| ovidiugiurgiu18 a întrebat:

Salut,tind sa va anunt ca va fi destul de lung textul,dar este o alegere care imi va influenta toata viata, asa ca daca doresti cu adevarat sa ma ajuti citeste tot te rog mult, daca nu esti liber sa dai next la urmatoarea intrebare
Sa incep, am 16 ani sunt baiat si am o problema destul de majora
Deci,eu inainte am stat in baia mare cu tatal meu si mama mea,mai aveam si un frate,doar ca nu era de pe aceelasi tata,tatal lui murise inainte sa ma nasc eu,parintii mei se certau aproape zilnic,fratele meu pleca in Anglia la munca si nu era aproape deloc pe acasa,mereu se certau ai mei, a fost un chin sa vad asa ceva, dupa care la varsta de 11 ani tatal meu a plecat in franta, el lucreaza in constructii, si a stat 1 an de zile, atunci mama mea si-a gasit pe altcineva si cred ca pe tipu ala il cunostea de mult, mama mea are acum 49 si ala vreo 54, iar apoi eu am fost in situatia sa aleg cu cine sa raman,cu mama sau cu tata,pana la urma l-am ales pe tata si sa va spun si de ce,tatal meu mereu era mai sever,el fumeaza si consuma alcool zilnic seara cand venea de la munca,doar ca el mi-a spus ca daca raman la mama mea o sa ajung un golan,o sa ma las de scoala, o sa ma apuc de fumat etc, aveam 2 prieteni foarte buni care ii stiam din cartier,iar in prezent amandoi fumeaza si beau deci a avut dreptate,tatal meu provine de la tara din lapus,iar acolo o aveam pe bunica mea care o iubesc si tin la ea foarte mult,ea m-a salvat de fapt, ea a venit de la tara dupa mine in baia mare si mi-a facut transferul, atunci aveam doar note de 3 si 4 si pe vremea aia eram singur acasa,mama era la ala acasa,el e sofer pe tir si avea mai multi bani si in prezent stau impreuna, deci daca nu venea bunica atunci dupa mine acum eram un repetent si cel mai probabil nu mai eram acum la liceu in clasa 10, de asta tin foarte mult la ea,si aici am suferit mult deoarece cum spuneam tatal meu era rau cu mine cand consuma alcool,si acum am ajuns sa nu mai am nicio afectiune fata de el, acum ca v-am facut un scurt rezumat hai sa va zic care e marea problema, bunica mea acum 7 ani a suferit o ruptura la mana,si stiu si faza Cand s-a intamplat,tatal meu era beat si se certa cu bunica mea,adica mama lui,si a lovit-o pe bunica mea si a mers la spital in baia mare si a spus ca mana era doar sarita,de fapt era rupta, si s-a vindecat mana asa cum era, dupa care acum 2 luni,tot din cauza tatal meu, bunica mea si-a pus telefonul la incarcat, si a sunat-o pe la 12 noaptea,atunci tatal meu era beat si bunica mea cum era somnoroasa s-a trezit repede din pat si a mers sa isi ia telefonul,dupa care a picat pe jos,zice ca a ametit,are lipsa de fier,am aflat ulterior,si a dat cu cotul de la mana dreapta,atunci a mers aici la spital in zona si a trimio de urgenta in baia marea, acolo nu i-a facut nimic, i-a pus o orteza si gata a spus sa dea 6 saptamani cu mana asa cum e, mana era si rupta si sclintita, iar dupa 4 saptamani a mers din nou aici la spital in zona i-a facut film si mana era tot asa,umflata si vanata, asa ca doctorul i-a spus sa mearga in cluj de urgenta daca mai vrea sa aiba mana, a mers a operato a venit acasa iar acum urmeaza prin 25 ianuarie sa mearga la control si a spus ca dupa aia tot ramana in zalau la un fiu de al ei pana ii se vindeca mana si nu mai vine acasa,problema e ca tatal meu sta in chirie in baia mare,eu raman singur si am mai ramas singur, doar ca eu fac si sala, ajung la ora 4 acasa, fac foc in soba etc, mancare e ora 7-8 seara, sa spal vase, curat etc toate lucrurile pe care ar trebui sa le faca un parinte unui copil de 16 ani, si stau foarte rau cu timpul, fratele meu mi-a cumparat un telefon nou de vreo 1000 de lei si de revelion eu am ramas acasa si am stat pe pc pana la 3 noapte,ca na era revelion si am zis macar sa stau si eu putin mai tarziu, vine tatal meu de la niste vecini beat si spune sa opresc calculatorul, imi iau telefonul verfici niste mesaje si vine si mi-l smulge din mana ca de ce nu dorm