| Infiniity a întrebat:

TPU.
In primul rand, vreau sa-mi cer scuze daca voi avea greseli de scriere. Inca incerc sa trec peste soc si imi tremura tot corpul.

Acum 2 zile am aflat ca mama il inseala pe tatal meu. Imi este foarte rusine de ceea ce va spun acum, deci rog seriozitate. Nu vreau sa vad glume pe seama mea, pentru ca situatia in care ma aflu acum este oribila.

O s-o iau cu inceputul. In iunie, mama a plecat la munca in Anglia, pentru. ca situatia noastra financiara nu era tocmai buna. Ce-i drept, nici acum nu este. Weekend-ul trecut a venit acasa, dupa 6 luni. Simteam ca ceva este in neregula, devenisem suspicioasa, asa ca din moment ce aveam acces la contul ei de FB, am intrat si i-am citit mesajele. Stiu ca fiecare are dreptul la intimitatea sa, nu-s mandra de ce am facut, dar nu mai puteam sa stau asa. Am aflat ca este impreuna cu un coleg de serviciu de-acolo. Din cate am vazut in mesajele lui, nu este roman, dar nici englez nu este, pentru nu stia engleza foarte bine. In momentul ala m-am cutremurat, nu-mi venea sa cred si nici acum nu-mi vine. Ma trezesc dimineata sperand ca a fost doar un cosmar, dar vad ca acest "cosmar" nu se mai termina. Nu i-am spus nimanui pana acum si nici nu cred ca as putea s-o fac. Mi-as destrama familia. Ce a mai ramas din ea. Asa ca m-am gandit sa vorbesc eu cu mama, sa-i spun ca ii pastrez secretul cu conditia sa puna punct acelei "relatii". Dar imi este foarte teama, nu pot sa-mi fac curaj. Nu stiu cum ar putea reactiona, daca se va speria, daca ma va ignora si va continua sa fie cu el. Tin sa mentionez ca pe 4 ianuarie pleaca din nou si mai vine in aprilie. Cine stie ce se mai intampla pana atunci? In seara asta am citit din nou mesajele si nu stiu daca vorbeste serios, dar cica ar vrea sa-l aduca in tara. Nu stiu ce sa fac, ar putea sa ne lase in orice moment si sa nu mai vina niciodata acasa.

Asa ca va cer voua sfatul, pentru ca nu am cu cine altcineva sa vorbesc. Ce ar trebui sa fac? Credeti ca o face pentru ca vrea sau pentru ca o forteaza individul acela? Ar trebui sa nu ma bag? Exista vreun numar la care as putea sa sun, gen Protectia Copilului? Orice. Chiar nu stiu ce sa fac. In doar 16 ani de viata am trecut deja prin prea multe, dar situatia asta chiar ma depaseste... Imi este rusine ca am o astfel de mama, ma doare si sa o numesc "mama". Imi este rusine ca fac parte din familia asta. Daca as fi putut sa-mi aleg familia cand m-am nascut, nu as fi ales-o pe aceasta.
Va rog, orice sfat este binevenit. Si va implor sa va abtineti de la a face glume.

33 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gandeste asa:
Parintii tai au trait alaturi mai mult de 16 ani (d-inainte sa te fi nascuta).
Dupa o perioada de cativa ani, intr-o relatie dragostea se transforma in toleranta, obligatie. Mai ales fata de voi, copii.

A trecut mai mult de un jumat de an de cand mama ta a plecat de acasa. Intre timp s-a cunoscut cu cineva cu care se intelege bine (nu a mers la manastire, ci la lucru), iar o relatie se poate dezvolta in timp si o inlocuieste pe cea lasata acasa, la distanta.
Persoanele mature au si nevoi personale, atat relationale, cat si intime. Asa este natura.
Nu sunt sigur daca tatal tau nu procedeaza asemanator, ramanand singur acasa.

Eu as vorbi cu mama intre patru ochi, i-as spune ce am aflat despre relatia ei, si as lasa-o sa-mi dea ceva explicatii. Sigur nu-ti va povesti toate detaliile, dar va povesti ceva care sa te linisteasca.
Cu tata n-as vorbi deloc. Ar fi paie pe foc, sau chiar dinamita! r putea arunca in aer toata familia voastra.

