| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara. Am o situatie legata cu sora mea mai mica caree da semne de schizofrenie foarte grave. Personal se poarta foarte urat cu mine, m-a amenintat de mai multe ori cu cutitul, a zis ca ma omoara, si o cred, pentru ca ma uraste foarte mult. Mentionez ca am fost foarte draguta cu ea, asta o enerveaza si mai tare. Zilnic ma provoaca cu actiuni in semn de lipsa de respect. Urla la mine si ma jigneste. Nici nu e sanatoasa, merge la psihiatru. Din casa eu momentan nu pot sa plec. Nu am stat pana la 30 de ani cu parintii, am stat cu prietenul meu 7 ani, ne-am certat si m-am intors. Repet, nu ma descurc financiar cat sa ma mut acum. Insa nu vreau sa fie trecute cu vederea aceste lucruri. Eu pe ea nu o vad ca o sora cu mine, o vad ca pe un individ periculos. Mentionez ca nu e prima data cand imi simt viata pusa in perico de catre alta persoana, si stiu ca am gresit atunci ca nu am fost sa raportez. Vreau sa merg sa fac plangere, insa din ce citesc pe internet inteleg ca de obicei aceste declaratii la politie se fac in scopul inceperii unei anchete penale. Eu asta nu vreau sa fac acum, pentru ca mama mi-a interzis sa merg la politie. Ei stiu ca ea e nebuna si vor sa o protejeze. Eu nu vreau asta (sa o protejez) pentru ca in opinia mea cineva care este asa de violent si uraste cu atata pasiune e in stare sa omoare, mai ales ca vorbeste despre asta de multe ori. Vreau ca politistii sa stie despre aceste incidente, pentru in cazul in care face rau altei persoane sau chiar si mie. Daca nu aveti experienta sau cunostinte legate de plangeri si reclamatie la politie, va rog nu raspundeti.

29 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din cate observ, problema este la tine.

| dullcat a răspuns (pentru darrio2007):

Mie imi aminteste de alt user din categoria attention seeker, din pacate.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Clar.

| Simpatic a răspuns:

Am zis eu ca dupa modul cum te exprimi si cum blochezi useri este o problema cu tine, acum mi-am confirmat!
Cel putin fiti oameni asumati cand puneti intrebari pe TPU lasati-le sa ramana cu nicknameul vostru
Faptul ca multi puneti intrebari si apoi le stergeti denota ca nu aveti respect fata de cei care va raspund intrebarilor!

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Intrebarile raman, dispare numele, dar se salveaza linkurile si numele, si nu mai scapa cum s-ar zice.
Stim a cui era intrebarea. Dupa aia scrii un comentariu acolo a cui a fost, si gata, ramane. Ca nu poate sa-ti stearga tie comentariu.

| Violleta2022 a răspuns:

@ Harlequinha

Si eu ma alatur userilor de mai sus, care spun acelasi lucru, ca tu esti cea cu probleme mentale pe aici, dupa cum dai cu vorbesti, jignesti, blochezi si fugi.

"Eu asta nu vreau sa fac acum, pentru ca mama mi-a interzis sa merg la politie. "
Cand priveste faptul ca nu te lasa maica-ta sa mergi la politie, desi ai peste 30 de ani, este probabil pentru ca esti sub stricta ei supraveghere si control, probabil din cauza problemei de discernamant pe care o ai.

| Mosotti a răspuns:

O iau ca ai zis serios ce ai zis si nu la misto:

Du-te la politie, ce ai 3 ani sa iti interzica maica-ta sa iti protejezi viata si sanatatea?! O baga la psihiatrie la inchisi la o adica 2-3 saptamani. Si o trateaza cumva.
Nu e problema, vin baietii, o iau pe sus, si direct la spital aterizeaza, sa vedem acolo ce face? Ca nu ii mai merge ca, cu tine. Acolo mananca bataie si de la fetele din camera daca face pe eroul.

Te duci la politie, spui situatia, ca viata iti este pusa in pericol, inregistreaza-o pe ascuns sa ai si probe cand te ameninta!
Sa aduni probe neaparat. Sau chiar video daca ai putea.
Si vezi ce spune politia. Sa nu faci greseala sa nu ai probe.

Lasa-o pe mama tu! Ca daca o comite, maica-ta se spala pe maini in final "asta e, e bolnava", sa se duca la balamuc daca e bolnava, nu sa manance viata altora.

Cand viata e pusa in pericol de un bolnav, poate fi dispusa internarea cu forta de catre politie. Si maica-ta nu poate sa se bage, ca politia nu se joaca daca faci plangere cu probe. Nu mai depinde de ai tai. Intra in casa si o ia, nu stau la discutii aia.
Politia te va lamuri exact ce si cum.

