| Salu134 a întrebat:

Sunt într-o relație de 10 luni, dintre 2 oameni realiști, introverti. Ea a facut primul pas, totul era frumos, dar la moment s-au schimbat lucrurile. E depresivă, se irita ușor, enervează, e o persoană ff liniștită, dar acum e foarte agitată. Nu are pe nimeni, dar a spus că o bântuie trecutul. A fost într-o relație toxica in care a fost înșelată, batjocorită. Am înțeles că îi este dor, dar a spus că vrea cu mine și va trece. Mi-a spus că vrea să vorbească cu el, să clarifice unele lucruri, care au rămas neclarificate, e că și cum s-ar fi întoarce mi se pare mie. O iubesc mult, dar și ea m-a iubit. Simt că acela o influențează intenționat, dar eu nu o pot forța pe ea. Ii ofer toată libertatea posibilă și nu numai. A spus că ne-am răcit și vrea să ne revenim, sa fim împreună. Ce părere aveți? Sunt derutat.

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

In limba romana, vrea sa si-o mai traga cu ala vechi de 2-3 ori si dupa va reveni la tine. Poate ii lipseste fix ceva ce ii facea rau din relatia aia...

| MPersephone a răspuns:

Uneori ne intoarcem la ceea ce ne raneste, deoarece primim confort din asta. Probabil ca a inceput rapid o relatie cu tine, fara sa treaca peste despartire. De asta raman resentimente, chestii nerezolvate. Nu o cunosc, poate vrea doar sa vorbeasca o data, de doua ori si apoi va avea puterea sa treaca mai departe. Dar poate ca nu. Si un lucru dureros pe care trebuie sa il inveti este ca nu poti tine pe nimeni aproape de tine. Tu nu decizi cat timp cineva doreste sa fie langa tine.
Las-o putin libera, sa isi rezolve trecutul. Daca nu se mai intoarce, inseamna ca nu e a ta.

| Crackman a răspuns:

Nu prea este ok. Trecutul ramane trecut

| SilentRain a răspuns:

Ori cu tine ori cu ala, spune-i sa se hotărasca
Dacă are deja o relație cu tine nu mai are abolsut nimic de clarificat cu fostul, asta cu clarificat e o porcărie

| Uvox a răspuns:

Depinde de cat de mult iti dorești aceasta relatie, care este in acest moment, disfuncțională.
Poti sa încerci in continuare, dar trebuie sa te informezi pe subiect, iubirea ta nu este suficientă. Dacă nu acceptă ca are un comportament nefiresc, de ceva timp, nu va schimba nimic în bine. Tu decizi, parerea mea este ca daca lucrurile rămân asa sau se inrautatesc, indiferent de efortul tau, bine pentru tine ar fi sa renunți. Cu mult tact dar sa pleci din ce pare a fi o relație care te va consuma din ce in ce mai mult.
Știu cum este.
Răspunderea ta față de o altă persoană trebuie sa înceteze in momentul in care propriu sine este agresat. Asta te paște.
Nu este ruda, nu este mama copiilor tai, la vârsta ta nu e cazul de mai mult.

| OrdanKarris a răspuns:

Regula de baza: NICIODATA, NICIODATA, NICIODATA nu crede ce spune o femeie, INTOTDEAUNA te uiti la faptele ei. Daca vorbele spun una, faptele spun alta, faptele au intaietate. Daca spune ca o bantuie trecutul inseamna ca vrea sa si-o mai traga cu ala din trecut in speranta ca il va recupera. Tu existi acolo doar ca sprijin emotional. Repet: tu acum esti doar sprijinul emotional. Se foloseste de tine si de faptul ca o placi ca sa te foloseasca, sa o incarci pozitiv, sa o montezi emotional incat sa se lasa abuzata de altul. Daca era cu adevarat interesdata de tine, tu erai acum centrul atentiei ei. A focaut primul pas ca sa se asigura ca are un mascul sa o sprijine, si sa o incurajeze in timp ce ea se lasa batjocorita de altul. Ea ii ofera ce are mai bun alui din trecut, care "o bantuie", iar tu ii oferi ei ce ai tu mai bun. Esti veriga cea mai slaba.

"Mi-a spus că vrea să vorbească cu el, să clarifice unele lucruri, care au rămas neclarificate, e că și cum s-ar fi întoarce mi se pare mie" - vrea clar sa-l recupereze si vrea sa si-o traga cu el ca sa realizeze asta. Iar tu esti acolo ca rezerva, daca ii iese, te va parasi, daca nu-i iese se va intoarce la tine dar chiar si atunci NU vei fi prioritatea ei nr 1. Chiar daca va fi a ta, va fi temporar a ta. Te va insela cu prima ocazie. Pare genul care sa faca asta.