Tu inca esti tanara, fara experienta de viata. Cand vei ajunge la varsta pparintilor tai vei afla ca in foarte multe familii se intampla asemanator. Majoritatea nu se afla sau daca se afla atunci nu se face scandal (cand cei implicati sunt suficient de destepti). Altii fac scandal monstruos si divorteaza, destramand complet familia, iar victimele raman... tot copii.

Ia lucrurile asa cum sunt, ca parte a lectiilor vietii. Iar cand vei avea propria ta familie vei sti cum sa procedezi sa-ti fie mai bine, precum si unde- si cum se poate gresi intr-o relatie.

| AshuraElric a răspuns:

Mi se pare corect sa vorbesti cu ea despre asta. Inainte de a se ajunge la scandal. Conteaza mai putin modul in care ai aflat.
Ea ar trebui sa-i spuna si tatalui tau.

| Violleta2022 a răspuns:

EWsti destul de mare si cred ca mama ta te va asculta daca vorbesti cu ea si o rogi sa nu destrame familia. Roag-o sa nu-l aduca in tara si sa inchee relatia, ca familia voastra sa fie din nou unita.
Evita sa afle tatal tau, poate rezolva ea problema si tatal tau nu va fi afectat.

| relian a răspuns:

Naspa rau, tu la 16 ani intri pe Facebook lui maicata, si maicata alta femeie iresponsabila lasa parola la copii, unde mai pui ca mai face si magarii.Normal ar fi sa faca cum spui tu, adica mi-am gasit pe altul ok, div si aia e te duci cu alantu, Sa stii ceva nu tine de tine cand este sa se intimple chestii de genul asta, adica daca te indragostesti de cineva poti tu sa ai 7 copi poti sa ii spui ce i-ai spune, deci nu-i vina ei ca s-a indragostit probabil de altul, vina ei este ca ieste irespinsabila, adica nu are respect fata se taicatu.Bine frate nu-ti mai place spune-i omului fiecare in drumu lui.Maicata din ce spui tu ca ar vrea sa il aduca pe ala in RO de ce lar aduce mai ales ca nu este roman? Aici se pare is ceva probleme, eu ce cred este ca maicata a cazut naspa, adica s-a indragostit de unu care se pare urmareste ceva.Deci englez nu-i, roman nu-i pun pariu ca nu este din UE ca urmare omu asta urmareste de fapt sa isi faca ceva acte.Mama ta nu vad de ce lar duce in RO sau de ce ar veni un strain care are un loc de munca in Anglia sa vie in RO pentru ce anume, sa someze sau ce sa faca? Singura chestie pentru care ar veni este sa se marite cu maicata, asa isi face rost de acte si dupa cine mai stie.Acum nu stii poate nici tu ciit ani are ala, nu ai spus citi ani are maicata.Si daca maicata este deja in limba dupa ala poti sa-i spui orice nu va asculta pe nimeni.Am vazut cazuri destule.Ce poti sa faci sa ii spui.Ce curaj spune-i adevaru doar ei,adica ca ea stiind ca tu ai parola ei,ca banui ca ea ti-a dat parola,cum poate sa faca asa ceva? Nu stiu poate o fi greu dar ii spui numa ei,nu sa inceteze ca o spui lu taicatu, ala e santaj, adica tu facind asta deja ce faci fortezi pe cineva sa stea u altcineva, lasa femeie sa isi urmeze sentimentele chiar dei maicata.Tu oricum nu ai treaba, o sa cresti, o sa pleci in treaba ta.Cum poti sa spui timpenia vai nici no pot numi mama? Tu cred ca esti dusa cu pluta.Ia sa te vad si eu pe tine cand o sa ai pe cineva, cand sa iubesti pe cineva sa vie careva sa iti interzica, sau sa iti spuna vai tu esti hal de fata.Veziti de tigaile tale, nu judeca tu pe altul, tu care habar nai cu ce se maninca sentimentele si asa mai departe.Si oricum poate daca ii spui lui taicatu ii faci un bine lu maicata nu mai trebuie sa-i zica ea laughing asa ca spor la discutii.Dar sa vii tu sa o judeci pe maica pai esti o mucea, nai nici un drept, indiferent ce face maicata e viata ei.Ce mai plozi in zkiua de azi, deja cine mai stie maine poimine o sa dirijati voi parintii ce sa faca cum sa faca.Vedetiva de scoala voastra de ce aveti de fcut.Va dat aa internet stai pe Facebook si urmaresti pe maicata.Si inca faci asta, du-te si spune-i sa isi schimbe parola de la Facebook asa spune-i, ca tu ai intrat la ea si mai vezi chestii ciudate pentru tine, apoi ea o sa-si dea seama ce ai facut si va schimba parola, plus probabil o sa te intrebe ce ai vazut.Cam naspa dar asta e se intampla, mai ales cu romanii pentru ca ei de abia acum descopera lumea, acum vad si ei ca viata nu e doar cum o stiau ei, vad ca mai sunt si alti oamenii, unele iau teapa, altele is reorganizeaza viata etc.Deci maicata, strain, vine in tara cu ala, nu ai spus de ce ar veni sau poate nu stii, astea nu-s semne prea bune.Nu vorb pentru tine sau taicatu ci pentru ea.Ai putea sa-i spui astea, si daca nu poti da-mi mie adresa ei de Facebook aici lasa un mesaj privat si ii spun eu cum sta treaba, vorb eu cu ea, asta daca vrei sa te ajut.