Nu te juca cu politia sa faci nu stiu ce dar fara actiune de nu stiu de care, ori vrei sa rezolvi, ori nu te mai duci.

Nu mai sta asa ca te joci cu viata ta! Poate sa si profite ca e bolnava sa o comita sperand ca nu raspunde penal, ai mare grija.
Desi daca are discernamant raspunde, dar poate crede ca nu.
Stiu caz cand a aruncat unu cu cutit-u dupa ma-sa! A ranit-o. Dar era bolnav si ala.

Dar fa ce vrei, daca te intereseaza mai mult mama si nu sanatatea ta, stai asa.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu prea inteleg ce vrei. Vrei sa scapi de ea dar nu vrei nici sa te muti nici sa mergi la politie. Crezi ca politistii fac ce vrei tu si cum vrei tu? Ei au o singura procedura. Daca se dovedeste ca e un pericol pentru cei din jur o sa o duca undeva. Dar daca te duci si le zici de amenintari sa nu te mire daca o sa dea din umeri. Pana nu face ceva concret gen sa te taie cu cutitul, doamne fereste, sau sa iti lase semne pe corp nu o sa o duca nimeni nicaieri. Deci ori fortezi nota, daca intelegi ce vreau sa spun, ori stai in banca ta

| ioana748 a răspuns:

In cazul acesta nu este vorba despre ancheta penala. Politia va chema salvarea si va fi internata fortat. Trebuie sa urmeze un tratament. Este spre binele tuturor.
Si ea va fi mai bine si cu tratamentul adecvat va deveni o persoana cu care se poate conviețui. Daca deja ia tratament, inseamna ca nu este potrivit si trebuie schimbat.
Insa, cred ca are nevoie de o internare unde sa fie analizata si sa i se faca o schemă corecta de tratament.Este o boala ca oricare alta, mama ta trebuie sa inteleaga si sa o ajute.
Foarte bine ca ti mentii calmul. Incearca sa eviti orice conflict.
Toate cele bune,

| anonim_4396 explică (pentru ioana748):

Ai mei nu o vor interna, si nici ea singura. De asta este bine pentru prevenire sa ai ca un fel de suport pentru ca eu daca nu sunt atenta 5 min in bucatarie si ea e foarte nervoasa pot sa mor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Plus de asta medicul psihiatru nu i-a zis ca e schizofrenica, asta am decis eu din ce am citit pe internet plus ca am fost la fac de psihologie. Si atunci ea metge la psihiatru pentru crizele de furie. Si eu nu pot sa chem salvarea ca cineva are crize de furie daca nu e voie in casa decat daca ma raneste foarte rau. Si eu incerc sa previn asta. Oare cum as putea sa ma apar?

| ioana748 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna,
Se procedează sunand la 112, ei trimit politia, apoi politia cheama salvarea.
Oricum tot se va ajunge la internare mai devreme sau mai tarziu.
Lasand la o parte alte chestiuni familiale, amenintarea cu cuțitul este semn clar de deviere grava de comportament.
Un diagnostic psihiatric clar se pune cam la 6 luni, un an de la debut.
Insa medicii vor sti de la inceput ce aspect are episodul ei psihotic. Si vor da un tratament corespunzător.
Insa daca mama ta nu ofera sprijin la un moment dat va face ceva grav si va fi mai greu.
Daca o iubeste sa o ajute.
Tu, esti om mare de acum. Ai spus ca ai facut facultatea de psihologie, deci nu trebuie sa ti spuna nimeni care este pasul următor.
Toate cele bune,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rezumat: cum procedez sa fac o plangere fara actiune penala? Sa inregistrez o plangere si atat, pentru actiuni viitoare.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Plangere pentru ce? Vrei sa te protejeze politia de ce? Ce vrei sa faca mai exact politia. Politia nu le protejeaza nici pe femeile alea care merg cu ochii vineti si coastele sparte dupa ce au fost calcate in picioare de sotii lor. Le da un ordin de protectie si chiar ajung sa moara cu ordinul ala in mana. Iti reamintesc ca traim in Romania.

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Hartuire, amenintare, violenta. Eu sunt din Bucuresti

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand cineva depune o plangere la politie o depune cu scopul de a se lua masuri. Tu nu vrei sa se ia masuri din cate inteleg. Deci nu au cu ce sa te ajute in cazul asta. Ti-am zis in com mai sus, daca intr-adevar e asa periculoasa cum zici tu si esti sigura ca poate sa omoare pe cineva, poti sa fortezi nota si sa le spui ca te-a atacat, dar pentru asta trebuie sa ai si ceva semne daca ma intelegi

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Nu am cum pentru ca nu am voie intelegi, ma cert cu mama si dupa nu maii am unde sa stau. Am mentionat ca as vrea sa fac asta in secret.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai asta e ideea, daca te ataca o sa vada si mama ta cat de periculoasa. Crezi ca prefera sa aiba o fiica moarta si una internata pe viata la nebuni decat una in siguranta si una internata pentru putin timp? Si ce fel de mama e daca ea nu ia atitudine cand se intampla ceva de genul?

