| AlexutzMZ a întrebat:

Bună, TPU! Abia ce mi-am făcut cont, pentru că simt că poate sub anonimatul online-ului voi primi niște răspunsuri obiective care mă vor ajuta pe mine și pe alții. Am aproape 20 de ani, sunt studentă, m-am mutat într-un oraș destul de îndepărtat de cel natal. Vorbesc de un an și câteva luni cu un băiat care a devenit și iubitul meu. Am vorbit mai multe luni exclusiv online, pentru că eram din orașe diferite și destul de departe unul de altul. Ne-am văzut fața în față pentru prima dată în iulie 2021, iar apoi, după ce a început facultatea, ne-am văzut mai des. Ne înțelegem, suntem aceeași fire, avem aceleași aspirații și interese, ne vedem de facultate fără probleme și am avut doar certuri mărunte până acum. Totuși, recent eu am devenit foarte indignată de faptul că părinții lui încă nu știu despre noi. Ai mei știu și chiar sunt foarte cordiali față de el. Am avut răbdare, am așteptat, l-am înțeles, dar el continuă să ascundă. Îmi motivează că ai lui i-au INTERZIS să aibă vreo relație în acești ani și ar reacționa foarte urât dacă ar afla, având deja o experiență cu fosta lui iubita. Nu insinuez că minte, probabil chiar așa e, ai lui au o viziune foarte limitată. Eu însă mi-aș dori să le spună și să-si asume consecințele, pentru că, la urma urmei, e unicul lor copil și vor trebui să accepte, mai ales că nu e vreo faptă gravă. Nu vreau să fim nevoiți să găsim mereu minciuni pentru a putea merge undeva sau pentru a merge și eu la el acasă, pentru că el a fost deja la mine. Ce părere aveți? Cer prea mult? Nu ar fi normal să își asume și să le spună? Până la urmă, timpul nu rezolvă lucrurile de unul singur... și...a doua chestiune care mă macină este că tot amână „pasul următor", intr-o exprimare eufonică. Adică evită să ne consumăm iubirea și în mod fizic. Nu a mai făcut-o înainte, la fel ca mine. Probabil că îi este frică sau jenă. Ideea e că eu am ajuns la stadiul în care îmi doresc asta, iar el bate pasul pe loc. Despre asta ce ziceți? Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Din cate stiu, sa faci o facultate cum trebuie, insist pe acest cum trebuie, nu e un lucru usor. Daca te gindesti la viitorul tau, te gindesti si la acest aspect. Si daca e asa, o relatie poate schimba dramatic anii de facultate. Facultatea iti cere timp, o relatie la fel, iti cere timp, astfel ca poti ajunge in postura in care sa o neglijezi pe una din ele.
Parintii lui cred ca stiu asta. Si ii doresc ce e mai bine. Problema nu e ca ii interzic, ci daca el si-a dat consimtamintul la aceasta interdictie, recunoscind ca nu e bine sa se bage in vreo relatie cit tine facultatea. Totusi, in acest caz, inima lui nu a vrut sa asculte ce ii zice ratiunea, si te-a ales pe tine. Daca e asa, el a facut un compromis urias, si e un semn ca chiar te iubeste. Si in acest caz nu poti sa ii imputi ca nu vrea sa te faca cunoscut parintilor, mai ales daca ei sunt inchisi de felul lor. A facut deja un pas urias spre tine.
Mai mult, gindeste-te ca el analizeaza acest lucru, probabil s-a gindit serios la acest aspect si ia in calcul orice posibilitate in cazul in care te face cunoscuta parintilor. Poate ca e mai bine sa ramina totul asa. Poate ca daca te-ar face cunoscuta, pentru tine ar fi OK, dar pentru el ar fi un stres, mai ales cand merge acasa. Poate ca i-ar interzice total sa se intalneasca cu tine. Si atunci restrictiile ar fi si mai mari. Dar asta nu stii decat daca discutii serios cu el, daca il intrebi de ce nu vrea sa te faca cunoscuta parintilor sai.
Oricum, nu ar trebui sa iti faci prea mari griji in acest sens. Stiu un cuplu, au aproape 30 de ani de cand sunt impreuna, si el a mers efectiv la ea acasa sa o fure. Erau din orase diferite, ea era ca prietenul tau, in aceeasi postura, la un moment dat s-a hotarit sa le zica parintilor, si ei i-au interzis sa se mai intalneasca cu el, si, vazind ca ea nu cedeaza, pur si simplu au inchis-o in casa pana ce el va fi trebuit sa fi plecat din oras. El a discutat cu ea la telefon, au pus la cale planul, ea si-a facut bagajul, el a mers noaptea la ea, ea, stind la casa, a putut sari pe geam, si dusi au fost. Desigur ca ai ei s-au suparat foc, si nu au mai vorbit cu ei, dar dupa doi ani, relatiile au revenit la normal. "Singele apa nu se face" era vorba unei fiinte dragi mie.
In ce priveste relatiile fizice, cred ca despre asta trebuia sa discutati de la inceput. Eu, ca credincios, consider ca e normal ce face el, si ca ideal e ca iubirea sa se consume total abia in noaptea nuntii, dar nu pot sa impun asta tuturor oamenilor, fiecare face ce considera el mai bine pentru el. Insa, in mod normal, pentru cineva care nu are un motiv serios, cum e la mine credinta, e o ciudatienie sa nu vrea sa fie cu prietena sa si fizic, maia les daca ea vrea. Orice barbat sanatos, intreg la minte isi doreste asta. Daca nu, nu inteleg de ce ar intra intr-o relatie.
Deci, primul lucru care ar trebui sa te intrebi e: care motivul pentru care nu vrea? E credincios, asa e structurat de la natura (unii pot trai si singuri, fara sex), sau a avut o experienta negativa in acest sens inainte si acum nu mai vrea? Daca nu gasesti raspunsul, trebuie neaparat sa comunici cu el, sa iti zica el deschis despre ce e vorba.
Eu cred ca nu stii totul despre el, si ca ai multe lucruri de aflat, lucruri ce te pot surprinde. De exemplu, un scenariu imi vine in minte: daca el e credincios pocait, si e din familie de credinciosi pocaiti, atunci exista o explicatie si pentru respingerea parintilor, si pentru neimplicarea fizica. Ei nu vor accepta ca fijnd normala niciodata o relatie cu o persoana necredinciasa care sa nu creada ca ei, si de aceea el se ascunde, ascunde relatia voastra, si isi ascunde si credinta. Insa ma gindesc ca tot nu e normal ca nu ti-a spus de asta, in caz ca asa este.

