| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca o relatie la distanta tine daca e la mijloc orgoliu din ambele parti? Mentionez ca m-am vazut de cateva ori cu el. Mereu ne certam din nimicuri si nu ne vorbim cu zilele. Nici el nu lasa de la el, nici eu. Practic, duc o relatie toxica si pretindem ca ne iubim, dar el tot timpul e gen: de ce sa faca el, daca eu nu fac, daca si cu parca. El e foarte dusmanos. M-a blocat de ziua mea fara un pic de resentiment. Nici macar nu m-a sunat. M-a blocat peste tot aproape. Nu vorbim de o saptamana. Nu stiu ce sa mai fac, il iubesc, dar nu il pot cauta tot timpul eu... cred ca nu ma iubeste cum pretinde, nu stiu ce sa mai cred. Zice ca ma iubeste si se supara din orice.

Răspuns Apreciat de Editori
| Freya1 a răspuns:

Dacă voi aveti o relație la distanță și nu va întâlniți prea des e logic cumva sa nu aiba acele sentimente puternice fata de tine sau chiar iubire.Ca sa iubesti un om trebuie sa te vezi cu el, sa petreci timp cu el, sa împărțiți bune si rele, sa faceti dragoste.Nu poti iubi un om cu care vorbesti prin mesaje si oarecum e de inteles.Ce certitudine are el ca daca isi bate capul cu tine si pune suflet voi veti fi o viata impreuna?
Într-o relație de acest gen trebuie făcute compromisuri de ambele părți ca sa meargă treaba, trebuie sa va vedeti si sa simțiți daca poate fi ceva.Dar asta nu se poate daca nici unul nu lasa de la el si cred ca asta ar trebui să vorbești cu el.Fa tu un pas mic sa vada ca vrei iar daca ii face el pe următorii puteti continua, daca nu mai bine iti vezi de ale tale.

13 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Si tu crezi orice.

| Sofer a răspuns:

O relatie cam toxica. despartete de el.

| Ineys a răspuns:

O relatie ca cea pe care o descrii tu nu ar rezista nici daca ati sta unul langa altul.
Relatiile la distanta tin, cunosc multe persoane. Problemele sunt altele de obicei, probleme care ar rupe si relatii dintre oameni care se afla la 2 pasi unu de altul.

| dannyel86 a răspuns:

Distanta omoara relatiile. Eu nu cred in astfel de legaturi. big grin
Trebuie sa pastrati mereu legatura, daca vreti sa ramaneti impreuna.winking Din ce povestesti, numai tu preiei initiativa si il cauti.
Poate el are deja pe alta acolo unde este si te-a trecut la "diverse". E dureros cand omul pe care il iubesti nu e langa tine, dar ce traiesti tu acum nu pare o relatie de viitor.
E doar o parere, tu faci cu viata ta ce vrei! happy

| eckblume a răspuns:

E usor de spus, greu de dovedit, se pare. Nu e iubire din punctul meu de vedere. Nu doar tu trebuie sa il impaci. E nevoie de un echilibru. Prea mult orgoliu strica. Citeste "Invitatie la vals" de M. Drumeș. E o lectie despre orgoliu in iubire.
E o relatie toxica si va enervati mai mult decat sa va iubiti. Decizia e oricum a ta/ lui. Voi stiti care sunt problemele in relatie.

| alina2k18 a răspuns:

Daca te vezi cu cineva de cateva ori gata, e relatie si iubire?
LOL

| acerr a răspuns:

Nu tine, relatiile nu tin nici la distanta, nici de aproape, pentru ca noi oamenii suntem dusi cu pluta!

| shu7e a răspuns:

Vezi-ti de viata mai departe fara el. O sa va mancati zilele irosindu-va viata inutil

| RAY a răspuns:

Astfel de drame am trait si eu, solutia este sa luati o pauza si apoi mai vedeti

| Raizing a răspuns:

Hepa! Iubesti idea, nu si omul! Clar nu sunteti facuti -unul pentru celalalt.N-aveti nici o treaba cu iubirea! Doar o cautati fortat -si asta-i rezultatul = esec TotaL

| mgtow a răspuns:

Ala e prost si tu esti pierde vara cu el

| Jus7t a răspuns:

Te cerți din "nimicuri", tu nu faci "ceva" și nici el nu mai face acel "ceva" pentru că nici tu nu îl faci, te-a blocat de ziua ta din o "cauza necunoscută nouă" și ne întrebi dacă o să reziste relația.
Cuvintele alea în ghilimele sunt niște detalii pe care trebuia să le oferi tu ca să știm despre ce e vorba, dar cred că se poate și fără ele.
Nu, nu pare o relație benefică pentru amândoi și nici una care să dureze.
Iar dacă a fost mai mult o confesiune asta zic doar atât : 20 de mătănii, Tatăl Nostru și pentru el 40 de mătănii și Tatăl Nostru.

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine in general relatiile pe internet nu sunt durabile.Acest tip de relatie pur si simplu nu rezista mult timp, iar iubirea virtuala e doar un termen inchipuit, ea de fapt nu exista.Nu poti mentine o "iubire" prin intermediul internetului. Vorbirea prin mesaje are un mare dezavantaj fata de cea fata in fata.Cand vorbim cu cineva in realitate, noi putem sa-i vedem gesturile, mimica, expresia fetei, modul de exprimare si putem intelege cum este cu adevarat persoana data.In lumea virtuala toate aceste aspecte lipsesc,dar ele sunt foarte importante. Odata si odata unul dintre voi va vrea o relatie reala,sa aiba o iubire pe care sa nu o poata simti doar psihic,dar si fizic, si nu cred ca el ar putea refuza toate fetele care vor vrea sa se apropie de el de dragul unei relatii pe internet. Daca consideri aceasta o relatie toxica, atunci de ce nu scapi de ea? Relatiile toxice nu ne permit sa evoluam, ne tin pe loc, si este cel mai greu de scapat de ele.Nu e mereu usor sa pui punct unei astfel de relatii, dar odata ce reusesti sa o faci intelegi ca ai luat o decizie corecta.Nu vei putea mereu continua aceasta relatie, nu ai nici un viitor cu el, de aceea ia o decizie corecta acum.E mai bine sa suferim putin ca sa fim fericiti mai mult timp, de cat sa suferim mult dar sa nu fim fericiti mai de loc.