| anonim_4396 a întrebat:

Ati putea sa imi dati si mie niste sfaturi? Deci in 2018 mama mea ne-a parasit si a plecat cu un alt barbat, precizez ca atunci am fost 3 frati, 2 baieti si o fata (eu). Unul din fratii mei avea 18 ani, unul 16 si eu 17! Pur si simplu intr-o zi am venit de la scoala si ea nu mai era acasa.In fine, oricum stiam ca a plecat cu acel tip deoarece cam de o luna jumate cineva mi-a spus ca umbla cu el.Era greu de crezut pentru ca ea niciodata nu a facut asa ceva! Tata era in Franta cand a plecat ea, apoi a venit si el acasa pentru ca noi eram singuri si nu voia sa ne lase asa si a stat cateva saptamani cu noi si apoi trebuia sa mearga inapoi! Eu si fratele meu de 18 ani in 2018 am terminat liceul, la festivitate la noi nu a venit nici unul dintre parinti, dureros! Mama mea a plecat in 1 februarie iar dupa 2 luni, tata a iertat-o si a dus-o cu el in Franta si ce credeti? Tipul acela a mers dupa ea acolo si a plecat iar! De atunci nu s-a mai intors! Oricum asta nu m-a afectat asa tare pe langa ce urma sa se intample! Iar oricum tata si-a gasit pe altcineva!
Era Craciunul, noi aveam un Volvo XC60 2018 pe atunci si in seara de 26.12. 2018 am zis ca ma pun la somn pe la ora 2 jumate noaptea si chiar atunci primesc un mesaj de la fratele meu mai mare. El era plecat la Colindat cu baietii, ca asa se face pe la noi. In mesaj imi spunea sa las usa deschisa la casa (deoarece el poate venea tarziu si noi dormeam si sa nu ne trezeasca). Am zis ca nu o las, sa ma sune si ii deschid eu la orice ora ar veni.Imi mai trimite 2 mesaje sa las usa deschisa, iar eu credeam ca a venit si am mers sa o deschid, dar nu a venit, iar eu am lasat-o asa deschisa daca tot am deschis-o. Pe la 3 si 18 minute ma suna cu facetime si imi zice daca am lasat usa deschisa, iar eu ii raspund "da, am lasat-o, lasa0ma sa dorm" si am inchis.El era baut, se vedea pe el. Ok, ma pun la somn iar pe dimineata pe la ora 7 imi suna telefonul. E bunica, care sta intr-o curte cu noi -plange- imi spune sa ne trezim ca fratele meu mai mare a facut accident, a luat Volvoul si a facut accident! Cand aud imi impietreste inima! Am uitat sa va spun ca fratele meu mai mare a mai avut un accident in ianuarie tot in 2018, ceva mai usor, nu grav!
Ok, inchid telefonul si fug repede sus la tati si il trezesc, ii spun si se trezeste repede si merge la bunica, fratele meu mic deja era acolo la bunica. Eu am ramas in casa, am mers sa ma imbrac si intre timp il sunam pe fratele meu mai mare. Vine fratele meu cel mic la mine plangand si zice catre mine ca politia i-a spus bunicii si bunicului ca fratele meu e la morga! Cand aud asta simt ca cerul cade pe mine! Ma imbrac repede plangand, ca trebuia sa plecam la spital sa il cautam, eu am plecat cu iubitul si cu fratele meu la spital, iar tati cu varul lui cu alta masina.Am plecat la spital, ajungem si intru pe prima usa, caut pe toate holurile plangand si dau de cineva si intreb daca cineva pe nume *** a ajuns aici, a spus ca nu, sa caut dincolo in cealalta cladire. Merg la cealalta cladire si merg direct la informatii acolo si intreb daca a ajuns cineva la spital pe nume *** si zice ca nu stie si fac galagie.Cum nu stie nimeni cine intra in spital, ce spital e asta si asa mai departe si apoi imi aduc aminte de morga si ii spun doamnei ca mi s-a spus ca poate fi la morga si apoi imi arata cu degetul afara o cladire mai mica si ies repede si merg acolo! 2 barbati erau acolo in halate albe pe ei si intreb plangand si disperata daca a ajuns aici un baiat pe nume *** si zice unul da si unul nu si intreb atunci nervoasa ca da sau nu si zice unul din ei "da, e la frigider"! Am crezut ca mor, nu stiam ce sa mai fac, nu credeam ca este adevarat, nu am simtit o asa durere niciodata in viata mea. Ajunge si tata la spital acolo la morga, plange si el apoi ne duce sa il vedem acolo la frigider si cand l-am vazut, Doamne, o durere de nedescris!
A avut accident de masina, un accident grav din care nu era posibil sa scapi cu viata. Nici nu vreau sa descriu cum a aratat in pozele primite apoi de la politie! El a venit acasa cam la 10 minute dupa ce m-a sunat pe facetime si a luat cheile de la masina si a plecat si cum era baut a intrat cu masina intr-o casa si atat a fost! De atunci, nu stiu, ceva parca lipseste, ma doare tare cand cineva vorbeste de el, cand stau si ma gandesc ca nu o sa il mai vad niciodata, chiar nu o sa il mai vad niciodata si cand ma gandesc ca atunci am zis catre el asa cu ciuda sa ma lase sa dorm.Imi e foarte dor de el, foarte dor. Mama a plecat, el a plecat.E foarte greu, imi e greu si ma doare sufletul, in fiecare zi ma gandesc si nu stiu ce sa fac, dar imi e atat de dor sa il aud si sa il vad, sa il strang in brate, sa ii spun ca il iubesc foarte mult, ma doare tare, foarte tare.

