| rosewater a întrebat:

Buna, TPU, am o intrebare. Sunt eu singura care verifica la un foarte scurt interval de timp aplicatiile de social media? Adica la 5 minute am reflexul asta sa pun mana pe telefon sa intru pe wapp, pe insta, pe Facebook. Desi nu am cu cine vorbi si stiu ca nu am notificari si nici noutati nu prea sunt. Doar eu fac asta?
Imi creeaza probleme in relatie, suntem la distanta si iubitul meu e suspicios ca am mereu ultimul act desi nu ii scriu tot timpul si pe insta si pe celelalte apar des online, dar nu stiu cum sa explic ca nu vorbesc cu nimeni. Il cred pe de o parte, pentru ca e ciudat... dar as vrea sa simta ca daca as fi fizic cu el as fi atenta doar la el si as sta doar cu el in brate si nu m-ar mai interesa telefonul si aplicatiile. Ma intristeaza neincrederea lui și neputinta mea. Faceti si voi asa? Cum pot scapa de ticul asta? Adica sa intru doar cand am notificare, sau mai rar. In orice caz, ma simt dependenta. Cum pot scăpa? crying

18 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema mare e legata de iubit, ar trebui sa-l lasi daca e asa suspicios
in rest, nu-i mare lucru, si eu fac la fel daca nu sunt prins in nimic

| Wr3nch a răspuns:

Cu vointa. Cand intinzi mana spre telefon in loc sa il ridici apuca altceva. Cumpara o mingiuta de cauciuc sau ceva care se poate strange, il iei si il pui inapoi jos. In timp o sa dispara obiceiul.

| Sonia822 a răspuns:

Depinde si ce faci cand intri.
Daca te uiti la activitatea altora, poze, rememorezi discutii, e un semn ca ai nevoie sa socializezi mai mult, ai nevoie de companie, de prieteni, de activitate sociala intensa.
Daca intri si il tintesti pe el, doar pe el, atunci e un comportament comportament obsesiv-compulsiv, o mica tulburare, daca vrei sa-i spui asa happy Poate fi cauzata de dor de el, de singuratate, de o dorinta superioara de a fi cu el// sau de neincredere, daca vrei sa vezi cand apare on line si cat sta ``connected``, cand e ultima ora la care a intrat in noapte, sa verifici cand se trezeste si cand se culca, sa vezi daca a schimbat poza, sau daca are mesaj pe poza. O boala psihica, daca vrei happy In forma incipienta. Nimic grav. Dar sa fii atenta sa nu-ti starnesti nervul gastric, sa nu incepi sa rontai.

| Ana7807820 a răspuns:

Tehnologia ne influenteaza. Daca nu ai ceva cu care sa iti umpli timpul stai pe telefon sau calculator. Iar acum 10 ani abia daca se pomeneau cuvintele "telefon"(atunci avea sens de telefon fix sau mobil cu butonase, nu ca acum) sau "laptop"...
Un caz trist este cel de acum, cand 95% din copiii de peste 7 ani primesc un smartphone sau o tableta, in loc de jucarii sau niste haine cochete.
In loc sa stai pe telefon, ai putea sa mergi mai des cu iubitul tau la intalniri, sa va distrati impreuna.
Statul pe telefon te va distruge. Vei deveni ca tipele alea de le vezi pe strada ca isi fac selfie la fiecare 10 secunde si ca stau pe retele sociale non stop.
Chiar daca as fi mai mica decat tine ca varsta, am trait si eu schimbarea asta brusca de epoca.

| rosewater explică (pentru Ana7807820):

Nu fac asa, nu fac selfie-uri, nu postez excesiv... nu ma afecteaza in sensul asta. Ci doar simt nevoia sa verific sa vad daca mai e ceva nou, sau mai dau scroll cateva secunde si il inchid la loc apoi revin la ce faceam... si tot asa.

| rosewater explică (pentru anonim_4396):

