| skim a întrebat:

Bună! Sunt nouă aici. Nu stiu prea bine cum să mă exprim. Nu stiu cum ar trebui sa pun intrebarea. Am o prietenă de foarte mult timp, cea mai bună cu care am impărtășit absolut tot, tot timpul ne-am simțim confortabil impreuna. In ultimele luni imi dă impresia ca ma place, gen cred ca acum mă vede mai mult decat cea mai bună prietenă. In acesti 20 ani ea nu a avut niciodata prieten, din cate spunea e hetero. Uneori cand avem unele conversatii am impresia ca imi spune ceva dar intr-un mod subtil. Poate ca e doar in capul meu. Voi ce credeti? Nu as vrea sa o intreb despre asta. Este alegerea ei daca vrea sa spuna sau nu, daca e asa cum gândesc. Sau poate eu sunt cea care descoperă sentimente noi pentru ea? Nu știu.
Acum 2 saptămâni am avut o aniversare la restaurant. Noi două suntem invitate aproape la aceleasi evenimente. De obicei ne pregătim impreună. Ii făceam machiajul si la un moment dat mă privea in ochi, dar era ceva diferit la acea privire. Am simtit niste fiorii.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Eu din asta și din restul răspunsurilor tale de aici înțeleg faptul că pe tine te „sperie" (neliniștește cred că ar fi cuvântul potrivit) faptul că ea ar putea să te iubească, dar tu să nu ai aceleași sentimente pentru ea. Pe scurt, s-o bagi în „friend zone".
Chiar ar fi neplăcut pentru ea și probabil și pentru viitorul relației dintre voi. Dar având în vedere vechimea prieteniei dintre voi, eu unul cred că ar fi foarte bine să aveți o discuție deschisă despre asta. Măcar să știe și ea, nu să spere ca un cățeluș că într-o zi „stăpânul" o va băga în seamă mai mult decât ca pe un „pet".

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Kakaia întrebarea?

| mihai69 a răspuns:

TU - te-ai analizat mai întâi pe tine? E doar o atracție, e mai mult (te simți ca o adolescentă îndrăgostită)? Te sperie faptul că e tot fată? Sau dimpotrivă?
După ce reușești să-ți limpezești propriile sentimente, abia atunci caută răspunsurile EI.

| skim explică (pentru mihai69):

Nu mă simt indrăgostită dar nici nu ma sperie gandul sa fiu indrăgostită de cineva care e tot fată. Dar pe ea nu cred ca as putea sa o vad mai mult decât ca pe o prietenă. Am crescut impreuna si imi e mai mult ca o sora... Si chestiile care m-au facut sa cred ca ea poate mă place mi-au dat de gândit.

| mihai69 a răspuns (pentru skim):

Eu din asta și din restul răspunsurilor tale de aici înțeleg faptul că pe tine te „sperie" (neliniștește cred că ar fi cuvântul potrivit) faptul că ea ar putea să te iubească, dar tu să nu ai aceleași sentimente pentru ea. Pe scurt, s-o bagi în „friend zone".
Chiar ar fi neplăcut pentru ea și probabil și pentru viitorul relației dintre voi. Dar având în vedere vechimea prieteniei dintre voi, eu unul cred că ar fi foarte bine să aveți o discuție deschisă despre asta. Măcar să știe și ea, nu să spere ca un cățeluș că într-o zi „stăpânul" o va băga în seamă mai mult decât ca pe un „pet".

| Frank51 a răspuns:

Dacă nu te simți confortabil să-ți exprimi această nelămurire, nu sunteți cele mai bune prietene.

| skim explică (pentru Frank51):

Daca i-aș spune și aș realiza ca nu e asa cum cred eu ii ok dar daca este asa cum cred si ea simte ceva pentru mine cred ca ar trebui sa o las pe ea sa isi exprime sentimentele. Chiar daca eu poate nu simt la fel, totuși e prietena mea și îmi pasă.

| sofisis a răspuns:

