| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Sunt o tanara de 21 de ani și pana în momentul de față am avut un prieten, o relație mai serioasă. Sunt o fată foarte frumoasă, toți baieții incearcă sa ma cucerească. Dar eu nu vreau sa aleg greșit.
Vreau sa aleg pe unul de treabă și să pot sta cu el toată viața.
După parerea voastră, cum imi dau seama ca unui baiat ii pasă cu adevărat de mine? Și cum credeți ca ar trebui sa arate un cuplu ideal?
Mulțumesc frumos, ca o sa ma ajutați!

Răspuns Câştigător
| JderuSalbatic a răspuns:

Nu e asa simplu. Adica nu poti avea garantii 100%, sa mergi pe principiul punct ochit, punct lovit. Un partener nu e ceva care se poate bifa, gen vreau sa imi iau o masina, la ce caracteristici trebuie sa ma uit. Chiar si masina respectiva, trebuie intretinuta, se mai defecteaza, se mai repara happy Mi se pare ca prea gandesti in alb - negru problema, fii mai relaxata. Nu zic sa ii iei random la rand, dar nu e nicio nenorocire daca iesi la o intalnire, un film, o cafea. Observa-l, vezi cum se comporta, inclusiv cu cei din jur, daca aveti subiecte comune, daca te simti in largul tau cu el. Ia in calcul si faptul ca o sa treci prin cateva deceptii, si astea fac parte tot din procesul de maturizare. Cuplu ideal? Nu mai absolutiza totul, rareori intalnesti idealul in lumea asta, si pana la urma asta-i si farmecul vietii.

39 răspunsuri:
| Amely21 a răspuns:

La ce ar trebui sa ma uit prima dată? Cum recunosc ca e sincer sau nu?

| MagicOneT a răspuns:

Tocmai asta e interesant la viata, iti dai seama greu sau deloc, singura metoda, incearcawinking

| ywar a răspuns:

Un om bun se gaseste prin incercari. Uneori nu-l gasesti toata viata, sau cine stie cum, pe finalul vietii, dar aceea e fericirea amara. Esti tanara. Esti chiar foarte tanara. Iesi si cunoaste oameni.

| Amely21 a răspuns (pentru MagicOneT):

Dar cand imi dau seama, de exemplu, ca doar profita de mine?
Ca nu vreau ca sa ma casatoresc cu unul doar după cum arăt la fizic( ca ar fi destui), pentru ca stiu ca mai mult conteaza sufletul.

| Amely21 a răspuns (pentru ywar):

Păi tocmai, ca am vazut deja multe cupluri când de exemplu s-au despărțit doar pentru ca unul s-a imbolnavit. Asta înseamna deci, ca nu erau legati sufleteste, ci mai degrabă trupește.

| AnastasiaK a răspuns (pentru MagicOneT):

Te contrazic...cand ai destula experienta cu barbatii stii cat de usor vezi "prin" ei? laughing Se aplica si cu oamenii in general. Daca stii sa deschizi ochii, ii remarci pe cei care-ti merita timpul foarte repede.

| MagicOneT a răspuns (pentru AnastasiaK):

Era o parere, clar mai exista si unii care "nimeresc" mai usor laughing

| Frank51 a răspuns:

Iti dai seama prin faptele lui. Evident la inceput toti sunt mielusei, dar dupa un timp incepe sa intre in aria lui de confort si isi arata adevaratul caracter, care ori este la fel cu cel initial, ori este total diferit. In aceasta faza iti poti da seama ce fel de om este.

Nu exista persoana perfecta, oricat de bine pare la inceput, pe parcurs o sa i se vada defectele, iar tu trebuie sa fii pregatita ori sa i le accepti(daca sunt acceptabile), ori sa fugi de langa el.

| MagicOneT a răspuns (pentru Amely21):

Dat fiind faptul ca spui ca esti frumoasa, o sa atragi mai multi barbati profitori, dornici de "distractie". In principiu, vedeti ce aveti in comun, sunteti sinceri unul cu celalat, discutati, din mai multe conversatii pe cat mai multe subiecte, iti poti da seama cu ce fel de oameni stai de vorba si probabil o sa-ti dai seama la un moment dat care e alesul...

| Amely21 a răspuns (pentru MagicOneT):

Da, ai dreptatewinking

| crud a răspuns:

Inainte de a da la facultate, mergi la simulare ca sa vezi cam ce sanse ai de reusita. In alegerea partenerului nu este asa, nu poti face simulari. Oricum, nu ai cum sa mergi "la sigur" niciodata si de aceea dragostea este atat de frumoasa, pentru ca iti inchide ochii si iti da increderea ca totul va fi asa cum ti-ai dorit. Acum tu iti pui niste intrebari dar, atunci cand vei fi indragostita, vei trece cu vederea anumite chestii pentru ca nu ti se vor parea "cine-stie-ce". Stii? Casnicia este o loterie. Numai traind alaturi de un om iti poti da seama cum este; atunci si nici atunci...

| ForeverAlone97 a răspuns:

Nu te gândi la vârsta ta la relații pe viață, nu e timpul încă. Ești la vârsta experimentării. Nu-ți distruge tinerețea cu porcării gen relație de lungă durată, căsătorie. Ai timp după 30 de ani. Până atunci experimentează cât poți.

| CleanHeart a răspuns:

Lucrurile astea se demonstrează cu timpul si nu e greu să-ți dai seama daca un băiat e de valoare sau nu, pur si simplu comunici, îți petreci timp cu el, încerci să-l cunoști cat mai bine si cu timpul o sa vezi tu daca e ceea ce cauți, nu uita că dacă un tip are un caracter de nota 1000 e o comoara.

| darrio2007 a răspuns:

Am vrea sa vedem si noi cat esti de frumoasa. Oricui baiat ii pasa de tine pana te baga in pat. Apoi, te va trece in carnetel ca efectuat.

| darrio2007 a răspuns:

Apropo, mai devreme aveai 20 de ani. Cresti am repede in cateva ore.

| Amely21 a răspuns (pentru darrio2007):

Da, fac peste o lună și ceva. De aia ziceam

| Amely21 a răspuns (pentru darrio2007):

Fac 21 in martie

| GabiDumitrescu a răspuns:

21 de ani, foarte frumoasa, nu iti dai seama. Nu ai cum. Daca eventual mai ai si o familie instarita si esti unica mostenitoare... greu. Frumusetea trece, important e ce ramane. Mai e si problema ca fetele frumoase ii intimideaza pe multi. Cei care la varsta de 20-25 de ani sunt super-crai si bifeaza tot ce prind nu prea stau sa se uite dincolo de aparente. Acum nu zic sa te duci dupa vreun pamapalau, ci doar sa incerci sa vezi dincolo de aparente. De multe ori, fix ceea ce cauti pare a fi ceea ce nu vrei la prima vedere. P.S. Legat de pasatul cu adevarat de tine... cred ca ai putea incerca scenarii gen vb cu o prietena sa incerce sa il seduca, sa nu te mai ingrijesti o perioada si sa vezi cum reactioneaza, sa mimezi o depresie/indispozitie prelungita, samd.

| syriaHotelsWithPool a răspuns:

Uff, sa fi fost si desteapta...

| Amely21 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, mulțumesc mult! happywinking așa o să fac

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru syriaHotelsWithPool):

Hai breh, ca scrie corect. Ii dam un test de cultura generala si o punem sa faca si un test de IQ dupa aia?

| syriaHotelsWithPool a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Degeaba. Ii lipseste bunul simt si puterea de deductie.
Raman la parerea de mai sus.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru syriaHotelsWithPool):

A cerut si fata o parere. La cate modele eronate vede in jur, de unde sa mai ajunga la o concluzie logica? Ce mai e logic si de bun-simt in jurul nostru? Sa nu exageram. Cine scrie cum trebuie in ziua de azi are deja un mare plus pentru mine. Inceputul e bun. Cu bunul simt si puterea de deductie se mai poate lucra... la cit analfabetism functional vad zi de zi peste tot, crede-ma ca e mare lucru sa scrii si sa pui o intrebare cit de cit coerenta cum a facut ea.

| RAY a răspuns:

Iar repet din nou =OMUL NU ESTE O FIINTA MONOGAMA, asa ca asteptarea ta este o iluzie ca credinta in viata de apoi

| Amely21 a răspuns (pentru RAY):

In Biblie scrie ca e poligamă? Aș vrea sa știu unde! Daca tu zici ca nu e monogamă. Nu scrie asa in Biblie, dar iti poti da seama daca o citesti.

| RAY a răspuns (pentru Amely21):

In biblie insati solomon era poligam

| Amely21 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Așa e, ai MARE DREPTATE. Eu nu am judecat pe nimeni, am cerut doar o părere. Fiecare cu convingerile lui; important e adevărul. Nimeni nu e perfect în ziua de azi. UITAȚI-VĂ PRIMA DATĂ LA VOI ȘI DUPAIA JUDECAȚI, DACA AVETI DE CE. Eu chiar nu am avut intentia asta, am cerut doar o părere, și atât.

| Amely21 a răspuns (pentru syriaHotelsWithPool):

SyriaHotelsWithPool- de ce îmi lipsește bunul simț? Am cerut doar o părere. Nu am vrur sa jignesc pe nimeni, și nu v-am judecat.
Oricum, ramane fiecare cu parerile lui. Lăsați-o așa și faceți ce alegeri vreți in viață, nu vi le ia nimeni.winking

| Panamax a răspuns:

Cand iti intalnesti jumatatea o simti in toata fiinta fara urma de indoiala.
Pana atunci poti sa astepti sau sa experimentezi.
Nimeni nu este perfect.

| syriaHotelsWithPool a răspuns (pentru Amely21):

Iti lipseste bunul simt in sensul ca nu poti aprecia logic un lucru ca tot restul lumii.
"Oricum, ramane fiecare cu parerile lui." Cuvinte pline de intelepciune.
Saru' mana!