| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu.Am si eu nevoie de un sfat.Sunt casatorita de 10 ani si am 5 copii, ultimul copil l-am nascut de curand cu probleme grave de sanatate(hidrocefalie si mielomeningocel, printre acestea a urmat si displazia de sold si incontinenta). Stau in ograda cu soacramea si ne tot chinuim sa ridicam o casa in alt sat.Mai avem de lucrat la acea casa.Sotul meu e plecat curand in Anglia pentru.a castiga un pic mai multi bani pentru ca stiu ca o sa avem nevoie pentru.cei 5 copii, mai ales la ultimul copil.Nu avem o situatie financiara prea buna din pacate.Parintii mei ma ajuta cu cat poate.Parintii sotului au o situatie un pic mai buna.Soacramea imi cere bani la lumina insa cred ca ar fi normal sa ne inteleaga situatia si sa ne ajute macar de scutirea platii la lumina, insa ea ma barfeste si e atat de zgarcita de nici nu a vrut sa ii dea o pruna uneia dintre fetele mele de doi anisori.Vi se pare normal comportamentul ei de mama? Ati mai vazut astfel de mame?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Fara suparare dar aveti prea multi copii, 5 in 10 anii, nu consider ca e zgarcita din moment ce isi ridici o casa inseamna ca aveti banii, i dau dreptate adica voi va ridicati casa dar nu va platiti curentul, nu e vina ei ca ai facut 5 copii, tu nu te gandesti asa un pic daca vine o criza financiara ce faceti, daca nu o sa aiba un loc de munca nici el, ca tu o sa ai grija de copii toti find mici, nu mai bine 1 hai 2 si numai te ai fi plans atat

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Habar nu ai ce fel este in afara pe langa cele spuse

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ray,femeia s-a plans de soacra, nu de criza financiara sau ruptura de perineu!

Referitor la intrebare:Nu soacrele sunt rele, ci oamenii, in general.Nu te poate considera ca facand parte din familie nici dupa 10 ani, altminteri nu cred ca ar vrea sa te vada chinuindu-te.
Nu ai decat sa o lasi pe drumul ei, tu mergi pe al tau.Acu' decat sa faci scandal, mai bine plateste-ti partea de datorii.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa plans ca i cere banii de lumina

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Am dat un exemplu.O mama isi ajuta copii nu ii instraineaza.Habar nu ai ce fel e.Iam cerut sa ma inteleaga in perioada asta, nu ca m-as fi plans dar daca atat intelegi tu...

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Pacat ca nu sunt eu soacra ta, e prea buna, sincer e o femeie buna

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Vb in necunostinta de cauza.Vino aici pentru o perioada si iti garantez ca intr-o saptamana nu ai sa stii cum sa pleci mai repede.Dar sa vii cu vreo 1500 euro ca la ea mancarea si cazarea se plateste nu conteaza ca e copilul ei ca e vreo cunostinta care vine in vizita si dupa ce pleci doua saptamani te vb ori de bine ori de rau depinde de cati bani ii dai.

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

De asta ti am pus intrebarea la cauze nobile pe TPU, poate te va ajuta cineva pe tine si cei 5 copii, ca cu vorba nu se rezolva nimic

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Sfatul e sa te muti de acolo simplu, faza e unde, stai acolo indura si cand e gata casa te muti si asta e, au indurat uni anii de puscarie mai rezisti si tu 1, 2 anii si gata, eu am vrut sa vad cine se ofera sa te ajute cu ca vorba toti se dau mari sfinti vad, sfaturile nu dau mancare la copii nici nu isi platesc curentul, gandeste mai rational, esti mama a 5 copii

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Mirris):

Raspuns aici, Ray ma ignora pentru a doua oara.NU il judec, ii spun ca habar nu are ce insemna sa ai copiii!
DUPA ce te-a facut cu ou si otet aici, cica vrea sa posteze la cauze nobile.Cea ce el nu stie, este ca doar adminii pot posta acolo, si asta dupa ce se documenteaza!

| Mirris a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Lasa-l ca nimeni nu stie pana ce nu pateste si nu asi dori la nimeni situatia mea desi cateodata imi vine sa imi iau campii dar respir adanc, ma gandesc la copii mei si dupa o ora imi revin incet.Ma ajuta si faptul ca ma enervez repede dar ma si calmez repede.

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Fatamuntilor asta nu inseamna ca nu pot intelege rational ce inseamna sa ai 5 copii, nu vad ce rau i-am spus, din contra consider ca i-am dat sfaturii bune, Mirris tu nu ai patit nimic, ai facut 5 copii, ai un sot in Anglia,ai o casa in constructii care va fi gata in viitor,drama ta e factura aia de curent atat,legat de femeia aia nu o pot judeca, critica, ti am spus fiecare om e diferit, sincer consider ca mai bine decat multi care nu o casa sau ce sa mance, cat poate fi o factura de curent sa fim seriosi, daca aveai un copil puteai pleca dar cu 5 e greu

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Scopul acestei intrebari care e? sincer acum

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Ai uitat de copilul meu cu probleme destul de grave si care necesita tratamente, consultatii si operatii pe viitor.

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Eu ce sa spun exista doctori care sa il ingrijeasca, de ce sotul tau nu vorbeste cu ea? ai barbat sa vorbeasca cu ea in mod serios, casa aia cand e gata?

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

A vorbit cu ea dar e ca si cum ai vorbi cu un copil de doi ani(pana si acel copil mai intelege ceva). Stiu ca sunt doctori care sa il ingrijeasca dar si acei doctori pretind bani(ca asa e in Romania).Iam cerut sa ma inteleaga in perioada asta dar ea nuuuu, viseaza numai bani daca le cere copiilor bani pe cazare si mancare atunci cand vin in vizita.

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Las ca o sa va mutati in casa noua, omul tau castiga banii acolo in Anglia?

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Sper ca la urmatoarea sarcina sa stai tot acolo, tu cati fratii ai avut?

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Mai am o sora

| T0T a răspuns (pentru Mirris):

Dar nu te-am jignit. Am prezentat realitatea pe care nici tu nu o negi. Păcat că nici nu realizezi ce fel de om ești. Eh, îmi pierd timpul, faptele se întorc și se vor întoarce împotriva ta. Să vedem copiii ăia pe care îi crești fără să ai un venit satisfăcător ce vor face pentru tine la bătrânețe(dacă în modul ăsta egoist te gândeai). Probabil vei fi printre părinții mulți abandonați de copiii lor plecați în străinătate pentru că atunci când erau mici nu au primit condiții destule pentru educația lor! O să ajungi la vorbele mele, chiar dacă acum le consideri jignitoare. Asta doar arată imaturitatea care îți neagă vârsta.

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Ce varsta are ea?

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Are doar doua luni si e baiat

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Are doua luni si e baiat

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Sora mea are 16 ani

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Singura?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru RAY):

Ray, tu crezi ca femeia ai lucreaza undeva daca 5 copii, dintre care unul cu probleme?
Mi se pare aiurea sa impui nororii sa plateasca o factura daca nu are de unde!

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Logic ca nu poate lucra are 5 copii mici si unu care e bonav

| Fatamuntilor a răspuns (pentru RAY):

Bun... si crezi ca alocatiile lor 84 x 5, probabil ia ceva in plus pentru copilul bolnav, ii ajung pentru un trai decent? Poate mai trimite ceva si taticul... totusi aici e vorba de altitudinea soacrei! NU a cerut ajutor, doar un sfat!
Intretinerea unui copil va costa tot timpul mai mult decat ii ofera statul.Sora mea a murit, lasand in urma doi copii minori.Alocatia era pe atunci 42 de lei, jumatate din cat este acum.Plus pensia de urmas.Nici vorba sa ajunga, Mancare, hainute, pentru la scoala.Au crescut mari acum!

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu putem judeca comportamentul soacrei ca aici nu suntem la judecata

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Oare?

