| Domyno a întrebat:

Tatal meu este un alcoolic (unul cu norma intreaga)! Si nu mai stiu cum sa-l suport! Nu mai stiu cum sa reactionez cand il vad beat, sa raman indiferent sa ma iau de el, habar nu am simt simt ca cedez naibii nervos! Eu am 18 ani si mai am o sora de 8 ani, iar mama mea este o femeie minunata. Sunt un fiu norocos sa o am alaturi de mine! Dar nu stiu de ce el trebuie sa fie tatal meu! Toata ura din mine este directionata catre el, i-am zis si mamei mele, ca daca eu NU AM TATA! Saraca se ceara tot timpul cu el cand vine vorba de bautura. Macar Doamne ajuta nu e violent, niciodata nu a dat in nimeni. Dar faptul ca vorbeste intr-una si sare la cearta ma termina psihic. Repet am 18 ani, si am mai fost pe la petreceri, si NU M-AM IMBATAT niciodata! Simt o repulsie enorma fata de alcool din cauza lui. Impreuna cu mama, mi-au asigurat un trai decent, si atat eu cat si el avem tot ce ne trebuie, insa niciodata nu am inteles DE CE trebuie sa bea, pentru ce? Ce mama naibii ii lipseste! Acum 3 ani el s-a operat de hernie de disc, si dupa operatie nu bause si nu fumase (app si fumeaza de vreo 20 de ani dar asta nu ma deranjeaza) cam vreun an. Credeti-ma ca am fost atat de relaxat prin preajma lui si atat de bine dispus, pana cand a reinceput calvarul! Si stiti cand imi este mai greu? In preajma sarbatorilor fie Craciun sau Pasti sau orice... el se imbata! Repet DE CE? Prietenii mei nu stiu despre el, tot timpul am evitat cat se poate de mult ca il aduc in discutii! Familia mea... sincer (intreaga mea familie cu matusi bunici etc etc) in partea masculina predomina bautura, cu exceptia unui unchi care nu bea deloc! Si ma doare uneori pentru ca vreau si eu un TATA, dar n-am cu cine sad. Mama a cam avut cam ambele roluri in viata mea de adolescent!

Stiu ca sunt o persoana oribila ca gandesc asa, dar vreau din tot sufletul meu sa vina vremea cand el sa regreta fiecare pahar de bautura turnat in el! Vreau sa plec cat mai departe de el! Mi-am propus sa urmez Facultatea de Medicina, si atunci as avea ocazia sa plec dar mi se frange inima cand stiu ca ramane mama si sora mea! Adica dupa crizele astea nebuna ale lui tot timpul statea de vorba cu ea pentru a ne impaca si situatia dar daca plec ce vom face?
In prezent el e tot beat, asa ca va rog ajutati-ma, pana nu ma duc si-l bat sau mai rau si ajung sa fac naibii puscarie!

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Ok, ok, calm down dude, really.
Nu te agita degeaba. Cât nu e lângă tine, stai calm.
Aşaaa...

Ştiu prin ce treci, din nefericire. Doar că mie mi s-a ascuns chestia asta şi nu realizam că era prea mică.
Fii indiferent, învaţă să vorbeşti cu el. Nu-l lăsa niciodată să ridice tonul, nu cumva să treacă de limita "dat din gură". Că dacă trece odată, nu se ştie ce se va întâmpla.
Ştii că alcooliştii şi copiii mici spun întotdeauna adevărul. Când eşti singur cu el, şi vezi că-i calm, aşează-l la discuţie, aşa beat cum e. Şi încearcă să aflii de ce bea, de ce nu vrea să renunţe, şi tot aşa. Sincer! Trebuie să-l opreşti, nu să-l baţi şi să-ţi distrugi viaţa!
Când e treaz nu cred că va vorbi despre chestia asta. Şi u cred că lui îi place situaţia în care e, dar se complace în ea, spunându-şi că nu are scăpare şi aşa va muri. Majoritatea alcooliştilor sunt aşa. Tu trebuie să-i devii un consilier personal, nicidecum inamicul lui numărul 1! Pentru că, aşa cum spuneai tu, tu vei pleca, dar el va rămâne cu mama şi sora ta, şi cine ştie ce se poate alege de ele dacă tu-i pui paie pe foc.

Dacă soarta îţi va da ocazia asta şi vei reuşi să aflii de ce e el aşa, tu trebuie doar după aia să-i tot aminteşti. "Nu te mai duce, uiţi de noi?!" şi chestii d-astea sentimentale. E şi el om şi cam ca toţi oamenii, sigur suferă dintr-o cauză în sufletul lui.

Dacă nu o să reuşeşti nimic din ce ţi-am propus până acum, încearcă doar să-l calmezi ori de câte ori o să fie beat acasă. Lasă-l să vorbească şi gata, răspunde-i sec atât cât să nu se răstească la tine sau la restul familiei, eventual condu-l frumuşel în pat şi pune-l să doarmă. Şi probabil doar roagă-te şi speră să fie mai bine...

