| Mihai7521 a întrebat:

In urma cu 2 zile ma aflam pe strada, la o ora tarzie impreuna cu niste prieteni, cu toti aflandu-ne intr-o stare destul de avansata de ebrietate la momentul respectiv. De nicaieri am fost abordati de 3 politisti care ne-au legitimat, insa eu nu prea fiind lucid la momentul respectiv am gresit datele de 2 ori, un prieten de-al meu care era cu mine atunci s-a vazut nevoit sa le comunice el datele mele politistilor, tot el fiind cel mai treaz de acolo. Pana la urma unul dintre domnii politisti s-a cam enervat probabil avea impresia ca fac misto de el, asa ca mi s-a intocmit un proces verbal la fata locului pentru o amenda de 100 de lei, pentru refuz de legitimare. Avand in vedere ca sunt minor amenda mi s-a injumatatit de 2 ori, prin urmare am de achitat 25 de lei, mentionez de asemenea ca NU am avut buletinul asupra mea in acea seara, deci militienii s-au vazut nevoiti sa imi verifice datele prin statie. Intrebarea mea este : Am fost amendat pe drept, sau a fost un abuz? Am cunostinte de baza in ceea ce priveste codul penal, insa de data asta nu stiu ce lege am incalcat, as vrea sa imi comunicati voi. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de Codul penal, fapta nefiind infractiune ci contraventie, conform L.61/1991, rep. in 2014, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
  31) refuzul unei persoane de a da relaţii pentru stabilirea identităţii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul poliţiei, la cererea ori la invitaţia justificată a organelor de urmărire penală sau de menţinere a ordinii publice, aflate în exercitarea atribuţiilor de serviciu;"
Si amenda pe care trebuie s-o platesti, minor fiind, este de 50 de lei, avand in vedere ca amenda prevazuta este de la 100 de lei la 500 lei. Doar daca platesti amenda in maximum 15 zile atunci vei plati doar 25 de lei, respectiv jumatate din minim.
Daca nu platesti in maximum 15 zile atunci va trebui sa platesti intreaga amenda stabilita, de 100 lei.
Parerea mea este ca ai fost sanctionat in mod legal si ar trebui sa inveti din aceasta.

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Da, ai fost amendat pe drept, pentru ca nu ti-ai putut da datele, si nu aveai CI la tine. Si ce, asta inseamna refuz? Da, pentru ca daca voiai sa te legitimezi la cerere, ori invatai bine datele, ori purtai CI la tine. Cum s-a mai spus, nu este in Codul Penal, fiind contraventie.

| gheorghe699 a răspuns:

Refuz de legitimare, spui ca aici te-au incadrat, ..singur ai spus ca nu ai putut sa te legitimezi fiind baut ...eu cred ca singura solutie este sa achiti cei 25 lei, asa ai scuti pe prietenii cu care erai sa apara martori in cazul unui eventual proces, ..pe care il ve-i deschide, sigur alegerea iti apartine.