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Am un proiect de facut ne vedem mai tarziu

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Am revenit, da nu putem judeca, TPU nu e loc de judecat soacre

| johnbucuresti a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eutanasia salveaza Romania
ce sa iti spun in state mai civilizate nu exista ajutor social
am locuit in elvetia. acolo daca nu iti permiti sa traiesti mori de foame ca nimeni nu iti da nimic.
De multe ori oameni incapabili intelectual in tara acesta pentru ca isi vad handicapul incep sa faca copii pentru ca societatea sa ii ajute si sa ii cresca si pe ei si pe copii lor pentru ca sa manance si ei din hrana copiilor lor care vor vi ajutati intr-un fel sau altul pentru ca sa stea si parintii respectivi undeva pentru ca mai devreme sau mai tarziu cineva o sa isi faca mila de acei copii fara nici un viitor
copii care din cauza lipsei educatiei repeta in general drama parintilor si tot la fel se va repeta acest caz in Romania mioritica

| Mirris a răspuns (pentru johnbucuresti):

Eu nu iau ajutor social si nici nu astept mila statului.aici era stric legat de comportamentul soacrei fata de copii.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru johnbucuresti):

Jonh... poate! Cam asa se intampla cu multe familii care au copii multi! Hai sa nu generalizam!
Femeia se plangea de comportamentul soacrei fata de propii neepoti.

| Holiday a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Femeia asta n-a lucrat in viata ei de fapt. N-a produs nici un ban, doar a facut copii si a stat acasa.
Lasand la o parte problema cu ultimul copil, trebuie sa ai o mare problema de organizare a vietii personale daca nu ai casa, nu ai un venit decent, stai cu soacra care o stii ca e nebuna, dar te apuci sa faci 5 copii.
"Vreau sa imi dea soacra-mea bani!" Pe bune?
Ea e invatata doar sa primeasca bani de la barbata-su, de la parintii ei, de la socri, de la stat....atat.
Unu care n-a produs un ban in viata lui dar are pretentii ca altii sa-i dea e penibil. Aaa...ca e nasoala situatia in care e, ok, dar situatia este asa numai si numai din cauza deciziilor pe care le-a luat, iar aceea de a face 5 copii, in ideea ca trebuie s-o ajute altii sa-i creasca e de-a dreptul stupida.

Soacra-sa o fi nebuna, barfitoare, zgarcita sau cum vrei, dar atata timp cat esti nevoit sa-i ceri ajutor inseamna ca tu esti si mai rau.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Holiday):

Ce ajutor i-a cerut ma? Vrea s-o scuteasca de factura de lumina care este comuna! Asemenea certuri au loc EXTREM de des in familiile de la tara care impart aceeasi curte.
Iti dai si tu cu parerea ca restul care va dau parintii de toate si stiti voi ce trebuie fiecare sa faca in viata. Asa e lumea de la tara, saraca, fara prea multa educatie, se descurca cum poate. Nu avem de ce sa-i judecam.
Femeia trebuia sa spuna clar de la bun inceput ca are o soacra zgarcita, atat si nimic mai mult, ca-n rest i-au sarit lacustele in cap desi ea n-a reclamat nicio problema din pricina faptului ca are 5 copii si ca e saraca DAR are un barbat care munceste in Anglia si ESTE OK cu asemenea casnicie.

Deci, repet? Pentru ce judecati atat oamenii astia pentru alegerile lor? Va afecteaza personal? Stii cum e, cainele moare de drum lung... iar unii de grija altora!
Femeia are probleme cu soacra, nu cu faptul ca a facut 5 copii. Daca asta era problema ne-ar fi spus, INSA IN CIUDA FAPTULUI ca are 5 copii pe soacra-sa o doare in kuuur, ea sta in casa la TV cu volumul la maxim pe Etno TV sau naiba stie ce face.

E foarte normal la tara ca mai multi membri ai familiei sa contribuie la bunastarea intregului neam. Nu e ca la oras unde lumea e mai independenta si axata pe cariera.
Dar nu, pana atunci e vina femeii cu 5 copii, ca doar e perfect normal ca soacra sa fie mai rea ca dracu', dupa cum se stie asa e tradional, nu? La tara la mine sunt multe astfel de familii, situatia e aproape la fel ca cea prezentata de aici, dar mai sunt si soacre care se au bine cu nurorile iar asta schimba multe lucruri. Interactiunile umane primeaza intotdeauna.

Intre timp parerile voastre urbane tineti-le pentru voi si lucrati sa aveti 3000 euro salariu cu 2 vile si 3 masini ca apoi sa faceti copii si sa le dati si cadou la majorat tot masini.winking
Ca dupa parerea voastra e rau sa ceri ajutor soacrei! Vai si amar! La ce a mai facut copii si pentru ce mai traieste la batranete SI MAI ARE SI BANI? Nu pentru copii si nepoti. Chiar nu judecati.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Holiday):

"Femeia asta n-a lucrat in viata ei de fapt".
Stii tu, ai fost la fusta ei. A zis ca a lucrat (la brutarie) si dupa o vreme n-a putut sa se tina si de serviciu si de copii. Problema ei. Nu ar fi prima femeie care ajunge mai mult casnica atat timp cat barbatul e OK cu asta si el e provider in familie.

| Holiday a răspuns (pentru WithinShadows00):

"E foarte normal ca la tara ca mai multi membri ai familiei sa contribuie la bunastarea intregului neam."

Asa si ea cu ce contribuie?!? Ea n-a muncit o zi in viata ei sa aduca un ban in casa aia. Ca la 5 copii facuti pana la 27 de ani sau asa ceva, cand dracului sa munceasca?!?

| Holiday a răspuns (pentru WithinShadows00):

"La tara la mine sunt multe astfel de familii, situatia e aproape la fel ca cea prezentata de aici,"

Si daca sunt multi asa inseamna ca e bine? Deloc. Si in loc sa fim obiectivi si sa le spunem asta ii compatimim pentru prostia lor.

142 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa sunt multe soacre.
Trebuie sa inveti cum sa-ti o dreseziwinking

Bula
| Bula a răspuns:

Mi e mila mai mult de copii tai!
Afectiunile ultimului copil denota probleme grave la a 5-a nastere, poate chiar problema de incompatibilitate RH.
V-ati facut o asemenea restare de cand sunteti impreuna?

In caz de incompatibilitate RH, copii noi nascuti pot avea tot mai multe si mai mari probleme de sanatate (in special mentale, dar nu numai), chiar si sa moara dupa nastere.

| RAY a răspuns:

OMFGConrad a evaluat răspunsul tău Fara suparare dar aveti prea multi... ca fiind nefolositor şi eronat.
mi ai dat nefolositor si eronat super, omule sa inteleg ca tie ti ar conveni ficata la 27 de ani sa vina cu 5 copii la tine pe cap si sa stea pe banii tai in timp ce ea isi face vila

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Mi se pare normal ca parinti sa isi ajute copii la nevoie.Am cumostinte in care parintii iau ajutat si nu au facut diferente intre copii si nepoti.

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Scuze dar nu am zis ca imi fac vila ci o casuta cu doua camere si un hol.Te rog nu exagera

| RAY a răspuns:

Fatamuntilor eu nu te-am jignit asa ca nu ma jigni ok

| RAY a răspuns:

Fatamuntilor de ce nu dai accept ingor ca eu ti am dat, dar nu vrei, deci tu ma ignori

| T0T a răspuns:

Cine te-a pus să plodești atâta?
Cică că nu ar vrea să ajungi în situația ei, de parcă ea nu s-a băgat singură în situația aia(cine a pus-o să facă atâți copii?). E cum ți-ai da cu un topor în cap și după te plângi că ai hemoragie.
Asumă-ți faptele, că ai o vârstă și ți-ai făcut-o cu mâna ta. Rușine.

| Mirris a răspuns (pentru T0T):

Mi le asum.Stai linistit.Am cerut doar un sfat. Daca nu esti in stare sa dai un sfat te rog sa cauti alte subiecte.

| Mirris a răspuns (pentru T0T):

Nu consider ca copiii sunt o povara ci situatia in sine.Intelegere ar fi insa mentalitatea persoanelor din familia soacrei mele a ramas in urma.Nu mi-e rusine ca am facut 5 copii mi-e rusine cu familia in care am intrat.Critica nu ma ajuta asa ca te rog sa schimbi alta pagina.

| T0T a răspuns (pentru Mirris):

Nu se vede că îți asumi nimic, drept dovadă nu ai destui bani pentru 5 plozi.

| Mirris a răspuns (pentru T0T):

Se spune copii plod esti tu daca tu nu vezi asta nu inseamna ca nu imi asum.Te rog du-te invartindute si lasa-ma in pace.Nu mai jigni daca nu ma cunosti.

| johnbucuresti a răspuns (pentru Mirris):

Daca nu exista soacra pe cine mai incriminai ca ai facut tu copii fara ca sa ai posibilitatea sa le oferi un viitor stralucit!?

| Nemessys a răspuns:

Mie nici acum nu-mi vine sa cred ca intrebarea asta a strans 132 de raspunsuri...

| WaterDrop a răspuns:

Am vazut si mai rau.Cel mai bine insa ar fi sa nu depindeti de ea pentru a evita certuri zilnice si un suflet incarcat.Incearca sa obtii acei bani din alte surse.

| Mirris a răspuns (pentru WaterDrop):

Asa e dar ar fi trebuit sa ne ajute macar cu atat.Nu pentru mine si sotul insa pt.nepotii ei macar.

