| EunusuntGabi1 a întrebat:

Bună ziua! Mă numesc Gabriel, am 19 ani. Acum un an am dat un mesaj tot aici în care ceream un sfat pentru relația noastră deoarece nu mai suport ca iubita mea să stea într-un centru de plasament.Ea acum are 15 ani, când ne-am cunoscut avea 13 și pe 10 februarie o să facă 16.Sunt sătul să aud că nu se poate și de astea...Am plătit cu 3000 de lei un avocat ca să o pot scoate doar că pe atunci avea doar 14 ani și nu se putea.Cei de la centru mi-au spus că nu se poate nici la 16. Zilele astea am vorbit cu o fată care a născut la 15 ani și mi-a spus că acum e la un centru maternal și viața ei e mult mai bună doar că îmi e frică pentru iubita mea că nu mai poate să facă școală dacă ar fi acolo.Am un dosar penal pentru relații sexuale cu ea din cauza că a fugit cu mine de acolo pentru că îmi era frică că se sinucide (asta a fost acum exact un an), nu-mi doresc altceva decât să o văd fericită de asta nu vreau să fac nimic până nu face 16 ani, dar care ar fi cea mai bună soluție? Mi-ar plăcea să aud un răspuns de la o fată care a trecut printr-un centru maternal sau dacă se poate să iasă de acolo la 16 ani și tot ce au spus toți e o minciună doar să-i bage în cap să rămână acolo. Eu m-am mutat de la Bacău în urmă cu un an în Alba Iulia pentru ea și vreau să duc totul la capăt cum am promis, muncesc pentru ea și o aștept.Vă rog luați în serios ce am scris

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Din mesajul tau reiese ca chiar o iubești si vrei sa lupți pentru ea, din pacate nu prea ai ce face, cel mai înțelept lucru ar fi sa aștepti pana face 18 ani sa iasă din centrul de plasament și apoi puteți fi liberi sa faceți ce vreți. Pana atunci continuați relatia așa cum puteți. Decât sa faci alte ilegalități pentru a încerca sa o scoți de acolo si sa iti complici viața si viitorul mai bine ar fi asa. Daca o iubești, o vei aștepta.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Am un dosar penal pentru relații sexuale cu ea din cauza că a fugit cu mine de acolo pentru că îmi era frică că se sinucide..."

Da-i pace fetei, ca tu de data asta vei face puscarie daca o rapesti si ea tot la orfelinat se intoarce, deoarece statul NU ti-o va da la 16 ani, fiindca este inca minora.

Asteapt-o pana va IMPLINI 18 ani, intre timp sa puna mana sa invete si sa-si faca liceul, ca sa aiba o sansa sa ajunge ceva in viata.

| EunusuntGabi1 explică (pentru Violleta2022):

Nu am menționat nicăieri că vreau să o răpesc, eu doar vreau să plece din acel loc undeva unde i-ar putea fi mai bine, eventual la alt centru dar să știu că undeva unde nu mai e tot timpul stresat și unde i se respectă drepturile pentru că în centrul unde este ea se fac discriminări pentru că ea este împreună cu mine și este făcută c*rvă și în alte feluri pe care nu le merită direct de către personalul din acea casă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru EunusuntGabi1):

Nu are importanta ce vrei tu, fiindca tu NU esti parintele ei si nici tutorele legal de aceea nu conteaza pentru nimnei, ce vrei tu.
legal, fata este sub TUTELA legala a STATUUI roman si va fi eliberata DUPA implinirea varstei de 18 ani, cand te poti casatori cu ea, sau tarii cum vreti voi, dar pana atunci NU ai voie sa o atingi si nici sa o rapesti, fiindca poti face puscarie.
constat ca tu ai o problema in inaltelegerea legilor, de aceea te-ai ales deja cudosar penal dar vad ca instsiti sa o iei din camin, desi ti s-a spus clar ca LEGAL este IMPOSIBIL la 16 anisori sa vina cu tine.
Ea NU este impreuna cu tine, trebuie sa-ti fie clar acest lucru, ea este in custodia statului romana pana la 18 ani!

Daca te deranjeaza ca este facuta curva de catre personalul din orfelinat, inseaman ca tu esti cel care i-ai atras acel nume si ii faci numai rau, ducandu-te acolo si insistnad sa o vezi, fiindca nu este nromal sa faci acest lucru.
Te sfatuiesc sa nu mai faci acest lucru daca o iubesti si vrei ca lumea sa nu o mai vorbeasca urat.

| gabicoo a răspuns:

Tocmai te-ai autodenunțat.

| LisaJulie a răspuns:

Îmi pare rău pentru tine și iubita ta dar asta este legea, pana la vârsta de 18 ani nu poate pleca din plasament decât dacă este adoptata

| Cipi1212 a răspuns:

Știu că la 18 ani poate pleca din orfelinat.

| FloriGn2 a răspuns:

Mai bine ai vorbi cu parintii tai sa o adopteze, sinplu