Răspuns Apreciat de Editori
| IsabelaIssa a răspuns:

Draga mea, îmi pare rău pentru situația ta. Golul din suflet va fi acolo pentru mult timp, dar timpul le vindecă pe toate. Dă-ți voie ție să trăiești liniștită mai departe, dă-i voie fratelui tău să se elibereze de durerea ta. Iartă tot ce a fost în trecutul tău ca să poți continua frumos viața ta. Eliberează-te de tot trecutul și trăiește prezentul pentru a-ți creea un viitor frumos. Înlocuiește orice gând negru cu unul pozitiv. Sufletul fratelui tău este nemuritor, el și-a trăit experienta pe pământ și a mers mai departe. Poarta-l mereu în gândul tău dar doar cu gânduri pozitive. Te îmbrățișez cu drag!

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este să nu plângi după nimeni. Sunt suficiente zilele de jale, de întristare, care nu trebuie să depășească 30 de zile.
Noi oamenii suntem emotivi. Și dacă pierdem o piatră sau două din colecție, tot așa plângem.
Nu știu care a fost motivul plecării lui maică-ta: ori a fost înșelată de tatăl tău, ori o bătea n-ai menționat nimic de felul acesta, deci nu este nici un motiv). Orice alt motiv pentru care a plecat arată că este o femeie ușuratică. Nimeni nu trebuie să plângă după un astfel de om chiar și dacă ar fi avut 11 copii. Legea statului român este inexistenta in privința aceasta; dar eu i-aș fi dat închisoare pe viață pentru abandon de familie. Copii sunt mai importanți decât părinții.
Apoi maică-ta este vinovată 99% pentru moartea fratelui tău -sau orice alt adult care mai era în casă; depinde de influența care o avea. Lipsa de educație și-a spus cuvântul.
Tu vezi lucrurile doar prin ochii tăi, și nu este bine; la urmă o să te imbolvesti și o să mori și tu de inimă, și tu vei fi vinovată. Privește lucrurile așa cum trebuiesc privite. Dacă a intrat în casă cu mașina, nu putea să omoare sau să lase handicapat pe viață pe cineva?
Chiar dacă înaintea lui Dumnezeu fiecare dintre noi este unic și ne iubește, totuși nu suntem singuri pe pământ, și deci Dumnezeu ține la toți. În privința aceasta este mai bine să piară unul singur decât doi sau mai mulți. Și dacă ar fi scăpat cu viață, fratele tău s-ar fi urcat la volan de câte ori ar băut. Dacă era la volanul unui camion sau tir, sigur se urca pe un pat din casă.
Chiar dacă sunt băuți și nu se pot controla, oamenii sunt totuși conștienți de faptele lor. Beția doar le dă curaj. Statul român este slab; dar eu aș fi interzis consumarea alcoolului. Consumul alcoolului a făcut întotdeauna numai rău; întotdeauna a despărțit familii trup și suflet, și va continua să o facă cât timp va fi îngăduit.
La fel și cu oamenii care fac accidente. Acestor oameni le-aș fi suspendat pe viață permisul de conducere. Un om nu are voie să facă accident, deoarece el nu mai poate aduce la viață un om pe care l-au omorât. Oamenii care fac accidente mortale trebuiesc făcuți sclavi familiilor celor decedați. În felul acesta ar fi existat mai mare responsabilitate pentru cei care se doresc să se urce la volan.
Tu nu trebuie să te simți vinovată pentru că i-ai lăsat ușa deschisă. Dacă a treia oară insistai ca să îi deschizi tu ușa, s-ar fi enervat pe tine, și băut cum era te-ar fi omorât și tot ar fi luat mașina. Când un om băut și-a pus în gând să facă ceva, păi o va face și va trece peste viețile altora și peste puterile sale dacă va putea. Nu mai există raționament la un om băut.
Tu deci continuă-ți viața, și lasă trecutul în urmă. Frate, soră, mamă și tată, fiecare va plăti mai devreme sau mai târziu pentru faptele sale.
Pentru că fetele moștenesc caracterul mamei și băieții pe al tatălui, îmi este teamă ca familia pe care o vei avea să nu o părăsești și tu la rândul tău. Este mai bine ca să nu avem familii și copii, decât să avem și să tratăm familia cu superficialitate, conduși doar din obligație. Iar părinții trebuie să stea împreună: ori pleacă amândoi în străinătate, ori nu pleacă niciunul. Chiar dacă nu toți se despart, toți se răcesc atunci când intervine distanța.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sfatul este.
Te trezești dimineața. Incepe o nouă zi din viața ta. Te concentrezi pe problemele zilei.
Altă soluție nu există. Mama a plecat, este o poveste veche.
Fratele a murit. L-ai îngropat. Ai îngropat mortul, lasă-l îngropat.