"O iubesc mult, dar și ia mă iubit. Simt că acela o influențează intenționat, dar eu nu o pot forța pe ea." - si uite de asta te joaca pe degete. Pentru ca vede ca-ti place de ea. E o narcisista, se foloseste de afectiunea ta pentru dansa, IMpotriva ta, intelegi ce-ti zic?

"A spus că ne-am răcit și vrea să ne revenim, sa fim împreună. Ce părere aveți? Sunt derutat." - n-ai de ce sa fi deloc derutat. Vorbele sunt goale, faptele sunt totul. Iti ofera verbal suficiente garantii cat sa-ti mentina interesul ca apoi ea sa-si faca de cap cu altii. isi permite sa faca asta cu tine, pentru ca stie ca o placi prea tare, ca ti-e frica s-o pierzi, ca esti slab si nu poti sau nu stii sa o pui la punct, sa-i arat ca te poate pierde ea pe tine. Nu-i spune ca te va pierde. Arata-i. Raceste-te si tu fata de ea, nu-i mai raspunde la mesaje sau la telefon, fa-ti cat mai indisponibil si ai sa vezi cum devii prioritatea ei nr. 1, ai sa vezi cum nu va mai vorbi de trecut ci se va concentra pe tine. Iar daca nu va face asta, vei stii cam ce ai insemna pentru ea. Nu ai de ce sa fii derutat. Esti derutat pentru ca crezi ce iese pe gura ei, in loc sa te uiti cu ambii ochi ce face. Nu are nici un motiv sa fie rece cu tine sau sa se irite usor fata de tine. Asta e teatru ieftin ca sa nu ai asteptari prea mari de la dansa, sa-si poata face de cap cu altii nestingherita iar tu sa nu o tragi la raspundere. E teatru ieftin! Spui ca te simti iubit? Iti ofera atat de putin spre nimic, iar tu zici ca te simti iubit? rolling on the floor

| Iuly4Sad a răspuns:

Prietene,ceea ce sugerezi tu deprinde cu totul altceva decat iubire si loialitate fata de tine,ceea ce ar trebuie sa iti inspire, si sa aiba fata de tine,nu fata de fostul,gandeste-te,ce si-ar mai putea dori de la el? Ce sa lamureasca? Tu personal ti-ai dori sa te paraseasca pentru fraierul ala daca ea se decide sa se intoarca la el,iar tu sa cazi de prost? Sau,ti-ai dori sa iti pui gura unde el si-ar putea pune ***? Iubirea se bazeaza pe devotament,ceea ce imi permit sa imi asum ca prietena ta nu da dovada,oare cum s-ar simti ea, daca tu i-ai spune ca din n motive vrei sa te intorci la fosta?,, Animalule, porcule, imbecilule" sau la fel de bine ai putea sa o faci sa planga.Ia o decizie care nu o sa te faca sa regreti peste ani.

| JustForFewSeconds a răspuns:

Sa ii acorzi mai multa atentie si sa o lasi sa isi lamureasca treburile cand aceasta iti cere asta.
Timpul va lamuri totul, asadar, acorda-i timp si nu renunta asa usor. Riscând, poti castiga sau pierde, dar macar stii ca nu ai renuntat cu una cu doua.

| Adry05 a răspuns:

Există mai multe variante
1. i s-a făcut dor de ăla pentru că cel mai probabil a reușit să trezească în ea niste trăiri și sentimente pe care tu nu reușești
2. a devenit monoton și plictisitor între voi și simte nevoia de acea adrenalină pe care probabil c-o simțea cu el
3. s-a gândit foarte mult la trecut, ce a greșit în relația aia și a început să-și pună întrebări dacă e ceva înneregulă cu ea, dacă e vina ei pentru ce s-a întâmplat și vrea să lămurească astea cu el = de aia vrea să dicute, să lumurească întrebările astea.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Adry05):

Vrea sa si-o traga cu ala. Asta are de "clarificat". Vrea o clarificare in gura. Ma scuzi, trebuia sa zic clatire rolling on the floor. I s-au oxidat amigdalele si are nevoie de niste untura, vaselina bio direct de la cioban. rolling on the floor. Trebuie sa "clarifice" aportul de zinc cu fostul. laughing

| Adry05 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Și dacă era cazul de asta era proastă să-i zică ca să-i dea de bănuit că vrea să-l părăsească sau înșele? Păstra complet tăcerea și inventa alte motive. Pot să fie și alte motive, nu neapărat toată lumea gata înșală sau își vor foștii înapoi. Nu zic că nu nu sunt, zic să gândim și-n afara cutiei și să fim mai deschiși la a-l asculta și înțelege pe cel de lângă noi în loc să ne apucăm să-l blamăm și acuzăm de toate relele din lume. Poate fata n-are vreo intenție rea ci doar are o pasă când își pune niște întrebări și se cunoaște mai bine iar întrebările astea o bântuie, i-o fi frică să n-ajungă și el să facă la fel laun moment dat. Mai există și oameni buni și de bun simț în lumea asta, nu doar panarame, târfe și curvari

| OrdanKarris a răspuns (pentru Adry05):

"Și dacă era cazul de asta era proastă să-i zică ca să-i dea de bănuit că vrea să-l părăsească sau înșele?" ====> Stii cum e, jumatate de adevar e mai eficienta decat o minciuna!