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Cu ce sa te ajuta, spune-i mersy ca va tine acolo, banii de mancare, curent totul gratis, ce gandire

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Stau separat de ea mancarea o cumpar eu si toate cele.Atat ai retinut din tot ce am scris?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ce gandire!

| Caro34 a răspuns:

Ca si idee: cat costa acest curent pe luna? Numai bine!

| Mirris a răspuns (pentru Caro34):

Depinde de cat consumi.Nu e vorba numai de curent e vb in general nici cu o vb buna nu e in stare sa ofere, decat cearta si barfe cat cuprinde.Tot satul o stie de barfitoare daca mi-a facut si copilul meu cu probleme de sanatate de numai doua luni handicapat si ca ar trebui sa moara ca o vb lumea.Asta pe mine ma doboara psihic.Totul e pana la copii nu pana la bani cum zice ea.

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Si de cati ani ti a cerut sa platesti curentul sincer?

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Nu e vina ei ca copilul e cu handicap, imi pare rau pentru el, dar tu ai o varsta de doar 25 de ani nu? pai si deja 5 copii, nu te judec dar e aiurea

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Aproximativ 9ani

| Caro34 a răspuns (pentru Mirris):

Draga Mirris, am citit pana la capat toate "discursurile" scrise ale colegilor mei TpU. Fiecare are parerea lui si trebuie respectata fiindca-i democratie. Pe unii i-am apreciat pentru sinceritate, pe altii i-a iertat pentru ca te-au judecat, in fine... Discutam cu cativa ani in urma, in alt cadru bineinteles, aceasta problema si cred ca, daca D-zeu ti-a daruit atatia copii, inseamna ca niciunul dintre noi nu-i hraneste, nu-i ingrijeste, nu-i educa etc. etc. pe acesti copii ci doar D-zeu prin intermediul altor oameni fiindca El, personal, nu vine la noi, pacatosii, insa, totusi, nu ne abandoneaza. Nici unul dintre cei de aici nu ti-au dat putere sa te ridici din pat in fiecare noapte sa-i schimbi de scutece pe micuti insa D-zeu ti-a dat puterea si iubirea necesare sa poti duce la indeplinire totul si cu cele mai bune rezultate. Te rog, fii amabila, si cauta-ma pe privat fiindca ma ofer sa-ti daruiesc DIN SUFLET, 100 euro pentru acel curent electric care te necajea atat de mult in asa fel incat sa o poti ierta, cu inima curata, pe soacra ta pentru ceea ce iti face zilnic. Tu esti o tipa constienta si poti intelege ca pentru a fi: mama, tata, soacra, socru etc. etc. nu exista o scoala unde sa inveti aceste "meserii" ci doar examene pe care trebuie sa te straduiesti sa le treci cu brio, cu credinta, iubire si indelunga rabdare. Am fost o perioada destul de mare profesor, apoi am trecut pe alte baricade de lupta (insa nu am abandonat lupta) si am trecut prin multe situatii apropiate de ale tale in care faceam rugaciuni pentru a primi ceva de mancare sau anumite lucruri de care aveam nevoie pana veneau de acasa niste banuti de la parintii mei. Am avut bursa mereu (chiar pana la doctorat) fiindca am invatat bine, insa banii mergeau pe alte lucruri si erau putini. M-am simtit minunat cand am inceput sa-mi castig totul cu sudoarea fruntii mele insa, din pacate, nu la inaltimea studiilor facute sau a muncii depuse ci cu mult sub insa pentru tot ce vine de la Domnul trebuie sa ne bucuram, asa cum este (mult sau putin), sa multumim si sa ne rugam sa ramanem sanatosi sa putem lucra si sa ne ducem la bun sfarsit scopul pentru care am venit pe lume. Ai credinta, rabdare si intelepciune si iarta totul! Numai bine!

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Cat ti a cerut pe luna?

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Nu e aiurea sa ai 5 copii e aiurea sa iti spuna soacra sa iti omori copilul, e aiurea sa iti faca soacra copilul handicapat, e aiurea sa nu ii dai unui copil de doar doi ani o pruna (pentru noi poate e un lucru marunt, dar pentru un copil e total deprimant sa nu ii dai tu ca bunica unui nepot o PRUNA)si multe alte chestii pe care le face si o stie lumea cum e

| Mirris a răspuns (pentru Caro34):

Doamne,raspunsul tau ma alinat si mi-a adus o stare de bine.Multumesc pt.ca vrei sa ma ajuti.Mia cerut o suta de lei(un milion), insa daca ii zic ca nu am nici un ban nu ma crede.Nu pot sa iti accept oferta ca mas simti aiurea.Mai ales ca au venit si doua din fetele ei in vizita la ea si stau si ma vb pe la spate.Ma simt ca o straina si din pacate nu pot spune ca fac parte din familie. Crede-ma ca in momentul asta nu am nici un ban in casa dar nu vreau sa intelegi ca ma plang cu toate ca sotul munceste in Anglia si nu are un loc de munca stabil si nu castiga pe cat munceste dar e bine si asa fata de romania.As fi plecat de mult de aici la parinti dar nici ei nu au o situatie foarte buna pe partea materiala.Singura care ma ajuta e sora mea care are 16 ani si de curand o sa inceapa scoala si o sa imi fie si mai greu.Dar asta e.cum mi-am asternut asa dorm. oricum multumesc pentru o vorba buna.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Mirris):

Lasa=l pe Ray, e aerian, nu are copii sau nu avut nicidata de a face cu ei, nu stie cum este!
Sotul tau ce zice de situatia asta? I-ai povesit?

| BlackRose03 a răspuns:

Esti o femeie de nimic si o mama îngrozitoare ce isi merita jignirile.
Arunca cu pietre si consideră tot ce voi spune fals.Citeste pana la sfarsit pls.

"Soacramea imi cere bani la lumina insa cred ca ar fi normal sa ne inteleaga situatia si sa ne ajute macar de scutirea platii la lumina, insa ea ma barfeste si e atat de zgarcita de nici nu a vrut sa ii dea o pruna uneia dintre fetele mele de doi anisori.Vi se pare normal comportamentul ei de mama? Ati mai vazut astfel de mame?"

