| Bogdanescu a întrebat:

Buna,scuzati-ma de categorie dar am o problema! Deci va spun o poveste:Mama mea e in austria si lucreaza Mai am un frate bun mai mic, e pe cls a 2-a,si si el sufera,in fiine mai e bunica cu care stam si e foarte rea,ne uraste si isi bate joc de noi,mama fiind constienta zice ca nu are cu cine sa ne lase, mai stau cu unchiul si matusa care sunt foarte buni dar nu au mult timp ca sunt ocupati si bunica mea care ma iubea imi lipseste, a murit de 4 ani, nu pot sa mai stau fara ea, si stiu ca bunica asta nu ne iubeste pentru ca mai prin 2010 a spus ca vrea sa plece,ca s-a saturat de noi si s-a dus in Germania fara sa ii zica la mama nimic o mers la unu dupa bani si ne-a lasat cu o vecina,dar dupa nu i-a mai convenit si a venit innapoi, mama fiind prostanaca, a primit-o, dar mno...Si acum ne chinuie mereu,ea in loc sa cumpere mancare isi ia tigari,mama cand trimite bai zice sa ne dea de buzunar, nimic, si din banii aia isi plateste datorii la Providenti(ca ea o inprumutat 30 milioane, ce face ea cu atat?)Poate vrea sa plece din nou...si in fiine,ea acum are cardiopatie ischemica si nu are voie sa fumeze,si zice ca nu poate iesi sa umble pe strada ca ii se face rau si ameteste, la noi vine o vecina care barfeste lumea si e cam deranjant ca se aude de pe geam si afara lumea o barfeste si pe pe ealaughingIn fiiine intrebarile sunt:
-Ce pot face sa ies din depresii, ca ne chinuie mereu!
-E adevarat ca la boala asta(ea are 51 ani!)sa iti fie rau >mereu?
-cum pot sa imi iau o slujba macar 3 lei pe zi sa imi iau si eu ceva(Imi mai da si unchiu si matusa caee 2 lei)
-Cum ma pot sinucide fara durere?
Dau FUNDAAA!

6 răspunsuri:
| Lexy ♥ a răspuns:

Sinuciderea nu este o varianta.Auzi sinucidere fara durere...pai tu nu o sa ai nici o durere... durerea o sa o aiba mama ta, fratele tau si toti cei care te iubesc daca o sa faci asa ceva.Incearca sa fi puternic iar cand te suna mama ta incearca sa ii explici prin ce treci si faptul ca nu sunteti bine.Este mama ta nu are cum sa nu te inteleaga.Gandestete ca pana la urma nu are cum sa nu o aprobe pe bunica ta pentru ca ea are "grija" de voi.Intelege.o si pe mama ta pentru ca a plecat sa muncesca pentru voi sa va fie bine.Gandestete ca intr-un fianl va veni acasa si totul o sa fie bine, voi incercati sa faceti lucruri bune si sa luati note bune ca sa fie mandra de voi cand o sa vina acasa.

| Anonima264 a răspuns:

Ce situatie grea!
Pai chiar trebuie sa vorbesti cu mama ta si daca e sa puna pe altcineva sa aiba grija de voi(ar auta o bona sau o persoana cu care se intelege, dar la bone e mai greu deoarece nu se stie cum se coimporta).
Si nu mai vorbi sa te sinucizi, zici asta doar fiindca iti este greu!

| MishikiCrisy a răspuns:

Nu e o idee deloc buna sa te sinucizi. Mai bine vorbeste cu mama ta despre asta si spune-i totul in legatura cu bunica ta sa o convinga sa fie blanda cu voi si sa iti trimida mai bina tie banii (cumva), sau vorbeste cu bunica si intreab-o de ce se comporta asa, spune-i mamei tale ce dace ea, cu tigariile, imprumutul... mai vorbeste su cu prietenii tai, etc.
Fa ceva pentru ea si sa iti dea bani pentru asta. (ceva ce ea nu poate face)
Succes

| roxaa15 a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa-i spui mamei tale tot, asa cum ai spus aici, ea e singura care te poate ajutaEa e singura care poate lua o decizie care sa va avantajeze pe voi.

| Bogdanescu explică:

Mama mea nu e asa, e cam rea si tine cu bunica intr-un felcrying

| Lorrain a răspuns:

1. Nu te mai gandi la asta.Se spune ca pentru depresii nu medicamentele te fac bine ci autosugestia deci o sa scapi si de depresie.
2. De obicei la bolile de inima nu ai voie sa fumezi, sa faci efort, sa te enervezi si in cazul in care asta se intampla este normal sa-i fie rau.
3.Nu stiu cati ani ai..De la 16 ani in mod normal iti poti lua o slujba part-time.
4.Sinuciderea nu este o scapare.Crede-ma,iti spun din proprie experienta.Cel mai bine este sa tii capul sus si sa fii puternica.Mama ta se va intoarce acasa intr-un final.