| Infiniity explică (pentru relian):

Bine, sunt tot ce ai zis tu. Mai pe scurt, un copil prost. Iti multumesc. O sa vorbesc cu ea si o sa lamurim...

| minrest a răspuns:

Nu poti sa aranjezi cu ea sa tii secretul, iar ea sa renunte la relatie. Asta inseamna santaj. Nu poti controla daca a rupt relatia. Faptul ca e intr-o relatie cu alt barbat arata ca relatia ei cu tatal tau nu functioneaza. Probabil mai sta cu tatal tau doar pentru tine, i-ar conveni si ei sa scape de el, ca doar barbatul ei este altul. Concentreaza-te pe viata ta, lasa-i pe altii in pace.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cel mai bine nu te implici cu nimic. Treburi de oameni mari, nu poti influenta in bine in nici un caz. Stiu ca suna sec dar stiu ce spun, ai intrat in cel mai mare club, vei supravietui.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ce mare soc?
Nimic nou sub soare!
Nu prea e treaba ta! Si tu vei face la fel la vremea ta!
Dar inainte de toate, fata de parinti, trebuie sa fii discret, sa-i iubesti neconditionat, sa nu-ti faci griji in vreun fel, in cel mai fericit caz pierzi numai tu!
Daca te duci la vreun ONG, ai sa nimeresti la alte 'figuri', carora ORICUM le va pasa de tine mult mai putin decat parintii naturali!
Cata vreme nu te afecteaza fizic, ca mod de viata, cand nu-ti lipseste nimic, lasa in seama Domnului temerile tale! Daca tii la tine!
Daca vrei circ? Primul taxat esti TU!
Nu trebuie NICIODATA, dar NICIODATA, nici macar sa gandesti sa-ti FIE RUSINE cu vreunul din PARINTI!
Sunt oameni, gresesc ca toti(nu te gandi ca altii sunt mai breji),
Ajuta-i DISCRET, sunt sange din sangele tau!
Nu vei schimba lumea, dar daca nimeresti in alta lume, vai vai vai! Nu te sfatuiesc!
Decizia e, desigur a ta! La 16 ani oi fi trecut prin multe, sunt sigur! Dar 'Mare e Gradina Lui Dumnezeu!'E mai nimic din ceea ce vei mai vedea!
Stai cumintica, asteapta, eu cred ca orice miscare nu rezolva nici problema, nici nu te avantajeaza nici nu ajuti pe celalalt parinte!
Sunt Maturi, e Treaba Lor!
Asta e sfatul meu! Mai bine sa poti sa te prefaci ca nu stii absolut nimic, nu-ti schimba insa atitudinea de DRagoste Adevarata si Sincera, fata de NICIUNUL din ei!

| untu a răspuns:

Am o idee ti-o spun la mesaj privat!