Dar tu ce fel de mama esti? Un 0.
Iti inteleg soacra.Cel mai probabil nu a fost de acord cu căsătoria dintre tine si fiul ei.
Te-ai împerecheat de nenumărate ori, ti-ai satisfăcut nevoile sexuale fara a utiliza prezervativ si ai facut 5 copii pe care nu esti in stare sa ii cresti.
Copiii aceia ce viitor vor avea? Nu puteai sa faci cat iti permiteai pentru a-i creste? 1 sau 2?
Soacra ta nu are nicio obligație.Ea a avut un copil pe care l-a crescut(soțul tau) si poate altii de care s-a ocupat fara a cere ajutor, de ce ar mai trebui sa crească unul sau sa se implice la vârsta ei?
Mama mea nu a avut o situație financiară prea buna si a facut 4 copii, toti cu probleme printre care si eu.Nu a fost in stare sa-i crească si la varste fragede i-a dat pe 3.Doi la bunicii materni si unul la cei paterni. Bunica mea e mama ei, a avut 2 fete cărora le-a oferit o educatie SINGURA.A facut 2 copii pentru ca stia ca atata poate sa isi permită financiar. Putea sa fie lacoma ca tine si sa faca 5 pe care sa nu-i poata creste.
Nu avea vreo obligație ca la varsta ei sa creasca 2 copii sau sa-i ajute financiar.Dar totusi a facut-o din cauza unei femei lacome si iresponsabilă ca tine.
Tu ce fel de mama esti ca te astepti la ajutor din partea soacrei? Sunt copiii tai, asa cum i-ai facut asa sa-i si cresti si sa le oferi toate cele necesare pentru o viata frumoasa. Daca nu reusesti meriti sa mori in chinuri groaznice.
Tu iti numesti soacra zgarcita ca nu vrea sa te ajute cu copiii făcuți de tine.Bine face, tu i-ai facut tu sa-i cresti.SINGURA! Nu mai cersi ajutor din partea ei si nu mai cere sfaturi pe acest site. Puteai sa te gandesti.Dar daca esti idioata si ti-au trebuit copii pentru a te plânge acum nu se mai poate face nimic.Nu cred ca ai facut cine stie ce facultate.Se vede...
Si o mai numesti pe soacra ta si barfitoare. Poate are dreptate in privința ta.
Faci 5 copii ca sa ceri pe urma sprijin financiar.Te astepti de la rude si daca nu primesti ii numesti egoisti.Tu crezi ca soacra ta sau bieții tai parinti ar avea obligația sa te sprijine.Greseti.Esti majora si poți gândi rational (cred).Nu are nimeni obligația de a te sprijini.
Ai facut atâția copii si te-ai gandit doar la tine iar acum părinții tai naivi in loc sa se bucure de bătrânețe isi susțin financiar fata din cauza greselilor ei, soacra ta se afla sub presiune din cauza ta, acei copii nu vor avea parte de un trai decent si sotul tau se rupe de munca in strainatate.
Acel copil e o pedeapsă din partea lui D-zeu. Poate a vrut sa-ti spună sa te opresti.Imi pare rău pentru acel copil dar cred ca tu si familia ta a-ti meritat-o. Poate e mai bine asa, acum te poți gândi la o rezolvare, desi cred ca e prea tarziu.Acel copil, aceasta "familie", aceasta situatie sunt blestemul tau! Un blestem pe care l-ai meritat din momentul in care te-ai hotărât sa faci copii pe bandă rulantă fara a te gândi la urmari.
A...si ar trebui sa schimbi data nasterii la profil, nu mai arati ca la 25 de ani.winking
In poza pari dezgustătoare fizic.Nu doar datorita varstei...
Sper sa accepti adevarul si sa te descurci singura.Nu mai acceptă ajutorul din partea părinților tai.In locul tau mi-ar fi mila de bunătatea lor.
Asa cum ai facut acei copii in urma nopților nedormite tot asa sa-i si cresti împreună cu scumpul tau sot.Doar voi doi, nu mai acceptati ajutor din partea idiotilor sau sa-l cersiti.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru BlackRose03):

Bai nesimtito, tu cati ani ai sa o iei la rost pe femeia asta? Prezervativ trebuiau sa foloseasca ai tai, de cand mama naibii nu se mai fac copii decat daca ai o vila cu piscina? Cretino. Bag mana-n foc ca nu esti mama ca sa AI DREPTUL sa casti gura si sa scuipi cu noroi pe o femeie care a cerut O PARERE, idioato, o parere OPTIONALA. Chiar nu-mi pasa daca mi se suspenda contul pentru limbaj, esti 0 barat si ti-as da ignor sa nu mai vad ce mizerii scrii, dar din pacate tot vad.
Esti atat de proasta incat nici povestile din clasele I-IV in care bunicii isi petrec timpul cu nepoteii si ii ajuta nu le cunosti. Phahahaha, un copil, o pedeapsa? Saraca de tine, ce minte slaba ai. Un copil/o familie nu e un blestem, minte slaba, ci o comoara.
"Asa cum ai facut acei copii in urma nopților nedormite", chiar nu dormi noaptea ca sa faci un copil? =)) Ah, alta virgina cu gura mare.
Omg, ma scuzi, tu abia ai buletin de cateva luni, chiar imi cer iertare pentru limbaj. Fugi ma de-aici.:))) Copila frustrata. http://i.imgur.com/0sp7O3q.png
https://giphy.com/gifs/entourage-42K8A4qMe8ff2;)

| WithinShadows00 a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Nu e nevoie să bagi mana in foc pentru copila aia penibila care se uita la Anime toata ziua.
Copii troglodiți care dau sfaturi. Felicitari pentru consideratiile tale. In afara de tine si Fatamuntilor puțini știu dar multi vorbesc.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru WithinShadows00):

Iti multumesc, incepe sa ma scoata din sarite tupeul jegos cu care arata terchea-berchea cu degetul. Saracie mintala si spirituala.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Exact. Niste putori arogante care dau lectii. Gen "Prostilor! Stim noi mai bine. Stai ca trebuie sa plec ca a pus mami masa".

| BlackRose03 a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Nu are rost sa-ti explic, acest raspuns mi se pare de asemenea penibil.Sunt fericită cu propria-mi persoana si nu ma cred a fi cretina sau proasta.Nu are rost sa stau la discutii cu tine.Mi-am spus parerea personala, nu iau in seama jignirile tale eronate si ceea ce am spus nu ma face idioata.
Dupa cum am mai spus, poți sa ai 20+, dar fara o educatie, bun simt sau scoala nu esti superior unui copil de 14.
La vârsta mea consider ca am trecut prin destule si inca trec.
Nu cred ca am gresit spunând toate acele lucruri mai sus, mama mea s-a aflat intr-o situație similara.
Fara vila cu piscină si copii care ar fi crescut in sărăcie daca bunicii nu le-ar fi fost alături. Faci copii pentru a le si oferi o educatie, haine si bani pentru a nu fi judecați.Pe langa faptul ca nu are o situație financiară prea buna a facut si 5 copii.
Soacra ei ce obligație are sa-i ajute?
Este lacoma daca n-o face?
Nu prea cred...
Problema e ca pentru a-si întreține copiii sotul ei e obligat sa muncească in strainatate si acei copii vor avea neajunsuri toata copilăria si vor fi arătați cu degetul.Mie mi s-a intamplat si in acest ritm sunt sigura ca si acei copii vor avea parte de aceeasi soartă.
Spune-mi tu,ce am zis gresit?
Din dorinta de a avea copii i-a facut si acum nu ii poate tine.
Si le cauzează probleme si părinților ei.
Nu e adevarat?
Spune-mi tu, de ce sunt idioata ca am spus adevarul despre situatia ei actuala si probleme cauzate celorlalti?
Da, in opinia ta sunt idioata ca mi-e mila de copii si judec femeia care i-a facut pentru a-i forta sa duca o copilărie în saracie.
Când copiii vor creste situatia se va complica si fara o schimbare dpdv financiar vor ajunge sa flamamzeasca.
Tu nu poți sa gândesti rational si sa vezi si punctul meu de vedere.
Eu il vad pe al tau, dar pentru asta mama e vinovată.
Nu stiu de ce am ajuns sa explic din moment ce nu poți intelege.
Incearca sa privesti si din perspectiva altora si cu creierul, nu cu inima.

| BlackRose03 a răspuns (pentru WithinShadows00):

