| LittleRose a întrebat:

Am cu adevarat nevoie de ajutor. Unul din fostii mei prieteni a scos vorbe despre mine.Neadevarate.Nu le-a scos din razbunare.As spune ca nu le-a scos cu buna stiinta.De cand il stiu are o lume a lui creata de el. Minte pe toata lumea ca el e smecher, bogat... spune minciuni si inventeaza lucruri pe care le transmite mai departe cu o mare usurinta.Realitatea e cu totul alta.Nu e nici smecher, nici bogat, nici respectat... e doar o unealta a celor ce il cunosc.Atat! Ceea ce spune altora e doar lumea in care ar vrea el sa traiasca. Spune minciuni pe care ajunge sa le creada si el si se imbata cu apa rece. I-am cerut explicatii despre lucrurile pe care le-a inventat despre mine si mi-a inchis telefonul. Vreau ca toata sarada asta sa inceteze.Sa se schimbe si sa se maturizeze. Mi-e frica de ce minciuni le-ar mai putea spune celorlalti atat despre el cat si despre mine.In proportie de 60% consider ca are grave probleme psihice pentru ca un om normal la cap nu face asa ca el.Are 16 ani. Daca asociez comportamentul lui cu o forma de schizofrenie constat ca se potrivesc.Ar fi cazul sa vorbesc cu bunica lui si sa ii spun toate astea? Are parintii departe de el.Asta e una din cauze.Ar fi ok sa ii spun bunicii sale? Sau sa vorbesc intai cu el? Sunt in stare sa ii aduc argumente de orice natura si sa ii deschid ochii.Deja mi-a alterat imaginea in fata lumii, deja m-am convins ce fel de om e, si cum ii minte si pe altii nu doar pe mine. Fundita mare.Va rog mult sfatuiti-ma cum e mai bine.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Cred ca faptul ca este departe de parinti isi pune amprenta pe psihicul lui. Poate ca el nu realizeaza, dar in interiorul lui se simte parasit, lipsit de valoare si semnificatie.Din pacate pentru el si pentru multi adolescenti parintii sunt nevoiti sa plece in strainatate din pricina situatiei precare din tara noastra.Acum cand tinerii au mai mult nevoie de sfatul parintilor de sprijinul lor.De aceea vrea sa iasa in evidenta dandu-si importanta cum ca el stie totul despre fiecare.Incearca sa vorbesti cu bunica lui.Merita sa il ajuti sa treaca peste aceasta situatie.Are nevoie de prieteni adevarati care nu il parasesc, ci il sprijinesc acum cand are probleme emotionale.

6 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Pai,daca tu zici ca este scizofrenic,de ce te mai agiti? daca nu este adevarat ce raspindeste despre despre tine,de ce te supara? Stii tu ca atunci cind te scuzi, te acuzi? Daca nu este nimic adevarat, nu tr sa-ti pese de nimic.

| ioana_7606 a răspuns:

Nu e nebun oh go on doar vrea sa para.Este genul de persoana care se tot da in spectacol si nu are niciun dar.Dar uite care este chestia, tu nu trebuie sa-l bagi in seama, sau daca nu spune-i bunicii lui ca nu are o educatie buna! si ca se comporta ca un copil! Dar tot cred ca indiferenta este cea mai buna arma! Am patit si eu la fel dar era vorba de niste fetewinking am tot tratat cu indiferenta, dar am ajuns sa ma plang mamei sale.winking

Succes!

P.S: ai grija sa nu te mai intalnesti cu persoane de genul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai atasat de un prost little rose. oamenii ca el nu se schimba.niciodata.vei fi obiectul glumelor si mistourilor sale, oriunde in lume.lasa-l ca de unde nu-i nici Dumnezeu nu cere.tu ce pretentii ai? a fi om e lucru mare, a fi prost e jale tare.

| Larisa a răspuns:

Si eu am trecut prin asta si am acceptat 2ani jumate pana n-am mai putut.in plus de faptul ca spunea peste tot neadevaruri, ma mai si cauta, insa nu l-am bagat in seama si a incetat. sper sa inceteze si la tine

| Cineva3 a răspuns:

Eu spun ca ar fi mai bine intai sa vb cu el dupa cu bunicasa si dupa aceea sa vb nu stiu cu un psiholog care sa-l ajute. Cred ca tuturor baietiolr le trebuie un psiholog in astfel de cazuri. Sper ca te-am ajutat. Dai si Funa? PLZ

| lawynutza a răspuns:

Pai
1.sa nu incepi sa faci ce face el
2.mai intai vb cu el si lamuriti de ce face chestia asta
3.ca ultima masura vb cu bunica lui
4.eu te-as sfatui sa vb cu el sa lamuriti sa incerci sa faci ca lucrurile alea ar fi 100% minciuni asa era si o prietena dea prietenei mele.am vb eu cu ea (ea chiar facuse putin scandal)sau cu prietenii lui faceti cumva sa treaca peste asta peste scest "tic" al lui sau daca nu se poate faceti nimic incercati sa mergeti (fara ai spune unde) la psiholog sau daca tie ti se pare inutil spune-i dirigintei si lamuriti odata si odata trebuie sa treaca si peste asta