| BlackRose03 a răspuns:

Pai,daca in celelalte raspunsuri ti s-a zis sa nu te bagi e GRESIT.Ai dreptate, ar putea pleca fara sa se mai intoarca.Atunci,tu ai ramane cu regrete toata viata.Asta depinde de felul in care se poarta cu tine.In acele mesaje ai vazut inimi, emoticoane ca kiss :3 sauwinking? Daca nu, a pomenit ceva de o relatie? A zis ca il iubeste? Nu trage concluzii, poate sunt probleme de munca, sau e pur si simplu un prieten si atat.Nu poti fi sigur de ceva fara dovezi.Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ea. Daca ignori situatia si e adevarat ce zici mama ta ar putea continua si daca Doamne fereste tatal tau afla familia ta va fi distrusa! Nu fi bland/ă, spune-i totul direct ca sa scapi de banuieli si frica.Cand vei face asta si vei primi toate raspunsurile analizeaza situatia si ia o decizie. Daca a fost mereu o mama rea si distanta si iti va raspunde "da",atunci spune-i tatalui tau,nu mi se pare corect sa nu stie,gandeste-te ce ranit ar fi daca va afla de la altcineva! Totul se descopera.Fa-l sa divorteze de ea, dar doar daca ti-a fost si tie si tatalui tau mai mult o povara si sprijina-l, ajuta-l sa isi refaca viata.Voi doi impotriva tuturor.Dar daca zice "nu" si stii ca e posibil sa minta, consulta-te cu cineva si descopera adevarul.E posibil sa nu il insele, singurul caz in care ati putea ramane o familie fericita.Gandeste-te...pleaca iar.Ori se intoarce, dar de mana cu acel barbat sa ii spuna tatalui tau ca s-a terminat, caz in care totul poate sa ia o intorsatura neplacuta sau nu se va mai intoarce.Nu poti zice ca e treaba de oameni mari straight face
Ai tot dreptul sa stii, aici tu contezi.Nu poti lasa ca totul sa se rezolve de la sine.Intreab-o,afla adevarul si ia o decizie.Altfel vei sta pana la intoarcerea ei plin/ă de tristete si nesiguranta.Nici nu stii...am avut o astfel de situatie si cand am stat deoparte traiam in minciuna.Acum stiu adevarul si e dureros, dar a trecut.M-am dus, am intrebat raspicat si am primit un raspuns, acela ca fratele meu cu care stau la bunici are un alt tata.Nimic nu s-a schimbat in afara de imaginea mamei in ochii mei.Si inainte o priveam cu aceiasi ochi dar acum sunt sigura ca nu am gresit cand am facut asta si aveam doar 11-12 ani. Daca nu as fi avut curajul sa fiu directa si sa zic ce simt poate ca as fi stat o perioada lunga timp facandu-mi sperante false, astfel, cand as fi descoperit adevarul ar fi durut mult mai tare.Nu fa ceea ce pare a fi bine,sa stai deoparte si sa privesti cum totul se naruieste cu o mica speranta in suflet,afla adevarul si ia o decizie, inainte de a fi prea tarziu! Daca nu, asculta prostiile celorlalti, ei nu au trecut prin asa ceva sa iti dea sfaturi si sa zica ce cred ei ca e corect, dar eu da.In definitiv, e viata ta.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Ceva in genul asta m-i s-a întâmplat și mie. Eu i-am spus tatălui meu despre ce este vorba. Treaba asta este intre ei. Noi adolescenții suntem niste victime colaterale în toată treaba asta sad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeşte cu tatal tau, şi spune-i ca crezi ca mami tau nu e cum era inainte, s-a schimbat dintr-o dată, si poate are un amant, spune-i direct, ca ai vazut mesajele pe Facebook, arataile, si spune-i să vorbească cu mami tau să termine, că te face să te simţi prost...
Şi o să vorbească ei, vei lua ei o decizie dacă o să ramana impreuna sau o sa se termine aici.
Nu trebuie să-ţi fie teamă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti faci griji ca o sa te lase in orice moment si nu o sa mai vina niciodata acasa, dar ti-e rusine ca ai asa o mama si ca faci parte din familia aceea.
Nu suna deloc logic ce zici.
Oricum, normal ar fi sa vorbesti intai cu mama ta si dupa aia abia sa mai vezi ce si cum (chestia asta pare destul de logica).

| Infiniity explică (pentru anonim_4396):

Dupa ce am aflat ce face mama, te mai mira faptul ca nu suna logic ce zic? Simt ca-mi pierd mintile. Chiar nu pot sa gandesc limpede acum. Deci da, imi cer scuze daca va induc cumva in eroare.