| Freya1 a răspuns:

Ai trecut prin multe greutati dar trebuie sa constientizezi ca viata merge inainte.E greu, dureros stiu dar trebuie sa treci peste.E mama ta, a fost fratele tau dar nu trebuie să te invinovatesti de nimic, chiar dacă suna dur s-a intamplat ce s-a intamplat din vina lor nu a ta si trebuie sa treci peste.
Încearcă să iti ocupi timpul cu ceva, sa iti faci prieteni, sa muncești si sa iti trăiești viata mai departe cu bune si cu rele pentru ca altfel te vei distruge singura.Asa a fost sa fie, omul este predispus sa greșească sau sa ia decizi proaste iar tu ai avut neșansa de două exemple de greseli chiar în cadrul familiei pe care trebuie sa nu le repeți.
Capul sus si mergi înainte, esti tânără, esti frumoasa si pentru cineva daca nu chiar pentru o marjă de oameni o sa fi un sprijin, un ajutor.Printr-o meserie o sa reușești să ajuți oameni indiferent de ce alegi sa faci, prin frumusețea si iubirea ta poti sa faci un bărbat ferici iar mai departe niște copii frumosi care la rândul lor o sa ne ajute pe noi prin scoala, munca sau lucrurile bune pe care o sa le faca pentru noi.Asa trebuie sa te gândesti, nu sa iti intuneci mintea, sa vezi doar întunericul privește si catre lumina sa iti vezi viitorul si potentialul bun pe care il ai daca nu te lasi sa decazi.

| Ama1011 a răspuns (pentru anonimg):

Mama a plecat fara sa fie inselata de tata sau sa o bata! Nu a batut.o niciodata! A avut tot ce si.a dorit, de la haine la ce masini a vrut. nu a dus lipsa de nimic, nu stiu de ce a plecat! Iar fratele meu nu era asa, nu m.ar fi omorat daca nu ii dadeam cheile. daca nu era usa deschisa si trebuia sa o deschid eu se punea la somn si asta era! Tot timpul ma gandesc de ce am lasat.o deschisa. stiu ca iti este usor sa vorbesti despre asta, sa trec peste si gata, dar este foarte greu, mai alea ca am fost mereu impreuna e foarte greu sa te obisnuiesti cu gandul ca nu mai e!
Da stiu, putea sa fie cineva in casa aia, dar Dumnezeu a vrut sa fie o casa parasita si asa s-a dus doar el! Dar si asa durerea e foarte mare, nu as vrea sa treci prin asta. doar atunci o sa intelegi ce spun! Multumesc pentru sfat

| Ama1011 a răspuns (pentru Freya1):

Multumesc! Da, e greu...nu as face asta niciodata familiei mele, pentru ca stiu cat de greu ne.a fost noua. Nu vreau sa fac pe nimeni sa sufere cum am suferit noi! Stiu prin ce am trecut eu, iar de asta nu o sa imi parasesc niciodata familia, orice ar fi!

| mgtow a răspuns:

Viata e un rahat cateodata dar trebuie sa isi bagi vagauna in ea sau ea in vagauna si tragi pana cazi la pamant. Si asa nu avem un rost important pe pamant traim de pomana, nu iei nimic cu tine cand mori fie lasi sau nu mostenitori sau macar unul. Ideal e sa faci chestii care te fac sa te simti bine pe moment

| Freya1 a răspuns (pentru Ama1011):

Da nu ti-am spus sa iti părăsești familia.Am spus sa treci peste durere si sa faci ceva cu viata ta, ca până la urmă oricum trebuie sa muncești sau sa te casatoresti etc.Adunate și gândește-te că ai viitorul in fata, ca daca intri in depresie nu ajuți pe nimeni.

| Ama1011 a răspuns (pentru Freya1):

Sunt casatorita si am si o fetita minunata de 4 luni...e cel mai frumos dar de la Dumnezeu! Poate o sa trec candva peste suferinta, dar cert este ca nu o sa uit niciodata...mereu v.a ramane o fărâma de dor si tristete

| Freya1 a răspuns (pentru Ama1011):

Sa iti traiasca si sa ai grija de ea.
Cu atât mai bine ca ai reusit sa ajungi până aici, de acum trebuie sa ai grija de tine de copil si de familia ta.Suferinta clar nu va trece ca e normal, dar amintesteti de lucrurile bune si frumoase iar cand ai vreo greutate din care nu poti sa iesi iti dau un sfat, chiar dacă uni o sa spuna ca sunt paranoică dar vorbeste cu fratele tau ca si cand ar fi acolo si roaga-l să te îndrume.Pe mine asta m-a ajutat cu bunica.