Cine ti-a spus ca ma uit la anime toata ziua? Dimpotrivă, am o părere proasta despre cei care isi irosesc viața uitandu-uitându la anime.
Presupun ca si tu mai faci lucruri neînsemnate cand te plictisesti.
Asta te face idiot?
Pe mine de ce m-ar face?
Ma uit in timpul liber si doar câteodată cand chiar ca n-am ce face.
Nu-ti fa griji pentru mine, imi petrec zilele pictand si făcând poezii, facand ceea ce imi place si sunt talentata. Merg la diverse concursuri si cred ca fac lucruri mai utile ca tine desi nu muncesc.
Daca eu sunt penibila ca am spus adevarul tu nu esti penibil ca judeci fara a ma cunoaste? Nu sunt perfecta dar nu as face greseala sa fac copii pentru a le oferi o copilarie trăită in sărăcie.Asta e lacomie pura.
Tu il feliciti pe acel utilizator ca ia partea unei femei care nu are o situație buna dpdv financiar si totusi are 5 copii, părinții ei la bătrânețe sunt nevoiti s-o ajute si sotul munceste in Anglia pentru a-i intretineSi ma faci pe mine idioata. laughing
Rămâi cu opinia ta împreună cu acest ultilizator.Eu prefer ca fata de voi sa gândesc rational.

| BlackRose03 a răspuns (pentru WithinShadows00):

In mod sigur in copilăria mea muncesc mai mult decat ai muncit tu intr-o viata. laughing

"Gen "Prostilor! Stim noi mai bine. Stai ca trebuie sa plec ca a pus mami masa".
Nu ii cred pe ceilalți inferiori, am si eu defectele mele.
Si eu imi fac de mâncare din moment ce scumpa mea mama care precum aceasta femeie a facut copii fara o situatie financiară buna m-a lasat in grija bunicilor. tongue

| Holiday a răspuns (pentru m1dn1gh7):

"Saraca de tine, ce minte slaba ai. Un copil/o familie nu e un blestem, minte slaba, ci o comoara. "

O comoara daca faci lucrurile cu cap. Altfel e un chin atat pentru tine, cat si pentru copiii tai.
Faci o turma de puradei si dupa aia ai pretentia sa ti se dea de pomana ca tu ai probleme...pff

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru BlackRose03):

BlackHeart, ai spus ca nu stai la discutii cu mine si totusi ai ales s-o faci. Ok, sa vedem.
N-am avut exces de superioritate, ci tu ai avut unul in fata unei femei care de bine de rau nici n-o cunosti, dar ai sarit ca un pitbull condusa de trairile tale traumatizante din copilarie.
Ai spus: "Esti o femeie de nimic si o mama îngrozitoare ce isi merita jignirile." aa, da? Daca era o femeie asa cum o consideri tu, era prin Italia, se plimba cu gondola cu iubitul ei si nu statea sa ingrijeasca cei 5 copii, iar tatal, mort de beat pe la vreo carciuma.winking Pune in balanta mai multe lucruri, nu lua situatia ta, o trantesti in aceeasi oala cu a femeii, apoi judeci aspru. Faptul c-ai suferit te face sa judeci in mod subiectiv, implicandu-te direct in poveste. Nu e asa. Imi pare rau pentru jigniri, le regret, ti-am citit povestea si-am inteles ca ai multa furie(justificata) adunata de-a lungul timpului.
Numai bine.

| johnbucuresti a răspuns (pentru BlackRose03):

Hai sa ne uitam putin si la fata ei! La fizionomia acestei femei care a facut atatia copii! Mie imi e rusine sa spun ce parere am. Dar atunci cand i-am vazut fata am avut primul sentiment acela de om care nu are prea multa carte intelepciune inteligenta cultura si care a facut copii pentru ca si-a dat seama ca nu poate excela prin a pune in practica cunostintele si abilitatile in acesta jungla urbana in scopul castigarii unui trai mai mult de cat decent. Ceea ce am spus mai sus este doar parerea mea proprie personala! Nu acuz pe nimeni ci este doar exprimarea libera a unor ganduri!

| johnbucuresti a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Sa ii dea la casa de copii pentru ca acum nu mai exista case de copii totul e mai bine de cat pe timpul tovarasului
de cat pe timpul comunismului
acum au aparut famili adoptive
sau familii in care copii pot avea o viata decenta
Si eu am trait in saracie erau zile intregi in care mancam doar apa cu vegeta si eventual o felie de paine sau doua gata asta tot
nimic mai mult
asa ca stiu cum e sa ai 1 singur ou si sa trebuiasca sa il imparti in trei
Stii ce e cel mai naspa daca aveam un singur ou si il prajeam in detergent pentru ca mama din neglijenta si indolenta lasa cratita la imuiat cu detergent caustic lichid in ea si atunci chiar nu aveam ce sa mai fac trebuia sa mananc acel ou prajit in detergent
pentru ca imi dadeam seama ca pana maine nu o sa mai am nimic alt ceva de mancare
Eixistau zile intregi in care nu imi mai aduceam aminte de cand nu am mai mancat si nici nu stiam cand o sa mai mananc ceva
credeam ca o sa mor
Dar Dumnezeu nu m-a lasat sa mor
eistau zile in care mancam doar de 1 leu
adica luam 50 grame de parizer si o jumatate de paine si asta era toata mancarea pentru 24 ore
Existau luni intregi in care traiam doar cu 50 lei / persoana / luna
astia erau toti banii
Mergeam cu picioarele desculte prin pantifii gauriti direct pe gheata
bagam cartoane pe talpi pentru ca nu cumva sa mai ating gheata prin pantofi direct cu degetele
Nu stiam cand vreo data o sa am parte de un alt ghiozdan
mergeam cu un ghiozdan rupt si cusut din clasa a 5-a pana in clasa a 8 a
Nu aveam bani de bilet de autobuz si mergeam pe jos pana acasa unde luam bataie ca sa nu mai ma intorc acasa
pentru ca putinele resurese care existau sa se imparta mai bine la mama si fratele meu mai mic si mai iubit
ma stresa toate lucrurile aceste
nimeni nu imi spunea sa merg la scoala
toata lumea imi spunea sa plec unde oi vedea cu ochii
sa merg la munca
aveam 14 ani
cand eram la scoala profesionala furam din mancarea cainilor la practica ca sa am ce sa mananc
ma injseam munceam de ma rupeam si mergeam cu muncitorii la masa la ei si mancam si eu putina sunca cu paine timp in care ei ma jingeau ca sa ma simt umilit sa nu mai mananc din mancarea lor
apoi am dat la liceu
nimeni din familie nu ar mai fi vrut sa dau la liceu
dar Dumnezeu m-a ajutat
Acum sunt inginer electronist castig binisor am 2 copii frumosi
o nevasta care se ocupa de ei
e desteapta a cumparat un apartament pentru ei cu munca ei
prin mintea si inteligenta ei
a mai muncit si a mai cumparat si o casa
Asta e diferenta intre a invata in viata intre a avea o anumita constitutie adn si o anumita cutura fizionomie si intre a nu iti placea cartea si intre a merge sa te angajezi ca si patisera in loc sa te lupti din rasputeri sa ajungi ceva mai sus. Dar cum spunea invatatoarea mea din 1-4 ca trebuie sa fie cineva si cioban la oi.
Eu cred ca informatiile acumulate in scoala ii ajuta pe oameni in viata le modifica fata si ii face niste oameni demni de a primi bani pentru munca lor,

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru johnbucuresti):

Respect pentru povestea demna de un scenariu de film si pentru ca ai avut puterea sa infrunti frigul si piedicile ca la final sa ai comoara nepretuita a unui om, familia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fara suparare, dar n-ar fi trebuit sa faci atatia copii daca nu ai o situatie materiala care sa-ti permita sa-i cresti.Mi se par oricum prea multi, dar in fine nu mai ai cum sa schimbi asta.Intr-adevar,e cam zgarcita, dar da, mai exista astfel de soacre.Ar trebui sa inteleaga ca tie ti-e extrem de greu acum

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e deloc zgarcita din contra e prea buna cu ei, sta pe capul ei cu 5 copii dar nu ar vrea nici curentul sa il plateasca ca na trebuie sa isi faca casa