etc dupa care mi-a spart ecranul telefonului fix in ziua de revelion la 3 noaptea,sa intelegi ce om e tatal meu,si de atunci am in gand sa ma mut la mama mea in baia mare,daca bunica mea pleaca saptamana viitoare nu pot ramane singur ca nu prea am cum,stau rau cu timpul,eu la scoala imi luam foarte mult bullying copii ma luau la misto si inca ma iau,si m-am gandit sa ma duc in baia mare sa stau la mama mea si sa ma apuc de box sau mma sa scap de aceasta temere, dar sa fac naveta din baia mare la liceu in tg lapus, practic tg lapus e la 15 km de mine unde stau eu acum la tara,doar acolo este liceu, problema este ca nu as vrea sa imi parasesc mediul si colegii, trebuie sa fac zilnic 80 km dus-intors in total + bani la abonament si daca ma transfer acolo la liceu e problema mare,poate ca ati spune sa ma duc la mama mea sa nu ma mai chinuiesc aici cu tatal meu,Dar nu prea pot,deoarece tin foarte mult la bunica mea si o sa imi para rau cand o sa am duc si o sa stau la mama mea,nu o sa mai pot veni aici la tara poate niciodata,tatal meu a spus ca daca ma duc de aici,nu mai am ce veni inapoi,si nu ma lasa inima sa ma duc, imi sta in gand ca daca ma duc, si peste sa zic 2-3 ani moare bunica mea,o sa imi para extrem de rau ca nu am mai petrecut acei ani din viata alaturi cu bunica mea,si nu am mai avut ocazia sa stau cu ea si sa o vad,bunica mea spune ca sa ma duc ca imi va fi mai bine,asa ca nu stiu sincer ce sa fac,nu ma lasa inima sa ma duc,dar parca m-am saturat sa isi bata joc tatal meu de mine,sa ma injure mereu,sa se poarte urat cu mine,si sa nu spuneti sa incerc sa vorbesc cu tatal meu ca e degeaba,e un om rau mai ales la alcool si mereu se cearta cu bunica sau cu mine,ce ar trebui sa fac? mi-ar placea pe de o parte sa ma duc la mama mea,as fi mai linistit si as putea sa fac mma sau box si as scapa de bullying,dar daca ma transfer in baia mare o sa am colegi noi si nu o sa mai fie aceeasi senzatie cand fac mma si box ca colegi de la tara nu o sa ii mai vad si nu o sa imi mai iau bully iar aici la tara nu este niciun club de lupte,dar eu cu bunica mea doar as fi cel mai linistit,doar ca cand vine tatal meu la sfarsitul saptamanii acasa e groaznic,imi doresc sa fiu la mama mea,dar asa as dori sa stau doar cu bunica mea,ce ma sfatuiti sa fac? oricum dupa ce termin liceul ma duc poate in cluj sau baia mare si atunci clar nu o sa mai stau cu bunica mea,dar parca inima nu ma lasa sa ma despart asa repede de ea,dar nici sa mai sufar asa mult din cauza tatalui meu,ce ar trebui sa fac? sa ramana aici cu bunica mea si sa rezist cand va veni si tata meu s-au sa ma duc la mama mea dar cu un amar imens ca o pareresc pe bunica mea, poate e vorba de obisnuinta, dar dupa 4 ani de stat aici,m-am atasat mult de bunica mea,desi ea imi spune sa ma duc sa nu am grija ei,o sa imi para foarte rau daca ma duc dar nu stiu daca as putea ramane aici,ca mai e problema baniilor,tatal meu nu vrea sa imi dea bani,bunica mea are pensie mica si are si rata,practic aici e mai greu dar macar sunt cu bunica,acolo mi-ar fi mult mai bine,dar o sa ii duc dorul buniciile mele,ce ar trebui sa fac? voi daca ati fi in locul meu ce ati face? va rog sa imi da-ti un raspuns ca am nevoie,am timp o saptamana sa ma gandesc,bunica mea o sa plece si o sa stea acolo poate o luna si dupa revine acasa dar asta ar insemna sa stau aici singur o perioada,ce ar trebui sa fac,sa raman cu bunica sau sa plec la mama mea? sa nu intelegi ca o urasc pe mama mea,dar tin mai mult la bunica mea,dar mi-ar fi greu sa ramana aici din mai multe probleme,oare o sa ma obisnuiesc la mama mea,si nu o sa imi mai fie dor de bunica mea? poate o sa ziceti ca in weekend as putea merge la bunica mea,dar nu o sa pot deoarece o sa fie tatal meu si nu o ma lase sa vin, si m-ar privi cu ura deoarece am ales-o pe mama, ce trebuie sa fac?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca si bunica te incurajeaza sa mergi la mama poate e bine sa o asculti poti vorbi zilnic cu ea la telefon.