Parerea mea e sa vezi intai ce vrei tu. Pentru ca daca ea chiar are sentimente pentru tine dar tu esti doar curioasa... e nasol pentru ea in primul rand

| CostinAlamariu a răspuns:

Sunt doar chestii de fete. Eu zic că o gândești prea mult. Fetele sunt întotdeauna mai afective una cu alta decat baietii, atata tot. Încearcă să nu faci din țânțar armăsar.

| skim explică (pentru CostinAlamariu):

Mulțumesc pentru răspuns!

| Mopmop a răspuns:

Nu e prietena ta cea mai buna daca nu ai ajuns sa o cunosti.
Revenind, mai in gluma mai in serios zii asa: uite fata ti as spune veva insa mi e cam rusine...
Dupa o pauza de 3, 4 minute ii zici ca de ex in tramvai sau autobuz o femeie te a atins in treacat pe mana si avea un zambet cam ciudatel.
Urmeaza sa o intrebi ce parere are despre acest fapt.
Dar vorbesti absolut direct. Daca ajungi la concluzia ca ar fi deschisa la o partida de sex e ok.
Daca tu nu esti curioasa la asa ceva nu deschide subiectul.
Daca ajungeti la concluzia ca vreti amandoua asta o intrebi direct daca si a compostat bilet!
2 sfaturi daca imi permiti...
Nu uita ca timpul trece si 2 scoate din gandirea ta expresia "ce-ar fi fost daca..." Nimic nu se compara cu sexul eliberat de frica de sarcina.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Buna.
Uite o rezolvare :
1.te uiti la o poza cu prietena ta pana ajungi la concluzia cat de frumoasa e ea in comparatie cu alte 3 fete(ti le alegi in minte).
2.Iti iei o cartela cu nr nou de telefon si cauti 1 fost prieten al uneia din fetele la care te-ai gandit(CEA MAI URATA DECAT EA), sub numele si poza prietenei tale.Ii dai un mesaj, o poza cand te intreaba cine esti, il minti ca l-ai vazut undeva si-l inviti in oras sa beti un suc.
3. Daca baiatul zice nu, nu sunt interesat atunci prietena ta e mai urata decat acea fosta a lui si asta inseamna ca parerea ta despre ea ca e mai frumoasa e la fel de gresita ca si cea in care te-ai intrebat cum de esti hetero si nu ai avut prieten pana acum.Simplu,nu o place nimeni si o vezi tu prea sus clasata, e uratica si vine si vremea ei.

Daca baiatul zice da ies, modifica numele de telefon al unui prieten in agenda, roaga-l sa-ti dea un mesaj cu :Erai cu persoana x(prietena) aseara acolo, imi faci si mie cunostinta?(si-l treci in agenda Alexandru sa zicem.Si ii arati mesajul ca o cauta un baiat alexandru care v-a vazut la un restaurant sau o plimbare si vrea sa o cunoasca pe ea.In momentul ala vezi super clar cat interes ii ofera unui baiat sa iasa cu el si cat de hetero e si de ce nu are prieten din reactiile si atitudinea ei fata de situatie.Intelegi?

Incearca.

| skim explică (pentru HUAWEHUAWE):

Nu este vorba despre asta. In anii astia au abordat-o băietii. E frumoasa arata bine fizic si e si foarte desteaptă.

| Momentan a răspuns:

Exagerezi. Nu vorbiți despre băieți?
Și chiar dacă ar fi, intrii în joc să vezi unde duce. Ție îți place de ea mai mult decât ca prietenă?

| skim explică (pentru Momentan):

Da, vorbim despre băieți. Dar de obicei eu sunt cea care incepe subiectul asta. Nu cred ca as putea sa o plac mai mult decât ca pe o prietenă. Si nici nu as putea sa intru in joc ca sa văd unde duce.

| Momentan a răspuns (pentru skim):

Dacă tu nu ai niciun scop, atunci aceste frământări sunt în van. Ce te deranjează? Știi să-ți răspunzi la asta?
Dacă petreceți timpul împreună de o viață și rezonați, e normal să vă purtați "atipic", poate chiar să vă considerați surori.