"Pot să fie și alte motive, nu neapărat toată lumea gata înșală sau își vor foștii înapoi." =======> Cand esti in relatie si te "bantuie" trecutul a.k.a te mananca pasarica sa scormonesti si ulterior sa intinzi rahatul deja uscat, chiar daca pe moment nu este vorba de "andocare simetrica" ciomag in vagin, te-ai folosit de un om emotional (tipul care a scris intrebarea) ca sa nu fi complet singura in timp ce ti-o mai tragi inca o data, cu fostul. Daca merge treaba, reia relatia cu fostul, daca nu merge treaba se intoarce la fraierul actual. Nu-i ok asa. Pai ce facem, ne folosim de toate persoanele curate si sincere. Aia se foloseste de naivitatea, sinceritatea, si curatenia sufleteasca aceastui om, care pe buna dreptate are tot dreptul sa nu mai aiba incredere in femei dupa astfel de scenarii ca apoi tot o femeie sa-l acuza ba ca-i frustrat, ba ca-i complexat, ba ca a e vina lui ca a fost ranit de o femeie si nu acorda sanse alteia sa-l mai calce si aia in picioare o data.

"Nu zic că nu nu sunt, zic să gândim și-n afara cutiei" ========> Tocmai asta faceam!winking

"să fim mai deschiși la a-l asculta și înțelege pe cel de lângă noi în loc să ne apucăm să-l blamăm și acuzăm de toate relele din lume." ========> tocmai asta faceam. L-am ascultat si ajutat pe omul care a scris intrebarea. Mie daca esti in relatie cu mine si dintr-o data te apuca melancolia pentru fosti, te scuip intre ochi direct si apoi rad cum se prelinge scuipatul pe fata ta rolling on the floor Si nu, nu glumesc. Daca faci faze de asta si ma iei de prost, asteapta-te la un proiectil umed intre sprancene.

"Poate fata n-are vreo intenție rea ci doar are o pasă" =====> de acord, sa aiba ce pasa doreste, SINGURA!

"își pune niște întrebări și se cunoaște mai bine" ======> expresie celebra cu cunoasterea mai bine se traduce vrea sa experimenteze maciuci straine, sa vada cat de tare i se largeste vaginul rolling on the floor Asta cu "cunoscutul mai bine" e expresie celebra. Alt scuipat intre ochi numai ca ma iei de prost. De fapt incerci dar nu-ti iese, pentru ca-s mai versat decat iti imaginezi.winking

"iar întrebările astea o bântuie" ======> rolling on the floor o bantuia maciuca familiara, o bantuie toxicitatea vechii relatii, o bantuie energia demonica a vechiului partener. E ca poveste aia cu Eva si cu sarpele. Cand sarpele i-a propus evei marul interzis, nu a trebuit sa faca nici un efort s-o convinga. A muscat direct. Munca de convingere a trebuit pentru Adam, pentru ca barbatul e ala rational, iar muierea e aia orbita de emotional. Femeia pur si simplu simtea nevoie de gustul de drojdie vechi.

"i-o fi frică să n-ajungă și el să facă la fel laun moment dat" =====>> vrajeala ieftina.

"Mai există și oameni buni și de bun simț în lumea asta, nu doar panarame, târfe și curvari" ====> sunt, dar in nici un caz curva asta de care vorbim. Clar nu este vorba de ea. Oamenii de bun simt de care mentionezi nu intra intr-o relatie doar ca sa aiba flas-uri cu fostii sau fostele, ba mai mult sa fie usor iritabile si sa se poate jenant cu persoana cu care sunt deja intr-o relatie. Daca e atat de "bantuita" sa rupa relatia si sa-si vada de scheletii din dulap. Si daca tot suntem la capitulul asta verifica-ti si tu scheletii din dulap. Nu de alta dar prea incerci sa aperi o curva care vadit da semne ca e o curva si o nerecunoascatoare. Stii cum e cu curbele? It takes one to defend one rolling on the floor

| Endoryus a răspuns:

Parerea mea e sa cauti alta fata. E imprastiata si iti pierde tie timpul, pe langa al ei. Fii tu mai inteligent si rupe totul cat mai repede.