| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa ma despart de prietenul meu. De jumătate de an ma simt foarte neglijata si trista. Nu îmi mai acorda atenție deloc, vine acasă și se uita toată ziua la meciuri, vorbește cu prietenii, stam amândoi pe canapea și nici nu ma bagă in seama. Dacă ies cu prietenii se supara ca el sta in casa și eu ies, dacă ii zic sa ieșim nu are chef și mi-o bagă pe aia cu banii. Chiar m-am saturat. In ultimele 2 luni și-a luat un joc pe laptop și dimineața se trezește pleacă in salon și se joaca, eu ma trezesc fără el in pat îl găsesc acolo, apoi trec 4 ore el tot se joaca,după pleacă la munca,vine noaptea și se uita la meci apoi se joaca,după se culca și tot asa. Daca e liber și eu sunt plecată sta toată ziua se joaca,nu ma ajuta cu nimic. Eu spălat,eu curățenie,mai merg și la școala. Nici farfuria nu și-o spală. Strâng mereu după el,m-am întristat asa tare încât nu-mi mai vine nici curat sa fac. Ma simt foarte neglijata. Am încercat sa vorbesc cu el, dar nu înțelege. Daca-i zic, spala și el vasele asa in scârbă o zi și apoi o luam de la capăt iar. Am încercat sa ne împărțim sarcinile dar el nu le respecta. El lasă mancare pe farfurii le spala in sictir, la fel cu orice. Sunt asa trista și ieri am vrut sa iau de pe telefonul lui vechi niște poze mai vechi cu noi doi ca sa le scot sa fac un colaj. Și când am deschis telefonul era intrat pe Facebook și am văzut ca își căutase in disparare vreo 3 foste pe Facebook. Aici e puțin mai complicat pentru ca trecutul nostru nu a fost tocmai Ok,el m-a mințit cu niște chestii când am început sa fim împreuna și eu n-am mai avut încredere in el. L-am întrebat de ce le-a căutat (dacă nu exista trecutul ăla nasol legat de ele nu l-as mai fi întrebat pentru ca probabil toți mai căutam foștii sau fostele asa din curiozitate) și mi-a zis ca el la munca vorbea cu băieții și l-au întrebat pe el cu ce fete a mai stat și din astea și el le-a aratat. Mi s-a parut asa de josnic sincer va spun,mi-era rușine asa de rușinea lui. Pe bune. In momentul ăla mi-am dat seama ca eu nu-mi doresc asa ceva lângă mine. El se ascunde mereu când vorbește cu prietenii lui. Eu nu-i știu codurile de la telefon (decât la cel vechi ca nu mai avea cartela in el), odată vorbea cu un prieten și am văzut asa cu coada ochiului ca vorbeau despre o tipa,respectivul ii trimisese poze cu ea și ii zicea ce buna e. Mi-am dat seama ca vreau un bărbat lângă mine, nu un copil imatur care sa mai aibe discuții de genul cu prietenii (tu câte ai *** și pe cine). I-am explicat ca m-a deranjat dar am observat ca lui nu i s-a parut ceva anormal, mi-am dat seama ca nu îl pot schimba și nici nu vreau, asta este personalitatea lui, ce pot face eu. Câteodată îl mai sun și eu ziua când e la munca doar sa-l mai întreb ce vrea sa fac sa mâncam sau sa văd ce face și nici nu îmi răspunde, îmi spune ca e ocupat la munca și el lucrează vânzător și sunt 4 pe magazin de accesorii. Nu e atâta munca. Și acum ma gândesc doar ca eu îl aștept mereu cu hainele călcate,masa pusă,de toate și el vine de la munca de unde vorbește numai urat cu prietenii lui, mănâncă și nici nu ma bagă in seama. Ieri am avut asa o criza de plâns, nu ma puteam opri din suspinat și mi-a venit sa lesin, el tot ce îmi spunea era ca ma supăr degeaba și ca ce vreau sa facă dacă n-are bani sa ieșim. I-am zis ca ca sa ieșim in parc, in fata blocului sau sa vorbești cu mine in casa și sa îmi acorzi atenție nu necesita bani. Dacă ii zic de despărțire îmi spune sa încetez cu prostiile și el crede mereu ca orice as face imi trece mie și ne împăcăm. Dacă a apucat sa aibă prieteni din ăștia eu nu am cum sa îl schimb, luna trecută a ieșit cu ei la 8 seara (vorbisem și noi ca gătim ceva ca era ziua noastră aniversara), s-a întors la 3 noaptea... eu nu am voie sa ies nici ziua dar seara ca el și sa vin și la ora aia. I-am sunat și mi-a închis,mi-a trimis mesaj ca eu sa nu-l mai sun când e cu prietenii ca îl fac de ras. Prietenii lui nu au iubite, sunt genul ăla care stau cu o fata o săptămâna. Eu i-am zis lui ca dacă simte nevoia sa se distreze asa sa îmi spuna și sa luam o pauza,nu sa-l facă asa sa sufăr. Eu sunt mai sensibilă și ma afectează foarte mult,imi doresc sa ajung și eu acasă seara și sa ma strângă cineva in brațe și dimineața sa ma trezesc lângă cineva sa stau liniștita. Mi-am pierdut încrederea de tot in el,el mereu mi-a făcut asa,înainte ii găseam ca trimitea cerere la toate fetele, dacă mergeam la o petrecere ceva, știam ca el a doua zi da cerere tuturor. Ma simt foarte rău acum, am scris printre lacrimi și ma gândesc numai ca nu ma pot despărți de el pentru ca nu accepta. Ultima data când i-am zis ca vreau sa ne despartim mi-a luat cheile și nu m-a lăsat sa ies din casa. Sunt foarte suparata și nu ma pot opri din plâns, am nevoie de cineva care sa ma înțeleagă și la capitolul băieți un baiat calm și cuminte, atent și sa-și vada de treaba lui. Spuneti-mi voi cum sa procedez mai stau și in casa cu el

