| GeorgeMihai21 a întrebat:

nu stiu ce sa fac, eu sunt dintr-o comuna, fratele meu saptamana trecuta mi-a luat bicicleta pentru a ajunge in comuna in care sta mama mea (comuna vecina), bunica mea si-a rupt piciorul in decembrie si acum nu poate sa mearga prea mult, parintii mei s-au despartit din cauza ca mama nu o suporta pe bunica din partea tatului, insa acum tatal meu este plecat in Spania si eu sunt singur cu bunica mea, eu acum am sunat-o si pe ea ca sa-i spun ca vin sa imi iau bicicleta insa acum imi zice sa mai vin si pe la ea macar o luna sa stau, insa eu nu pot face asta pentru ca
1. imi place mai mult aici
2. Nu are cine sa ii cumpere alimente si sa o ajute pe bunica mea, fratele meu lucreaza in Craiova.
Insa eu i-am spus chestia asta si ea mi-a spus ca nu o intereseaza lucrul asta.
Ce sa fac daca ma duc acolo o luna bunica mea o sa se simta singura fiind singura acasa insa daca nu ma duc mama mea se va supara pe mine.

Ce sa fac?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și mama și bunica sunt importante pentru tine.
Dta spui că îți place mai mult acel loc lângă bunica ta.
Mama te vrea lângă ea, fiindcă ea te-a născut.
Eu zic să stai lângă bunica, pe care nu o ajută nimeni și să o vizitezi din când în când pe mama.

| anonimg a răspuns:

În viață trebuie să facem și lucruri care nu ne plac. Dar întotdeauna trebuie să fim raționali și să facem ceea ce trebuie făcut (chiar dacă nu ne place).
Dar mai mult, trebuie să fim și înțelepți.
Poți merge la bunica ta sa o ajuți. Dar de asemenea poți să nu stai o lună, ci chiar să te întorci seara acasă sau a doua zi, după ce ai ajutat-o la cumpărături pe bunica ta. Nu trebuie să dai detalii nimănui de ce stai așa puțin la bunica ta. Pur și simplu le spui că doar atât poți să stai, chiar dacă oamenii sunt și curioși să cunoască detalii amănunțite. Nu puțini oamenii din viața noastră sunt ca bolovanii, care în loc să ne cunoască și să știe ce ne place și ce nu, ei sunt enervanți cu insistențele lor.
Eu in locul tau as suna bunica și i-aș spune: "Vin la dumneata, merg să îți fac cumpărăturile, dar seara mă întorc acasă." Dacă te întreabă de ce stai doar așa puțin, îi răspunzi: "Nu pot să stau mai mult." Iar dacă insistă si vrea să îi dai detalii de ce stai așa puțin, atunci îi răspunzi cu o întrebare: "Ai nevoie de ajutorul meu?" Curaj! Și dacă se face prea târziu, atunci te întorci a doua zi dimineață pentru că oricât de luminat ar fi drumul spre casă, sunt multi nebuni la volan care nu te-ar vedea. Și nu uita să îți iei vesta pe tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa ți dau un sfat care o sa te ajute mult in viața asta: Învață sa nu te mai intereseze ce spun alții,ce spune mama ta. Învață sa nu te mai consumi pentru cum se simt alții. Și dacă se supara,ce? Nu ai greșit cu nimic. E problema ei,sa se supere. Ii poți spune,mama vin l zi la tine,dar eu seara ma întorc acasă pentru ca asa simt și asa îmi doresc.
Pana la urma contează ce îți dorești tu. Nu mai trai pentru alții, viața e scurta, iar tu te vei obișnui sa faci mereu lucrurile astfel încât sa fie le placul celor din jurul tău, ca sa nu i superi. Dar tu, fericirea ta, unde este in ecuația asta?

| Eu13952005 a răspuns:

Spune i sa se puna in locul bunicii tale, cum ar fi ca ea să fie bătrână, neajutorata, sa nu poata sa meargă si sa fie lăsată singură. Stai clar cu bunica ta.