| Villy09 a întrebat:

Buna seara tuturor!
Am ajuns la aproape 7 luni de relatie cu iubita mea. Recunosc,certuri au fost de la inceput,mai mici sau mai mari.N-as putea sa zic ca ne-am obisnuit cu asta,ar fi o prostie,nu e bine ca ne certam, stiu, dar totusi ne iubim prea mult ca sa ne impiedice asta.Doar ca in ultima perioada ( cam 2 saptamani ) ne certam foarte des, eu sunt un tip foarte gelos iar ea e foarte impulsiva si se enerveaza imediat.Ne certam din prostii " de ce raspunzi asa scurt cand eu iti zic atatea?",de exemplu, era vorba sa nu ne mutam de la profilul la care suntem,si a spus o data ca da,ramanem la B. Apoi i-am zis 'Abia astept sa terminam liceul la B iar ea face 'Da,o sa terminam liceul ', si cand i-am spus a zis ca deja a zis ca o sa fie la B,si e prea mult sa mai scrie o data ca il terminam la B si ca sunt absurd. Ne certam cu orele,eu incerc sa ii explic ca nu e bine sa fie atat de incapatanata ca nu vrea sa zica,sa faca,si ca daca ar zice,am trece peste imediat si ne-am reveni,dar nu,la fel "am zis ca nu zic,atunci nu zic". Ne iubim mult dar ne certam ca doi prosti,nu pot sa spun ca eu nu ii gresesc deloc,mereu i-am zis si ei ca daca ne certam,e din vina amandurora,dar nici atunci nu recunoaste nimic,e foarte incapatanata pe lucruri de nimic,deci nu pe ceva serios pentru care chiar sa merite sa lupte,daca ea nu vrea sa zica ceva,ne certam cu orele si tot nu zice, i-am tot zis sa mai incercam o data de acolo,sa zica si uitam de asta,dar nu,tot nu vrea. Dupa scoala ne certam toata ziua, apoi o pauza la scoala suntem suparati unul pe altul, dar a 2-a,o iau in brate,o sarut,deci nu o las niciodata ca sa zica ca eu ii gresesc si nu ma duc la ea la clasa,nu vorbesc cu ea,nu o iau in brate. Practic ne certam pe nimicuri,sigur am obosit si eu,si ea,noi vorbeam multe inainte,ziceam ce o sa facem dupa liceu,ca stam impreuna,ca ramanem unul cu altul,ma rog, noi vrem sa ramanem unul cu altul chiar daca e foarte greu, dar iubire e si asta v-o zic sigur.Cum am putea sa rezolvam problemele astea? Care nici macar nu sunt probleme...ne pierdem timpul degeaba, nici macar nu mai avem cand sa vorbim de viitorul nostru de la atatea certuri.De atatea ori mi-a spus ca o sa ma iubeasca mereu,ca nu poate sa creada ca exista cineva ca mine care sa o faca atat de fericita,ca sunt cel mai bun dintre toti,si chiar simteam ca ea crede ce zice,dar cand se enerveaza spune multe lucruri la nervi. Aseara ne-am certat ca de ce nu imi zice si mie sa facem altceva impreuna,din moment ce cu o colega de a ei a putut vorbi sa mearga in alt oras la patinoar ( iar eu cand aud ca merg si baieti cu ele,mor ), ei bine, dupa putin timp a zis ca pot veni si eu daca vreau.Practic ea nu ma cheama,ea se asteapta sa ii zic eu"hai ca vin si eu cu voi",nu vreau sa ii fiu ca o lanterna si sa fie senzatia ca stau cu ea doar ca sa stiu ce face,vreau sa ma cheme sa vad ca vrea sa stau cu ea,apoi ne-am certat ca e prea apropiata cu colegii ei,ca de ce nu le vorbeste de mine ca sa vada cat insemn eu pentru ea si sa ne respecte relatia,si a zis ca nu a vorbit cu ei niciodata despre mine ca ei stiu cum sunt,dar eu evident nu ma refeream sa ma descrie cu ce ma imbrac,ce culoare au ochii mei,ca asta stiu si cei de acolo avand in vedere ca ne cunoastem. Cand i-am zis "normal ca nu le zici,daca nu insemn nimic pentru tine..." de multe ori ajungem la fraze de astea pentru ca am senzatia ca nu ii pasa,nu stiu,si s-a enervat,a zis noapte buna si s-a culcat cand noi mereu ne trimitem mesaje lungi de noapte buna. Azi la scoala am vorbit,in prima pauza ma musca cand voiam sa o sarut zicand ca merit,okey,am recunoscut ca merit,pana la urma m-a lasat,ne-am impacat,dar nu vreau sa se mai intample. Stiu ca eu sunt gelos,dar se enerveaza foarte repede si nu are rabdare deloc,zice multe lucruri fara sa se gandeasca cand ne certam si nici nu pare sa regrete. O iubesc si stiu ca ma iubeste mult, nu vrem sa ne distrugem relatia, ce putem face?

