| vany22 a întrebat:

Buna,TPU ce sa fac parintii mei is pe cale sa divorteze.cu cine sa ma duc, tati imi ideplineste si imi plateste tot (mami find somera pe bola) nu are de unde sami plateasca scoala.dar mami ma sprijina si imi da sfaturi iar tati nu prea ma baga in seama ce sa fac? Mami zice ca vinde apartamentu si impart iei bani si sa ma duc cu tati sa stau si ea merge la tata ei (bunicul meu). Is confuza. Cu mami nu ma inteleg de nici un fel si ma cert in fiecare zi din prostie si ca ea are si probleme cu nervi si nah.cu tati ma inteleg bine dar daca o sa ma mut cu tati cine se ocupa de mine el ii la lucru pana la 4 jumate si eu am 13 ani ma descurc la mancare sa-mi fac orce dar cine imi ofera dragoste ca el ii mai rece de felul lui ajutati-ma. va rog eu cat mai repede
funda!

Răspuns Câştigător
| AndraNicoleta a răspuns:

Nu cred ca ar fi normal, rational si moral sa iei o hotarare in urma unui sfat primit aici! Numai tu stii ce se intampla cu adevarat in familia ta si oricine si-ar da cu presupusul p-aici ar vorbi strict din punctul sau de vedere, nu din al tau.

Eu nu-ti pot spune decat ca, cel mai bine ar fi sa ramai cu parintele de care te simti cel mai apropiata din punct de vedere sufleteste si sa ignori, intr-o oarecare masura, problema financiara. Daca de ex. vei alege sa stai cu mama, tatal este obligat sa-ti ofere pensie alimentara si deci nu o sa traiti chiar cu aer.

Gandeste-te bine, pune in balanta avantajele si dezavantajele oricarei variante si cere pareri prietenilor sau cunoscutilor care cunosc cu adevarat problema!

Mult succes si fie ca alegerea pe care o vei face sa fie cea mai buna!

7 răspunsuri:
| ostea a răspuns:

Noi nu putem sa alegem pentru tine in schimb TU poti.Doar TU ai propria'ti cheie si doar TU poti sa alegi pentru ca stii ce este mai bine pentru tine.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Eu zic să te duci cu mami şi tati îţi v-a trimite bani căci numai mama poate oferii dragoste părintească. Taţii de regulă sunt mai reci.
Decizia îţi aparţine.
Pe curând!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci cu mami si vei avea grija de amandoua si de bunicul tau. unul bolnav, unul batran.si tu minora.bani? iti va trimite tatal tau pensia alimentara, pensia bunicului, si pensia mamei tale de boala, plus alocatia ta.simplu.dar va fi greu.

| Katoteshika a răspuns:

Ti-as zice sa te duci cu mama ta pentru ca este mai mereu cu tine si mereu o sa te ajute
+ca tatal tau te iubeste si te va ajuta si financiar
imi pare rau de situatia in care esti si te admir ca esti asa de curajoasa si iti imparti problemele cu noi
P.S. iti urez mult noroc, fericire, liniste si mult curaj...
pup:*:*:*:*:*:*:*:*:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X

| Gabriello02 a răspuns:

Mergi cu tatal tau, asta ar fi alegerea rationala, doar el iti poate oferi sprijin financiar, e timpul sa inveti si tu sa te descurci singura, lasa dragostea, dragostea e o slabiciune.

| mada7255 a răspuns:

Incearca sa i convingi sa nu se descparta dar eu as merge cu tata

| vicenza a răspuns:

Gandeste-te foarte bine inainte de a lua aceasta decizie. Ai mei sunt divortati si eu am ramas cu mama. Nu imi pare rau cu toate ca tatal meu "era perfect atunci". Mama este cea care te iubeste cel mai mult pe lumea asta. Ea ti-a dat viata, ea stie ce sfaturi sa iti dea, chiar daca uneori nu sunt pe placul tau.