| AnnaMorat a întrebat:

Buna! Am o mare nelamurire. Nu ma simt confortabil alaturi de oamenii care ma inconjoara si nu stiu de ce nu ies din aceasta situatie. Cercul meu de 'prieteni' se extinde, dar imi place tot mai putin sa imi petrec timpul alaturi de oamenii care fac parte din el. Am un iubit si am impresia ca il iubesc, dar tot mereu ne certam si imi zice ca e din cauza mea. Pot sa fiu o persoana atat de toxica incat sa provoc fiecare cearta? Eu nu cred ca sunt o peroana rea, dar se pare ca fiecare pretentie pe care o am il supara foarte tare si nu pot intelege daca ma aflu intr-o relatie toxica pe care eu o produc sau el.

4 răspunsuri:
| 1997onur a răspuns:

Ia-ți dulciuri bro și stai departe de oamenii toxici.

| SharpEagle a răspuns:

Cred ca ar trebui sa fii putin mai specifica, sa dai un exemplu concret. Ce nu-ti place la cei din jur, ce faci tu mai exact si prietenul tau se supara si incepe o cearta samd.

| LittlePoppy a răspuns:

Vezi care e cauza ca nu te simti bine intre ei. Obiceiurile, discutiile, etc. Daca nu e bine, iesi din acel mediu. Cauta altul.
Pretentiile tale depasesc niste limite? Financiare de exemplu. Daca nu, inseamna ca nu aveti nimic in comun. Daca tu vrei o plimbare in parc dar el vrea jocuri pe calculator (e un exemplu), atunci mai bine lasa-l.

| Romeea a răspuns:

Din ce ai spus tind sa cred ca te afli intr-o relatie codenpendenta si toxica cu un narcisist. Esti dependenta de emotiile pare care partenerul tau ti le creeaza si asta iti creeaza falsa impresie de iubire. Unul din lucrurile pe care un narcisist le face, este sa te indeparteze de familie si de prieteni si sa te acuze ca tu esti mereu de vina pentru tot. Pentru sanatatea ta psihica ar fi indicat sa rupi aceasta realtie si sa incepi sa te pui pe tine pe primul loc. Nu este deloc un lucru usor de facut, dar poti sa reusesti.