13 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Iubiti-va in continuare si in acest fel va veti maturiza in acelasi timp cu relatia voastra.

| LoveSleep a răspuns:

Și la mine e EXACT la fel. Doar că eu nu sunt chiar așa insistent.
Las-o, așa e ea. Nu mai insista să se exteriorizeze, n-o să reușești. Dacă nu-i faci față nu cred că te obligă să fii cu ea. Baftă.

| Villy09 explică (pentru LoveSleep):

Nu vreau sa ne despartim in ruptul capului, am trecut peste atatea impreuna, nu ma despart de ea de la atat si nici ea. Ne-am promis multe.

| Futhakari a răspuns:

Sa sti ca si certurile au un rost si nu ai cum sa opresti cearta nici o data tot timpu va avea de spus ceva parteneru ce nu-i convine.Sa revenim la cearta se vede ca i pasa cand ati zice ceva daca nu iar pasa nu tiar zice nimic tear lasa sa faci ce vrei intelegi.

| Villy09 explică (pentru Futhakari):

Dar totusi, sa se certe atat cu mine in loc sa o zica din prima si sa nu mai existe discutiile astea?

| Futhakari a răspuns (pentru Villy09):

Depinde si de ce te cearta?

| Villy09 explică (pentru Futhakari):

Eu vreau sa aud ceva ca ma simt bine, ea spune ca l-a zis o data si ca a 2-a oara nu il mai zice, si o tine pe asta cu orele.

| Villy09 explică (pentru Villy09):

De exemplu, cand imi zici ca o sa ma iubeasca mereu, eu vreau sa vorbim pe tema asta, imi ofera siguranta, sau cand vorbim despre viitorul nostru in general.

| Futhakari a răspuns (pentru Villy09):

Nu prea ai incredere in ea, dar ia numai pune nici tu asa mult sufle si fi de acord cu ea ce zice, poate vrea sa te conduca sa ati arete cine e sefu dar sincer daca vezi ca nu o mai poti da la intors si nu mai mere bine relatia, cautati alta.

| loveM a răspuns:

Buna... si eu eram cu un baiat de 10 luni si eram exact in situatia ta, eu eram geloasa si el foarte orgolios, incapatanat si impulsiv.
ne certam din motive prostesti... in fine, ideea e ca la un moment dat unul din voi o sa se sature de chestia asta si o sa puna "punct".
inteleg ca va iubiti, si noi eram la fel, dar daca tot va iubiti asa mult incercati sa nu va mai certati din nimicuri, tu fii putin mai indiferent, nu mai pune la suflet tot ca iti faci mai mult rau si de aici incepe o cearta.
poarta o discutie mai serioasa cu ea in care explica-i lucrurile astea, daca tot te iubeste asa mult zi-i sa mai lase de la ea, sa mai renunte si ea o leaca la orgoliul asta prostesc.
si tu incearca sa nu mai fii asa gelos ca poate ai sa devii "dependent" de ea, adica nu ai sa poti sa stai 15 min fara sa o suni sau sa ii dai vreun mesaj sa vezi ce face, gaseste-ti si alte activitati nu lasa ca ea sa devina centrul vietii tale.
sper ca nu te-am plictisit cu comparatiile intre relatia ta si a mea, am vrut doar sa intelegi ca la un moment dat unul din voi o sa se sature de atatea certuri, indiferet de promisiunile care vi le-ati facut.

| Villy09 explică (pentru loveM):

Nu sunt asa posesiv incat sa nu o las nici 15 minute. Mereu ii zic ca daca vrea,o las sa invat,ea insista sa vorbim chiar si in timp ce invata,o las sa doarma,vorbim cat de mult putem,nu sunt asa posesiv, gelos da. Nu am de gand sa pun niciun punct, e adevarat, mi-a promis ca nici ea nu va pune, ne-am propus multe impreuna, dar eu nu am de gand sa renunt.

| loveM a răspuns (pentru Villy09):

Cum zici tu... dar gandeste-te ca pana la urma sunt doar niste cuvinte si nimic ma mult, iti dai seama ca si ea te iubeste si e normal sa zica (,) ca nu o sa puna punct, dar daca o tineti tot asa poate peste cateva luni o sa apara certuri mai serioase si o sa se sature de certuri, nu de tine.
bine ca acum nu zic eu ca in mod sigur asa o sa fie si la voi. dar totusi incercati sa nu va mai certati...

| Melly98 a răspuns:

Hey amice mai bine ai discuta cu ea tot ce ne-ai zis noua. O iei tu cu un ton mai dulce si chesti, incercati sa cadeti de acord in legatura cu tot ce nu va convine. Incearca sa nu ii dai impresia ca esti gelos :p. Bafta! Oricum daca nu merge balta are peste. Certurile nu sunt bune in exces si nebazate pe ceva serios. Demonstreaza ca sunteti "incompatibili". Eu nu va cunosc doar imi dau cu parerea. Tu sti cel mai bine.