12 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Acum că ne-ai dat detalii suplimentare, situaţia pute mai rău decât aş fi crezut vreodată.
Ştii, eu în locul tău, poate sunt o fire ciudată, da' nici nu aş saluta vecinii ăia de care spui tu, şi orice s-ar întâmpla în familie, aş da vina pe ei. Şi pe ei adică, că nu e vina lor în proporţie de 100%.

Apropo, ideea cu mesajul înregistrat de subconştient e chiar una bună, eu sincer am încercat şi în câteva săptămâni mi-a ieşit la propriu laughing
Răbdare frate. Cu răbdarea treci şi marea happy Şi-ţi trebuie răbdare şi-n medicină laughing

| Artemisia a răspuns:

Vai.Esti intr-o situatie destul de dificila.
Imi pare foarte rau de ce se intampla la tine in familie.
Tatal tau este inconstient de aceea bea non stop.
Daca ar fi constient ca toate acestea dauneaza nu ar mai face asta, dar el nu vede acest fapt.
Tu nu poti face absolut nimic, si nu, nu-l poti bate.
Tu ai 18, esti deja o persoana matura.Admir foarte mult faptul ca te gandesti deja ce sa faci pentru viitor.
Am inatlnit foarte putine persoane ca tine.Toata lumea la 18 ani are iubit/a, se pupacesc in parc apoi se despart pe mess sau pe facebook din ceva motiv de rahat si gata, s-au dus cateva luni din viata.
Este forte important sa pleci din casa aceeia.Nu are rost sa stai cu tatal tau alcoolic sa iti manance nervii.Tu va trebui sa studiezi pe viitor si ai nevoie sa fi relaxat, sa stai undeva unde sa fie liniste sa te poti axa mai mult pe scoala, ca sa ajungi cineva.
Eu te sfatuiesc sa ii propui mamei tale sa bage divort.Nu are rost sa continuati asa.
Va mutati in alta casa, tu mama si sora ta.
Chiar daca la inceput va fi mai greu.cu timpul te vei obisnui si lasa-l naibii pe tatal tau sa bea cat a vrea el.
Eu am cunoscut mai multe persoane care au murit din bautura sau au facut chestii foarte grave.
Tu nu te lasa, trebuie sa lupti in continuare.Inteleg ca iti este foarte greu, dar incearca sa nu te gandesti la asta.
Cel mai important este sa va mutati, sa numai stati cu el.
Pentru ca toate aceste chestii o vor afecta pe surioara ta mai mica.Cum crezi ca se simte ea acum?
Este mica, nu poate sa faca nimic, dar cand o sa ajunga la varsta adolescentei ai sa vezi ca o sa se intample lucruri grave cu ea.O sa fuga de acasa, o sa petreaca cat mai mult timp departe de voi pentru a numai fi cu tatal tau. Fetele nu accepta totul cum fac baietii, ele sunt mai rebele(unele).
Eu iti urez succes in viata!

| Artemisia a răspuns:

Inteleg la ce te referi.Intr-un fel ai dreptate thinking
Parintii tai nu pot sa divorteze.Cel mai important e ca tu sa ajungi cea ce vrei. Dupa ce o sa ai si tu un job, dupa ce o sa fi adult in toata firea atunic chiar o sa poti sa pleci.
Eu sper sa se rezolve probleme.
Inca o data eu iti urez succes in viata >:d

| Oanny a răspuns:

Zi macar mersi ca nu e violent.Si bunicul meu era la fel si mereu o batea pe mama.Ar trebui sa vorbesti cu el cand e "treaz" sa-l faci sa inteleaga ca urasti asta la el.Incercati tu si mama ta sa mai ascundeti din bani. Daca el nu se ambitioneaza nu cred ca reusiti sa rezolvati ceva.Cel mai bine e sa vorbesti cu el si spune-i tot ce crezi dar sa nu pornesti o cearta.Succes:*

| Domyno explică:

Va multumesc tuturor ca ati sarit cu o vorba bunahappy! Nu pot sa zic "Doamne mersi ca nu e violent" nu ma pot multumi cu putin. Cred ca s-ar umple picatura daca s-ar intampla asa ceva, si oricum mama mea i-a zis ca daca se va apropia vreodata de mine sau de sora mea cand e beat ar fi bine sa isi pazeasca spatele... daca poate! Si de divort nu vine vorba! Credeti-ma as pleca oricunde in lume dar nu pot. I-am sugerat mamei mele de multe ori sa plecam, si de fiecare data imi zice "Nu pot dragule, trebuie sa va ajut pe tine si pe sora ta sa va realizati in viata". Ea ea asistenta medicala si singura nu poate sa ma creasca pe mine si pe sora mea cu un salariu de 12-13 mil. El aduce in casa aproape dublu cat ea, si daca eu vreau sa urmez Medicina va fi o cheltuiala si mai mare! Si imi vine sa renunt la ea Medicina numai sa plec de langa el... Si nu stiu cat merge faza asta cu consiliatul credeti-ma pe cuvant, pentru ca el e precum un adolescent PROST! El e asa mai mult din cauza anturajului si in stanga si in drepta "dragii" meu vecini ( mai exact masculii ) sunt la fel de betivi, si se aduna toti 3 sau 4 si stau si beau pana mor (ar fi un caz fericit).
Doamne da-mi rabdare!