| Freya1 a răspuns:

Daca si bunica ta iti spune ca iti e mai bine la mama, cred ca vrea cumva subtil sa iti spuna ca ea probabil în curând nu te va mai putea ajuta si trebuie sa înțelegi.Nu te opreste nimeni sa o vizitezi,ca e casa ei nu a tatălui tău,dar ea find batrana si acum bolnavă nu prea va mai putea spală,gati si curata pentru tine,plus ca va fi si in avantajul tau sa scapi de teroarea tatălui, ca cu mama ta si cu actualul ei soț nu ii va merge ca si cu o batranica fara aparare.

Bun, în baia mare sunt o grămadă de liceuri bune unde daca esti un băiat normal nu prea cred ca iti iei bully si in fond, trebuie sa înțelegi ca daca faci box nu te va ajuta cu nimic in exteriorul săli, pentru ca nu ai voie sa folosesti ce înveți acolo in afara ringului.Asa ca ar fi mai ok in loc sa vrei sa te dai mare colegilor actuali cu faptul ca faci box, sa te pui pe invatat, sa faci sala daca tot vrei, sa faci un sport daca asta vrei dar pentru tine nu pentru a te da mare ca si pentru asta poti fi luat la mișto de către copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci totul pentru bunica, o aștepți. Fii împăcat că ai apucat drumul cel bun în ciuda sorții. Practic și nu teoretic, tu n-ai părinți. Mă mir că mama ta nu face vizite, nu îți asigură buna creștere. o obligativitate față de un copil, încă ești minor. Știu, ești îngrozit și traumatizat, adună-ți liniștea în mijlocul furtunii. Pumnii strânși!

| Anonimu7041 a răspuns:

Salut!
Ti-am citit tot textul, insa, cred ca ce o sa-ti spun nu o sa-ti placa!
Ideea este ca... tu trebuie sa alegi ce consideri ca este mai bine pentru tine!
Din pacate, doar din niste simple cuvinte pe care le-ai scris, nu putem deduce cat de groaznic e tatal / mama ta, deci nu stim unde ar fi mai bine pentru tine.
La faza cu bunica te inteleg, se vede ca, din pacate, este singura careia chiar ii pasa de tine.
Tind sa precizez (ca sa nu uit) sa NU renunti la scoala, sa mergi pana in clasa a 12-a, sa dai BACUL si poate sa intri si la o facultate.
Esti pe cont propriu si trebuie sa te descurci singur.
Sa stai singur o luna nu cred ca este chiar atat de greu. Mancare banuiesc ca stii sa faci niste cartofi prajiti, piureu, omleta, oua ochiuri si habar nu am, ce mai gasesti tu pe net de preparat rapid, curatenia nu e neaparat o problema, acum cu spalatul tu stii daca ai masina sau la mana, dar imposibil nu cred ca este.
Gandeste-te daca vrei sa pleci si sa lasi ce ai aici mutandu-te inapoi la mama ta unde nu stii ce o sa se intample si ce o sa mai gasesti pe acolo.
Acum, repet, nu pot sa stiu ce relatii ai cu ei, cat de des vorbesti cu mama ta si cat de dispusa este sa te ajute, insa ar trebui sa-i pese de tine, macar niste bani acolo, cat "sa traiesti" si tu.
Gandeste-te bine la decizia pe care vrei sa o iei si iti recomand (daca simti), sa te adresezi unui profesor (inca o data, daca simti, deci trebuie sa fie cineva pe care sa te bazezi) si sa-ti spui oful, poate te ajuta cu un sfat ceva, sau chiar bursa sociala (daca nu deja ai, habar nu am).
Daca mai ai intrebari, sfaturi sau orice altceva, imi poti lasa si un mesaj in privat.
Ia alegerea buna pentru TINE, nu pentru ceilalti.
Traieste-ti viata cu cap!
Toate cele bune!