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Infiniity):

Ce ușor e sa judeci fără sa ai toate datele.Și oricum ar sta lucrurile, mama ta are dreptul la propria viața. Ea nu trebuie sa trăiască doar ca sa te deservească pe tine. Viața e complexa grea și oamenii se schimba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu in locul tau mi-ai vedea de treaba mea. Tu esti copilul, nu ai tu dreptul sa iti judeci parintii. Cum am mai zis, astia mici care le stiu pe toate isi fac parintii in toate felurile cand nu le dau voie sa iasa cu baieti mai mari. Vezi domne ei le stiu pe toate. Culmea, nu au nici cea mai mica problema sa isi bage nasul in relatia parintilor.

| Infiniity explică (pentru anonim_4396):

...am adus eu vorba de baieti mai mari?
Si crezi ca in situatia in care ma aflu, fix de relatii imi arde mie? Nici n-am avut o relatie pana acum si nici nu ma intereseaza cand viata mea este data peste cap. Imi cer scuze, dar raspunsul tau nu-si are rostul. Mai bine nu te-ai fi deranjat. Dupa cum vezi, mi-au mai spus multi sa-mi vad de treaba mea. Deci tu nu-mi spui nimic nou. O seara frumoasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Infiniity):

Eu am dat un exemplu mai, unde dai si unde crapa.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Esti sigura ca intre ei e o relatie de concubinaj?
Poate doar se inteleg bine si isi scriu, discuta... Esti sigura ca ai interpretat bine ceea ce ai citit? Sa nu declansezi un dezastru spunind cea nepotrivit. Vorbeste cu mama ta prima data si lamureste situatia. Scurt, clar, fara menajamente. Si, fii clma!

| Infiniity explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Da, sunt sigura. Si iti multumesc, o sa incerc sa fiu calma.

| TanteMarianne a răspuns:

Eu zic sa nu-i spui lui taicatu.cine stie ce reactie are: poate sa o ia in gluma si sa-l apuce rasul.Asta nu ar fi asa de rau. Cel mai rau este daca are probleme cu agresivitatea si cine stie noaptea o omoara pe maicata. Stii sunt persoana care atunci cand sunt nervoasa nu au control asupra gandirii lor si actiunilor lor si pot omite crime cu sange rece.
E bine sa vorbesti cu maicata intre patru ochi. Spune-i ce simti si ce ai pe suflet, fricile tale despre acel amant necunoscut. Posibil sa inteleaga posibil nu. Te-ai gandit la faptul ca ea in Londra se simte singura si are nevoie de un barbat, atunci probabil de aia are acel amant. Daca e asa mai bine taci o lasi in pace.
Oricum a facut-o cu un motiv incearca sa afli motivul si spune-i ce ai pe suflet. Poate o sa tina cont poate nu.
Tu incearca sa nu pui la suflet totul si vezi-ti de treaba ta. Gandeste si ca ai deja 16ani si peste 2ani esti major, poti sa iei orice decizie vrei singur fara influenta parintilor.
Acum in cel mai rau caz ce se poate intampla? IN cel mai rau caz ajungi sa locuiesti la alte rude, stiu eu unchi sau bunici pentru maicata nu se mai intoarce acasa, iar taicatu naiba stie devinde betiv.
INcearca sa ramai calm si sa nu te gandesti non-stop la amantul maicatii.

| Jager a răspuns:

Cu protectia copilului nu rezolvi nimic. Ori ii spui personal, ori ii spui tatalui tau despre asta.
Asa e cand iti petreci timpul lucrand in afara, esti atras mai usor de orice/oricine. Ce a facut mama ta da dovada ca nu va iubeste familia, mai ales daca a ascuns asta de voi.
Daca nu-l lasa pe tipu ala, e clar ca nu va iubeste. Sa se duca in treaba ei, sa ramana in Anglia cu ala si pe voi sa va lase in pace.