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Nu intelegi. Mama mea u e lipita de mine, si nu vede chestiile astea.

| ioana748 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Bine punctat.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci poate faci cumva sa castigi mai multi bani si sa-ti permiti o chirie. Sau iti gasesti un iubit si te muti la el. Mai bine asa decat sa stai in mediul ala

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca inregistrezi plangerea, scrie pe foaie ce vrei, du-o la sectie si gata, o semnezi, ti-o ia, iti dau nr de inregistrare si pleci.
Cum a facut chiriasul meu in 2019, a dus plangere ca vecinii de sus tropaie si il deranjeaza pe el, a scris pe foate aia aia si aia si a dus-o la sectie, deci fara penal.
Sa ai buletinul la tine si aia e.

Si la asa ceva cred ca nici nu mai se misca aia sa faca ceva, adica cam cum vrei tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă a ajuns săte urască și dușmănescă în halul ăla ori cine sa fie și sora și frate și cine vrea tu sa fie sate amenințe cu moartea chiar nu este ce glumit și trebuie trecut Absolut și Absolut deloc cu vederea la astfel de comportament din partea surori tale cum să-ți facă atâta rău și doar atunci ai voie sa intri în casă? Domane Dumnezeule ferește cum adică ai voie în casă doar dacă îți face rău? Ce înseamnă dușmănia asta față de Sora ei și cu astfel de amenințări cu moartea Doamne Dumnezeule ferește astfel de cazuri și probleme în famile. Acel copil trebuie trata de urgență căci dacă este lăsat după "legea" sa și ce vrea Doamne Dumnezeule ferește să-ți facă păi acolo nu mai Există frăție și nici altceva decât o dușmănie bolnav de gravă nici unui dușman nu ai voie să-l tratezi așa cum să-și dorească atâta rău surori sale? Doamne Dumnezeule ferește necazurile și bolile astea care au pus stăpânire pe oamenii nevinovați și ocroteștei cu mila ta și smerenia ta și vindecări de astfel de boli grav de negre și întunecate pe care pune stăpânire pe viata lor pe sufletul și duhul lor și îi chinuie cu astfel de intenți bolnave și murdare mizerabile întunecate și nu lăsa omul să rătăcească în prostie și păcate cei poate răni sufletul și viața întuneca ai mila Doamne Dumnezeule de noi și ne iartă noua greșelile noastre precum și noi greșiților noștri Amin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ violeta nu am fugit nicaieri te-am rugat sa nu imi mai dai atatea mesaje ca acaparezi discutia nu ti-a pasat asa ca a trebuit sa sterg toata intrebarea si sa o postez din nou ca sa primesc un raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ Simpatic Cum sa denote asta cand e fix aceiasi intrebare pusa de mai multe ori pentru ca stati si va contraziceti si niciunul nu stiti cum se deruleaza o ancheta, ce trebuie dat in declaratie, doar de matrimoniale va pasa, duceti-va la matrimoniale

| Standt a răspuns:

Ai 30 de ani dar nu muncesti. Stai ba pe capul prietenilor cu care te certi (oare de ce?) ba pe capul parintilor. Si in toata ecuatia asta, sora e "nebuna". Poate pentru ca te trimite la munca? Sa nu mai stai pe cheltuiala parintilor si poate si a ei?
Du-te la munca si muta-te in chirie ca un om responsabil ce pretinzi ca esti. Lasa politia sa-si faca treburile serioase.

| anonim_4396 explică (pentru Standt):

Da ce *** te intereseaza pe tine dc muncesc sau nu. Evident ca am muncit daca nu muncesc e altceva, ce **** comentezi tu acolo. plus de asta ce iti pasa tie pari prost toti sunteti prosti pe forumul asta nu glumesc prosti si de la tara mai ales Violeta aia e cea mai proasta. Pe langa ca n-a explicat niciunul cum se desfasoara o ancheta, cum trebuie data o declaratie pentru ca a trebuit sa intreb de trei ori mai si va bagati in viata mea personala execrabil de prosti si de la tara

| anonim_4396 explică (pentru Standt):

Poate vrei un cv. Faza: stau cu nebuni in usa si tu ma cauti la cv crede-ma ca ma plictiseam 10 ani sa nu fac nimic

| anonim_4396 explică (pentru Standt):

Ma trimite la munca cu cutitul sora mea mai mica cu 3 ani. Ce nobil. Cat de prost sa fii sa zici asa ceva.