| UnulSimplu312 a răspuns:

Pai eu cred ca cel mai bine ar fi sa ramai cu bunica ta pana termini liceul si te pui bine pe langa ea sa iti lase tie toata averea la 18 ani in caz ca moare sau o omoara taicato (da alcoolul consumat in exces poate duce si la astfel de cazui) si dupa ce totul ii trecut pe tine poti sal si dai afara pe tactu din casa, iar in prezent daca esti minor si te agreseaza verbal sau fizic suni la protectia copilului si il denunti, crede-ma te inteleg cum e sa traiesti cu un tata violent si sever dar trebuie sa nu te dai batut sa lupti in continuare pentru viata ta, iar legat de mutatul la maicata nu cred ca ar fi o idee prea buna pentru ca ea o sa fie pusa in situatia in care sa aleaga intre tine si tiristul ei si tu oarecum o sa fi dat afara din familia respectiva, Tine minte singura familie pe care o ai este bunica ta! stai langa ea si nu o lasa singura cu monstrul ala protejeazo!

| ovidiugiurgiu18 explică (pentru UnulSimplu312):

Am inteles,doar ca tiristul ala e de acord sa ma duc acolo, iar bunica mea spune sa ma duc ca acolo imi este viitorul si sa nu raman la tara, sa ma duc la oras ca e mai bine, intr-un fel m-as duce sa ma pau de box sau ceva sa nu se mai ia nimeni de mine, dar am momente in care nu as vrea sa o las pe bunica mea

| UnulSimplu312 a răspuns (pentru ovidiugiurgiu18):

Crede-ma ca nu-i chiar asa de usor sa te apuci de box sau sport mai ales daca esti intr-un oras nou pentru ca dureaza pana te acomodezi, total de acord cu bunica ta ca viitorul tau e la oras nu la tara doar ca nu acum cand o sa pleci la facultate, iar in legatura cu tiristul da ii de acord momentan dar poate in viitor o sa isi schimbe decizia si maicata o sa fie nevoita sa aleaga dintre tine si el, iar daca faci box asta nu o sa opreasca bullyingul trebuie sa il invingi singur sa realizezi ca ce spun ceilalti despre tine sunt doar vorbe spuse probabil din invidie iar daca vorbesti despre un bullying fizic ai tot dreptul sa anunti autoritatile!

| gellalbie4ever a răspuns:

Wow asta a fost luuung.
În primul rând tatăl tău probabil primește pensia alimentară pe care probabil o folosește pe băutură și țigări
În al doilea rând ar trebui să vorbești cu cineva despre felul în care se comportă tatăl tău pentru că nu are voie să fie violent cu altă persoană
În Al treilea rând (dacă e casa ei ) ar trebui să vorbești cu bunica ta să-i spună să se potolească sau pleacă. Eventual chemi poliția atunci când îl dai afară!
Bunica ta ar trebui să meargă să vorbească cu cineva pentru că dacă nu e casa ei... poate să stea la altcineva?
Tu nu sta acolo să o aperi pe ea. Există protecția minorului! poate să facă plângere la poliție. Dacă bunica ta consideră că ea poate să-și rezolve și singură problemele înseamnă că a venit timpul să își dea seama că trebuie să aibă grijă de ea însăși Și Poți foarte ușor să o convingi să nu mai accepte anumite lucruri.