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pai îi trebuie o casa, adica ce se face cand cresc copiii? Oricum principala problema e ca a facut 5.Parerea mea e ca soacra ar trebui s-o inteleaga, adica vede ca isi face casa ca sa se mute sa n-o mai deranjeze, macar acum sa o ajute cu curentul si dupa îi va da banii inapoi, in fond sunt nepotii ei

| Mirris a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt constienta ca am multi copii dar nu cred ca este un motiv intemeiat incat sa nu ne ajute.Macar sa inteleaga ca problemele ultimului nepot sunt destul de grave si necesita consultari, tratamente, drumuri si operatii la care nu sunt ieftine deloc plus ca trebuie sa am tot timpul un ban in casa deoarece doctorii mi-au spus ca exista riscul sa se deterioreze şuntul(tubul) ce duce de la creier la abdomen si sa fie nevoie de operatie din nou si daca nu e facuta la timp i se va afecta creierul mai mult decat este ceea ce ii va fi letal.Ideea e ca ar trebui sa inteleaga ca mama ca fara bani copilul meu ar putea muri in Romania si stiti cum sunt doctorii de aici.Macar cu atat sa ne ajute

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar cat poate costa curentul sa fim seriosi, mancarea si restul tot ea

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Casa ca casa dar tu stii ce inseamna un copil cu probleme de sanatate grave si sa iti spuna doctorul ca oricand poate muri? Bani de lumina mai poti face dar un copil daca nu e tratat si operat la timp si moare cine il mai aduce inapoi? Daca nu stii prefer sa cauti alte intrebari.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Lasa curentul Ideea e ca n-o prea ajuta socrii ei, care au o situatie mai buna.Ai si tu dreptate, e greu pentru femeia aia (soacra), dar pentru Mirris e si mai greu

| Mirris a răspuns (pentru anonim_4396):

Trec printr-o situatie foarte grea acum si ca parinti ar trebui sa inteleaga adica pe mine personal mar durea foarte tare inima sa imi vad copii chinuiti

| anonim_4396 explică (pentru Mirris):

De unde ai vrea sa stie cum e sa ai un copil cu probleme? E mai greu sa ne transpunem noi in situatia ta si oricum cred ca e mai usor pentru o femeie decat pentru un barbat.Zi mersi ca esti sanatoasa si la fel si sotul tau, ca puteti sa-l ajutati pe copilul bolnav

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Tu nu intelegi ca eu stau separat de ea numai ca, in aceeasi curte? Tu stii ce inseamna, un copil cu hidrocefalie si mielomeningocel? Intereseazate, daca nu cauta alte subiecte

| anonim_4396 explică (pentru Mirris):

Da dar nici pentru ei nu e usor, stiu ca treci printr-o situatue grea dar si ei la fel

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Da sa faci 5 copii pana la 27 de anii e greu, e aiurea sa pretinzi mancare, curent de la soarca, sunt 6 suflete

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da a gresit.Ar fi trebuit sa judece ca nu poate sa intretina 5 copii.Nici macar faptul ca era tanara nu e o scuza.Dar acum n-o poti condamna, e greu si cand ai un copil si ala e bolnav, cand ai 5 si n-ai nici prea multi bani e adevarata suferinta

| Mirris a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e dar stresul uneori te doboara

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Tu macar gandesti inainte sa spui ceva?! Stim deja ca ai slipiri de inteligenta dar pe bune este aiurea sa iti dai cu parerea despre un lucru de care nu ai habar!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Logic ca gandesc, sa inteleg ca tu spui ca e ok sa ai 5 copii si sa stai pe capul soacrei bravo

| Mirris a răspuns (pentru anonim_4396):

Soacramea mi-a spus atunci cand eram insarcinata in opt luni(atunci am aflat si vestea ca bebele are probleme)sa dau semnatura dupa ce nasc sa mi-l omoare sa nu ma mai chinui cu el. Dupa ce am nascut o vorba buna nu am auzit de la ea ba mai mult mi l-a facut handicapat si ca ii aduc un copil bolnav acasa si o rade lumea.Mai vb aiurea si prin sat.Mi se pare deplasat sa vb asa despre un ingeras

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu adevarat asa e, e aiurea, dar sa plateasca si ea lumina ca nu e o avere

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Si ea ar fi trebuit sa se gandeasca cand a facut 10 copii dar nu ea a trebuit sa faca copii si sa ii lase pe izbeliste pe toti nu numai pe unul.Restul sunt in Anglia cu familia (baietii)iar doua fete casatorite si celelalte doua plecate prin sat.Ideea e ca ea a fost mama numai ca le-a dat viata ca in rest...

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

De cat timp stai tu acolo?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mai citeste inca o data mesajul doamnei, cu atentie!
1- daca era sa stea pe capul soacrei ( cum crezi tu ), sotul ei nu mai pleca in Anglia la munca, sa se zbata pentru familia lui! Nu se mai zbateau atat sa faca o casa in alt sat din contra stateau bine mersi si dumnezeu cu mila!
2- daca nu te ajuta soacra/ familia ta, cine o va face?!
Din mesajele ei reiese ca ei sunt SEPARAT cu tot, ea doar vroia sa plateasca soacra lumina, ca ei nu o duc foarte bine in perioada asta.

| anonim_4396 explică (pentru Mirris):

Sa ti-l omoare? Ce femeie nebuna

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

In intrebare nu scrie ca stau separat, nu scrie cine plateste mancare celor 5 copii, lumina aia cat poate costa, mai ales ca e vara sa fim seriosi, poate ca soarca nu e sfanta nu spun ca e sfanta pur simplu nu o suporta sau e zgarcita de fel, nu putem judeca un om ca e zgracit pur simplu asa e

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Nu e vb numai de lumina.a fost doar un exemplu e vb in general ca e singura din familie care nu stie sa spuna o vb buna ci isi doreste sa imi moara copilasul ca vai doamne o vb lumea prin sat.Cand eram insarcinata mi-a spus ca atunci cand il nasc sa dau semnatura sa il omoare doctorii.si mai sunt si altele

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ai perfecta dreptate!

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

De 10 ani

| Mirris a răspuns (pentru anonim_4396):

Printre altele. Poate gresesc si eu ca nimeni nu e perfect dar macar cu atat sa ma ajute nu ii cer prea mult avand in vedere situatia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda e o situatie foarte rea...dar dupa ce va veni sotul tau lucrurile vor merge mai bine.

| Mirris a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper si eu.Cand ii dai bani te lauda cand ii zici ca nu, ai isi arata cealalta fata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ACum mi/am dat seama la ce intrebare se referea Ray. Popcorn mai lipseste ca ai ce citi pe aici.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Parerea mea, spre deosebire de userul Gura Mare No Lifer de mai sus, copiii sunt o binecuvantare de la Dumnezeu, iar ceea ce face soacra ta (in cazul in care ai omis intentionat alte detalii) nu e deloc frumos. E de apreciat faptul ca va straduiti sa construiti o casa, ca sotul munceste pentru familie, iar tu ingrijesti copiii. Indiferent de numarul lor, ori problemele de sanatate, ei sunt comoara voastra si ar trebui sa fie si a bunicilor. Din pacate, de multe ori se intampla si asemenea lucruri. Pastreaza-te psihic si fizic puternica pentru familia ta si nu baga in seama rautatile celor din jur. Cand veti realiza ce v-ati propus si veti avea o viata mai buna, tot va vor barfi gurile spurcate ale satului, ca asta este mentalitatea rurala si nu numai. Fiecare moare de grija altuia. Consider-o o perioada dificila din viata ta care va trece cand va veti aseza la casuta voastra. happy
Fii tare, numai bine!

| Mirris a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Ma asteptam din partea strainilor, dar din partea parintilor sotului meu nu credeam ca o sa fie asa. oricum multumesc pentru. sfat

| RAY a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Vorbesti de dumnezeu dupa ce mai judecat bravo, eu nu am nimic cu acei copii mi egal,nu eu i cresc, aici vorbim de plata curentului atat, care nu vad cat de mare e incat sa nu il plateasca, cat poate fi e vara, daca atat de bun esti de ce nu mergi sa o ajuti tu personal pe femeia asta cu 5 copii macar cu plata curentului, ca vad ca toti sunt buni pe net, hai donati banii si gata, numa vorbe fapte zero, crestini cu numele

| RAY a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. Căci cu ce judecată judecaţi veţi fi judecaţi; şi cu ce măsură măsuraţi vi se va măsura. De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău şi nu te uiţi cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău? Sau, cum poţi zice fratelui tău: „Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău", şi, când colo, tu ai o bârnă în al tău?… Făţarnicule, scoate întâi bârna din ochiul tău, şi atunci vei vedea desluşit să scoţi paiul din ochiul fratelui tău. (Matei 7:1-5)

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Am cerut un sfat nu o critica deoarece si eu sunt constienta ca am 5 copii si ca e greu, dar soacramea fiind la randul ei mama ar fi trebuit sa ma inteleaga in perioada asta nu sa "arunce cu pietre".