39 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai scris un roman n-am citit decat jumatate, eu ma intreb cum dracu au toti fraierii astia iubite?winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Citește-l tot. Sunt asa multe de spus, ce am scris nu e nici un sfert. Sunt foarte deprimata, astăzi m-am dus pana in oraș cu treaba și îmi curgeau involuntar lacrimile, mi era și Rușine de oamenii care se uitau. Nu ma pot controla, ma deprima îngrozitor situația

| Osneros a răspuns:

Ce te oprește din a-ți lua jucăriile și a pleca?

| wildthing a răspuns:

Categoric trebuie sa te desparti de el si nu depinde de el! Ca nu e stapanul tau. Daca iti ia cheile si nu poti iesi din casa, se numeste lipsire de libertate, e infractiune. Trebuie sa te muti cat mai repede de acolo; eventual pleaca atunci cand nu e el acasa si nu te mai intoarce; eventual vii cu cineva in care ai incredere ca te poate proteja, ca sa iti iei lucrurile; poti sa suni si la politie daca se ajunge la scandal. Cu siguranta meriti pe cineva mult mai bun decat cretinu' asta.

| Crackman a răspuns:

Nu iti convine pleaca pur si simplu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Osneros):

Trebuie sa vorbesc cu părinții, sa dispună de alți bani ca sa mi caut chirie și când închiriezi trebuie sa dai 1+1avans. M am uitat de garsoniere și găsesc la 200 euro. 400 trebuie sa am. Plus sa plătesc o mașina sa-mi iau lucrurile de aici, ca am și un birou. O sa ma sune și ai lui sa mi zică ca de ce plec. Bunicii mei iar știu ca sunt bine cu el. Ai mei la fel. El nu o sa ma lase sa plec, face scandal, ma amenință ca moare.

| Apokales a răspuns:

Nu trebuie sa accepte nimic, pleci pur si simplu, despartirea nu are nici un acord in ea, trebuie doar tu sa vrei si gata. Mi se pare ca nu este o simpla neglijenta, este ceva ce am urat intotdeauna: NESIMTIREA! Daca ai posibilitate pleaca, daca te incuie in casa suni la politie ca este sechestrare, la naiba. Sta cu niste smecherasi si te tine doar de decor sau ce? Scapa de fraier!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă vorbești pe cât scrii și eu făceam la fel ca iubitu tău. Glumeam big grin
Tu pari mai degrabă menajera lui decât iubita sa... Ai scris un roman o adevărată drama ori are pe altcineva ori s-a plictisit ori cine știe care e cauza cert e ca trebuie sa fii strong și sa mergi mai departe dar fără el dacă nu te baga în seama nu iese cu tine cauta mereu motive te cearta când ieși cu prietenii și lista continua e de mirare cum de ai mai stat atât cu el poate din iubire dar dacă nu te mai apreciază și cred ca nu te mai iubește ar fi de recomandat sa îl uiți și sa o iei pe drumul tău. Era suficient sa scrii și mai puțin încât sa ne dam seama ca nu te merita și ca face ce vrea cu tine când vrea dar tu faci ce simți spune-i lui toate lucrurile astea care te deranjează și dacă i le ai spus deja și nu s-a schimbat move on. Eu dacă as avea o iubita și ar face asa în secunda 2 i-as da papucii. Clar voi 2 nu sunteți făcuți unul pentru altul... Nu știu cum dați voi fetele mereu de băieți ca ăștia. Uneori va cam meritați soarta de aia timizi fugiți toate și liniștiți
E posibil sa fi jucat teatru foarte bine și tu la început să nu îți fi dat seama adevărata personalitate a lui sau nu ai avut acel fler de a ști cum e el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Nu am cu cine sa vin. Trebuie sa plătesc o mașina sa îmi iau bagajele și am multe. Am și un birou, plus saci de haine, o grămada crede ma. Și dacă plec asa pur și simplu o sa ii sune pe ai mei, și unde plec? Eu trebuie sa închiriez alt apartament și sa dau1+1. Trebuie vorbita treaba și nu știu cum sa procedez

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Și unde sa plec? sunt foarte suparata? Dacă plec trebuie sa iau tot de aici și am o grămada de lucruri. Nu am prieteni unde pot sta trebuie sa închiriez apartament ceva și necesita destui bani plus sa iau o mașina in care sa incerc toate bagajele

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am scris atât pentru ca am simțit sa ma descarc.El la început nu era asa, era liniștit și mi-a plăcut ca el nu vorbea urat de nicio fata cu care a vorbit. S a schimbat mult din cauza anturajului.

| wildthing a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce daca-i suna pe ai tai? Ar trebui sa-i suni chiar tu si sa le spui prin ce treci, iar niste parinti normali la cap te-ar ajuta sa scapi de acolo; ar trebui sa-ti acorde tot sprijinul necasar ca sa poti scapa din "inchisoarea" in care te afli. Cert este ca nu trebuie sa mai stai cu el; e o relatie toxica si va deveni din ce in ce mai rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, da mare dreptate ai, anturajul asta am vrut și eu sa scriu mi ai luat-o înainte. Se pare ca are un anturaj care îl influențează în rău mai mult decât în bine. E ușor influențabil dacă te iubea cu adevărat nu ținea cont de ce spun aia sau ce cred ei se pare ca prietenii lui contează mai mult și au o importanta mai mare decât iubita. Dacă aveam asa prieteni... Mai bine ma lipseam. Îți urez noroc și succes și toate cele bune happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc,chiar m ai făcut sa plâng acum pentru ca exact ce ai spus tu mi as fi dorit sa spuna el...dar asta e

| AEWPenta a răspuns:

Eu nu stiu cum ai putut sta cu asemenea specimen de om, cel mai bine pleaca incearca sa te muti la parinti o perioada pana te pui pe picioare insa lasa-l acel om este un om imatur si idiot scuze de expresie, daca erai din Constanta te ajutam eu cu lucrurile daca era insa asta e.
mult succes cu mutatul si sa iti gasesti pe cineva care sa te respecte si sa te placa asa cum esti tu.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Rude, nimic?
Inseamna ca se bazeaza pe slabiciunea ta, te tine asa pentru ca stie ca n-o sa reactionezi prompt. Ai incercat sa aduci in discutie ca vrei sa te angajezi, asta ca sa inteleaga ca n-o sa mai fi dependenta de el?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Nu depind financiar de el absolut deloc. Eu am bani de la părinți.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun, atunci scapa de scarba aia. Mi se pare o sfidare ceea ce face. Dupa poate sa stea cu prietenii pana cand intra in coma alcoolica, banuiesc ca nu iese sa stea doar de vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine ca s-a întâmplat. acum și nu mai târziu treceai mult mai greu dacă aveai copil copii cu el erați căsătoriti aveați casa pe numele vostru îți blestemați zilele ca ai un copil/copii cu un asemenea om
Experienta asta neplăcută te va ajuta ca data viitoare sa iei deciziile la timp sa pui piciorul în prag vei fi mai atenta la detalii mai vigilenta. Sunt sigur ca îți vei găsi un băiat asa cum vrei tu important e sa treci peste acest moment dificil și sa nu cazi într-o depresie ce ai tu acum se numește episod scurt depresiv tu ești o fata inteligenta chiar dacă ești sensibila vei trece peste acest moment doar nu de azi de ieri se comporta asa cu tine și totuși te-ai complăcut și ai acceptat multe acum trebuie sa accepți și acest moment și sa îl uiți axeaza-te pe probleme actuale cu chiria nu are rost sa plângi pentru un astfel de om ce rost ar avea sa îți spună acum ce ți-am zis eu adineauri astea trebuia de mult, trebuia în fiecare zi sa te aprecieze și sa te iubească ceea ce nu sa întâmplat