| StefanCosmin a răspuns:

Spune i tatalui tau, la mine s-a intamplat invers, doar ca tata o insela cu o tipa la doua blocuri distanta... Asa ca l am vazut si l am parat, normal. Si acum sunt bine mersi ai mei happy

| Ecaterina2016 a răspuns:

Eu as spune ca e urat din partea ta. Dacă mama ta a fost ok pana acum cu tine, în relația de mama fiica, nu înțeleg cum o poți denigra atat de ușor. Dincolo de viata ei intima ea e mama ta și tu fata ei. Viața e complicata nu se știe niciodată unde te duce si poate la un moment dat o sa ajungi în situația ei.Nu judeca ci înceara sa comunici cu ea și sa îi înțelegi și punctul ei de vedere.

| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

Hei.
Imi pare foarte rau pentru tine.
Discuta cu mama ta, si fa-o sa inteleaga ca, ceea ce face nu este bine pentru copilul ei...
Inca o data, imi pare rau. sad

| Deyne a răspuns:

Am si eu o situatie asemanatoare cu a ta. Mama mea e in tara, numai ca si ea vorbeste pe Facebook cu tot felul de indivizi. Am atentionat-o de atatea ori sa stea la locul ei, sa se potoleasca. Nu i-am spus tatalui meu ce face ea. Dar tata e constient de asta, pentru ca mama a mai plecat odata de acasa.s-a despartit de tata si s-a mutat la altul. tata a suferit mult perioada aceea. A ajuns un alcoolic. Tot eu am rezolvat problema cu mama si am adus-o inapoi acasa, fiindca individul acela se dovedea a fi un excroc. Dar cu toate astea inca continua...Nu stiu ce se intampla cu ea. Sfatul meu: Incearca sa discuti cu mama ta, incercati sa clarificati situatia. In cel mai rau caz nu va vrea sa vorbeasca cu tine, te va ignora si probabil nu se va ma interesa de tine. In cazul acesta ai putea sa vorbesti cu tatal tau. Mai departe el va alege ce e bine pentru el si pentru mama ta. Fii tare! Ai grija de tine!

| RonaldCasian a răspuns:

Cunosc bine situatia. Tatal meu a plecat in strainatate, si cand a venit in tara nici macar nu a venit la copilul lui (eu).
1. Iti recomand sa ii spui tatalui tau intre 4 ochi
2. Arata-i dovezi
3. Lasa-l pe el sa hotarasca in continuare

Succes, sper sa treci cu bine peste soc.

| Infiniity explică:

In fine, va multumesc tuturor pentru raspunsuri... Vad eu ce fac...

| Infiniity explică:

Va multumesc tuturor...

| Infiniity explică:

O sa incerc sa vorbesc cu ea zilele astea... Sper sa ma asculte.

| bencheavaleri a răspuns:

Fa-ti curaj si spune-i mamei tale ce se intampla nu e in regula incearca sa vorbesti cu mama ta dar nu-i spune nimic tatalui sper ca te-am ajutat

| Gabi5533 a răspuns:

1. Mai bine nu te baga si lasa totul in seama lor.
2. Familia nu ti-o alegi ea te alege pe tine, orice familie are un loc calduros si drag lor, te-ai gandit vreo data ca poate nu mai pot sa continuie... poate au voie de putina pauza... Incearca sa nu arati faptul ca te doare si fi normala

Eu atat am stiut mai pot sa-ti urez de cat bafta

| Infiniity explică (pentru Gabi5533):

Daca nu mai poate continua sa fie cu tatal meu, ar fi trebui mai intai sa divorteze si apoi sa faca ce vrea. Nu sa-si bata joc de noi toti. Si cum sa nu ma bag? Macar pune-te in locul meu. Nu vreau sa fie impreuna cu individul acela si peste cativa ani sau poate peste cateva luni sau poate chiar in momentul acesta sa-i spuna tatalui meu "te-am inselat si acum te las'. AR PUTEA SA FACA INFARCT, crezi ca vreau asta?