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Nu e critica, una e cand critici un om si il jignesti, alta e cand i spui adevarul in fata si cu niste solutii rationale, daca asa e ea de fel ce poti face? fiecare om are rautatea lui, pentru unele e o bucurie sa aiba 5 nepotii,pentru unele nu,nu toate degetele sunt la fel,daca nici nu stai cu ea bine era daca scriai asta de la inceput inseamna ca nu o deranjezi puternic,eu nu stau acolo sa stiu exact,tu scrii varianta ta,daca scria si soacra ta atunci imi spuneam si eu parerea, noi stim ce scrii tu atat, omul are tendinta de a se face victima si a exagera, tu nu ai de ales lasa capu jos si asta e, daca te certi cu ea nu vei rezolva nimic

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Si eu gresesc la randul meu, am si eu mama dar mama nu se comporta ca ea.Asa e nu ai cum sa intelegi cum e, doar daca ai trai o perioada aici ai intelege altfel nu.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru RAY):

N-am vrut sa mai raspund, dar ma simt obligat de situatie.
Mr. Ray, tu n-ai nicio idee cum e sa ai un copil. Tu n-ai nicio idee cum e sa ai o familie, daramite 5 copii dintre care unul bolnav. Vii aici marele atotstiutor cu sfaturi de 2 lei..hmm, de 2 lei imi iau o guma, nicio guma n-as da pe sfaturile tale. Citatele biblice le cunosc mai bine decat stii (sau ai stiut vreodata) alfabetul (limbii romane) SAU ROLUL CRATIMEI, NAIBA S-O "I-A".
O solutie rationala ar fi sa stai in banca ta cand nu stii despre ce vorbesti, nu sa iei femeia la rost, TOCMAI TU, cand esti pe langa cu tot ceea ce spui.
Ce-ai realizat tu in cei 27 de ani? Locul 5 pe TPU? Adica nimic? laughing Fain de tine. Te compatimesc, crede-ma.
Acum, fa un gentle gest si cere-ti scuze femeii, pentru ca ASA SE CADE din partea unui barbat, daca esti barbat. Daca nu, mormaie in continuare de ce nu ii plateste soacrei lumina.winking
PS. Citatul acela l-ai putea aplica (in cazul in care consideri Biblia verosimila), eu ma straduiesc, uneori imi iese, alteori nu, sunt om.

| RAY a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Atunci nu vorbi de dumnezeu daca isi judeci aproapele si iar mai judecat, cica ce am realizat eu la 27 ani, mare realizare cand faci copii nu? omule daca mai fi citit ai fi inteles ca eu nu o judec pe femeia asta nu am nimic cu copii aia, din contra mi am exprimat parerea si empatia legat de cazul ei, nu ma cunosti real incat sa imi spui ca nu am facut nimic si da locul ala 5 inseamna ca am ajutat multa lume, daca nu ajutam nu eram pe locul 5, nu ma laud dar asta e adevarul, tu ce ai realizat? eu macar am o facultate in informatica, am studii am un loc de munca si nu ma intretin parinti si ma descurc singur si nu consider ca a face copii e o mare realizare in viata

| RAY a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Bai.tu n-ai nicio idee cum e sa ai un copil. Tu n-ai nicio idee cum e sa ai o familie, daramite 5 copii dintre care unul bolnav. Vii aici marele atotstiutor cu sfaturi de 2 lei..hmm, de 2 lei imi iau o guma,
alo copile eu nu ti-am vorbit cu bai, demonstrezi ca nu ai educatie, bun simt, civilizatie, normal ca stiu ce inseamna, tu stii ce inseamna sa muncesti de la 15 ani in constructii? da ma eu munceam nu frecam menta, cand veneam de la liceu lucram, cand veneam de la facultate munceam si nu imi este rusine, nu frecam menta, stii dar sti degeaba biblia, faza cu gramatica, da bre tu stii mai bine se vede

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

La batranete copii sunt langa tine nu banii sau facultati sau oricare lucruri materiale.Un lucru il poti inlocui insa un copil niciodata asa ca un copil e o mare realizare.Multe cupluri cheltuie o gramada de bani deoarece nu reusesc sa conceapa un copil pe cale naturala sau multi vor sa adopte un copil dar in Romania e foarte greu de adoptat un copil.

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Dar tu esti tanara,daca maine vine o criza ce faceti? copii mici tu nu poti merge la munca el nu ca numai e, mai bine ai un copil, doi sa stii ca au un viitor ca au realizat ceva nu ca au trait in saracie toata copilaria lor, un copil nu e o realizare sa-l faci, o realizare e sal cresti, sa-i oferi o casa, un camin, educatie etc

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Tocmai asta e si ideea. Faptul ca i-am cerut soacrei mele sa inteleaga ca situatia mea nu e asa buna in perioada asta (desi stie si ea acest lucru)ar fi trebuit ca mama sa ma inteleaga.Si tot o tine ca e credincioasa dar face diferenta intre copii si nepoti.Insa daca eu ii zic acest citat pe care tu l-ai scris e ca si cum i-as vorbi in alta limba.Asta ca sa intelegi ce incerc eu sa tot zic si ce fel e soacramea si ce inima are.Gandestete ca un copil mic de doi ani i-a cerut o pruna si ea a spus ca "e caca" si a trimis-o la mine.Scuza-mi limbajul.

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Eu stiu cum sunt femeile ca am si eu in curte, nu va suportati intre voi, dar fi si tu mai blanda cu ea, las daca e rea asta, momentan stai la ea pe propietate, plateste curentul pls si asta e, o sa te muti la casa ta si asta e, faza cu prunele se gasesc la piata, el daca lucra in Anglia castiga vreo 2000/3000 de lire deci hai sa nu ne plangem de prune, sunt multi care mor de foame si nu se plang, ar vrea o paine

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Voi sunteti pocaiti sau?

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

Nu suntem pocaiti doar ca am pierdut primul copil si de atunci mi-a fost frica ca sa fac avorturi deoarece am avut un chist ovarian si la urmatoarea sarcina sa eliminat insa ar fi putut sa reapara.

| Mirris a răspuns (pentru RAY):

1.sotul meu nu castiga atatia bani altfel nu mai postam nimic
2.e vorba de un copil de doi ani prin care o afecteaza acel gest facut de bunica ei.Ce sa inteleaga copilul?
3.soacramea a spus ca saracea daca ii dadea o pruna.insa nu e vb de o pruna e vb de gestul pe care la facut.Nu se face asa ceva cel putin la parintii mei nu am vazut asa ceva.

| Arthiom a răspuns:

Nu exista padure fara uscaturi, nu e normal, daca asa e caracterul ei, la batranete nu prea mai poate fi schimbat.

| alin131 a răspuns:

Nu stiu cum sunt alte mame, dar tu ai grija de copiii tai. Ma bucur sa vad ca ti-ai pastrat pe toti si ca ii iubesti ca pe ochii din cap. Nu te lasa Dumnezeu, nu te mai supara si agita pentru ca copii tai si sotul tau au nevoie de tine.