El nu face asa. Eu de asta il admir. si nu prea concepe ca altii fac asta. Adica el crede ca il mint cand zic ca nu fac nimic si nu vb cu nimeni, ci doar deschid aplicatia, vad ca nu e nimic si inchid la loc... si il cred pentru ca ma pun in punctul lui de vedere si arata ciudat. Nu as vrea sa il las doar din cauza asta, ci sper cumva sa treaca mai repede timpul pana ne putem vedea si sa ii dau telefonul si sa stau numai cu el si sa ii dau siguranta asta. Nu vreau sa se simta asa, dar nu stiu cum sa nu mai fac chestia asta.

| rosewater explică (pentru Sonia822):

De cele mai multe ori cand intru ma uit pe grupuri sa vad daca s-a mai zis ceva. in rest ma uit la ultimul act al lui, dar nu la modul ca sa il verific. Ci pur si simplu ma gandesc la el si uneori mai dau in sus si citesc ce am vorbit mai devreme. Sau cand vorbesc cu el mai caut gif uri si pana ma uit prin toate alea ii raspund mai greu si apoi se enerveaza si face sa para ca eu nu am chef de el, dar NU AM CUM SA II DOVEDESC SI SA II EXPLIC CA NU VB CU NIMENI, CI DOAR SCROLLEZ SAU INTRU DEGEABA. E frustrant, nu stiu cum de el nu face asta. Si nu considera ca e normal. si eu am observat ca multa lume afectata psihic de telefoane face asa si am mai vrut pareri.

| Sonia822 a răspuns (pentru rosewater):

Cauta pe google despre comportamentul obsesiv compulsiv, poate te regasesti in vreo descriere de acolo si gasesti o explicatie. Toate fi un simplu tic. Dar si ala tine tot de C.O.B. Eu stiu pe cineva care se spala pe maini mult timp, ajungea si la o ora. Nu stia cat timp petrece in baie si de ce, ca era ok. E ceva in subconstient ce nu constientizezi. Trebuie sa afli cauza.

| Viorel703 a răspuns:

Dacă e suspicios iubitul înseamnă că te iubește cu adevărat si are o teama sa nu te piardă. Ca sa nu mai stai atât pe telefon, atunci când primești o notificare, rezistă si nu aprinde telefonul orice ar fi. Fa de câteva ori asta si vei reuși treptat (ca nu poți dintr-o data) sa nu mai stai atât pe telefon.

| rosewater explică (pentru Viorel703):

Inteleg asta si simt acelasi lucru, dar mi-as dori din suflet sa nu se mai chinuie asa... vreau sa stie ca el e cel special pentru mine si ca chiar daca as vorbi cu un alt baiat in calitate de coleg sau prieten (desi nu prea am), vreau sa simta chestii pozitive adica sa se simta mandru ca e al meu si ca l-am ales pe el sa imi fie tot. Ma gandesc ca suspiciunea asta ii vine din lipsa de incredere in el si tot ce vreau sa fac eu e sa ii dau incredere in el, in mine, in noi. Vreau sa aiba sentimente frumoase si o viata frumoasa si ma tem sa nu ne destramam pentru ca eu nu prea pot controla asta si el nu concepe si zice ca nu vreau, nu ca nu pot. E adevarat ca pentru iubire poti orice, dar imi e greu si as avea cumva nevoie de sustinerea lui sau macar de intelegere, dar efectiv innebuneste si plange si off... am avut si eu greseli in trecut si nu vreau sa ii provoc stari de genul si ma apuca disperarea ca nu stiu ce sa fac, cum sa fac sa ne vedem mai repede sa vada si sa simta si sa stie. Asta e tot sad

| rosewater explică (pentru Sonia822):

Probabil e vorba de asta, dar e foarte complicat daca e asa. Fac asta de ani si ani de zile si pana acum nu am realizat ca ar fi o problema, pentru ca nu era el si altora nu le pasa cat intram eu pe telefon. Dar el nu intelege, nu concepe, el e genul ala care iti spune cand ii spui ca ai o problema si nu poti ca doar fa-o. Adica ceva in genul "cum sa fac sa nu mai stau atat pe telefon?" "Simplu, nu mai sta"
Dar in realitate nu e asa. si concluzia lui e ca eu nu vreau, nu ca nu pot.