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alo! Din prima trebuia parasit. Nici n-am ce spune. Esti ingrozitor de slaba ca sa nu te jignesc. Da-l in ma-sa! Mai sunt baieti in lumea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu cum de ai stat cu el mai mult de o luna macar. Nu e ok sa spui acum ca ii speli si farfuria, ai acceptat situatia asta de mai mult timp. Nu e de ieri de alaltaieri, te complaci in situatia asta mizera. Scapa de el si cauta ceva mai bun. Este o relatie toxica care scoate ce e mai rau din voi. Nu esti casatorita cu el, e doar o relatie care nu a fost prezentata in fata lui Dumnezeu ca juramant de fidelitate pe viata. Daca acum nu va intelegeti ce o sa faceti mai tarziu? Iti iei lucrurile si pleci, nu e ultimul barbat din lume. Gasesti ceva ce stie sa scoata ce este mai bun in tine. Nu te face sa regreti fiecare zi petrecuta impreuna.
Cauta si vei gasi, dar scapa de problema de acum

| Andreeush a răspuns:

E clar că nu ai nici un viitor cu un asemenea tip.
Lasă-l, nu cred că e așa greu să te despărți de el.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce Dumnezue mai esti inca cu asta?
ia-ti bagajele si pleaca!

| Adry05 a răspuns:

Da pleacă dacă ești nefericită ce te mai ține

| Osneros a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi-le părinților sau bunicilor să te ajute, fă un împrumut la bancă dacă e cazul. Nu sta într-un mediu toxic, unde nu te simți la locul tău.

Nu te teme că se va sinucide, e un câine care latră, dar nu mușcă.

| Celcestietot a răspuns:

Daca asa sta treaba, ar trebui sa te desparti de el, nu?

| LoveSleep a răspuns:

Baietii atenti si cuminti nu sunt vanzatori, se duc la facultate. Si nu au bani sa te tina pe tine la facultate, nu au nici pentru ei.
In plus, tu nu stai toata ziua la facultate, ai timp si pentru tine. El nu are timp pentru el. E normal ca daca stai acasa, mai ales acum, cu coronavirus, sa vrei sa stai cu el cand vine de la munca. Dar e normal sa te si gandesti ca tu toata ziua ai mancat chipsuri, te-ai uitat la seriale si te-ai jucat barbie 2 evolution, iar el nu a apucat sa faca nimic, deci o va face cand ajunge acasa.

Dar nu ma intelege gresit, nu esti doar tu problema, gagica-tu e varza. Nu stiu de ce stai cu un tip de genul, nu are rost sa iti scriu sa te desparti de el, o sa-ti scrie toti, oricum. Dar daca continui cu stadiul asta in care esti acum, o sa ajungi casnica, batuta si cu 3 copii.

| AliGab a răspuns:

Simplu fata draga, te-a luat de sluga si tu ca fraiera stai. El normal ca nu vrea sa va despatiti odata ce are menajera si sluga gratuit, insa in asemenea caz nici nu ai nevoie de consimtamantul lui. Cand este plecat la serviciu, iti faci bagajelul si ai plecat pentru totdeauna.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi-i sa moara atunci. Sau ajuta-l. Ce vierme nenorocit!

| Drimmero a răspuns:

Pe o parte exagerezi, pe de alta parte esti o ostatica cu el, o proprietate din care mai profita din cand in cand sexual daca e cazul,, desi ma indoiesc ca nu.

Ca mai vede si el niste meciuri cand vine de la munca nu e lucru rau, nu trebuie sa faci drama din atata, amandoi sunteti niste copii din ce povestesti aici, daca nu iti convine pleci si gata, ii dai un ultimatum, dar vad ca te inmoi imediat...fii mai ferma in decizii cand nu iti convine ceva, nu trebuie sa lasi pe nimeni sa te calce in picioare. Decizia iti apartine, go!