Roaga-te la Dumnezeu Tatal cel din ceruri si cere in numele Fiului Sau Iisus Hristos ce ai nevoie. O sa vezi cat de mare este puterea lui Dumnezeu.

| adytzoi a răspuns:

Da-o ma-n ***...
Turnati copii pe banda si dupa asta va plangeti ca n-aveti cu ce sa ii cresteti. Poate ar fi fost mai bine sa va ganditi inainte sa-i faceti la treaba asta.
Nu poti obliga pe nimeni sa aiba grija de tine!
Indiferent ca-ti este parinte, frate, etc. Fiecare are problemele sale si is prea putini oamenii care isi permit sa ajute financiar alte persoane.

| WithinShadows00 a răspuns:

Imi cer scuze pentru lipsa de umanitate a multora de pe site-ul TPU, scoliti si urbani care nu stiu ca un caz ca al dumneavoastra e doar foarte comun in mediul rural, in niciun caz unicat. Mai ales ca cei care v-au criticat cel mai aspru sunt copilandri pseudoexperti in planificari familiale care n-au jumatate din varsta dumneavoastra si se vad ei in postura de adult pentru a va da sfaturi, mai degraba reprosuri de parca le-ati afectat lor insisi vietile personale, in care ei tot intretinuti de parinti sunt.
Nu ne-ati cerut decat o parere despre soacra (cum se si intampla des asemenea probleme la tara), nu despre altceva.
Poate ca n-ati facut alegerile ideale in viata dupa parerile unora, dar cert este ca dumneavoastra nu le regretati si tot ce doriti este sa nu mai fiti judecata pentru ele, condamnata de parca ati realizat vreo crima.

Ca sa va raspund doar succint la intrebare. Nu, normal ca nu este in regula comportamentul soacrei din moment ce dupa cum ati si zis, nu o saraciti, se saraceste singura la cat este de avara. Parerea mea este ca nu v-a agreat de la bun inceput, inca de cand ati intrat in familie, iar acum de cand v-a plecat sotul in Anglia a gasit portita de a fi sefa peste glie.
Parerea mea este ca va abuzeaza. Nu stiu daca macar tine la copilul ei (sotul dvs) ca sa accepte macar alegerile lui, insa pare ca nu aveti decat sa-i suportati nepasarea.
Nu pot sa va ajut efectiv cu nimic in afara de a va ruga sa aveti rabdare, sa rezistati pentru copiii dumneavoastra, pana cand veti reusi sa terminati casa noua si sa va mutati. Alta solutie nu prea stiu si cei de aici nu va cunoastem foarte bine toata patania de atatia ani de zile.
Va doresc sanatate si putere de a merge mai departe! Si mai ales sanatate celui mic!

| Mirris a răspuns (pentru WithinShadows00):

Asa e.Am facut niste alegeri gresite insa nu le-as putea regreta.Am cerut o singura parere despre comportamentul soacrei si asa e nu ma agreat de la bun inceput dar nu era chiar asa sau cel putin asa am crezut.cat despre copii ei lasa de dorit comportamentul si face diferenta intre copii de aceea niciun copil nu o considera mama si nu o respecta ci mai degraba o injura si ii vb urat.(din toti 8 copii doar doi sunt mai "cu capul pe umeri"), restul....si eu gresesc ca e omenesc, dar ea a dat de inteles ca nu ii pasa si ca nu regreta.Ea are o vb "totul e pana la bani" dar tin sa zic ca "totul e pana la copii". Multumesc pentru. sfat si o vb buna.

| johnbucuresti a răspuns (pentru Mirris):

Eu aveam o bunica tot asa cam zgarcita dar cand a murit am aflat ca avea cancer si se trata din banii ei fara ca sa afle cineva ca are cancer! De si tratamentul era moca ea il platea 2500 lei / luna

| Mirris a răspuns (pentru johnbucuresti):

Inteleg

| adytzoi a răspuns (pentru WithinShadows00):

Ce lipsa de umanitate visezi? Nu-s cu mult mai tanar decat doamna, castigam atat eu cat si prietena foarte aproape de salariul mediu pe luna si totusi inca nu se pune problema de un copil pentru ca noi consideram ca nu-i putem asigura conditii adecvate.
Dar in cazul ei ca munceste doar sotul dar au 5 copii?

| johnbucuresti a răspuns:

SPER SA NU TE SUPERI PE MINE
Ai cerut parerea, mii de scuze pentru raspunsul urmator daca nu iti place:
M-am uitat la fata ta si din punctul meu de vedere mie mi-se pare ca tu nu ai o capactate intelectuala mult peste medie in cat sa iti poti castiga singura existenta si datorita faptului ca nici nu iti prea place munca ai ales sa tot torni la copii ca sa te ajute cand unii cand altii! Pentru ca probabil ti-ai dat seama singura cat de incapabila esti sa inveti sa devii o persoana inteligenta care sa presteze servicii complexe ce necesita un aport de inteligenta.
Nu vreau sa fiu rautacios eu imi spun doar punctul de vedere nu te cunosc nu ma cunosti!
Te rog sa nu consideri ca as vrea sa imi bat joc de tine!
Doar analizam situatia!
Parerea mea este ca soacra ta este posibil sa fie mult mai elevata si vazandu-te ca faci dezacorduri gramaticle exemplu :"Sotul meu e plecat curand in Anglia pentru"
In momentul acela in care ai dat o asemenea perla bine inteles sa fii pedepsita pentru multi ani de zile!
Daca intr-o discutie de cateva randuri ai putut sa scoti o perla
ma gandesc in zile intregi convietuire poate ca ai facut-o sa te dispretuiasca prin faptul ca ea se asteapta sa aiba o nora care sa isi poata castiga propria ei existenta prin cunostintele si abilitatile intelectuale.
Da e greu sa te ajute oamenii cand te vad ca faci copii doar ca sa arati cat de greu iti este tie pentru ca ei sa te ajute
Spune sincer daca nu cumva i-ai facut doar ca sa cersesti cu ei!?
Bine bine nu cersatorie pe strada ci cersatorie in famile sau la sotul tau constrangandu-l sa se duca la munca in alte tari in loc sa petreaca timpul cu bagaboantele in timp ce tu esti la un serviciu unde prestezi contabilitate sau cine stie ce alta meserie frumoasa si aplaudata de catre societate.
Si nu cred ca ai ales acest sil de viata pentru ca asa ai vrut tu ci pentru ca asa ti-a aratat familia ta mama ta si toti cei din arborele tau genealogic.
Cate o femeie din familia ii facea copil unui barbat pentru ca el sa mearga la munca sa ii ofere sa ii dea sa se simta legat subjugat indatorat inrobit obligat sa munceasca pentru ca i-a placut sa dea din fund!
Zi ca nu e asa?
Astept raspunsurile tale la acesta analiza a mea asupra textului oferit de tine mai sus!

| Mirris a răspuns (pentru johnbucuresti):

Cum ai zis si tu nu ma cunosti.De unde ai scos-o pe asta ca nu imi place munca? Am muncit pana am ramas insarcinata pe timp de noapte la o brutarie in timp ce ziua imi duceam copii la gradi.Mas fi dus si acum dar copilul avand probleme nu am mai putut.Asta ca sa intelegi.Soacrei i-am cerut sa ma inteleaga in perioada asta nu sa o faca pe isterica avand in vedere ca e si ea mama la randul ei.Nu am santajato cu nimic pur si simplu i-am cerut sa ma inteleaga.Pana acum nu i-am cerut nici un lucru.Prefer sa mi le cumpar eu sa am lucrul meu insa daca tu stii mai bine...

| johnbucuresti a răspuns:

Ai facut copii ca sa santajezi societatea cu ei?
Chiar sunt curios ce este in capul unei femei si as vrea sa inteleg :
Te-ai gandit oare ca o sa ii obligi pe cei din jurul tau ca sa te ajute pe tine personal sa existi daca ii faci sa se simta datori ca sa te ajute prin faptul ca le-ai facut copiii?

Folosesti copii ca mijloc de constrangere si santaj asupra brabatului respectiv?

| Mirris a răspuns (pentru johnbucuresti):

Iam cerut sa ma inteleaga o perioada nu i-am cerut nimic in 10 ani.Nu stiu de unde ai mentalitatea asta cu societatea.Dar daca asa gandesti...e greu sa intelegi ceea ce vreau sa spun

| Sarina a răspuns:

Am maj vazut asa ceva si Soacră mea procedează la fel cu fetita mea de 10 luni. Din pacate asa sunt unele persoane stii cum e pisica blanda zgarie rau.
Oricum te as sfatui sa nu mai apelezi la ea mai bine singura