| Domyno explică:

Sinine nu iti fa griji ca nu ii saluta nimeni laughing! Oricum daca nu imi merge cu rabdarea... atunci nu imi este greu sa ii pun niste laxative in bautura, ca sa-l fac eu sa regrete fiecare pahar! big grin am sa va spun si efectul daca o mai continua asa, vad ca acum e "cu capul pe umeri" si joaca sah.Sunt curios cat il tine astazi. happy

| Simpatic a răspuns:

Daca nu este violent cand bea nu ai de ce sa il batzi, zi mersi ca nu e si mai rau.Si tatal meu era beat in ultimul hal acum vreo 5 ani, dupa ce s-a operat de o boala grea nu a mai pus alcool in gura si nici nu a mai fumat niciodata.Acum e sanatos desi are 60 de ani poate sa faca si flotari are o forta nativa.Era genul tot cum l-ai descris tu pe tatal tau,beat mereu dar niciodata violent,chestia ca s-a indreptat singur,singura cheie este rabdarea si sa nu te enervezi tu pe el,atata timp cat nu ii dai motiv de cearta,nu intra in polemica cu el, nu il contrazice, pleca de langa el daca asa simti si lasa-l pana se trezeste.

| armand3004 a răspuns:

Exista centre de dezalcoolizare, unde tratamentul este gratuit, poti incerca asa, daca nu alta varianta putin mai complicata, cand doarme ii repeti in continuu mult timp (o ora) o propozitie simpla de genul: nu mai bea, nu mai bea, dar fara sa schimi nici un cuvintel. Astfel subconstientul va prelua mesajul si in timp, atentie: in timp, nu peste noapte, tatal tau nu va mai simti nevoia de alcool. Noroc.

| aleks4ever a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu el ca de la barbat la barbat si sa ii spui ce simnti atunci cand el bea, ce sentimente ai fata de el, cat de mult il urasti din cauza asta si cat de rau ii face sorei tale si tie. Sa il faci sa inteleaga ca dependenta de alcool nu ajuta si ca nu mai poti suporta. Spune-i ca daca ar crede cat de putin in Dumnezeu ar putea sa evite pe cat posibil acest viciu. Daca te iubeste pe tine si pe sora ta sigur l-ar pune pe ganduri aceasta discutie si poate s-ar lasa. Nu uite foloseste niste metode de psihologie astefl incat sa ii afecteze cel mai mult sufletul (adica sa i se rupa sufletul). Vei vedea ca se va lasa daca sti sa,, ii dai unde il doare mai tare''.
Bafta si multa sanatate. Un paste fericit alaturi de familie. Si nu uita sa nu te apuci niciodata de alcool deoarece si copii tai vor suferi cum suferi tu.

| dragos9234 a răspuns:

Stiu exact cea ce simti, de asemenea tatal meu este un alcolic si se imbata in fiecare zi, eu am doar 16 ani si sa ma mut nu prea pot, mama este plecata in Italia de 4 ani si eu de atunci stau doar impreuna cu el.sa ii spun mamei sa divorteze de el imi este chiar rusine, si probabil ma voi lovi de un raspuns mai asteapta poate se schimba.chiar nu stiu ce sa mai fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Sincer eu nu am avut astfel de probleme in familie,deci nu pot sa zic exact ca stiu ce simti,pentru ca nu stiu, dar iti pot da un sfat:nu fa ceva acum care sa regreti mai tarziu, oricat de mult te-ar durea chestia asta.nu actiona la nervi, chiar daca numai u si dumnezeu stiti cat de greu te poti stapani...asa ca eu te sfatuiesc sa nu faci nimic la nervi.crede-ma,vei regreta mai tarziu.Va veni un timp in care el nu va mai fii printre noi si veti ramane doar u cu mama si sora ta, sa ai grija de ele, asa cum ai si acum.fii tare.incearca sa nu mai pui la suflet asa de mult aceste acte din partea lui, chiar daca iti va fi foarte greu sa faci asta la inceput.Pentru ca daca vei actiona la nervi.si doamne fereste vei fi inchis, cine va mai avea grija de mama si sora ta? nimeni.Asha ca fii tare si rezista pentru ele.mult noroc. sper sa imi lasi un msj candva si sa ma anunti ca au trecut aceste clipe, si ca tatal tau va regreta tot raul facut voua.Mult succes!:*

| Raul2011_1193 a răspuns:

Mda.la fel si eu.