În al patrulea rând: Tu nu ar trebui să recurgi la violență.
Lasă-l pe tactu Dacă atâta îl duce pe el capul? nu fi la fel ca el! chiar dacă crezi tu că poate o să se rezolve nu o să se rezolve.
" Violența duce la mai multă violență"
Nu țipa, nu înjura, nu lovi, nu înjosi. Ca să fi opusul lui nu trebuie să nu te comporți așa. Trebuie să nu fi violent( oricât de prost ar suna asta )
Tu vrei să te descarci pe batausi pentru toate pe care ți le-a făcut tatăl tău. dar nu fă asta cu pumnii Tu ești tânăr VREI CAZIER ȘI SA TE DEA AIA AFARA DE LA ȘCOALA. TE MAI BAGI IN VREUN GANG DIN ĂLA SI AJUNGI SA TRĂIEȘTI ÎNTR-UN CANAL. E o PATĂ NEAGRĂ. PE CARE VA TREBUI SA O ASCUZI CÂT VEI TRAI TU! NIMENI NU ANGAJEAZĂ UN DELICVENT SAU DENTINUT!

ce spui tu e emoțional deci poti sa te descarci cu vorba pe batăuși numai nu și pe prietenii, familia ta. te vor evita toți nesuferiții!
Și de mine s-au luat din clasa întâia până în clasa 11-a
Pana intr-o zi: Am fost cum sunt eu când mă cert cu cineva. sigur te-ai certat și tu la un moment dat cu careva și nu mai aveai chef de el sau sa te pui la mintea lui?

Eu am fost: rece sloi, scurt și la obiect. De fiecare dată.

Tu fii cum ești tu. Poți fii ferm și hotărât

In al 5 le-a rând când termini cu bunica ta pentru că e un lucru periculos de dubios și nu e okay deloc ceea ce se întâmplă cu tine și cu ea.
Pe oricine ai ales tu să te muți. nu știu de mama ta că nu ai spus mai nimic despre ea, acum, că ar fi vrut să te caute? dacă nu am vrut să te caute s-ar putea să nu ai cum să te muți la ea și atunci rămâne bunica ta. Sau ar putea vorbi bunica ta cu mama ta. dar trebuie Mai întâi o listă cu întrebări pentru tine și una pe care sa le pui lor:
Gen: Îi plac copiii? e de acord să stai cu ei? au o situație financiară bună? să te uiți un pic la situația ei financiară, sau a lui. să te întâlnești un pic înainte cu acest bărbat ( cu care este ea) pentru că trebuie să locuiți sub același acoperiș. să NU cazi din lac în puț.

Cat despre tactu care crede că nu are voie nimenea să intre pe proprietatea lui fără acordul lui. Nu ai de ce să-i spui ce spun eu acum pentru că știe el știe ce zice. Sau să-i spui că știi ceea ce a spus el,
1 el nu are voie să o sechestreze pe bunica ta
2 să-ți oprească ție dreptul de a o vedea pe ea.
3 va puteți să vă întâlniți și afară, mergeți in parc. Vă vizitați!
Bonus: În plus tu nu ai de ce să intri pe proprietatea lui ca să o vezi pe ea. Mai mult după ce faci asta. nici să te mai apropii vreodată de el. Nu STI când e beat și poate să-ți facă ceva ție sau altcuiva!?

| Elliiieo3 a răspuns:

O sa iti fie greu sa te transferi. O sa adaugi o problema in plus. Nu stii cum pot sa fie colegii. Pot fi mai răi. Eu zic să continui școala, să începi să fii mai insensibil, adică să nu mai pui la suflet ce face tatăl tău, știu că e greu, dar încearcă până când îți iese. Tatăl tău nu îți vrea răul, e pur și simplu orbit de alcool. Spune-ți zilnic că te iubești și că o să fie bine și că o să treacă relele. Nu vei trăi mereu viața asta! Vei merge la facultate. Învață mult ca să poți "scăpa" și să trăiești frumos happy așa cum vrei