| Viorel703 a răspuns (pentru rosewater):

Relația la distanță e foarte grea si numai cei care se iubesc mult si cu adevărat reușesc să o ducă pana la capăt. Iar încrederea è foarte greu de câștigat, mai ales ca are putina dreptate el, dacă il iubești enorm, poți face in asa fel sa nu mai stai atât pe telefon si mai ales dacă il iubești asa de tare precum spui, i-ai răspunde imediat la toate mesajele pe care ti le da, nu doar intri sa vezi activitatea de pe aplicații si lui nu ii răspunzi. Pentru ca atunci când iubești cu adevărat o persoana, vrei sa petreci cât mai mult timp cu ea, iar mai ales la distanță, vrei cât mai mult sa vorbești, să ii auzi vocea, sa il vezi pe cameră. Iar dacă tu nu ii răspunzi la toate mesajele lui si ii mai răspunzi si greu, ar trebui sa intelegi si tu că până la urmă nu il iubești asa mult cu adevărat si e altceva acolo înăuntrul tau/inima ta. Gândește-te bine dacă chiar il iubești cu adevărat, iti sugerez. Totuși ia aminte ca dacă iubirea lui enorma pentru tine e adevărată, nu vei mai găsi prea ușor si mai ales curând pe altcineva care sa fie la fel. Prețuiește iubirea lui si deschide-te cât mai mult, arata-i deseori cat de mult il iubești si totul va fi bine. Iubirea ta mare poate învinge obiceiul tău, dacă e adevărată

| Alexandrionelu a răspuns:

Mai ușor te poți lăsa de droguri decât de social media... Cred ca singura soluție e sa te muti pe o insula pustie.

| TomyBrave2019 a răspuns:

Fac fix la fel. Habar n-am ce poate fi dar e enervant rău.
Pentru faza cu iubitul, spune-i adevărul. Toți tinerii fac asta trebuie să te creadă. Pun pariu că și el își deschide telefonul în fiecare minut. O să te înțeleagă.
Dar dacă nu, nu e bun pentru tine. Crede-mă nimeni nu e așa de suspicios. Încearcă să-i explici cum ai scris aici. Va fi bine.

| Bizon95 a răspuns:

Simplu
DA CU SMARTPHONU' DE PAMANAT, MAMA LUI DE CORUPACIOS!

si ia-ti un telefon ne-smart

si iti trece big grin

| rosewater explică (pentru TomyBrave2019):

El e mai mic decat mine si nu e asa. Se ocupa cu sportul, fotbal, baschet, scoala si in rest ce vb cu mine si ne uitam la seriale. Nu poate intelege. Eu chiar daca am o ocupatie, e mai mult ceva peste care trebuie sa trec ca sa ajung iar la telefon... nu ma gandesc niciodata la ce fac pe moment, doar la cat mai e pana pot sa ma uit iar pe telefon...

| TomyBrave2019 a răspuns (pentru rosewater):

Nu înseamnă că dacă e mai mic ca tine nu te va înțelege. Dacă chiar te iubește va înțelege. Toți tinerii fac așa. Nu ești singura. Poate puțin exagerezi adică nu știu exact la cât timp îți tot pornești telefonul dar e normal pentru secolul 21.

| RobertMoon a răspuns:

Buna. Am avut si eu o iubita candva care era la fel de suspicioasa ca si prietenul tau. Ma urmarea pe social media cum iti face si el tie, se uita in lista de prieteni sa vada daca am adaugat fete noi etc. Pana la urma a inventat ceva si m-a blocat pe Facebook, iar te atunci nu ne-am mai certat atat de des, dar pana la urma ne-am despartit din cauza ca m-a inselat, oricum cel mai bine e sa iti gasesti o ocupatie care iti place gen citit, o sa vezi ca daca gasesti o activitate placuta nu o sa simti atat de des nevoia sa te uiti in telefon, eu fac la fel ca tine acum, stau in pat si ma uit pe Facebook sau whatsapp chiar daca nu am cu cine vorbi, dar macar nu mai are cine sa ma piseze la cap cand ma vede online laughing