singuri prin mesajele ei. Baietii sunt disperati mai ales astia de 20-30 de ani nu vrei sa stii cate mesaje primeste iubita mea si are relatia pusa la vedere. Dar o fata singura... te scarbesti deja cand iti scrie unu si nici nu face vreun efort sa se uite ai relatie, nu ai pe Facebook.
Eu sunt putin mai mare decat tine si daca m-as desparti de iubita mea nu as mai avea rabdare sa o iau de la capat cu altcineva cu buna cf si sa incerc sa cunosc persoana daca nu mi-ar atrage cu adevarat atentia
La 28-30 de ani ai alta energie...
Replica asta cu oferitul nu am inteles-o niciodata si a venit mereu din partea misoginilor care plang ca femeile nu le mai fac paine prajita si nu le-o mai mesteca si baga in gura ca s-a modernizat lumea si pot sa o faca si singuri

Intrebarile mele sunt
1) de unde stii ca nu au nimic pe numele lor doar uitandu-te pe profilul lor?
2) de ce interactionezi cu fete care e vizibil pe profilul lor ca nu au nimic de oferit?

Pentru ca nu cred ca dupa un buna cf iti zic tot ce au acasa si ce diplome au si asa
Mai ales ca ai zis ca nu au rabdare sa te cunoasca, deci nu stii nimic despre ele
Tu practic doar iti dai cu presupusul despre ce vor ele
Personal nu cunsoc femeie de varsta mea fara facultate masina dar aici depinde de anturaj/ mediu rural urban

Răspuns utilizator avertizat
| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Femeile vor un bărbat care să le iubească. Iubindu-ți femeia îi oferi seriozitate, loialitate, muncești pentru amândoi, o faci să râdă sau măcar să zâmbească cât mai des, te menții sănătos.(asta ca apropo la ce ai scris în întrebare) Puteți trăi și cu chirie dacă vă iubiți, dar sigur că vrea o casă a voastră.

P.S. "sau care are par pe maini" Fetelor, dacă n-are și pătrățele să nu-l luați. laughing

| Mihaic93 explică (pentru h379m3973423):

Perfect de acord cu tine, insa muncitul pentru amandoi nu mi se pare ok. Pana la urma fiecare trebuie sa faca ce ii place si sa faca bani din asta. Ca se intampla situatii naspa in care esti dat afara / ti-a murit o ruda, desigur ca intelegi situatia.
Asta-i legea vietii. Totul in viata se negociaza laughing

| InYourPants a răspuns:

Mai pitipoanca nehotarata pari tu
Te porti de parca exista doar doua tipuri de femei cand plaja e imensa si caracterul fiecaruia e unic
Femeia din ziua de azi e independenta, tu trebuie sa fii cu adevarat util sa te bage una in seama pentru ca se poate trai si fara tine
Ele nu au ce oferii? Ce inseamna asta? O ciorba iti faci singur ca nu iti pica mainile
Nu cred ca din 2 likeuri pe Facebook stii tu ce poate oferi cineva
99% ca tu sa te uiti mai sus decat ti-e patura sau sa fii plictisitor

| Mihaic93 explică (pentru InYourPants):

+1, te-ai descris perfect

| IAR a răspuns (pentru InYourPants):

Du-te invartindu-te de aici. happy

| S417 a răspuns:

Nici-una nu se uită la unu ca tine, care sta cu parintii la varsta asta.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru S417):

Mucles, suspendatule