| cuvant a răspuns:

Buna
Situatia e putin ciudata dar am mai intalnit prima problema.
Parintii iubitului tau il intretin pe el si posibil sa ii plateasca scoala si tot.
Acest lucru il face sa fie dependent de ce spun si fac parintii.
Nu mi se pare ok sa nu le spuna doar ca ii este frica de reactia lor si asteptarile parintilor fata de tine.
Eu zic ca e o problema de viziune a vietii si asteptari deoarece esti deschisa sa asumi riscuri dar el nu e pregatit.
Pe partea fizica cred ca nu stie la ce sa astepte si ii este frica de esec.
Probabil se uita la filme pentru adulti sau urmareste discutii si nu are o privire prea buna despre corpul lui.
Posibil sa nu fie prima data ci doar spune ca nu a facut-o.
Eu zic sa te joci putin si sa ii spui ca vrei sa va cunoasteti.

| ania a răspuns:

Ati fi cei mai fericiti daca ati face sex doar dupa casatorie. Daca nu e dispus sa se casatoreasca cu tine iti puerzi timpul degeaba cu el.Sexul fara casatorie nu e binecuvantat de Creator si aduce nefericirea, teroarea unei posibile sarcini nedorite, vinovatie continua. Daca e dependent financiar de parinti dar ar fi ai tai dispusi sa va sustina daca ai lui se supara pe relatia voastra, va puteti casatori si asa.Si noi am fost studenti cand ne-am casatorit si ne-au ajutat ambele cupluri de parintiAr fi o mare greseala sa faceti sex fara casatorie, iti va parea rau.Nu ai cum sa il obligi ori ai rabdare pana e pe banii lui ori te desparti.Si o proetena de a mea mi -a spus ca tatal ei a spus ca o sustine financiar la facultate cu conditia sa nu aiba nici o relatie in timpul facultatii si ea a respectat cerinta si a intrat intr- o relatie si s-a casatorit doar dupa.

| Mosotti a răspuns:

Si pana la urma ce te int pe tine daca stiu sau nu parintii lui?! Vezi de relatie cu el, ca atat conteaza. Stiu si eu cazuri asa cand parintii chinuie copilu interzicandu-i relatii si asa mai departe, dar isi vad de viata lor si gata.

Daca nu vrea sa consumati iubire fizic, nu e okey, intreaba-l de ce, si nu il lasa, insista sa raspunda.
Daca nu, lasa-l, gaseste unu fara probleme, ca vad ca are la cap ceva.

| Holiday a răspuns:

Nu e ce-ti trebuie/doresti. Cat traiesc ai lui, va fi sclavul lor, iar asta va insemna doar neplaceri pentru tine. Sfatul meu, de om batran si trecut prin multe: da-i un sut in fund! Daca nu-i dai acum, tot ii vei da la un moment dat, dar dupa ce vei suferi, te vei enerva, si cel mai important, iti vei pierde cei mai frumosi ani cu un tantalau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai o nevoie pe care el nu o are. Nu pare să fiți aceeași fire, cu aspiratii și interese identice. Eu cred că nu e pregătit să ți se dedice ție, dorește să fie convins de Aleasa lui, iar aceea nu ești tu. Respectă-i alegerile ori lasă-l. Consumarea iubirii? Păi nu asta e ideea.